نقشه کشی صنعتی

نقشه کشی صنعتی

دسته بندی
نقشه کشی
تعداد ارائه دهنده ها
۱ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

خدمات مرتبط در عمران مدرن

نقشه کشی صنعتی

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲
ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

 

نقشه کشی صنعتی

نقشه کشی صنعتی به تصویر کشیدن ایده طراح یک قطعه یا ماشین است. نقشه صنعتی جزییات پیاده سازی یک قطعه ، ماشین و به طور کلی یک طرح صنعتی را نشان می دهد. جزییات ارائه شده توسط نقشه کش صنعتی شامل اندازه و جنس قطعه ، نحوه قرار گرفتن و شیوه اتصال اجزای قطعه و سایر مشخصات مورد نیاز است.

 

نقشه کشی صنعتی

نقشه کشی صنعتی

 

استانداردهای نقشه کشی صنعتی

استاندارد آلمان (DIN) ، استاندارد ASME و استاندارد ISO از جمله استانداردهای پرکاربرد موجود در جهان هستند. در نقشه کشی صنعتی در ایران مطابق استانداردهای ایزو نقشه صنعتی تهیه می شود. این استانداردها شامل مواردی مانند قراردادهای اصلی خطوط ، ترتیب اجرای خطوط در کامپیوتر ، خطوط در نقشه های ساختمان ، اصول قراردادی برای برش ها و سایر الزامات برای نقشه کش صنعتی است.

 

اصول نقشه کشی

ISO-128

اندازه گذاری

ISO-129

تولرانس های ابعادی

ISO-206

تولرانس های هندسی

ISO-1101

تولرانس های هندسی

ISO-2768

 

مراحل نقشه کشی صنعتی

در  نقشه کشی صنعتی برای ترسیم دقیق یک قطعه نیاز است مراحل مورد نیاز به دقت طی شوند. ابتدا ابعاد قطعه به طور دقیق تعیین شود. اگر از قطعه ای که هم اکنون موجود است قرار است نقشه ای تهیه شود باید تمام ابعاد آن با کمک کولیس و ریزسنج اندازه گیری شود. بعد از تعیین ابعاد ، نماهای مورد نظر انتخاب شوند. سپس نمای برش ، سه نمای قطعه و نمای سه بعدی قطعه ترسیم شوند. در مرحله آخر با اندازه گذاری همه نماهای ترسیم شده کار به پایان می رسد.

 

نقشه صنعتی

نقشه صنعتی

 

کاربرد نقشه کشی صنعتی

نقشه کشی صنعتی در رشته های مهندسی و صنایع مختلف استفاده می شود. نقشه های مکانیکی شامل اطلاعاتی در مورد ساخت یک قطعه یا دستگاه است. این نقشه ها در صنعت قطعه سازی کاربرد گسترده دارد. نقشه های جانمایی به منظور نشان دادن حالت بهینه در چیدمان دستگاه ها و ماشین آلات و افراد در محیط یک کارگاه یا مجموعه است. نقشه فرآیندهای صنعتی ارتباط بین اجزای کارخانه صنعتی را نشان می دهد. نقشه های اتوماسیون روش ساخت و فناوری دستگاه های خودکار را نشان می دهند.

تمامی مهندسین که در کارگاه ها حضور دارند نیاز به آشنایی تخصصی با نقشه کشی صنعتی ندارند، اما آشنایی ابتدایی با نقشه های صنعتی مورد استفاده در یک کارگاه نیاز است. به طور مثال مهندسین صنایع که در کارگاه عملیات های بهینه سازی ، تعیین میزان انبار  و ترتیب چرخش کار و از این دست امور را انجام می دهند.

 

نقشه صنعتی قطعات

نقشه قطعات

 

نرم افزار های پرکاربرد در نقشه کشی صنعتی

سه نرم افزار پرکاربرد در نقشه کشی صنعتی اتوکد ، کتیا و سالیدورک هستند. اتوکد بهترین نرم افزار برای ترسیم دو بعدی است. اتوکد رایج ترین نرم افزار مورد استفاده توسط بسیاری از مهندسین است. نرم افزار کتیا برای طراحی قطعات پیچیده استفاده می شود و کاربرد اصلی آن انجام شبیه سازی است. نرم افزار سالیدوورک یکی از بهترین نرم افزارها در زمینه نقشه کشی صنعتی است. بهترین ویژگی سالیدوورک این است که علاوه بر امکان طراحی قطعات ، امکان مونتاژ و اتصال قطعات طراحی شده را نیز دارد. سالیدوورک خروجی مناسبی برای استفاده در سایر نرم افزارهای تحلیلی نیز ارائه می کند. همچنین امکان ورود فایل از سایر نرم افزار ها مانند اتوکد به سالیدوورک وجود دارد.

 

سالیدوورک

نقشه کشی صنعتی با سالیدوورک

 

 

 

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

جمال وارنیای

سلام نقشه کشی صنعتی استاندار خاصی دارد؟ لطفا معرفی کنید در صورت وجود ممنون

صفوی نیا

کتاب رفرنس برای نقشه کشی صنعتی چیا هستند؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما