استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

اندود کاری چیست

اندود کاری
اندود کاری

اندود کاری به عنوان پوسته محافظ عمل کرده و در آخرین مراحل ساختمان سازی اجرا می شود. در این روش سطح یا نمای ساختمان با مصالح مناسب پوشانده می شود. هدف از اندود کاری چیست ؟ اندودکاری موجب تسطیح سطح ناهموار، محافظت از دیوار در برابر نفوذ رطوبت و سایر عواملی که موجب فرسودگی دیوار می شود، جلوگیری از اسکان حشرات در دیوار و سقف و آماده کردن سطح برای نقاشی می گردد. بنابراین هدف از اندود کاری این است که ساختمان در برابر عوامل جوی محافظت شده و عمر مفید آن افزایش یابد. از دیگر اهداف این عملیات، عایق کردن نسبی ساختمان در برابر صدا و حرارت است.

اندود کاری از جمله خدمات شرکت عمران مدرن می باشد. استفاده از نیروهای متخصص برای اندود کاری، از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکت عمران مدرن ، حرفه ای ترین پیمانکاران فعال در این زمینه را به شما کاربران گرامی معرفی می نماید. شما عزیزان می توانید به طور مستقیم با پیمانکاران اندود کاری تماس گرفته و یا اینکه معرفی آنها را به عمران مدرن بسپارید.

اندود کاری
اندود کاری

مراحل اندود کاری چیست ؟

اندودکاری به دو مرحله اجرای آستر و رویه تقسیم بندی می شود. در مرحله آستر، به تنظیم شیب و صاف کردن سطوح پرداخته می شود. قشر رویه نیز به عنوان سطح نهایی اجرا می گردد. برای اجرای آستر نیاز به شمشه گیری و کروم بندی می باشد. پس از آن به اندود کاری سطح می پردازند.

شرکت عمران مدرن با توجه به محل و شرایط پروژه، نزدیک ترین و در عین حال حرفه ای ترین پیمانکار را به شما معرفی می نماید تا به بهترین نحو ممکن و در اسرع وقت، پروژه شما اجرا گردد. با توجه به فضای رقابتی بین پیمانکاران، کمترین هزینه اندود کاری با بهترین کیفیت، به شما پیشنهاد می شود.

اندود کاری
اندود کاری سقف

ملات اندود کاری چیست ؟

ملات اندود کاری مخلوطی از چند ماده مختلف است. یک یا چند چسباننده، پرکننده، آب و گاهی مواد افزودنی از جمله اجزای تشکیل دهنده ملات اندودکاری می باشند. از جمله ملات هایی که از گذشته برای اندودکاری مورد استفاده قرار می گرفته است، ملات کاهگل می باشد. کاهگل عایق خوبی برای حرارت و صدا است. ملات گل از مخلوط کردن خاک و آب به دست می آید که برای پیشگیری از ترک خوردن یا گسترش ترک ها، به آن کاه می افزایند. این ملات برای اندود ساختمان های گلی، زیرسازی اندود گچی و آب بندی بام ساختمان ها بکار می رود.

آهک هیدراته هیدرولیکی عمدتا در اندود کاری (لایه آستر و اندود زبره) کاربرد دارد و به دو دسته آهک هیدراته هیدرولیکی با کلسیم بالا و آهک هیدراته هیدرولیکی با منیزیم بالا تقسیم بندی می شود. کاربرد آهک هیدراته معمولی و ویژه در اندودکاری سیمانی ، تهیه ملات و ماده افزودنی بتن است.

ملات آهک و گچ از افزودن دو قسمت آهک شکفته به یک قسمت وزنی گچ بدست آمده و در مناطق مرطوب برای اندودکاری استفاده می شود. سطح زیرین اندود آهک یا آهک و گچ حتما باید خشک باشد. اندود ماسه سیمان با آهک برای بیشتر سطوح مناسب است. با قفل و بست می توان از میزان انقباض خشک شدن کاست. این اندود برای محیط های مرطوب نیز مناسب است.

ملات گچ و پرلیت جاذب صوتی مناسب و عایق حرارتی خوبی است. این اندود خطر گسترش آتش را کاهش می دهد و در هنگام آتش سوزی، به سبب عایق بودن، در کاهش نفوذ حرارت به اسکلت فولادی و بتنی ساختمان موثر است.

اندودکاری
اندودکاری دیوار

اندود گچ و خاک

ملات گچ و خاک نیز از دیگر ملات های اندودکاری است که برای آستر اندودکاری های داخل ساختمان کاربرد دارد. ملات اندود کاری لیکا به دو صورت سفید و خاکستری با دانه بندی درشت و ریز در بازار عرضه می گردد. از جمله مزیت های ملات آماده لیکا این است که در محیط های بسیار گرم دچار ترک انقباضی نمی شود. این نوع ملات پس از ترکیب با مقدار مشخص آب و آماده سازی، به دو روش سنتی و یا پاششی قابل اجرا می باشد.

مشخصات اندودهای گچی آماده و اندودهای گچی ساختمانی ویژه به شرح زیر است:

جدول ۱- اندودهای گچی آماده و مشخصات آنها بر اساس کاربرد

نشانه شناسایینوع اندودمشخصات بر اساس کاربرد
گ – ۱اندود گچ ساختمانیحداقل ۵۰ درصد گچ ساختمانی دارای افزودنی و سنگدانه معمولی
گ – ۲اندود ساختمانی پایه گچیحداقل ۵۰ درصد گچ ساختمانی دارای افزودنی و سنگدانه معمولی
گ – ۳اندود گچ ساختمانی – آهکمخلوط گچ – آهک ساختمانی (مطابق ترکیبات اندودهای گچی گ – ۱ و گ – ۲ و با حداقل ۵ درصد آهک ساختمانی، دارای افزودنی و سنگدانه)
گ – ۴اندود گچ ساختمانی سبک وزنحداقل ۵۰ درصد گچ ساختمانی دارای افزودنی و سبک دانه
گ – ۵اندود ساختمانی پایه گچی سبک وزنحداکثر ۵۰ درصد گچ ساختمانی دارای افزودنی و سبک دانه
گ – ۶اندود گچ ساختمانی – آهکمخلوط گچ – آهک ساختمانی سبک وزن (مطابق ترکیبات اندودهای گچی گ – ۴ و گ – ۵ و با حداقل ۵ درصد آهک ساختمانی، دارای افزودنی و سبک دانه)
گ – ۷اندود گچ ساختمانی برای اندود کاری با سختی سطحی اصلاح شدهاندود گچ ساختمانی با سختی سطحی بالا (مانند گچ مورد استفاده در پوشش های سطوح بتنی)

جدول ۲- اندودهای گچی ساختمانی ویژه و مشخصات آنها بر اساس کاربرد

نشانه شناسایینوع اندودمشخصات بر اساس کاربرد
گا – ۱اندود گچی برای تولید قطعات گچی الیاف داربرای چسباندن و تولید قطعات گچی الیاف دار
گا – ۲اندود گچی برای آجر کاریمورد استفاده در آجر چینی دیوارهای غیر باربر، جداگرها و سقف ها
گا – ۳اندود گچی آکوستیکیبرای جذب صدا
گا – ۴اندود گچی عایق حرارتیبرای اهداف عایق حرارتی
گا – ۵اندود گچی محافظ آتشبرای محافظت در برابر آتش
گا – ۶اندود گچی لایه نازکبرای اندود کاری لایه نازک (مانند اندود پرداخت)

هزینه اندود کاری

هزینه اندود کاری به مرحله اجرای آن وابسته است. مقدار هزینه اجرای لایه آستر با رویه متفاوت است. عامل دیگر تاثیرگذار بر قیمت اندودکاری ، نوع ملات مورد استفاده در اجرای آن می باشد. در برآورد هزینه ها باید دستمزد استادکار را نیز مدنظر قرار داد. متراژ کار عامل دیگر تاثیرگذار بر هزینه اندود کاری می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

قرارداد پیمانکاری گچکاری ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!