دتکتور گازی

دتکتور گازی

دسته بندی
اعلام حریق
تعداد ارائه دهنده ها
۰ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

کالاهای مرتبط در عمران مدرن

معرفی کالا
نظرات کاربران

دتکتور گازی

نشت گاز در یک محیط از عوامل عمده آتش سوزی در یک محل می تواند باشد. دتکتور گازی از سری تجهیزات مورد استفاده در سیستم اعلام حریق است که برای شناسایی گازهای خطرناک و سمی پیش از وقوع آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی دتکتور گازی متناسب با محل نصب و خطرهای احتمالی بر اساس گازهای قابل تشخیص در دو دسته بندی دتکتور گاز های حاصل از آتش سوز و دتکتور گاز های سمی تقسیم بندی می شود.

دتکتور گازی به صورت ثابت و یا متحرک قابل استفاده است. به طوری که نوع ثابت آن در محل مورد نظر نصب می شود و مقدار گازهای موجود را بررسی می کند. نوع متحرک آن برای تشخیص نشت گاز به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دتکتور گازی

دتکتوز گازی

انواع دتکتور گازی

دتکتور گازی قابلیت تشخیص و شناسایی گازهای سمی و قابل اشتعال را دارد. از آن جا که میزان حساسیت آتش سوزی در مکان های مختلف شهری و صنعتی متغیر می باشد، تشخیص انواع گازهای شهری و سمی نیز به دنبال آن اهمیت می یابد. در ادامه انواع دتکتور گازی با قابلیت های متنوع آن ها بررسی می شود.

دتکتور گاز شهری

دتکتور گازی در شناسایی گازهایی از قبیل گاز شهری، پروپان، گاز مایع، گاز کپسول، گاز CH4 و غیره بسیار کارآمد است. به توجه به قابلیت اشتعال بسیار بالای متان و مشتقات آن، دتکتور گاز شهری یا طبیعی از رایج ترین و در عین حال ضروری ترین انواع آشکارسازهای گازی در سیستم اعلام حریق می باشد.

دتکتور گاز منوکسید کربن

نشت گاز منوکسید کربن سالانه یکی از دلایل پر تکرار مرگ افراد است. گاز منوکسید کربن در اثر سوختن ناقص کربن تولید می شود و بی رنگ و بو است. بنابراین وجود دتکتور برای جلوگیری از حوادث ناشی از نشت گاز منوکسید کربن بسیار می تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

دتکتور گاز شهری

دتکتور گاز شهری

 

دتکتور گاز اکسیژن

وجود بیش از اندازه گاز اکسیژن در یک فضا می تواند احتمال آتش سوزی و انفجار را تا حد زیادی افزایش دهد و بنابراین استفاده از دتکتور گاز اکسیژن راهکاری منطقی برای رویارویی با چنین مشکلی در فضاهای صنعتی و انبارها است.

دتکتور هیدروژن سولفید

هیدروژن سولفید از گازهای بسیار سمی و خطرناک می باشد که در محل هایی مانند معادن و تونل ها نشت پیدا می کند. این گاز به طور طبیعی در نفت خام، مخازن گاز طبیعی و چشمه های آب گرم وجود دارد. بنابراین استفاده از سنسور گازی هیدروژن سولفید در چنین مکان هایی به دلیل سطح بالای آسیب رسانی این گاز، بسیار ضروری و حیاتی خواهد بود.

 

 دتکتور مونوکسید کربن

دتکتور گاز هیدروژن سولفید

 

کاربرد دتکتور گازی

استفاده از دتکتور گازی در محیط های بسته که در معرض خطر نشت گازهای سمی قرار دارند مانند تونل ها، استخرها، پالایشگاه ها، مناطق نفتی و آزمایشگاه ها و یا محیط هایی در معرض خطر آتش سوزی مانند آشپزخانه های صنعتی، هتل ها و پارکینگ ها بسیار کاربرد دارد. در انواع خاصی از دتکتور صنعتی امکان صدور فرمان قطع جریان گاز در مسیر لوله ها وجود دارد. علاوه بر آن در انواع دیگری از آن ها تغییرات چگالی گاز توسط مبدل ها تبدیل به جریان الکتریکی شده و برای اندازه گیری مقدار گاز به پنل کنترل مرکزی ارسال می شود.

انواع سنسو در دتکتور گازی

عملکرد انواع دتکتور گازی به سنسور آن ها وابسته است. انواع سنسور  موجود در دتکتور گازی عبارتند از: مادون قرمز، الکتوشیمیایی، نیمه هادی و کالیستی که در ادامه مورد بررسی قرار گرقته اند.

سنسور مادون قرمز

این نوع دتکتور گازی بر اساس تابش امواج مادون قرمز از یک فرستنده و دریافت آن توسط یک گیرنده عمل می کند. در صورت وجود گاز در محیط ارسال امواج دچار اختلال شده و هشدار وجود گازهای خطرناک صادر می شود.

سنسور الکتروشیمیایی

گاز پس از ورود به این نوع دتکتور گازی اکسیده می شود. از آن جا که الکترودهای این آشکارساز در یک محلول الکترولیتی قرر دارند؛ حرکت یون های گاز به سمت الکترودهای مثبت و منفی باعث برقراری جریان و عملکرد دتکتور می شود.

سنسور نیمه هادی

این نوع سنسور شامل قطعه ای از جنس روی بوده که در مقابل گازهایی مانند دی اکسید کربن و منواکسید کربن حساس است. بنابراین در صورت ورود گاز به داخل این نوع دکتور گازی نیمه هادی مورد نظر با گاز واکنش داد و آشکارساز فعال می شود.

 

قیمت دتکتور گازی

دتکتور گاز انفجاری

 

سنسور کالیستی

مکانیزم عملکرد این نوع دتکتور گازی بر اساس فرآیند اکسید شدن می باشد. به طوری که فلز موجود در ساختار آن (کویل پلاتینی) در برابر گازهای سمی حساس بوده و اکسید می شود. در نتیجه این اکسید شدن مقاومت فلز تغییر کرده و وجود گاز در محیط تشخیص داده می شود.

 

قیمت دتکتور گازی

دتکتور گازی بسته به نوع استفاده از آن به صورت ثابت یا متحرک و همچنین نحوه اتصال آن به کنترل پنل، تعداد و نوع سنسورها متغیر است. بنابراین متناسب با موارد مذکور قیمت دتکتور گازی نیز متفاوت خواهد بود. علاوه بر آن استفاه از دتکتورهای ضد انفجار در بعضی مکان ها ضرورت دارد و قیمت آن ها در مقایسه با سایر انواع بیشتر می باشد.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما