بهترین قیمت بتن
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

گچ ساختمانی

گچ ساختمانی
قیمت گچ ساختمانی

گچ ساختمانی با مزیت های منحصر بفردی که دارد یکی از پرکاربردترین متریال در ساخت و ساز محسوب می شود. بیشترین کاربرد گچ در نازک کاری و گچبری دیوار و سقف می باشد اما در بخش های دیگر ساختمان نیز از گچ استفاده می شود. از طرفی قیمت گچ ساختمانی در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی ارزان تر است.

گچ ماده ای طبیعی و معدنی است که از آسیاب سنگ گچ و پختن آن به دست می آید، سنگ گچ (ژیپس) در ایران به راحتی در دسترس بوده و منابع اصلی آن در استان های سمنان، تهران، آذربایجان ها و خراسان رضوی می باشد.

گچ ساختمانی
گچکاری ساختمان

گچ ساختمانی هم به صورت پاکتی و هم به صورت گچ فله به در بازار مصالح ساختمانی وجود دارد. گچ کیسه ای معمولا به صورت ۴۰ کیلویی ارائه می شود. وزن مخصوص گچ ساختمانی مابین ۸۵۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم در مترمکعب می باشد. دانه های گچ ساختمانی مرغوب نباید از ۰.۲ میلیمتر درشت تر باشد و باید زیر دست کاملا نرم باشد. هرچه اندازه ذرات گچ ریزتر باشد، گچ مرغوب تر است و برای گچبری های ظریف کارآمدتر است. گچ مرغوب نباید سوخته باشد، که این اتفاق در کوره های سنتی گچ به کررات اتفاق می افتد، گچ سوخته معمولا در گچ و خاک می تواند مصرف شود.

از گچ ساختمانی نباید برای ملات دیوارهای باربر استفاده کرد، ولی در سقف های طاق ضربی و دیوارهای غیر باربر که بعضا نیاز به سفت شدن سریع دیوار وجود دارد، می توان از گچ استفاده کرد.

کاربرد گچ در ساختمان سازی

گچ ساختمانی به سه دسته کلی گچ ساختمانی برای مصارف عمومی (مانند گچ زیر کار)، گچ ساختمانی برای سفیدکاری و گچ ساختمانی برای فرآورده های گچی پیش ساخته برای استفاده در تولید بلوک های گچی، صفحات روکش دار گچی و سقف پوش های گچی تقسیم بندی می گردد.

مهمترین کاربرد گچ در ساختمان سازی اندود داخلی دیوارها و سقف های ساختمان است. علاوه بر این گچ در تولید قطعات پیش ساخته و پانل گچی، گچبری های تزئیناتی سقف، دیوارهای داخلی و گاها دیوارهای خارجی، ترکیب گچ و خاک به عنوان آستر گچکاری، ملات گچ در طاق ضربی و یا تیغه چینی، به عنوان چسب برای نصب قطعات پیش ساخته و تزئینات گچی، ترکیب با رنگ برای مصارف خاص، به عنوان چسب اولیه در سنگ کاری ساختمان، مشخص کردن حدود زمین قبل از احداث در ساختمان سازی و در صنایع دیگر مانند سیمان، کاشی و سرامیک، مجسمه سازی، پزشکی و … کاربرد دارد.

گچ ساختمان
تزئینات گچکاری سقف

ساختن ملات گچ ساختمانی

برای ساختن ملات گچ و یا ملات های ترکیبی گچ خاک یا گچ و ماسه ابتدا گچ را درون ظرف آب می پاشند تا همه دانه های گچ به آب آغشته شود سپس باید به خوبی هم زده شود تا ترکیب یکنواختی حاصل شود. ملات گچ زودگیر است به همین خاطر نباید تمام ملات مورد نیاز را یکجا ساخت. معمولا استادکار باتجربه تشخیص می دهد که چه میزان ملات را قبل از سفت شدن می تواند استفاده کند، اگر ملات گچ سفت شود دیگر به هیچ عنوان قابل استفاده نیست، مگر به عنوان آستر گچ و خاک از آن استفاده کنند.

در بسیاری از مکان ها گچ به عنوان لایه نهایی روکار در نظر گرفته می شود، در نتیجه ملات باید عاری از هرگونه آلودگی که باعث تغییر رنگ آن می شود باشد. تمیزی و ظرافت گچکاری علاوه بر مهارت گچکار، به مرغوبیت و ریزدانه بودن گچ مورد استفاده بستگی دارد.

ملات گچ ساختمانی
ملات گچ

گیرش گچ ساختمانی

نوع گچ، نسبت آب به گچ در ملات، اندازه ذرات گچ و مواد افزودنی زمان گیرش گچ را تحت تاثیر قرار می دهند. هرچه سنگ گچ در درجه حرارت بالاتری پخته شده باشد، پودر گچ حاصله دیرگیر تر می شود. هرچقدر اندازه ذرات گچ ریزتر باشند، گچ زودگیرتر خواهد بود. مواد خاصی را می توان به ملات گچ اضافه کرد تا ملات دیرگیرتر یا زودگیرتر شود. هرچه آب بیشتری در ملات ریخته شود، گچ دیرگیر تر خواهد شد. اگر گچ خیلی زودگیر باشد، کار با آن دشوار خواهد بود و احتمالا میزان پرتی افزایش می یابد و اگر زمان گیرش آن خیلی طولانی باشد، مقاومت گچ به شدت کاهش خواهد یافت. به صورت سر انگشتی زمان گیرش گچ بین ۸ تا ۱۰ دقیقه مطلوب است و پایان سخت شدن آن نباید از یک ساعت بیشتر شود.

مزایای استفاده از گچ ساختمانی

سبک بودن گچ ساختمانی

وزن واحد حجم گچ بسیار کمتر از سایر مصالح ساختمانی است و وزن ناچیزی را به ساختمان تحمیل می کند.

قیمت مناسب گچ

گچ به دلیل معادن زیادی که در کشور وجود دارد و فرآوری آسان، مصالح ارزانی به حساب می آید.

گیرش سریع گچ ساختمانی

اینکه گیرش سریع یک مزیت است یا عیب جای بحث دارد، اما از این ویژگی در مکان هایی که نیاز به خشک شدن سریع ملات داریم، مثلا در طاق ضربی یا تیغه چینی نازک که ردیف قبلی باید سریع خشک شود، استفاده می شود.

گچ ساختمانی
گچکاری دیوار

انبساط حجمی

یکی از معدود مصالحی که پس از سخت شدن افزایش حجم پیدا می کند، گچ است. این ویژگی باعث جلوگیری از ایجاد ترک در گچکاری می شود.

عایق صوت و حرارت

گچ درصد زیادی از امواج صوتی را جذب می کند و به دلیل ضریب هدایت حرارتی پایین در مقابل سرایت آتش سوزی مقاومت می کند.

شکل پذیری گچ ساختمانی

خمیر گچ آماده شکل پذیری برای طرح های برجسته و نقوش زیبا می باشد.

مقاومت و سختی

گچ در مقابل نیروهای فشاری و کششی مقاومت مطلوبی در ساختمان دارد و پس از گیرش نهایی، بسیار سخت می شود.

تاب آوری ملات گچ ساختمانی در سرما

ملات گچ در سرما و یخبندان مقاومت می کند و به دلیل اینکه در هنگام واکنش با آب گرما تولید می کند، در دماهای پایین (بالای صفر) می توان گچکاری کرد.

سازگاری با مصالح

ملات گچ را می توان روی سطوح سیمانی، آهکی، گچ و خاک و آجر بدون مشکل اجرا کرد.

قیمت گچ ساختمانی
پوشش دیوارهای داخلی با استفاده از پنل های گچی

محدودیت های استفاده از گچ ساختمانی

عدم تحمل رطوبت

بزرگترین محدودیت استفاده از گچ، جذب رطوبت و طبله کردن در اثر آن است به طوری که پس از خشک شدن گچ طبله شده به حالت اولیه خود بر نمی گردد. به همین علت از گچ ساختمانی نمی توان به راحتی در نواحی مرطوب مانند شمال و جنوب کشور و یا در مکان های با رطوبت بالا در ساختمان مثل سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه استفاده کرد.

ایجاد خوردگی در فلزات

همجواری گچ با فلزات باعث زنگ زدگی و از دست دادن مقاومت فلز می شود، اگر جایی در ساختمان امکان تماس گچ و فلز وجود دارد، باید روی فلز با ضدزنگ پوشانده شود.

غیرقابل تمیزکاری

گچ در مقابل آلودگی تغییر رنگ می دهد و قابل شسته شدن و تمیزشدن را ندارد و در مدت زمان کمی ظاهر مطلوب خود را از دست می دهد.

خرید گچ ساختمانی

گچ دارای انواع مختلفی است. از گچ و خاک گرفته تا انواع گچ های ترکیبی که برای بهبود خواص گچ های معمولی وارد بازار شده اند. بنابراین خرید گچ ساختمانی باید با توجه به ویژگی های آن و شرایط پروژه انجام گردد. در خرید گچ ساختمانی باید مشخص شود که گچ زیرکار مورد نیاز است یا گچ سفیدکاری و پرداخت. به عبارت دیگر گچ مصرفی باید با توجه به محل و نوع مصرف، شرایط محیط و سایر عوامل موثر انتخاب و خریداری گردد. به طور مثال برای مناطق با رطوبت نسبی هوای بالای ۶۰ درصد باید اقدام به خرید گچ ساختمانی اصلاح شده (پایدار در برابر رطوبت) نمود.

گچ و خاک ساختمان
گچ خاک

قیمت گچ ساختمانی و هزینه گچکاری ساختمان

برای برآورد هزینه گچکاری ساختمان باید مواردی همچون نوع گچ و قیمت آن، مقدار مصالح مورد نیاز، متراژ کار، دستمزد استادکار و … را مدنظر قرار داد. قیمت گچ بر اساس برند و درجه کیفیت آن متغیر است. قیمت گچ ساختمانی درجه دو کمتر از درجه یک است.

برای سفیدکاری، لایه نازکی از گچ مصرف می شود، هرچقدر سطح زیر گچکاری (که معمولا گچ و خاک است) ناهموارتر باشد، میزان گچ مصرفی بیشتر می شود و درنتیجه هزینه های مربوط به تامین مصالح اولیه افزایش می یابد. اما به طور سرانگشتی می توان گفت برای هر متر مربع گچکاری ۴ کیلوگرم گچ مورد نیاز است.

ضخامت لایه گچ و خاک بازم هم بسته به میزان همواری سطح زیرین می تواند متفاوت باشد، اما بسیار بیشتر از سفید کاری است و برای هر مترمربع گچ و خاک حدود ۱۲ کیلوگرم گچ مورد نیاز است، هرچند که این گچ می تواند از درجه کیفی پایین تری انتخاب شود.

برای مطالعه بیشتر:

گچ کاری ساختمان

گچ پاششی ( جت گیپس )

کوره های گچ پزی

انواع گچ ساختمانی

۴۳ نظر

 1. سیروان آمان اللهی

  سلام گچ ساختمانی را می توان روی سطوح سیمانی، آهکی، گچ و خاک و آجر بدون مشکل اجرا کرد و کیفیت و سرعت اجرای کار با گچ ساختمانی هم بالاست اما مشکلی که داره و من خودم خیلی از بابت این مشکل از اطرافیان و کسایی که کار گچ رو براشون انجام دادم شنیدم اینکه تمیز کردن اون سخته مثلا حتی گردوخاک روی دیوار هم به سختی تمیز میشه و دومین مشکل رطوبته چون گچ تغییر رنگ میده و میوفته ، در کل قشنگه ولی خب معایب خودشم داره.

 2. سلام محدودیت های استفاده از گچ ساختمانی چرا وجود دارد؟
  راه حل کاهش این محدودیت ها چیست!

 3. برای خرید گچ ساخمانی مرغوب مشاوره میخواستم و اینکه گچ رنگی هم دارین ؟

 4. درصد ترکیب گچ و ماسه به چه صورت باید باشه؟

 5. تشکر فراوان از اطلاعات مفیدتون

 6. هزینه گچ کاری ساختمان تقریبا چقدره ؟

 7. استفاده از گچ ساختمانی چه محدودیت هایی دارد ؟

 8. برای چه کارهایی از گچ ساختمانی نباید استفاده کرد ؟

 9. زمانیکه از گچ به عنوان روکار استفاده شود باید چگونه باشد؟

 10. گچ ساختمانی که به عنوان لایه روکار استفاده میشود باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

 11. گچ ساختمانی مرغوب چه ویژگیهایی باید داشته باشد ؟

 12. استفاده از گچ ساختمانی چه محدودیتهایی دارد ؟

 13. چه عواملی گیرش گچ ساختمانی را تحت تاثیر قرار می دهند؟

 14. هزینه گچکاری یک ساختمان پنج طبقه چقدر است ؟

  • هزینه های گچکاری به عوامل متعددی بستگی دارد. لازم است که جزئیات انجام پروژه را اطلاع دهید تا استعلام دقیق قیمت به شما ارائه شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره زیر تماس بگیرید:
   ۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵‌‌‍‎

 15. گچ ساختمانی چه مزایایی دارد؟

  • مزایای گچ ساختمانی شامل موارد زیر است:
   سبک بودن گچ ساختمانی
   قیمت مناسب گچ
   گیرش سریع گچ ساختمانی
   انبساط حجمی
   عایق صوت و حرارت
   شکل پذیری گچ ساختمانی
   مقاومت و سختی
   تاب آوری ملات گچ ساختمانی در سرما
   سازگاری با مصالح

 16. چه عواملی روی زمان گیرش گچ ساختمانی تاثیر میگذارند؟

 17. برای چه شهرهایی امکان ارسالش رو دارید؟

 18. نحوه ساخت ملات گچ ساختمانی چگونه است ؟

  • برای ساختن ملات گچ و یا ملات های ترکیبی گچ خاک یا گچ و ماسه ابتدا گچ را درون ظرف آب می پاشند تا همه دانه های گچ به آب آغشته شود سپس باید به خوبی هم زده شود تا ترکیب یکنواختی حاصل شود.

 19. کدوم نوع گچ ساختمانی گیرش سریع تری داره ؟

 20. برای گچبری های ظریف کدامیک از این گچهای ساختمانی
  کارایی بهتری دارد؟

 21. هزینه ی گچ کاری بعلاوه ی خرید گچ ساختمانی تقریبا چطوره ؟

 22. زمان مطلوب برای گیرش گچ ساختمانی چقدر است ؟

 23. گچ ساختمانی به چند صورت در بازار عرضه می شود؟

 24. ممنون از مطلب مفید گچ ساختمانی توسط گروه عمران مدرن

 25. استفاده از گچ ساختمانی چه مزایایی دارد؟

 26. استفاده از گچ ساختمانی چه محدودیتهایی دارد؟

 27. سبک بودن گچ ساختمان چه تاثیری دارد ؟

 28. هزینه گچکاری ساختمان چقدر است؟

 29. تفاوت گچ ساختمانی با دیگر گچ ها در چیست؟

 30. قیمت گچ ساختمانی چقدر است؟

 31. گچ ساختمانی عمده برای فروش موجود می باشد، در صورت تمایل با بنده تماس حاصل فرمایید

 32. اگر امکانش هست گچ کار حرفه ای معرفی کنید.

 33. گچ ساختمانی در چه قسمتهایی از ساختمان کاربرد بیشتری دارد؟

 34. تشکر فراااوان، یه قسمت از خونه که کنار پنجره قرار داره و نم دار هست دیوارش البته فقط تو فصل زمستون اگه از این گچ ساختمانی استفاده کنیم دوام میاره یا اینکه رنگش عوض نمیشه به خاطر رطوبت چون بقیه دیوار ها هم از گچ و رنگ استفاده میشه براشون نمیتونیم کاغذ دیواری یا یه چیز دیگه جایگزین کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت