استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

گرمایش از کف

گرمایش از کف
سیستم گرمایش از کف

گرمایش از کف از جمله راهکارهای مطلوب برای تامین گرمایش ساختمان است. گرما از کف آسایش حرارتی برای ساکنین فراهم می نماید و نقش بسزایی در کاهش هزینه های مصرف انرژی ، براساس مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ، ایفا می کند. چرا که نزدیک به ۲۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سایر تجهیزات مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهد. در گرمایش از کف، گرما از طریق سطح زمین پخش می‌شود. در این نوع سیستم گرمایشی، تمام بخش‌های محیط از دمای یکسانی برخوردار هستند. چرا که گرما در تمام فضای اتاق از پایین به بالا منتقل می‌شود.

این نوع روش گرمایش در انواع محیط های کوچک و بزرگ کاربرد زیادی داشته و بسیار مقرون به صرفه است. بلند بودن سقف کارخانه ها، سیلوها، موجب شده تا گرما را به دلیل سبک تر بوده به سمت بالا حرکت کند و هوای سرد پایین بماند. این مشکل با استفاده از گرمایش از کف تا حد زیادی قابل حل خواهد بود.

ساز و کار گرمایش از کف

فرآیند تامین گرما توسط گرمایش از کف بدین صورت است که بخشی از گرما از طریق تابش به فضای خانه منتقل می شود و بخشی دیگر به واسطه رسانش به هوا منتقل می گردد.

گرمایش از کف
گرمایش از کف

تابش، طبیعی ‌ترین و راحت‌ ترین نوع گرمایش است که در حقیقت از خورشید الگوبرداری شده است. بخشی از انرژی تابشی ساطع شده از کف، توسط سطوح منعکس و بخش دیگر آن نیز جذب می‌ شود. در جایی که انرژی جذب می ‌شود، سطح به یک تشعشع کننده ثانویه تبدیل می‌ گردد. لذا پس از مدتی تمام سطوح خود یک تشعشع کننده ثانویه خواهند بود و بدین ترتیب اتاق به طور یکنواخت گرم می‌ گردد.

طراحی گرمایش از کف

نصب سایر تاسیسات در کف ساختمان مانند تجهیزات آبرسانی، برق، ایزوگام کف و گاز پیش از اجرای گرمایش از کف انجام می شود. توجه به کیفیت و جنش کالاهای نصب شده در تمامی تاسیسات در این حالت اهمیت زیادی پیدا می کند.

مهم ترین عملیات پیش از اجرای گرمایش از کف ، طراحی مدارهای گرمایی است. در واقع گرمایش از کف، ساختاری دانش محور بوده که ابتدا باید به دقت طراحی و محاسبه گردد. چرا که عواملی از قبیل شرایط اقلیمی، نوع مصالح ساختمان، کاربری مکان مورد نظر، مکانیزم کنترل دما، قطر دیوارها، تعداد درب ها و پنجره ها، جنس کف ساختمان، جنس عایق درب ها و پنجره ها و تعداد دیوارهای خارجی و داخلی نقش مهمی در طراحی گرمایش از کف دارند. پس از مشخص شدن کلیه موارد مذکور نقشه گرمایش از کف توسط نرم افزار CAD تهیه می شود.

نقشه گرمایش از کف
طراحی نقشه گرمایش از کف

محاسبه گرمایش از کف

محاسبه گرمایش از کف راهکاری مناسب برای انتخاب نوع منبع گرمایی مناسب، با حداکثر بازدهی می باشد. اولین مرحله برای این کار بررسی نقشه ساختمان است. چرا که در این حالت، مکان هایی که به گرمایش از کف نیاز نداشته مانند سرویس بهداشتی و حمام و یا محل قرارگیری یخچال، لباسشویی، سینک ظرفشویی ، کمد دیواری و کابینت ها مشخص می شوند. بنابراین متناسب با هر فضاهای محاسبه افت حرارت و بخش بندی انجام می شود. به منظور بخش بندی، توجه به نکاتی اعم از وجود موانع فیزیکی، میزان اتلاف حرارت و نوع پوشش کف الزامی می باشد. علاوه بر آن توجه به تابش خورشید و میزان استفاده از حرارت آن نیز حائز اهمیت است. لازم به ذکر است انجام بخش بندی های اضافه در طراحی می تواند باعث افزایش هزینه گرمایش از کف شود.

انواع گرمایش از کف

به طور کلی به هر روشی که بتوان از طریق آن گرمایش را از طریق کف ساختمان به همه فضای آن انتقال داد، گرمایش از کف گفته می‌ شود. این مدل ها به تازگی به خصوص برای ساکنان طبقه اول آپارتمان‌ ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به دو دسته آبی و برقی تقسیم می ‌شوند.

گرمایش از کف آبی

این مدل گرمایش از کف از شبکه لوله‌ های آب با ضخامت کم که در زیر پوشش کف ساختمان تعبیه شده ‌است و یک پکیج یا موتورخانه ، تشکیل شده است. دمای آب توسط پکیج یا بویلر موتورخانه تنظیم می‌ شود. با کم و زیاد کردن دمای آب، می‌ توان دمای محیط را هم کنترل کرد.

این سیستم در واقع شبیه به یک رادیاتور بزرگ در کف ساختمان عمل می ‌کند و می‌ توان سیستم‌ های گرمایی رادیاتور دیواری را با انجام بازسازی ‌و لوله کشی ساختمان، به گرمایش از کف آبی تبدیل نمود.

سیستم گرمایش از کف
گرمایش از کف آبی

گرمایش از کف برقی

این سیستم از یک شبکه المنت و یک منبع برق (معمولا شهری) تشکیل شده است. تنظیم دما در گرمایش برقی معمولا توسط یک سویچ که بر روی دیوار نصب می گردد، انجام می ‌شود و می ‌توان آن را برای هر اتاق یا منطقه از ساختمان به دلخواه تغییر داد.

در گذشته برای اجرای گرمایش از کف برقی اقدام به المنت گذاری زیر پوشش کف ساختمان می‌کردند و شبکه ایجاد شده به یک منبع برق وصل می گردید. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، فرش ‌های از المنت تهیه شده ‌اند که می ‌توانند در زیر پوشش‌ هایی مانند پارکت استفاده گردند. همچنین نیازی به بازسازی و استفاده از مصالح ساختمانی در اجرای این سیستم ها وجود ندارد.

گرمایش از کف
گرمایش از کف برقی

مقایسه گرمایش از کف برقی و آبی

 • در مدل آبی برای گرم شدن کف در یک محیط سربسته به حداقل سه ساعت زمان نیاز است؛ در حالی که در نوع برقی آن حداکثر ۷ دقیقه زمان برای گرم شدن کافی است.
 • در زمستان به علت لوله‌کشی در کف ساختمان و نصب پکیج گرمایش از کف، در صورت خاموش شدن ناگهانی و یا عمدی سیستم گرمایی در اثر برودت و سردی هوا احتمال ترکیدگی لوله‌ ها دور از انتظار نیست.
 • سرعت اجرای نوع برقی به مراتب بیشتر از گرمایش با لوله آب گرم است. به عنوان مثال در یک ساختمان به مساحت ۱۰۰ متر مربع، چند روز زمان برای نصب نوع با لوله آب گرم نیاز است؛ درحالی که نصب و راه ‌اندازی نوع الکتریکی تنها چند ساعت به طول می انجامد.
 • نوع برقی را می‌ توان در هر مکانی که احتیاج به گرما وجود دارد، استفاده نمود. درحالی که در سیستم آبی، محدودیت‌ هایی وجود دارد.
 • هزینه اولیه نصب و راه ‌اندازی مدل برقی نسبت به نوع هیدرولیک تقریبا بین ۲۵ تا ۳۵ درصد کمتر است.
 • مقدار ملات بکار رفته در کف ‌سازی مدل آبی بین ۷ تا ۱۵ سانتی متر است؛ درحالی که برای نوع برقی به ۰.۵ تا ۲ سانتیمتر ملات نیاز است. بدین ترتیب وزن بنا به مراتب کمتر و سرعت گرم شدن سطح بیشتر و اتلاف انرژی به حداقل خواهد رسید.
 • راندمان گرمایش با لوله آب گرم بین ۴۵ تا ۶۵ درصد است؛ درحالی که راندمان برقی حداقل ۸۵ درصد خواهد بود.
 • هزینه مصرف انرژی نوع آبی کمتر از هزینه نوع برقی است.
اجرای گرمایش از کف
گرمایش از کف برقی

مزایا گرمایش از کف

اجرای گرماش از کف مزایای متعددی را به همراه دارد که باعث شده امروزه به یکی از روش های رایج گرما تبدیل شود. مهم‌ ترین این مزایا عبارت‌اند از:

هزینه نگه داری کم تر

نوع گرمایش

بی صدا و آرام

گرمایش از کف کاملا بی صدا است و صدای جا به جایی هوا و همچنین شعله ی بخاری های معمولی در این سیستم وجود ندارد. 

آزادی عمل در معماری و دکوراسیون منزل

 انعطاف پذیری بیش تر در معماری ساختمان به دلیل عدم نیاز به وسایل گرماساز دیگرو مخفی بودن از دید.

امنیت بالا

گرمایش از کف آسایش و ایمنی بیشتری به واسطه حذف رادیاتورها و فن کوئل ها در مکان های حساس مانند مهدکودک ها و مدارس دارد.

خشک بودن دائمی سطوح

در مکان های سرد، رطوبت زمین سبب پوسیدگی تجهیزات می شود. علاوه بر آن در ساختمان های نوساز وجود نم و رطوبت تا حدی مشکل ساز بوده که استفاده از گرمایش از کف می تواند راه حل مناسبی باشد.

صرفه جویی در مصرف انرژی

گرمایش از کف صرف جویی بیش تری در مصرف انرژی نسب به سایر وسایل گرمایشی دارد. به عنوان مثال دمای مورد نیاز برای گرم کردن یک فضا توسط گرمایش از کف، نصف دمای رادیاتور است.

سازگاری با انواع کف پوش

گرمایش از کف قابلیت سازگاری با انواع کف پوش ها را داشته و امکان طراحی دلخواه را فراهم می کند.

مزایا و معایب گرمایش از کف
گرمایش از کف

معایب گرمایش از کف

گرمایش از کف با وجود طول عمر بالا و تمامی مزایای مذکور معایبی نیز داد که عبارتند از:

هزینه اجرای بالا

از جمله معایب مهم گرمایش از کف هزینه بالای اجرای آن است.

کف خواب بودن گرمایش از کف و سایر تاسیسات ساختمانی

با توجه به کف خواب بودن گرمایش از کف ، امکان اعمال تغییرات در کف ساختمان وجود ندارد. همچنین این نکته نیز حائز اهمیت است که اجرای بخشی از تاسیسات ساختمان در کف انجام می شود. بنابراین انجام تعمیرات و عملیات های نگه داری ممکن از با مشکل مواجه شود.

زمان پیش گرمایی بالا

گرمایش از کف دارای زمان پیش گرمایی ۳۶ ساعته است چرا که راه اندازی آن در شروع فصل سرما با دمای ۲۰ درجه سانتی گراد انجام می شود. سپس برای جلوگیری از گرمای ناگهانی و شوک به کف ساختمان، هر ۱۲ ساعت به مقدار ۵ درجه می توان دما را افرایش داد. بنابراین پس از ۳۶ ساعت به دمای ایده آل یعنی ۳۵ درجه حاصل می شود.

ایجاد مشکلات تنفسی

لازم به ذکر است که با قرار دادن فرش یا موکت بر روی سطح سیستم ، گرمای حاصل آن می ‌تواند بسته به نوع فرش یا موکت ، سبب بلند شدن کرک‌ های فرش گردد. سپس این کرک ‌ها ممکن است از راه تنفس وارد بدن انسان شوند و شانس بیماری ‌هایی نظیر سرطان را افزایش دهند.

نیاز به گرمایش از کف کمکی

در مناطق سرد که گرمایش از کف به تنهایی توانایی تامین گرمای فضا را ندارد، باید از سیستمی کمکی مثل فن کویل ، رادیاتور یا یک شومینه بری رسیدن به گرمای مطلوب کمک گرفت.

هزینه گرمایش از کف

گرمایش از کف در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی، انعطاف پذیری برای فضاهای مختلف با توجه به قرارگیری در کف ساختمان و ایجاد دمای یکنواخت، نسبت به سایر روش های گرمایشی مزایای زیادی داشته و استفاده از آن مقرون‌به ‌صرفه می باشد. قیمت گرمایش از کف متناسب با کاربرد آن در انواع فضاهای خانگی، صنعتی و کشاوزی، و همچنین  مدل انتخابی متغیر است. بنابراین هزینه گرمایش از کف پس از مشخص شدن تمامی عوامل مؤثر براساس متراژ محل برآورد می شود.

برای مطالعه بیشتر:

گرما از کف

هوشمندسازی ساختمان

انواع فن کوئل

چیلر جذبی

انواع سیستم حرارت مرکزی

کفپوش لمینت

رادیاتور (شوفاژ)

موتورخانه ساختمان

لوله کشی ساختمان

۷ نظر

 1. جنس لوله کارگزاری شده در سیستم گرمایش از کف با لوله آب معمولی ساختمان تفاوت داره یا مشابه هستن

 2. سلام ، شرکت های معتبر مجری گرمایش از کف ساختمان رو هم معرفی کنید شرکتی که هم گارانتی کنه محصولات و کار ارائه شده ش رو و هم خدمات پس از فروش داشته باشه چون هزینه تجهیزات بالاست و به علاوه اون هزینه پارکت چوبی یا سرامیکی هم بالاست و اگه این سیستم اگه بی کیفیت باشه و بخواد هر سال خراب بشه و کلی هزینه رو دس آدم بزاره اصلا اجرا نشه بهتره!!

 3. در سیستم گرمایش از کف برقی فقط از برق برای گرمایش استفاده میشه؟

 4. قیمت گرمایش از کف برای یک ساختمان بیست واحدی با مساحت هر واحد ۱۶۰ متر مربع چقدر می باشد؟

 5. اجرای گرمایش از کف برای یک ساختمان اماده امکان‌پذیر است؟

  • سلام در ساختمان های آماده اجرای گرمایش از کف امکان پذیر است، اما توجه داشته باشید این کار حتما نیاز به زیرسازی و کف سازی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت