دتکتور دودی

دتکتور دودی

دسته بندی
اعلام حریق
تعداد ارائه دهنده ها
۱ ارائه دهنده
intro
comment
bookmark
share
شهر
شهر را مشخص کنید

کالاهای مرتبط در عمران مدرن

دتکتور دودی

فروشندهمحلشماره تماس

۵

location

تهران

ابتدا
۱
انتها
معرفی کالا
نظرات کاربران

دتکتور دودی

امروزه وجود سیستم های اعلام و اطفاء حریق در بسیاری از ساختمان ها ضرورت دارد. دتکتور دودی یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در این سیستم می باشد که نقش به سزایی در اعلام خطر آتش سوزی دارد. سنسور دودی در برابر دود و گردوغبار غلیط حساسیت بالایی داشته و در صورت بروز شرایط نامتعارف فرمان اعلام خطر را به کنترل پنل ارسال می کند. در واقع این سنسور با تشخیص زود هنگام دود به عنوان اولین نشانه آتش سوزی، سیستم اعلام حریق را فعال کرده و از بروز خطرات اختمالی جلوگیری می کند.

دتکتور دودی 

دتکتور دودی در سیستم اعلام حریق

 

حساسیت دتکتور دودی بر اساس درصد تیرگی بر متر (%obs/m) مشخص می شود. این حساسیت در سه دسته بندی معمولی (5 درصد)، زیاد (2 درصد) و خیلی زیاد (0.8 درصد) قرار می گیرد.

 

انواع دتکتور دودی

دتکتور دودی از انواع متداول آشکارسازها در سیستم اعلام حریق است. این سیستم از نظر ساختار و همچنین مکانیزم عملکرد در چهار نوع یونیزاسیون، نوری، بیم دتکتور – لیزری، مکشی و داکت مورد استفاده قرار می گیردکه در ادامه بررسی می شود.

دتکتور دودی یونیزاسیون

یونیزاسیون به معنای تبدیل مولکول ها به یون های مثبت و منفی است. این دتکتور شامل یک منبع رادیو اکتیو، محفظه دود و صفحه یونیزاسیون است. منبع رادیواکتیو با تولید ذرات آلفا، هوای داخل محفظه را رسانا می کند. در صورت ورود دود به داخل این محفظه، میزان رسانایی هوای داخل دتکتور دودی کاهش می یابد. در صورت کاهش این مقدار، از حد استاندارد، دتکتور عمل می کند. با توجه به وجود مواد رادیواکتیو در سنسور دودی یونیزاسیون، از آن تحت شرایط خاص با برچسب زرد استفاده می شود. عملکرد سریع و هشدار در مراحل ابتدایی ایجاد دود از مزایای عمده این آشکارساز است.

 

 سنسور دودی

سنسور دودی یونیزاسیون

 

دتکتور دودی نوری

از دیگر انواع پرکاربرد دتکتور دودی ، مدل نوری است از  یک منبع نوری، اتاقک دود و حسگر نور تشکیل شده است. در صورت ورود دود به آشکارساز دریافت نور توسط حسگر از منبع نور دچار اختلال شده و جریان الکتریکی موجود به واسطه تابش نور کاهش می یابد. در صورت کاهش جریان از حدی مشخص، دستور اعلام آتش سوزی صادر می شود.

دقت و عملکرد صحیح این تجهیز به ذرات دود وابسته است. به طوری که هر چقدر ذرات دود بزرگتر باشند، دریافت نور توسط حسگر دشوارتر خواهد بود. بنابراین دقت و سرعت عملکرد دتکتور دودی نوری برای استفاده در انبارهای حاوی محصولات پلاستیکی بسیار مناسب خواهد بود. با این حال نیاز به نگه داری، تشخیص غلط، عدم قابلیت تشخیص گازهای سمی و کاهش حساسیت در صورت وجود گردو غبار از معایب این سنسور دودی است.

دتکتور لیزری

دتکتور دودی لیزری، آشکارسازی خطی یا نقطه ای است که از از امواج مادون قرمز برای تشخیص آتش استفاده می کند. اساس کار این نوع دتکتور کاهش پرتو دریافتی توسط گیرنده می باشد. این آشکارساز در فضاهای بزرگ مانند انبارها، سالن های کارخانه  یا سوله ها کاربرد دارد. آشکارساز لیزری در دو نوع بیم دتکتور و نقطه ای قابل استفاده است. استفاده از دتکتور دودی نقطه ای در مقایسه با خطی در مکان های بسیار بزرگ کابردی تر خواهد بود.

داکت دتکتور

در داکت دتکتور ها ، هوای درون کانال های انتقال هوا  به سمت دتکتور دودی هدایت شده و سپس آنالیز می شود. در صورت تشخیص دود توسط آشکارساز، فرمان توقف انتقال هوا به داخل لوله صادر شده و جریان هوا قطع می شود. این نوع آشکارساز در محل های بزرگ که امکان انتقال دود از طریق سیستم تهویه مطبوع به سایر بخش ها وجود دارد، کاربرد زیادی دارد.

 

 دتکتور دودی

داکت دتکتور دودی در کانال های صنعتی

 

دتکتور دودی مکشی

مکش هوای محیط و بررسی آن اساس عملکرد دتکتور دودی مکشی است. استفاده از این حسگر نیازمند لوله کشی خاص خود درون سقف محل مورد نظر می باشد. به طوری که هواکش ها درون این لوله ها نصب شده و جریان هوا به سمت دتکتور مکشی هدایت می شود. پس از آنالیز هوا و تشخیص آلوده بودن آن، فرمان اعلام آتش سوزی صادر می شود. با توجه به حساسیت و دقت عملکرد بالا، این نوع دتکتور دودی گران قیمت است.

قیمت دتکتور دودی

دتکتور دودی از سری تجهیزاتی است که که خرید آن به طراحی، نوع تجهیزات در سیستم اعلام حریق و همچنین محل مورد نظر بسیار وابسته است. بنابراین در این حالت قیمت دتکتور دودی وابسته به قابلیت های مورد نظر خریدار، هماهنگ با نوع سیستم اعلام حریق مشخص می شود.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما