استعلام قیمت
۰۲۱-۶۲۹۹۹۶۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

طراحی تراس

طراحی تراس
طراحی تراس

طراحی تراس که به آن بهار خواب نیز می گویند، طراحی فضای الحاق شده به ساختمان است. تراس معمولا غیر مسقف بوده و تفاوت آن با بالکن این است که بالکن ها فضاهایی سقف دار با حداقل یک طرف باز به سمت فضای بیرونی هستند. بنابراین استفاده از فضای داخلی تراس و بالکن به دلیل تسلط کامل بر روی حیاط و منظره بیرونی ساختمان از جذابیت زیادی برخوردار می باشد. امروزه تراس و بالکن جزو مکان های با ارزشی از منازل هستند که به دکوراسیون داخلی آنها اهمیت زیادی داده می شوند و می توان با انواع ایده های متنوع و جدید این قسمتها را به شکلی زیبا و چشم نواز دیزاین کرد.

طراحی تراس از نظر ساختی جزء مشاعات یک ساختمان است. و جالب است بدانید شما می توانید به میزان دلخواه برای ساختمانتان تراس در نظر بگیرید. زیرا ابعاد و مساحت تراس ساختمان ربطی به ابعاد و اندازه ساختمان شما ندارد. بنابراین می توانید در نظر بگیرید که کاربری فضای تراس برای شما چقدر است، سپس بسته به نوع استفاده و نیازتان می توانید در مقابل ساختمان تان و در محدوده زمین خود فضای مجزایی برای تراس ایجاد کنید.

طراحی تراس
طراحی تراس

دکوراسیون در طراحی تراس

در طراحی تراس باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود. اول اینکه فضای داخلی بالکن را خالی کنید و محدوده ای برای گذاشتن صندلی یا مبل به وجود آورید. اگر بالکن شما نواری یا یک مربع کوچک است، تنها می توانید یک صندلی در آن قرار دهید. اما اگر مربع آن اضلاع بزرگی دارد، می توان یک محیط نشستن برای فضای دوستانه را در آن ترتیب داد. در طراحی تراس باید بالاتر بودن تراس از سطح حیاط را در نظر داشته باشید. علت بالا بودن تراز تراس نسبت به حیاط به دو دلیل است.

از گذشته تا به امروز فضای تراس فضایی بود که در آن خانواده گرد هم جمع می شدند و از شب های بلند تابستان با نشست های طولانی در فضای تراس استقبال می کردند. به همین منظور این فضا می بایست بر فضای اطرافش تسلط و اشراف کامل داشته باشد. فضای تراس فضای مازادی است که در محوطه سازی فضای حیاط به آن خیلی توجه می شود. بلندتر بودن آن هم به شکیل تر شدن جلوه فضای محیط کمک می کند و هم به صاحب خانه این امکان را می دهد تا بتواند به صورت مجزا از حیاط، از این فضا استفاده کند.

دکوراسیون در طراحی تراس
دکوراسیون در طراحی تراس

طراحی معماری تراس

طراحی تراس می تواند با سقف صاف و مرتفع با چشم انداز به سکوی جنب ساختمان باشد، که برای سرگرمی و اوقات فراغت انجام می شود. همچنین می تواند گردشگاه بیرونی یا بالکن به مرز ستون ها باشد. تراسهای مدرن می تواند با اهداف متفاوت طراحی شود. آنها می توانند باغهای روباز باشند، برای مثال، ویژگی عمومی در فضاهای شهری. داشتن باغ زیبا در وسط شهر شلوغ بسیار باطراوت و مایه جوانسازی می باشد. شما می توانید جکوزی یا حتی استخر یا حتی یک آبنمای زیبا را روی تراس نصب کنید و فضا را به واحه زیبا تبدیل نماید.

طراحی معماری تراس
طراحی معماری تراس

نیاز به طراحی تراس

انسان در زندگی مدرن و آپارتمان نشینی، پس از گذران یک روز سخت کاری نیاز به جایی در خانه دارد که با فضای باز در ارتباط باشد تا نفسی تازه کند. طراحی تراس در واقع طراحی فضاهای نیمه بازی است که مانند حیاط در خانه های قدیمی، می توانند نیازهای روزمره زندگی آپارتمانی را رفع کنند. اگرچه مساحت تراس و بالکن در مقایسه با حیاط کم تر است اما شما می توانید با استفاده از راهکارهای ساده و ارزان، طراحی تراس کوچک منزلتان را بر عهده بگیرید و از فضای آن بیشتر لذت ببرید.

طراحی تراس

امروزه با مهاجرت مردم به شهرها، افزایش جمعیت شهر نشین، کمبود فضاهای سبز و همچنین آلودگی هوا، به وجود گیاهان و درختان که تا حدود زیادی می توانند باعث کاهش این معضلات زیست محیطی شوند، بیش از پیش احساس می شود. در این دوران بدلیل نیاز ساکنین به سرپناهی برای زندگی و ساخت ساختمان ها و برج های سربه فلک کشیده و از بین رفتن خانه های ویلایی و حیاط دار در شهرها، طراحی تراس و پشت بام از اهمیت بیشتری برخوردار گشته و مردم بیش از قبل به فکر راهی برای زیباتر کردن این مکان ها هستند. با حذف حیاط از آپارتمان های امروزی طراحی تراس و طراحی پاسیو اهمیت ویژه ای یافته است.

نیاز به طراحی تراس
طراحی تراس با استفاده از گیاهان

مبلمان و اجزای تراس

با توجه به این که بالکن و تراس ها هم از اجزای ساختمان محسوب می شوند باید طراحی تراس نیز هماهنگ با دکوراسیون داخلی خانه صورت پذیرد. امنیت و ایمنی وسایل و لوازمی که در آن تعبیه می شود به همان اندازه دارای اهمیت است که برای سایر اجزای ساختمان مورد توجه قرار می گیرد. تراس ها می توانند بزرگ یا کوچک باشند که این امر به اندازه متراژ ساختمان برمی گردد.

برای طراحی تراس زیبا از المانهای مناسب دیگری مانند گل ها و گیاهان نیز می توان استفاده کرد. در این شرایط می توان با استفاده از گلدان های کوچک یا گلدان های آویز نه تنها فضایی دلنشین را خلق کرد بلکه با استفاده از این آویزها در محیط بالکن یا تراس مان تا حد امکان از اشغال فضای باقیمانده خودداری کنیم. وجود گل ها و گیاهان طراوت و شادابی خاصی را به وجود می آورد. حالا می شود با اضافه کردن یکی دو صندلی کوچک از فضای باقیمانده نهایت استفاده را کرده و تراسی زیبا و شاداب باشید.

مبلمان و اجزای تراس
مبلمان و اجزای تراس

کفپوش و نورپردازی در طراحی تراس

طراحی تراس و بالکن آپارتمان های معمولی دارای کف بتنی است که بدون روح و جذابیت می باشد. خوشبختانه شما می توانید یک اسلب خسته کننده را با تایل های سرامیکی متنوع یا قطعات سنگ یا کفپوش های طرح چوب یا حتی چمن مصنوعی روح ببخشید. انتخاب کفپوش مناسب بسیار سلیقه ای می باشد و عوامل مختلفی مانند جنس٬ هزینه٬ قابلیت نصب آسان٬ رنگ و ضد آب بودن کفپوش را در هنگام خرید دقت نمایید. در طراحی تراس نیاز به نورپردازی قدرتمندی نیست، اما به یک راه حل عملی و کارآمد نیاز است. چراغ های LED انتخاب خوبی هستند. کوچک، کم مصرف و اقتصادی هستند و محیط دوستانه ای را پدید می آورند.

کفپوش و نورپردازی در طراحی تراس
کفپوش و نورپردازی در طراحی تراس

اهمیت رنگ در طراحی تراس

در طراحی تراس یعنی شما می توناید از معروف ترین و زیباترین عناصر طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنید تا این قسمت، جلوه بصری بهتری داشته باشد. استفاده صحیح از مبلمان فضای باز، نورپردازی حرفه ای و البته چیدمان گل ها و گیاهان، نمونه ای از این انتخاب ها هستند. یکی از موارد مهمی که در طراحی تراس و بالکن نباید از نظر دور بماند، بهره گیری هوشمندانه از رنگ است. اگر طراح به این امر توجه کافی نداشته باشد هر چقدر هم که برای طراحی و اجرای تراس زحمت کشیده باشد باز هم نتیجه چندان مطلوبی بدست نخواهد آمد. طراحان باید دقت داشته باشند که استفاده از رنگ های تیره، فضا را کوچک تر نشان می دهد در نتیجه رنگ های تیره، مناسب فضاهای کوچک نیستند. بدیهی است که رنگ هر چقدر روشن تر باشد، فضا هم بزرگ تر به نظر خواهد رسید.

اهمیت رنگ در طراحی تراس
اهمیت رنگ در طراحی تراس

نرده در طراحی تراس

تقریباً هیچ تراسی بدون نرده آنقدرها که باید جلوه ندارد و زیبایی اش کامل نیست. نصب یک ردیف نرده در مقابل فضای تراس خانه تان می تواند هم جنبه حفاظتی و ایمنی داشته باشد و هم به زیبایی اش بیافزاید. برای چیدمان درست تر و اصولی تر تنها دقت کنید که اندازه و متریال به کار رفته در نرده ها، متناسب با فضای تراس شما انتخاب شوند، زیرا در این صورت یکدستی در چیدمان و طراحی فضا به چشم می خورد و کار شما نیز درست تر به نظر می رسد.

نرده در طراحی تراس
نرده در طراحی تراس

طراحی تراس سبز

یکی از روش های طراحی تراس استفاده از تراس سبز یا تراس گاردن است. تراس سبز یکی از روش های طراحی تراس آپارتمان برای ایجاد یک فضای دلچسب برای استراحت روزانه یا گذراندن اوقات فراغت می باشد. تراس سبز را می توان با چند تغییر ایجاد کرده و فضای بالکن را به محلی مناسب برای پرورش گل یا حتی سبزیجات مورد علاقه تبدیل کرد. گاها از پرگولا یا همان سایبان در تراس سبز استفاده می شود. با نصب سایبان می توان به راحتی سایه ایجاد کرده و یا گل های رونده مانند پیچک را درون بالکن پرورش داد.

برای مطالعه بیشتر:

ایده های شیک برای طراحی دیوار بالکن

گرین وال تراس

جکوزی در تراس

ابعاد جکوزی خانگی

ابعاد وان یک نفره

قیمت انواع وان حمام

وان جکوزی ارزان قیمت

جکوزی خانگی چوبی

نرده سنگی تراس

دیوار سبز حیاط

نمای دیوار حیاط ارزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.53 ( 3 نظر)