اجرای گرمایش از کف

اجرای گرمایش از کف

دسته بندی
نصب سیستم گرمایشی و سرمایشی
تعداد ارائه دهنده ها
۲۹ ارائه دهنده
بازه قیمت
از ۲۰۰٬۰۰۰ تومان تا ۲۵۰٬۰۰۰ تومان
توضیحات قیمت
از عوامل بسیار تأثیرگذار در تعیین قیمت اجرای سیستم گرمایش از کف ، نوع ترموستات، کلکتور و تعداد انشعاب آن است.
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

اجرای گرمایش از کف

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲
ابتدا
۱
۲
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

اجرای گرمایش از کف

اجرای گرمایش از کف از جمله راهکارهای مطلوب برای تامین گرمایش ساختمان است. با پیاده سازی اصولی مراحل اجرای گرمایش از کف آسایش حرارتی برای ساکنین ساختمان فراهم می شود و هزینه های مصرف انرژی تا حد زیادی کاهش می یابند. چرا که نزدیک به ۲۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سایر تجهیزات مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهد. در اجرای سیستم گرمایش ازکف ، پخش گرما از طریق کف زمین بوده که در تمام فضا به صورت یکنواخت است. در این نوع، تمام بخش‌های محیط از دمای یکسانی برخوردار هستند. چرا که گرما در تمام فضای اتاق از پایین به بالا منتقل می‌ شود. قیمت اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان در مقایسه با هزینه سایر روش ها با توجه به بازدهی و همچنین مقدار مصرف انرژی بسیار به صرفه است.

 

مراحل اجرای گرمایش از کف
نحوه اجرای لوله کشی گرمایش از کف در سفت کاری ساختمان

قیمت اجرای گرمایش از کف

قیمت اجرای سیستم گرمایش از کف متناسب با نوع و نحوه نصب تجهیزات مورد استفاده مانند لوله کشی ها، فوم، کلکتور و همچنین متراژ و کاربرد محیط متغیر است. اجرای گرمایش ازکف نیازمند دقت و تجربه است که باید توسط افراد متخصص انجام شود. اجرای گرمایش از کف در مقایسه با سایر روش های گرمایشی در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی، انعطاف بالا برای فضاهای مختلف و ایجاد دمای یکنواخت، مزایای زیادی داشته و استفاده از آن مقرون‌ به‌ صرفه می باشد. قیمت اجرای گرمایش از کف متناسب با کاربرد آن در انواع ساختمان های خانگی، صنعتی و کشاوزی، و همچنین نوع دستگاه انتخابی متغیر است. بنابراین هزینه اجرای گرمایش از کف پس از مشخص شدن تمامی عوامل مؤثر بر اساس متراژ محل برآورد می شود. با این حال هزینه گرمایش از کف سال ۱۴۰۱ در بازه قیمت ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان در متر مربع متغیر است.

هزینه گرمایش از کف ۱۴۰۱

هزینه اجرای گرمایش از کف ۱۴۰۱ در انواع ساختمان ها شامل محیط های کوچک و بزرگ در عین کاربردی بودن بسیار مقرون و به صرفه است. بلند بودن سقف کارخانه ها، سیلوها، موجب شده تا گرما را به دلیل سبک تر بوده به سمت بالا حرکت کند و هوای سرد پایین بماند. این مشکل با اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان تا حد زیادی قابل حل خواهد بود.

اجرای گرمایش از کف و نحوه محاسبه قیمت 

اولین مرحله برای محاسبه قیمت و هزینه اجرای گرمایش از کف ساختمان بررسی نقشه مورد نظر است. چرا که در این حالت، مکان هایی که به این کار نیاز نداشته باشند مانند سرویس بهداشتی و حمام و یا محل قرارگیری یخچال، لباسشویی، سینک ظرفشویی، کمد دیواری و کابینت ها مشخص می شوند. بنابراین متناسب با هر فضاهای محاسبه افت حرارت و بخش بندی انجام می شود. به منظور بخش بندی، توجه به نکاتی اعم از وجود موانع فیزیکی، میزان اتلاف حرارت و نوع پوشش کف الزامی می باشد. علاوه بر آن توجه به تابش خورشید و میزان استفاده از حرارت آن نیز حائز اهمیت است. لازم به ذکر است انجام بخش بندی های اضافه در طراحی می تواند باعث افزایش هزینه اجرای مراحل گرمایش از کف ساختمان شود.

 

گرما از کف

فرآیند تامین گرما با اجرای گرمایش از کف ساختمان بدین صورت است که بخشی از گرما از طریق تابش به فضای خانه منتقل می شود و بخشی دیگر به واسطه رسانش به هوا منتقل می گردد. تابش، طبیعی ‌ترین و راحت‌ ترین نوع گرمایش است که در حقیقت از خورشید الگوبرداری شده است. بخشی از انرژی تابشی ساطع شده از کف، توسط سطوح منعکس و بخش دیگر آن نیز جذب می‌ شود. در جایی که انرژی جذب می ‌شود، سطح به یک تشعشع کننده ثانویه تبدیل می‌ گردد. لذا پس از مدتی تمام سطوح خود یک تشعشع کننده ثانویه خواهند بود و بدین ترتیب اتاق به طور یکنواخت گرم می‌ گردد.

 

گرمایش از کف
گرما از کف

 

مراحل اجرای سیستم گرمایش از کف

اجرای سیستم گرمایش ازکف به صورت اصولی شامل مراحل و نحوه تهیه و طراحی نقشه، عایق بندی و زیرسازی کف ساختمان، نصب سیستم انتخابی، تست و بتن ریزی انجام می شود. نصب سایر تاسیسات در کف ساختمان مانند لوله های آبرسانی، برق، ایزوگام کف و گاز پیش از شروع مراحل اجرای گرمایش از کف انجام می شود. توجه به کیفیت و جنس کالاهای نصب شده در تمامی تاسیسات در این حالت اهمیت زیادی پیدا می کند. در ادامه تمامی مراحل اجرای گرمایش از کف و عوامل مؤثر بر قیمت و هزینه آن شرح داده می شود.

طراحی سیستم گرمایش از کف

مهم ترین عملیات پیش از اجرای سیستم گرمایش از کف ، طراحی نحوه قرارگیری مدارهای گرمایی است. در واقع گرمایش ازکف ، مکانیزمی دانش محور  بوده که ابتدا باید به دقت طراحی و محاسبه گردد. چرا که عواملی از قبیل شرایط اقلیمی، نوع مصالح ساختمان، کاربری مکان مورد نظر، مکانیزم کنترل دما، قطر دیوارها، تعداد درب ها و پنجره ها، جنس کف ساختمان، جنس عایق درب ها و پنجره ها و تعداد دیوارهای خارجی و داخلی نقش مهمی در تعیین هزینه اجرای گرمایش از کف دارند. پس از مشخص شدن کلیه موارد مذکور نقشه لازم توسط نرم افزار CAD تهیه می شود. به صورت کلی این نقشه به ۴ دسته مارپیچ، دوطرفه یا ال شکل، سه طرفه یا یو و چهارطرفه قابل پیاده سازی و طراحی است. استفاده از هر یک طرح ها به نوع سیستم گرمایش از زمین و ویژگی های محل وابسته است. استفاده از طرح مارپیچ اغلب در راهروها که دارای عرض کم و حداقل یک دیوار سرد هستند. طرح دوطرفه برای اتاق هایی با دو دیوار سرد و طرح سه طرفه برای اتاق هایی با سه دیوار سرد استفاده می شود. بیشترین بازدهی مربوط به اجرای گرمایش از کف با طرح چهارطرفه بوده که اغلب در اتاق مهمان با قیمت مناسب کاربرد دارد. 

