اجرای سوله سبک

اجرای سوله سبک

دسته بندی
ساخت سوله
تعداد ارائه دهنده ها
۵۵ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

اجرای سوله سبک

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲

۵

location

تهران

******۰۲۱۲۲

۴

location

تهران

******۰۲۱۵۵

۵

location

کرج

******۰۹۱۲۳

۳

location

مشهد

******۰۹۱۵۸

۱

location

اصفهان

******۰۳۱۳۳

۳

location

تهران

******۰۲۱۵۶

۳

location

تهران

******۰۹۱۹۹

۴

location

کرمان

******۰۳۴۳۴

۴

location

تهران

******۰۲۱۲۲

۵

location

کرج

******۰۲۶۳۴

۵

location

تهران

******۰۲۱۸۸

۵

location

تهران

******۰۲۳۳۳

۴

location

تهران

******۰۲۱۴۴

۴

location

تهران

******۰۲۱۲۲

ابتدا
۱
۲
۳
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

اجرای سوله سبک

سوله فولادی سبک ، سازه ای فلزی با سقف شیب دار است که به منظور ساخت آشیانه هواپیما ، سالن های ورزشی ، دامداری ها ، کارخانه ها ، انبارها و ... که نیاز به دهانه بزرگ می باشد، احداث می گردد. امروزه اجرای سوله سبک به دلایل متعددی مورد توجه قرار گرفته است که از مهم ترین این دلایل، کاهش هزینه های ساخت و مقاومت سازه در برابر زلزله می باشد. اجرای سوله سبک ، کاهش میزان مصرف فولاد ، کاهش هزینه های خرید مقاطع و نیز کاهش هزینه های اجرای فونداسیون را در پی دارد؛ زیرا به دلیل وزن کم سازه ، نیاز به اجرای فونداسیون های عظیم نبوده و از این نظر مقرون به صرفه می باشد.

 

 اجرای سوله سبک
اجرای سوله سبک

 

روش های اجرای سوله سبک

یکی از روش های اجرای سوله سبک ، روش خرپایی است. در ساخت این نوع سوله از قوطی استفاده می شود که به صورت خرپایی در کنار هم قرار می گیرند. این امر موجب کاهش مقدار فولاد مصرفی برای اجرای سوله می گردد. با کاهش مقدار فولاد ، وزن سوله نیز کاهش می یابد. سوله های اجرا شده با این روش علاوه بر وزن کم از مقاومت و استحکام بالایی نیز برخوردار می باشند. به کمک روش خرپایی می توان دهانه های بزرگی را بدون نیاز به ستون میانی اجرا نمود. این روش غالبا برای ساخت سوله های ورزشی سبک مورد استفاده قرار می گیرد. 

از دیگر روش های اجرای سوله سبک ، استفاده از سیستم LSF می باشد. LSF یا همان Lightweight Steel Frame از مقاطع سبک نورد شده فولادی ساخته می شود. استفاده از این سیستم علاوه بر کاهش وزن سازه موجب افزایش سرعت اجرا نیز می گردد. علاوه بر این به دلیل پیش ساخته بودن آن، کنترل کیفیت به راحتی امکان پذیر می باشد. در این سیستم از مقاطع گالوانیزه استفاده می گردد که مقاومت بالایی در برابر رطوبت و نیز خوردگی دارند. البته باید توجه نمود که این سیستم دارای محدودیت در اجرای دهانه می باشد. از این رو نمی توان در تمامی پروژه های سبک سازی سوله از آن استفاده نمود. شاید بتوان گفت که در اجرای دهانه های بلندتر بدون نیاز به اجرای ستون ، روش خرپایی گزینه مناسب تری برای احداث سوله باشد.

سوله های HSS یکی دیگر از انواع سوله های سبک هستند که در ساخت آنها از مقاطع فولادی توخالی استفاده می شود. اجرای سوله سبک  HSS به شیوه های مختلفی همچون سوله قوسی با تیر ساخته شده از تیر ورق، سوله هشتی با تیر ساخته شده از تیر ورق، سوله قوسی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای H.S، سوله هشتی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای CHS و سوله هشتی با تیر ساخته شده از مقاطع HSS (ویژه دهانه های ۱۲ تا ۱۸ متر) امکان پذیر است.

 

اجرای سوله سبک

سوله HSS

 

مزایای اجرای سوله سبک

مزایای اجرای سوله سبک به شرح زیر می باشد:

  • کاهش وزن سازه و کاهش هزینه های اجرایی
  • افزایش سرعت نصب
  • مقاومت بالا در برابر زلزله و باد
  • قابلیت نصب جرثقیل سقفی
  • مناسب برای احداث سازه های موقت به دلیل قابلیت دمونتاژ کردن
  • امکان باز کردن اجزای سوله و برپایی سوله در نقطه ای دیگر

 

قیمت اجرای سوله سبک

از مهم ترین عوامل بر روی قیمت اجرای سوله سبک مقدار فولاد مصرفی و قیمت آن می باشد. در حال حاضر به دلیل نوسانات ارزی بازار، قیمت این مقاطع نیز متغیر بوده و در نتیجه نمی توان هزینه ثابتی را برای اجرای سوله سبک بیان نمود. در ساخت سوله از پیچ و مهره و گاهی جوشکاری استفاده می گردد که هزینه هر یک از موارد ذکر شده، خود بر روی قیمت اجرای سوله موثر است. دستمزد اجرا نیز بر روی قیمت اجرای سوله سبک تاثیرگذار می باشد. وزن کلی سازه و در پی آن نوع فونداسیون از دیگر عوامل موثر بر قیمت اجرای سوله می باشند. گاهی اجرای سوله سبک موجب عدم نیاز به اجرای فونداسیون می گردد که این امر کاهش هزینه اجرای سوله را سبب می شود. 

 

اجرای سوله سبک
اجرای سوله با اسکلت سبک

 

دهانه ، محل نصب ، ارتفاع و طول سوله نیز بر قیمت اجرای سوله سبک موثرند. به طور کلی با عریض تر شدن دهانه و کاهش تعداد ستون ها هزینه اجرای سوله نیز افزایش می یابد. هزینه اجرای هر متر مربع سوله با اسکلت سبک حدودا ۳۵ درصد ارزان تر از سایر سوله های مشابه می باشد.

البته استفاده از روش هایی همچون به کارگیری فولاد با کیفیت پایین تر و استفاده از ورق های نامناسب موجب کاهش قیمت اجرا می گردد، اما باید توجه داشت که همواره کاهش هزینه گزینه مناسبی نخواهد بود و استفاده از این مصالح نامناسب موجب کاهش کیفیت اجرای سوله و حتی گاهی وقوع حوادث ناگوار می گردد.

Powered by Froala Editor

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما