استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آجر نما سنتی

آجر سنتی
آجر سنتی کف

آجر نما سنتی یکی از انواع آجر است که علاوه بر بازسازی سازه های قدیمی ، در نمای داخلی و خارجی ساختمان های جدید، کف سازی ، سفت کاری و همچنین در ساخت مکان های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گفت یکی از معروف ترین بناهای قدیمی ساخته شده با آجر نما سنتی سی و سه پل اصفهان می باشد.

همچنین از این نوع آجر در ساخت خانه های تاریخی بسیاری همچون خانه داروغه در مشهد و خانه تیزنو در دزفول نیز استفاده شده است.

آجر سنتی
خانه داروغه- ساخته شده با آجر سنتی

قیمت آجر سنتی نما

قیمت آجر نما سنتی به عواملی همچون نوع، ضخامت ، کیفیت ، برند و … وابسته است. همچنین بر اساس نوع کاربرد در کف سازی ، نما و یا دیوار چینی قیمت آنها متفاوت می باشد. به طور مثال قیمت آجر قزاقی استفاده شده در کف سازی خود وابسته به طرح، ابعاد ، ضخامت ، رنگ و … است.

تولید آجرنما سنتی

آجر نما سنتی به صورت دستی و با خاک رس ساخته می شوند. بدین صورت که پس مخلوط نمودن خاک رس با آب و تهیه گل، قالب زنی انجام شده و با دست فشرده می شود. در ادامه پس از خشک شدن خشت ها آنها را در حرارت بالای کوره می پزند. این نوع اجر می توان بر اساس کاربرد به دسته های مختلفی همچون آجر سنتی کف ، آجرنما سنتی و همین طور اجر سنتی استفاده شده در ساخت دیوار تقسیم بندی نمود.

آجر سنتی کف

آجر سنتی کف

انواع آجر نما سنتی

آجر نما سنتی از انواع پرطرفدار آجر می باشد که در طرح ها و مدل های مختلفی تولید شده و استفاده از آن ها برای زیباسازی نمای ساختمان ها بسیار رایج می باشد. در ادامه به معرفی انواع آجر سنتی و نوع کاربرد های آن پرداخته می شود.

آجر سنتی کف

از آجر سنتی کف در ساخت پیاده روها، پوشش کف آلاچیق ها، کف رستوران های سنتی و حیاط خانه ها و … استفاده می شود. شاید بتوان گفت که بهترین نوع آجر سنتی مورد استفاده در کف سازی ، آجر قزاقی است که دارای استحکام بالایی می باشد. در گذشته آجرهای قزاقی مورد استفاده در ساخت سربازخانه ها دارای ابعاد ۵×۱۰×۲۰ بود، اما امروزه این آجرها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند.

آجر کف سنتی

آجر ختایی سنتی کف

از جمله مزایای استفاده از آجر قزاقی در کف سازی می توان به دوام و استحکام بالای آن اشاره نمود. به طوری که در برابر شرایط بد جوی و همین طور رفت و آمدهای زیاد مقاوم می باشند. همچنین امکان لیز خوردن بر روی این آجرها در هنگام بارش باران و یا شست و شو به حداقل می رسد. علاوه بر این ضخامت آن نیز نسبت به مصالحی همچون سرامیک بیشتر می باشد.

آجر سنتی کف

آجر قزاقی کف

آجر سنتی در نمای ساختمان

استفاده از نمای آجری سنتی در ساختمان های مدرن موجب تلفیق دو طرح سنتی و مدرن شده و علاوه بر زیبایی موجب ایجاد فضایی گرم می گردد. دسته بندی آجر نما سنتی بر اساس روش ساخت و همچنین شکل ظاهری به پنج دسته آجر لعابدار ، رستیک ، آنتیک ، قزاقی و سه سانتی تقسیم می شود که در ادامه به معرفی هر یک از آنها پرداخته شده است.

آجر نما سنتی لعابدار

نوع بعدی آجرنما سنتی که به آن آجر لعابی یا آجر لعابدار گفته می شود نوعی آجر نما سنتی است که همین طور که از نام آن بر می آید روی آن یک لایه لعاب اجرا شده است. لعاب کار شده بر روی آن علاوه بر دو چندان نمودن زیبایی این نوع آجر ، موجب عدم نفوذ آب به درون آن و مقاومت در برابر سرما و گرما می گردد. علاوه بر این سبب افزایش مقاومت در برابر هوازدگی و در نتیجه افزایش مقاومت و عمر مفید آن می شود. برای ساخت این نوع آجر پس از پخت به روش سنتی بر روی آن لعاب زده می شود و در نهایت آجر لعاب زده شده را در کوره می پزند.

قیمت و خرید آجر لعابی
آجرکاری سنتی

آجر لعابدار

استفاده از این نوع آجر که دارای رنگ های خیره کننده ای می باشد از دیرباز در ایران رایج بوده است. رنگ غالب این نوع آجرنما سنتی فیروزه ای و لاجوردی می باشد اما در رنگ های دیگری همچون سبز ، زرد ، قهوه ای و کرم نیز تولید می شوند. برای ایجاد رنگ های مختلف لعاب از اکسید فلزاتی همچون قلع، سرب، آهن، کبالت، کروم و مس استفاده می شود. علاوه بر این رنگ لعاب وابسته به مقدار اکسیژن و همین طور میزان حرارت نیز می باشد. آجر نما سنتی لعابدار در نمای مساجد و رستوران های سنتی ، بازسازی بناهای قدیمی ، آجرکاری سنتی ، سر در منازل و … مورد استفاده قرار می گیرد.

نما سنتی آجر

رنگ های متنوع آجر لعابی

آجر نما سنتی رستیک

آجر رستیک یا روستیک که نام آن بر گرفته از واژه روستایی است، برخلاف بسیاری از انواع آجرها که دارای سطحی صیقلی می باشند، سطحی خشن و طبیعی دارد و از این رو باعث طبیعی تر شدن فضا شده و حال و هوایی نوستالژیک به آن می بخشد. از این نوع آجر نما سنتی می توان هم در دیوار داخلی و هم در نمای بیرونی ساختمان استفاده نمود. آجر رستیک دارای ابعاد مختلف و همچنین رنگ های متنوعی همچون قرمز ، گلبهی ، مشکی ، کرم ، زرد ، نارنجی و … می باشد که می توان به تنهایی یا در کنار هم از آنها استفاده نمود و زیبایی خاصی به ساختمان بخشید. علاوه بر تنوع رنگی و ابعادی ، از دیگر مزایای آن می توان به مقاومت در برابر حرارت ، ضد شوره و همچنین ضد رطوبت بودن آن اشاره نمود.

آجرنما سنتی

آجر رستیک

آجر نما آنتیک

آجر آنتیک دارای خلل و فرج بر روی سطح خود بوده و در واقع سطح آن صاف و صیقلی نمی باشد. این نوع آجر نوعی الگوبرداری از آجرهای طبیعی قدیمی است و قابل استفاده در نمای بیرونی و دیوار داخلی ساختمان همچون فضای بین کابینت ها و دیوار پشت تلویزیون می باشد. آجرهای آنتیک در طرح ها و رنگ های متنوعی تولید می شوند. همچنین از مقاومت بالایی در برابر تابش نور خورشید برخوردار بوده و وزن آن نیز کم است. علاوه بر این آجرهای آنتیک عایق حرارتی خوبی نیز می باشند که این امر موجب کاهش مصرف انرژی و هدر رفت آن می گردد.

نمای آجری سنتی

آجر آنتیک

آجر نما قزاقی

آجر نما قزاقی یکی از پرطرفدارترین انواع مصالح در آجرکاری سنتی نمای ساختمان است که هم به منظور مرمت و بازسازی نماهای سنتی قدیمی و هم در نمای ساختمان های جدید مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع آجر به صورت طرح دار و گرد در رنگ های مختلفی همچون زرد ، گلبهی ، ابلق ، قرمز اخرائی ، آتشی ، حنایی ، پوست پیازی و … تولید می شود. رنگ این نوع آجر رابطه مستقیمی با درجه حرارت کوره دارد. آجر قزاقی که نوعی آجر نما سنتی است دارای مراحل ساختی مشابه با آجرهای سنتی می باشد.

قیمت و خرید آجر نما قزاقی

آجرهای قزاقی استحکام بالایی در برابر هوازدگی و شکنندگی داشته و دارای رنگ ثابتی نیز می باشند. به دلیل ثابت بودن رنگ آجر قزاقی سنتی ، نگهداری آن آسان و ارزان است. علاوه بر موارد ذکر شده این نوع آجر به دلیل عایق سرما و گرما بودن موجب کاهش هزینه های مصرف انرژی نیز می گردد. یکی از معایب آجر شوره زدن آن می باشد، اما آجرهای قزاقی جزو دسته آجرهای با کمترین مقدار شوره می باشند.

آجرکاری سنتی

آجر قزاقی

آجر نما سنتی سه سانتی

این نوع آجر که از قدیمی ترین انواع آجر نما محسوب می شوند با رنگ های متنوع قرمز ، زرد ، سفید ، لیمویی ، پوست پیازی و … و همچنین طرح های دندانه موشی ، لب گرد و لب قاشقی تولید می شوند. نمونه های اولیه این آجر نما سنتی در عرض سه سانتی متر و با ابعاد ۴×۲۰ ساخته می شدند. امروزه این آجرها در عرض های دیگری همچون ۳/۵ و ۴ سانتی متر نیز تولید می شوند، اما همچنان نام آجر سه سانتی بر روی آنها نهاده می شود.

قیمت آجر سنتی

آجر سه سانتی

دیوار آجری سنتی

آجرکه برای ساخت این نوع دیوارها استفاده می شود غالبا از نوع قزاقی و گری می باشند. آجر گری قدیمی ترین نوع آجر است که از آنجایی که در گذشته خشت زنی آن با دست انجام شده و گوشه های قالب به وسیله گل مخصوص و فشار دست کارگر پر می شد، به آن آجر فشاری دستی نیز گفته می شود. از آجرنما سنتی گری می توان در ساخت دیوار حیاط ویلا و یا ساختمان های دارای حیاط استفاده نمود.

دیوار آجری سنتی

دیوار آجری سنتی

آجر گری دارای باربری مناسبی بوده و در گذشته در ساخت دیوار گرفته تا طاق ضربی ها استفاده می شده است. بنای شمس العماره نمونه ای از معروف ترین بناهای تاریخی است که در ساخت آن از این نوع آجر استفاده شده است.

آجر فشاری تبریز آجر فشاری بجنورد آجر فشاری کرمانشاه آجر فشاری ارومیه آجر فشاری اهواز آجر فشاری یاسوج آجر فشاری اردبیل آجر فشاری زنجان آجر فشاری گرگان آجر فشاری اصفهان آجر فشاری سمنان آجر فشاری رشت آجر فشاری کرج آجر فشاری زاهدان آجر فشاری خرم آباد آجر فشاری ایلام آجر فشاری شیراز آجر فشاری ساری آجر فشاری بوشهر آجر فشاری قزوین آجر فشاری اراک آجر فشاری شهرکرد آجر فشاری قم آجر فشاری بندرعباس آجر فشاری بیرجند آجر فشاری سنندج آجر فشاری همدان آجر فشاری مشهد آجر فشاری کرمان آجر فشاری یزد آجر فشاری تهران

برای مطالعه بیشتر:

آجر ماشینی

آجر شیشه ای

پوستر دیواری طرح آجر

وزن آجر گری

اجر سفید

قیمت آجر

آجر نسوز نما

انواع آجر چینی

آجر در دکوراسیون داخلی

نمای آجری مدرن

آجر سه سانتی

آجر گری

انواع آجر نما

آجر قرمز

ابعاد آجر

آجر دکوراتیو

آجر سفال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 نظر)

۱۶ نظر

 1. عمر آجر سنتی چند ساله برای نما ساختمان

 2. آجر سنتی که در اول مطلب تصویر شو گذاشتین رو داریم؟ ومیشه یه بخشی از نمای داخلی رو مثل اون اجرا کرد؟

 3. سلام آجر سنتی رنگی هم داریم ؟

  • سلام بله ، آجر لعابدار که به آن آجر لعابی یا آجر لعابدار گفته می شود نوعی آجر سنتی است که همین طور که از نام آن بر می آید روی آن یک لایه لعاب اجرا شده است و رنگی است.

 4. ایا امکان داره که نقوشی رو روی آجر های سنتی جهت زیبا تر کردن فضای مورد نظر طراحی کرد ؟ البته باید بگم نقشی که مد نظر بنده هست خیلی پیچیده نیست

 5. برای مسافرخونه هایی با بافت سنتی بیشتر کدوم نوع کاربرد داره

 6. سلام ، در مورد آجر سنتی لعابدار میخواستم بدونم که هر شش وجه آجر لعاب داره یا فقط یک یا دو وجهه از آجر ؟ اگر شش وجه آجر لعاب بخوره قطعا هزینه بیشتری برمیدارند ، من میتونم آجر سنتی که سفارش میدم بخوام که فقط یک وجه اون رو لعاب دار کنند!

 7. میخواستم از اجر سنتی برای دیوار خارجی استفاده کنم کدوم نوع رو پیشنهاد میدید
  و میخواستم بدونم رنگ هم در قیمت تاثیر داره

  • سلام دوست عزیز بله رنگ هم یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آجر می باشد.
   انتخاب نما بستگی به سبک ساختمان دارد .ولی آجر قزاقی می تواند گزینه خوبی باشد.

 8. سلام آجر سنتی فقط به صورت دستی ساخته میشه امکان ساخت آجر سنتی به صورت صنعتی وجود نداره؟

 9. استحکام آجر ها در چه حدی هست
  تنوع رنگی دارن؟

 10. واقعا اجر لعابدار ظرافت خاصی به سازه ها میده