 

اجرای گرمایش از کف
تهیه نقشه در اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان

 

نقشه اجرای گرمایش از کف شامل موارد بسیاری از جمله مرز سرما، درزهای انبساطی، حداقل و حداکثر متراژ است که با یک طراحی دقیق،  سیستم بسیار کارآمد خواهد بود. در غیر این صورت ممکن است عملکرد سیستم با مشکلات بسیاری همراه باشد

اجرای عایق بندی گرمایش از کف

پیش از اجرای سیستم گرمایش از کف باید زیرسازی انجام شده و نصب لوله ها و تجهیزات تاسیساتی صورت پذیرد. هدف از انجام زیرسازی حداقل کردن اتلاف حرارت و احتمال برخورد سایر تاسیسات با سیستم گرمایش بوده تا هزینه های اجرای گرمایش از کف حداقل گردد. سپس سایر لوله ها در کف ساختمان با سیمان پوشانده شوند تا تجهیزات روی آن نصب شود. 

انواع اجرای گرمایش از کف

نحوه اجرای سیستم گرمایش از کف به دو صورت تر و خشک صورت می گیرد. در سیستم تر،  پمپ ها آب گرم را به درون لوله کشی های زیر کف فرستاده و از این طریق گرما را به فضا انتقال می دهند. به عنوان مثال در اجرای گرمایش از کف آبی ، از شبکه ای از لوله ها استفاده می شود که به بویلر ساختمان متصل شده و آب گرم به درون آن ها هدایت می شود. در مقابل، در سیستم خشک از کویل های الکتریکی کف ساختمان برای تولید گرمایشی که ساختمان نیاز دارد، استفاده می شود. سیستم گرمایشی خشک ، شامل شبکه ای از سیم ها برای تولید گرما است. این سیستم نصب ارزان تری نسبت به سیستم آبی دارد. با وجود این که سیستم گرمایش از کف آبی در دمایی کمتر از سیستم رادیاتوری کار می کند اما دارای هزینه نصب بیشتری است. پس از انتخاب نوع سیستم گرمایش ازکف توسط مشتری، اجرای آن براساس نقشه و طرح های موجود انجام می شود.

قیمت سیستم گرمایش از کف
مراحل اجرای سیستم گرمایش از کف در سفت کاری ساختمان

 

مقایسه اجرای گرمایش از کف برقي و آبی

 • در مدل آبی برای گرم شدن کف در یک محیط سربسته به حداقل سه ساعت زمان نیاز است؛ در حالی که در نوع برقی آن حداکثر ۷ دقیقه زمان برای گرم شدن کافی است.
 • در زمستان به علت نحوه لوله‌ کشی در کف ساختمان ، در صورت خاموش شدن ناگهانی و یا عمدی گرمایش از کف در اثر برودت و سردی هوا، احتمال ترکیدگی لوله‌ ها دور از انتظار نیست.
 • سرعت پیشرفت مراحل اجرای کف گرمایشی برقي به مراتب بیشتر از مدل آبی است.
 • نوع برقی را می‌ توان در هر مکانی که احتیاج به گرما وجود دارد، استفاده نمود. درحالی که در نوع آبی آن، محدودیت‌ هایی وجود دارد.
 • هزینه اجرای سیستم گرمایش از کف برقي نسبت به آبی تقریبا بین ۲۵ تا ۳۵ درصد کمتر است.
 • مقدار ملات بکار رفته در کف ‌سازی مدل آبی بین ۷ تا ۱۵ سانتی متر است؛ درحالی که برای مدل برقی به ۰/۵ تا ۲ سانتیمتر ملات نیاز است. بدین ترتیب وزن بنا به مراتب کمتر و سرعت گرم شدن سطح بیشتر و اتلاف انرژی به حداقل خواهد رسید.
 • با اجرای گرمایش از کف آبی راندمان بین ۴۵ تا ۶۵ درصد است؛ درحالی که راندمان نوع برقی آن حداقل ۸۵ درصد خواهد بود.
 • هزینه مصرف انرژی نوع آبی کمتر از برقی است.

 

تست سیستم گرمایش از کف

با توجه به اهمیت صحت نحوه اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان در تعیین قیمت و هزینه نهایی انجام تست بسیار اهمیت دارد. پس از اتمام عملیات لوله کشی، با استفاده از پمپ های آب دستی و اتوماتیک فشار مسیر جریان آب تا فشار 15 اتمسفر تنظیم شده تا هر گونه نشتی و یا سوراخ شدگی لوله ها قابل مشاهده باشد. به منظور محافظت از لوله ها، فشار تا 8 اتمسفر کاهش یافته و برای اطمینان از صحت عملکرد، سیستم تا انتهای مراحل اجرای گرمایش از کف ساختمان ، در این فشار نگه داشته می شود.

 

اجرای گرمایش از کف
نحوه اجرای سیستم گرمایش از کف آبی

 

بتن ریزی گرمایش از کف

بتن ریزی از مراحل کلیدی اجرای گرمایش از کف بوده که لازم است تا در این مرحله نوسانات دمایی سیستم که موجب انبساط و انقباض بتن می شود، حداقل شوند. بتن باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد تا استحکام لازم را داشته باشد، بنابراین سیمان گزینه بسیار مناسبی است. علاوه بر آن لازم است تا قبل از بتن ریزی درها و پنجره های ساختمان نصب شوند تا هوای بیرون به داخل ساختمان منتقل نشود. 

بنابراین بتن در شرایط نسبتاً پایدار محکم می شود و آسیب نمی بیند. پس از آن لایه بتنی باید کاملاً خشک شده و به مدت یک هفته در معرض بارهای سنگین قرار نگیرد. همچنین توصیه می شود که آبیاری بتن برای اجرای گرمایش ازکف به صورت مداوم انجام شود. بتن مورد نیاز برای اجرای گرمایش از کف دارای عیار ۳۰۰ است مه در قیمت های مختلف قابل خرید است. ضخامت بتن در این حالت بین ۳ تا ۴ سانتی متر است که این ارتفاع از روی نحوه لوله کشی های اجرای سیستم کف گرمایشی منظور می گردد.

 

اجرای گرمایش از کف
اجرای گرمایش از کف با کف پوش پارکت

 

مزایای اجرای گرمایش از کف

اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان مزایای متعددی را به همراه دارد که باعث شده امروزه به یکی از روش های رایج گرمایی تبدیل شود. مهم‌ ترین این مزایا عبارت‌اند از:

 • بی صدا بودن سیستم گرمایش از کف
 • انعطاف پذیری بیش تر در معماری ساختمان به دلیل عدم نیاز به وسایل گرماساز دیگر به واسطه مخفی بودن از دید.
 • داشتن آسایش و ایمنی بیشتری به واسطه حذف رادیاتورها و فن کوئل ها در مکان های حساس مانند مهدکودک ها و مدارس.
 • صرف جویی بیش تری در مصرف انرژی نسب به سایر وسایل گرمایشی.
 • سازگاری سیستم گرمایش ازکف با انواع کف پوش ها در طرح ها و قیمت های مختلف.
 • در مکان های سرد، رطوبت زمین سبب پوسیدگی تجهیزات می شود. علاوه بر آن در ساختمان های نوساز وجود نم و رطوبت تا حدی مشکل ساز بوده که اجرای گرمایش از کف می تواند راه حل مناسبی باشد.

 

هزینه اجرای گرمایش از کف
اجرای سیستم گرمایش از کف در انواع ساختمان ها 

 

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۳.۸ از ۵ - از مجموع ۴ رای

نظرات کاربران

حامد

سلام اجرای گرمایش از کف برای منازل قدیمی هم امکان پذیر است?

محمد کاملی

سلام قیمت ها در سال جدید تغییر میکنن؟

انوری

در اجرای گرمایش از کف آبی ، آب داخل سیسم راکد است؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما