سقف کاذب گچی

سقف کاذب گچی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع سقف کاذب می باشد. اجرای سقف کاذب گچی به صورت کناف، رابیتس و یا تایل گچی انجام می شود. از این رو قیمت سقف کاذب گچی با یکدیگر متفاوت است. طرح های سقف کاذب گچی بسیار متنوع بوده و برای اجرا در محیط های مختلف و با سبک دکوراسیون متفاوت، مناسب می باشد.

 

سقف کاذب گچی
سقف كاذب گچي

 

قیمت سقف کاذب گچی

قیمت سقف کاذب گچی با توجه به نوع آن و متریال مورد استفاده در نصب متفاوت است. بدیهی است که قیمت سقف کاذب گچی آماده تايلی با کناف متفاوت می باشد. به طور کلی معمولا قیمت و هزینه اجرای سقف کاذب گچی تایلی از کناف ارزان تر است. قیمت سقف کاذب گچی غالبا به صورت قیمت اجرای هر مترمربع ارائه می گردد.

 

طرح های سقف کاذب گچی
طرح مدرنی از سقف گچی

 

هر یک از این انواع سقف کاذب گچی خود به دسته های دیگری تقسیم بندی می گردند که این عامل موجب متغیر بودن قیمت آنها می گردد. به طور مثال در سقف کاذب گچی پیش ساخته كناف ، ورق کناف ضد حریق و ضد رطوبت گران تر از نوع ساده آن می باشد. در نوع تایلی نیز ، قیمت تایل های آکوستیک نسبت به انواع ساده و روکش دار بیشتر است.

 

سقف کاذب گچی پیش ساخته
سقف کاذب گچی پیش ساخته

 

متراژ کار نیز بر روی قیمت اجرای سقف کاذب گچی موثر است. از دیگر عوامل موثر بر قیمت آن، می توان به اجرت کار اشاره نمود. طرح های سقف کاذب گچی نیز متنوع بوده و هزینه پیاده سازی آنها با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی با پیچیده تر شدن طرح های سقف کاذب گچی ، هزینه اجرای آن افزایش می یابد. در برآورد هزینه ها باید دستمزد استادکار را نیز مدنظر قرار داد. در حال حاضر قیمت تایل گچی سقف کاذب با توجه به نوسانات نرخ ارز متغیر است و برای اجرای سقف كاذب تايل گچي باید از قیمت های دقیق آن اطمینان حاصل نمود.

 

انواع سقف کاذب گچی

همان طور که بیان شد، انواع سقف کاذب گچی را می توان به سه دسته تایل گچی ، کناف و رابیتس تقسیم بندی نمود. هر یک از این سقف ها دارای ویژگی ها، مزایا و معایبی نسبت به انواع دیگر می باشند که در ادامه به معرفی این موارد پرداخته شده است.

 

سقف کاذب گچی پیش ساخته
سقف كاذب گچي و نورپردازی آن

 

سقف کاذب گچی پیش ساخته تایلی

سقف کاذب تایل گچی نوعی سقف کاذب پیش ساخته می باشد که تایل های آن در ابعاد ۶۰×۶۰ ساخته می شوند. این نوع سقف کاذب عموما در اماکن اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. تایل های گچی با روکش pvc و به صورت ضد آب و ضد رطوبت نیز در بازار عرضه می گردند. از انواع دیگر آن می توان به تایل های گچی آکوستیک اشاره نمود. این تایل ها حفره هایی در درون خود دارند و باعث جلوگیری از پخش صدا می شوند.

 

سقف کاذب گچی آماده
سقف کاذب گچی آماده تایلی

 

با توجه به موارد ذکر شده به طور کلی می توان تایل های گچی را در انواع ساده ، روکش دار و آکوستیک دسته بندی کرد. از نظر طرح نیز دارای انواع مختلفی همچون طرح حصیری ، سفید ساده ، با سوراخ های منظم و نامنظم ، پانچ مربع و ... می باشد. بدیهی است که قیمت سقف کاذب تایل گچی با کناف متفاوت می باشد. به طور کلی معمولا قیمت تایل گچي سقف كاذب از کناف ارزان تر است. همچنین قیمت سقف کاذب گچی رابیتس بیشتر از کناف می باشد.

 

نصب سقف کاذب گچی
نصب سقف کاذب گچی

 

از مزیت های نصب سقف کاذب گچی تایل ، قابلیت دسترسی به بالای سقف می باشد. همچنین نصب این تایل ها بسیار آسان بوده و سرعت اجرای آن نیز بالا است. برای نورپردازی آن عموما از هالوژن های توکار استفاده می شود.

 

اجرای سقف کاذب گچی
اجرای سقف کاذب گچی تایلی

 

سقف كاذب گچي كناف

سقف کاذب کناف نوع دیگری از سقف کاذب گچی پیش ساخته می باشد. به منظور اجرای سقف کناف ، ابتدا زیرسازی فلزی سقف انجام شده و پس از آن پنل های گچی پیش ساخته بر روی آن نصب می گردد. این سقف وزن بسیار کمی داشته و جایگزین مناسبی برای سقف های کاذب رابیتس و گچ است. همچنین در مقایسه با سقف های رابیتس ، مقاومت آن در برابر زلزله بیشتر خواهد بود. سهولت و سرعت بالای اجرا از دیگر مزیت های این نوع سقف می باشد.

 

سقف كاذب گچي
سقف كناف اتاق خواب

 

به کمک سقف کاذب کناف می توان انواع طرح ها ( با خطوط منحنی و مستقیم) ، سبک ها (مدرن، ساده و ...) و نورپردازی های مختلف را پیاده سازی نمود. کناف دارای انواع ساده ، ضد حریق ، ضد رطوبت و ورق ضد حریق و ضد رطوبت می باشد که بر این اساس قیمت آنها متفاوت می باشد.

 

قیمت سقف کاذب گچی
كناف سالن پذیرایی

 

سقف كاذب گچي رابیتس

از قدیمی ترین انواع سقف های كاذب گچی ، رابیتس است که در ساخت آن از توری رابیتس ، گچ و میلگرد استفاده می شود. سقف کاذب رابیتس نسبت به سایر انواع سقف کاذب گچی پیش ساخته وزن بیشتری دارد. اما در مقابل از قیمت مناسب تری برخوردار بوده و ارزان تر است. همچنین تنوع طرح های سقف کاذب گچی در این نوع از سقف كاذب بالا است.

 

سقف کاذب گچی
سقف رابیتس

 

سقف كاذب گچي پذیرایی

از پر استفاده ترین انواع سقف کاذب برای سالن پذیرایی ، سقف كاذب گچي می باشد. زیرا میزان طرح پذیری آن بسیار بالا بوده و می توان سبک ها و طرح های مختلفی را به کمک این نوع سقف کاذب پیاده سازی نمود.

 

سقف كاذب گچي
سقف كاذب گچي پذیرایی

 

در اجرای سقف کاذب گچی پذیرایی می توان از تایل های پیش ساخته نیز استفاده کرد.

 

طرح های سقف کاذب گچی
تنوع طرح های سقف کاذب گچی

 

سقف کاذب گچی اتاق خواب

اتاق خواب نیز از دیگر مکان هایی است که می توان از سقف کاذب گچی برای دکوراسیون آن استفاده نمود. در سبک های مدرن می توان بخشی از دیوار را به سقف متصل کرده و زیبایی اتاق خواب را دوچندان نمود.

 

قیمت سقف کاذب گچی
سقف گچی مدرن اتاق خواب

 

از مزایای اجرای این نوع سقف قابلیت رنگ پذیری آن می باشد، این موضوع به ویژه در سقف کاذب اتاق خواب کودک بسیار حائز اهمیت است. از دیگر مزیت های آن که موجب افزایش تمایل به نصب سقف کاذب گچی آماده در اتاق خواب شده است، امکان نورپردازی زیبا و متنوع می باشد.

 

طرح های سقف کاذب گچی
سقف كاذب گچي اتاق خواب

 

سقف کاذب گچی سرویس بهداشتی

به منظور اجرای سقف کاذب گچی آماده سرویس بهداشتی بهتر است از تایل های پیش ساخته استفاده نمود. بدین منظور تایل های گچی مقاوم در برابر رطوبت بهترین گزینه می باشند.

 

سقف کاذب گچی
سقف تایلی با روکش پی وی سی

 

زیرا میزان رطوبت در سرویس بهداشتی و حمام بسیار بالا بوده و استفاده از تایل های گچی ساده سبب می گردد که این تایل ها در زمان کوتاهی کارایی خود را از دست دهند.

 

سقف کاذب گچی
سقف کاذب گچی سرویس بهداشتی

 

سقف کاذب گچی آشپزخانه

مدل کناف سقف آشپزخانه ظاهری شکیل و زیبا به فضا می بخشد. برای اجرای این سقف می توان از طرح کناف سقف آشپزخانه خمیده و گرد استفاده کرده و بر زیبایی آن افزود.

 

سقف کاذب گچی
كناف سقف آشپزخانه

 

همچنین کناف سقف آشپزخانه را می توان در ترکیب با سایر مصالح نیز اجرا نمود. برای مثال، اجرای سقف كاذب کناف آشپزخانه به صورت ترکیبی با چوب از محبوب ترین آنها به شمار می آید.

 

طرح های سقف کاذب گچی
ترکیب کناف و چوب برای سقف کاذب

 

سقف كاذب گچي رنگی

به منظور اجرای سقف کاذب گچی ، می توان از رنگ های مختلفی استفاده کرد. این موضوع موجب ایجاد حس نشاط و سرزندگی در بیننده می گردد. به طور کلی سقف كاذب گچي رنگی ، عموما در مهد کودک ها ، محیط های پزشکی و کلینیک ها ، ساختمان های اداری و ... اجرا می شود. اما در ساختمان های با کاربری های مسکونی و به ویژه اتاق کودکان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سقف کاذب گچی
سقف كاذب گچي رنگی اتاق خواب

 

گچ خاصیت رنگ پذیری بالایی داشته و به راحتی می توان با عملیات رنگ کاری ، رنگ های زیبا و متنوعی در آن ایجاد نموده و یا حتی به راحتی رنگ قدیمی آن را تغییر داد. بدین منظور می توان در اتاق های مختلف منزل از رنگ های خاصی استفاده کرد. به طور مثال در رنگ کاری سقف كاذب گچی آشپزخانه عموما از رنگ های روغنی استفاده شده و برای پذیرایی نیز می توان از رنگ های مات استفاده نمود.

علاوه بر این می توان از نورهای رنگی نیز برای زیباتر و رنگی دیده شدن سقف نیز استفاده نمود. این نوع نورپردازی ها امکان ایجاد رنگ های مختلف و یا تغییر رنگ سقف با تعویض لامپ های مورد استفاده را به راحتی فراهم می نماید.

 

سقف کاذب گچی
نورپردازی رنگی

 

طرح های سقف کاذب گچی

طرح های سقف کاذب گچی در سبک های متفاوتی قابل اجرا می باشند. سبک ساده، مدرن و کلاسیک از جمله سبک هایی هستند که طرح های مختلف سقف كاذب گچي در این قالب ها پیاده سازی می شوند. در انتخاب سبک و طرح های سقف کاذب گچی باید دکوراسیون منزل و ابعاد فضا را مدنظر قرار داد.

 

طرح های سقف کاذب گچی
سقف گچی رنگی سالن

 

سقف کاذب گچی مدرن

از آنجایی که دکوراسیون اکثر خانه های امروزی به صورت مدرن طراحی شده است، اجرای سقف کاذب گچی با سبک و سیاق مدرن ، از پرکاربردترین روش های اجرای این نوع سقف می باشد.

 

طرح های سقف کاذب گچی
سقف کاذب گچی مدرن و نورپردازی آن

 

در سبک مدرن ، امکان اجرای طرح های مختلف و زیبا وجود داشته و می توان با نورپردازی های مناسب زیبایی دوچندانی به آن بخشید.

 

سقف كاذب گچي
سقف کاذب گچی مدرن سالن پذیرایی

 

سقف کاذب گچی ساده

سقف کاذب گچی ساده در کنار سبک مدرن از طرفداران خاصی برخوردار است. زیرا این سبک از سقف كاذب در عین سادگی ، با صرف هزینه کمتری زیبایی خاصی به فضای اتاق و منزل می بخشد.

 

سقف کاذب گچی ساده
سقف کاذب گچی ساده سالن پذیرایی

 

به منظور نورپردازی سقف کاذب گچی ساده می توان از انواع نورپردازی های توکار ، روکار و ... استفاده نمود.

 

سقف کاذب گچی ساده
سقف کاذب گچی ساده

 

سقف كاذب گچي لوکس

در سبک لوکس که با کناف اجرا می شود، غالبا از طرح های منحنی استفاده می گردد.

 

سقف کاذب گچی
سقف گچی لوکس

 

زرق و برق این سبک از سقف کاذب گچی ، بیبشتر از سایر انواع بوده و برای نورپردازی آن معمولا از لوستر استفاده می شود.

 

سقف كاذب گچي
سقف لوکس سالن پذیرایی

 

نورپردازی سقف کاذب گچی

نورپردازی مناسب موجب تکمیل زیبایی سقف کاذب می شود. از این رو انتخاب و اجرای درست آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین منظور می توان متناسب با سبک طرح های سقف کاذب گچی ، متناسب ترین روش نورپردازی را انتخاب نمود.

 

سقف کاذب گچی
نورپردازی سقف كاذب

 

به طور مثال استفاده از لوستر در سبک های کلاسیک و لوکس بهترین انتخاب برای نورپردازی آن می باشد. اما نورپردازی در سبک مدرن بیشتر به سمت استفاده از هالوژن و نور مخفی متمایل است.

 

طرح های سقف کاذب گچی
نورپردازی سقف کناف

 

مزایای نصب سقف کاذب گچی

اجرای سقف کاذب گچی در سبک های متنوع امکان پذیر می باشد. با توجه به متغیر بودن متریال مصرفی در اجرا، می توان با توجه به بودجه مورد نظر، یکی از انواع سقف کاذب گچی را انتخاب و اجرا نمود. گچ خاصیت رنگ پذیری بالایی دارد و به راحتی می توان با توجه به رنگ دکوراسیون و سلیقه، آن را به رنگ های مختلف در آورد. این نوع از سقف های کاذب سبب ایجاد یک لایه عایق شده و از اتلاف انرژی جلوگیری می نمایند. در نتیجه در هزینه های مربوط به تامین انرژی صرفه جویی می گردد. امکان نورپردازی های متنوع در نصب سقف کاذب گچی بالا است.