دتکتور حرارتی

دتکتور حرارتی

دسته بندی

اعلام حریق

دتکتور حرارتی

دسته بندی
اعلام حریق
تعداد ارائه دهنده ها
۰ ارائه دهنده

introمعرفی کالا
commentنظرات و سوالات
bookmarkافزودن به علاقه مندی
shareاشتراک گذاری
sortمرتب سازی بر اساس

filterفیلتر کردن پیشنهادات


معرفی کالا
نظرات کاربران

دتکتور حرارتی

در سیستم اعلام و اطفاء حریق تجهیزات مختلفی برای پیشگیری و کاهش آثار آتش سوزی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. دتکتور حرارتی ، نسبت به دمای محیط حساس بوده و در صورت تغییر حرارت محیط از حد مشخصی فعال می شود.

 

 دتکتور حرارتی

انواع دتکتور حرارتی

 

ساده ترن نوع این آشکارسازها شامل یک محفظه به همراه فلز بی متال می باشد که اساس عملکرد آن انبساط و اتصال فلز به مدار سیستم هشدار است.در واقع، دتکتور حرارتی زمانی فعال می شود که افزایش دما روی بی متال تاثیر گذاشته و موجب بسته شدن کنتاکت های آن شود. با این حال نحوه پاسخ به این تغییرات در انواع سنسور حرارتی متفاوت است که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

 

انواع دتکتور حرارتی

دتکتور حرارتی بر اساس مکانیزم عملکرد در چهار دسته بندی الکترونیکی، الکترومکانیکی، الکتروپنوماتیکی و نوری مکانیکی دسته بندی می شوند که در ادامه بررسی می شود.

الکترونیکی

عملکرد این نوع سنسورهای حرارتی بر اساس انبساط مقاومت داخلی دستگاه است. با توجه به بسته نبودن محفظه و کم بودن تغییرات فشار هوای محیط، اعلام حریق کاذب در این سیستم بسیار کم است. استفاده از این دتکتور در دو دمای ثابت و افزایشی رایج است.

دتکتور حرارتی ثابت

عملکرد دتکتور حرارتی ثابت به نحوی است که در صورت رسیدن دمای محیط به حد مشخصی فلز داخل محفظه منبسط شده و مدار مربوط به سیستم هشدار را فعال می کند. به طور معمول دمای تنظیم این آشکارسازها برابر ۵۷ درجه سانتی گراد است. با این حال امکان تنظیم دمای حالت هشدار و قطع آن برای شرایط مختلف نیز وجود دارد. بخش متحرک بی متال در صورت افزایش دما ذوب شده و جریان الکتریکی مدار را برقرار می کند. این نوع سنسورهای حرارتی به دلیل داشتن قالبیت بازگشت به شرایط عادی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

 

 قیمت دتکتور حرارتی

دتکتور حرارتی در سیستم اعلام حریق

 

دتکتور حرارتی افزایشی

دتکتور حرارتی افزایشی شامل سه مقاومت بوده که یکی از آن ها در معرض هوای محیط قرار می گیرد. این در حالی است که مقاومت دوم دور از محیط بیرونی قرار دارد تا در زمان مناسب با مقاومت اول مقایسه شود. مقاومت سوم از نوع ثابت بوده که به درجه حرارت معینی حساس می باشد. در زمان تغییر دما مقاومت اول و دوم با هم مقایسه شده و در صورت افزایش نرخ تغییرات از مقدار معینی فرمان اعلام حریق صادر می شود. در واقع آن چه که در دتکتور حرارتی لحاظ می شود  نرخ تغییر دما در یک زمان مشخص می باشد. به همین دلیل استفاده از آن ها در اماکنی مانند سیلوها رایج است.

الکتروپنوماتیک

عملکرد دتکتور حرارتی الکتروپنوماتیک بر اساس تغییر فشار ناشی از تغییر دما است. به طوری دیافراگم موجود در داخل محفظه مجرایی در اثر تغییر فشار حرکت کرده و مدار الکتریکی مربوط به هشدار آتش سوزی را فعال می کند.

الکترو مکانیکی

به طور کلی اساس عملکرد آشکارساز الکترومکانیکی، وارد شدن نیروی مکانیکی در اثر تغییر دما و فعال شدن سیستم اعلام حریق است. در انواع قدیمی این مدل دتکتور حرارتی ، میزان کشش سیم رسانا حساس به دما، متصل به یک چرخ قرقره، برای فعال شدن سیستم هشدار تعیین کننده بود. به طوری که در اثر بروز انبساط طولی، مقدار کشش سیم تغییر کرده و سیستم  فعال می شود. در انواع دیگر یک رسانا حساس به دما با تغییر حرارت ذوب شده و فشار پشت آن آزاد می شود و مدار الکتریکی آلارم شکل می گیرد.

نوری مکانیکی

در این نوع دتکتور حرارتی ، نور از طریق رشته های فیبر نوری قرار گرفته در روکش نارسانا حساس به دما به یک گیرنده ارسال می شود. در صورت بروز آتش سوزی و تغییر حرارت محیط، روکش ذوب شده و در روند انتقال نور مشکل ایجاد می شود. بنابراین اختلال در روند دریافت نور در سمت گیرنده، سیستم اعلام حریق را فعال می کند.

 

 سنسورهای حرارتی

دتکتورهای حرارتی قابل استفاده در آشپزخانه

 

کاربرد دتکتور حرارتی

استفاده از دتکتور حرارتی در مکان های حاوی دود مانند آشپزحانه ها، شوفاژ خانه ها، لباسشویی ها و پارکینگ ها  انتخاب مناسبی است. علاوه بر آن از آن جا که آتش سوزی در انواع وسایل برقی با ساطع کردن حرارت همراه است، انواع سنسور حرارتی می توانند برای تشخیص مشکل در اولین لحظات بروز آتش سوزی مورد استفاده قرار بگیرند.

قیمت دتکتور حرارتی

دتکتور حرارتی از سری تجهیزات بسیار پرکاربرد در سیستم اعلام حریق است. داشتن مکانیزم های مختلف عملکردی باعث وجود تنوع قیمت دتکتور حرارتی شده است. با این حال استفاده از آن متناسب با طراحی سیستم و هماهنگ با سایر تجهیزات صورت می گیرد.

امتیاز این مطلب:

امتیاز ۴.۰ از ۵ - از مجموع ۳ رای

نظرات کاربران

نام
نام خانوادگی
دیدگاه شما