آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان

آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان

دسته بندی
تست خاک
تعداد ارائه دهنده ها
۱ ارائه دهنده
توضیحات قیمت
آزمایش spt یا همان آزمایش نفوذ استاندارد به منظور تعیین مقاومت خاک انجام می شود. هزینه آزمایش spt خاک به دلیل امکان استفاده از گمانه های حفاری شده برای آزمایش های دیگر خاک و نیاز کمتر به تجهیزات متنوع، مقرون بصرفه می باشد. با تفسیر نتایج آزمایش spt می توان طبقه بندی خاک را تعیین نمود.
intro
comment
bookmark
share
شهر
زاهدان x
heblex_banner

آزمایش نفوذ استاندارد (SPT)

فروشندهمحلشماره تماس

عمران مدرن

۵

location

زاهدان

phone۰۲۱۵۴۴۰۶۰۱۲
ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) در زاهدان

آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) یکی از قدیمی ترین و معمول ترین آزمایش های صحرایی ژئوتکنیک است که از آن برای تخمین مقاومت خاک کف گمانه استفاده می نمایند. آزمایش نفوذ استاندارد در سال 1920 ابداع گردیده و هم اکنون در سطح وسیعی در سراسر دنیا به کار گرفته شده و شناخته شده است. با این وجود به دلیل پاره ای انتقادهای مستند که به نحوه انجام این آزمایش خاک و روش های استفاده از نتایج آن، وارد شده است، در شرایط کنونی بسیاری از محققین بر عدم توجه به آن و حتی حذف کامل آزمایش spt خاک از شمار آزمایش های معتبر اصرار می ورزند.

آنچه که باعث شده است تلاش های مذکور که برای حذف آزمایش spt خاک صورت می پذیرد عملا موفق نبوده و همچنان پا برجا بماند آن است که بسیاری از روابط و روش های محاسباتی و همچنین جداول پیشنهادی و قضاوت های مهندسی وابسته به عدد SPT است و از طرف دیگر نتایج آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) به عنوان یک معیار ساده، ارزان و ملموس در نزد مهندسین شناخته شده است.

 

آزمایش نفوذ استاندارد
آزمایش نفوذ استاندارد

 

هزینه آزمایش spt در زاهدان

آزمایش نفوذ استاندارد (SPT)، یک ازمایش خاک کم هزینه است و معمولا در گمانه ای انجام می شود که برای مقاصد دیگر حفاری شده است. بنابراین هزینه اضافی بر طرح تحمیل نمی کند. از طرفی تقریبا همه تجهیزات تست خاک نفوذ استاندارد (SPT) همان تجهیزاتی هستند که برای حفاری به کار گرفته می شوند و تجهیزات اختصاصی ازمایش spt خاک در حد محدودی هستند. این در حالی است که در سایر آزمایش های صحرایی معمولا تجهیزات اختصاصی گسترده ای به کار گرفته می شود. بنابراین هزینه آزمایش خاک ساختمان SPT مقرون بصرفه می باشد.

 

کاربرد آزمایش spt خاک در زاهدان

عدد نفوذ استاندارد (NSPT) برای موارد مختلفی مانند فشار سربار، انرژی و... اصلاح می‌ گردد. روابط همبستگی بسیاری برای تخمین پارامترهای مختلف خاک مانند تراکم ، زاویه اصطکاک داخلی ، چسبندگی ، نسبت بیش تحکیمی ، مدول الاستیسیته و... برحسب عدد نفوذ استاندارد (NSPT) ارائه شده است.

 

روش انجام آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) در زاهدان

برای انجام آزمایش SPT ابتدا گمانه ای با قطر ۲.۵ تا ۱۸ اینچ تا عمق مورد نظر، حفر می گردد. سپس میله از سرمته حفاری در عمق مورد نظر جدا شده و نمونه گیر (SPT) که از یک استوانه توخالی تشکیل شده است و می تواند در امتداد طول خود به دو نیم تقسیم شود، متصل می گردد. سپس برای آزمایش spt خاک ، چکش ۶۳.۵ کیلوگرمی از ارتفاع ۷۵ سانتی متری با استفاده از مکانیزم اتومکانیک و یا با مکانیزم قرقره و طناب رها می شود.

 

آزمایش spt
آزمایش spt خاک

 

عدد آزمایش نفوذ استاندارد از جمع تعداد ضربات لازم برای نفوذ ۱۵ سانتی متر دوم و سوم بدست می آید. چراکه نتایج آزمایش spt به دست آمده برای 15 سانتی متر اول به دلیل دستخورده شدن خاک محدوده مذکور در عملیات حفاری و یا به علت ریزش جدار گمانه، مورد اعتماد و اعتبار نیست.

 

آزمایش spt
مراحل آزمایش نفوذ استاندارد

 

در انتها نمونه گیر نفوذ استاندارد (SPT) از میله حفاری جداشده و خاک درون نمونه گیر به عنوان نمونه دست نخورده به آزمایشگاه برای انجام ازمایش spt ارسال می شود.

دقت شود نمونه‌ های دریافتی آزمایش spt در ظروف هوابندی شده برای جلوگیری از تغییر رطوبت ، به همراه اطلاعات نام پروژه، شماره گمانه، عمق نمونه و شمار ضربه‌ ها برای هر ۱۵ سانتی‌متر، به آزمایشگاه ارسال می شوند. 

 

ازمایش spt
نمونه ازمایش spt ماشینی

 

اسکمپتون پیشنهاد کرده است که نتایج خام آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) با استفاده از رابطه زیر اصلاح شوند:

 

که در آن:

EM: ضریب بازدهی چکش بر حسب نوع چکش بین 0.45 تا 0.85؛

CB: ضریب اصلاح قطر گمانه آزمایش spt خاک بین 1 تا 1.5 که هرچه قطر گمانه بیشتر باشد CB بزرگتر خواهد بود.

CS: ضریب اصلاح نمونه گیر ازمایش spt برای نمونه گیرهای بدون آستری معادل 1.2 در نظر گرفته می شود.

CR: ضریب اصلاح طول میله و هرچه میله بلندتر باشد، مقدار این ضریب بزرگتر است.

N: عدد خام SPT بدست آمده در صحرا.

 

معمولا آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) بسته به شرایط در فواصل 1.5 تا 5 متری در درون گمانه انجام می شود. عدد خام SPT برای خاک های نرم به طور معمول کمتر از 5 و برای خاک های خیلی متراکم بالاتر از 50 است. جدول زیر محدوده مقادیر به دست آمده و تفسیر نتایج آزمایش spt را نشان می دهد.

 

جدول تفسیر نتایج آزمایش spt

طبقه بندی خاک

تفسیر نتایج آزمایش spt

N60

مقاومت زهکشی نشده  Su (kg/cm2)

خیلی نرم

انگشت شست به راحتی در آن نفوذ می کند و وقتی در داخل مشت فشرده می شود، از لای انگشتان بیرون می زند.

2>

0.12>

نرم

انگشت شست حدود 25 میلی متر در آن نفوذ می کند و با فشار اندک شکل می گیرد.

4-2

0.25-0.12

متوسط

انگشت شست با فشار ملایم حدود 6 میلی متر در آن نفوذ می کند و با فشار زیاد انگشتان شکل می گیرد.

8-4

0.5-0.25

سفت

انگشت شست به راحتی در آن دندانه می اندازد (مضرس می کند) و با فشار زیاد، 12 میلی متر در آن نفوذ می کند.

15-8

1-0.5

سخت

انگشت شست در آن دندانه نمی اندازد ولی ناخن شست به سهولت در آن دندانه می اندازد.

30-15

2-1

خیلی سخت

ناخن شست بر آن دندانه نمی اندازد و یا به سختی دندانه می اندازد.

>30

>2

 

عوامل خطا در نتایج آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) در زاهدان

در عمل عوامل مختلفی ممکن است موجب بروز خطا در نتایج آزمایش SPT شوند. عدم شناخت این عوامل و عدم توجه به آن ها می تواند نتایج جبران ناپذیری را در طراحی سازه ‌های خاکی سبب شود. بعضی از این عوامل خطا در ازمایش spt شامل موارد زیر است:

  • استفاده از دستگاه‌ های قدیمی غیر حساس برای آزمایش spt
  • تغییر در ارتفاع سقوط آزاد وزنه از میزان ۷۶ سانتی متر
  • تغییر در وزن چکش سقوط کننده آزمایش spt خاک
  • عدم دقت آزمایش کننده
  • وجود یک تکه سنگ کوچک در مسیر میله استوانه ‌ای نمونه گیر SPT و ارائه عدد نفوذ استاندارد بیش از مقدار واقعی
  • خارج شدن ته استوانه نمونه گیر SPT از حالت استاندارد
  • وجود مصالح ریز در کف گمانه

 

مزایای استفاده از آزمایش spt در زاهدان

علی رغم امکان بروز خطاهای مذکور در نتایج تست نفوذ استاندارد در صورتی که عوامل خطا تا حد امکان کم یا حذف شوند، آزمایش SPT به دلایل زیر بسیار مورد توجه مهندسین ژئوتکنیک است.

طول عمر وسایل دستگاه آزمایش spt ، بسیار زیاد است.به دلیل سرعت مناسب و کمی هزینه می ‌توان تست نفوذ استاندارد (SPT) را در فواصل یک متری در عمق گمانه انجام داد‌. در هر بار آزمایش ضمن تهیه و اخذ یک نمونه به طول ۴۵ سانتی متر می ‌توان پروفیل خاک را در فواصل ۱ متری مورد مشاهده مستقیم قرار داد.

آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در زاهدان، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در کورین، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در میرجاوه، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در نصرت آباد، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در ایرانشهر، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در بزمان، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در بمپور، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در چهابهار، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در پلان، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در دشتیاری، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در خاش، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در ایرندگان، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در نوک آباد، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در دلگان، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در جلگه چاه هاشم، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در زابل، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در پشت آب، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در شیب آب، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در زابلی، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در آشار، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در زهک، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در جزینک، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در سراوان، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در بم پشت، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در جالق، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در سرباز، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در پارود، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در پیشین، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در سرباز، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در سیب سوران، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در هیدوچ، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در کنارک، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در زر آباد، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در نیک شهر، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در بنت، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در فنوج، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در قصر قند، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در لاشار، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در هیرمند، آزمایش spt (نفوذ استاندارد) در زاهدان در قرقری.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

مهدی جهانگیر

کجا میشه لوازمی راکه برای آزمایش نفوذ استانداردهای تهیه کرد

جعفر امینی

سلام آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) در چه پروژه های باید انجام شود؟

تنبوری

آزمایش نفوذ استاندارد در چه پروه ای انجام میشه؟

صلواتی

هزینه انجام آزمایش نفوذ استاندارد (SPT) در محل چقدر است؟

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما