استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۲۴۵۹۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

گرمایش از کف

گرمایش از کف
سیستم گرمایش از کف

گرمایش از کف از جمله راهکارهای مطلوب برای تامین گرمایش ساختمان است. با اجرای گرمایش از کف آسایش حرارتی برای ساکنین فراهم شده و هزینه های مصرف انرژی ، بر اساس مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ، به طور چشمگیری کاهش می یابد. چرا که نزدیک به ۲۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سایر تجهیزات مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهد. در گرمایش از کف، گرما از طریق سطح زمین پخش می‌شود. در این نوع سیستم گرمایشی، تمام بخش‌های محیط از دمای یکسانی برخوردار هستند. چرا که گرما در تمام فضای اتاق از پایین به بالا منتقل می‌شود. با این حال در کنار مزایای متعدد گرمایش از کف مضرات آن نیز در ادامه این مطلب بررسی می شود.

آن چه غیر قبل انکار بوده این است که استفاده از گرمایش از کف ساختمان در انواع محیط های کوچک و بزرگ مزایای زیادی نسبت به معایب آن داشته و قیمت و هزینه های ناشی از آن بسیار مقرون به صرفه است. بلند بودن سقف کارخانه ها، سیلوها، موجب شده تا گرما به دلیل سبک تر بوده به سمت بالا حرکت کند و هوای سرد پایین بماند. این مشکل با استفاده از گرمایش از کف تا حد زیادی قابل حل خواهد بود.

هزینه گرمایش از کف ساختمان سال ۱۴۰۱

مزایای گرمایش از کف به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی، سازگاری با فضاهای مختلف و ایجاد دمای یکنواخت، نسبت به سایر روش های گرمایشی بیشتر بوده و استفاده از آن مقرون‌ به ‌صرفه می باشد. قیمت گرمایش از کف متناسب با کاربرد آن در انواع فضاهای خانگی، صنعتی و کشاوزی و همچنین نوع آن متغیر است. آن چه که حائز اهمیت بوده این است که گرمایش از کف با وجود مزایا و معایب مذکور در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیار به روز است. بنابراین قیمت گرمایش از کف پس از مشخص شدن تمامی عوامل مؤثر بر اساس متراژ محل برآورد می شود. با این حال هزینه گرمایش از کف سال ۱۴۰۱ در بازه قیمت ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان در متر مربع متغیر است.

گرمایش ازکف
گرمایش ازکف آپارتمان

مزایای گرمایش از کف

پیاده سازی گرماش از کف مزایای متعددی را در انواع ساختمان به همراه دارد که باعث شده امروزه به یکی از روش های رایج گرمایشی تبدیل شود. مهم‌ ترین این مزایای گرمایش از کف عبارت‌اند از:

 • گرمایش از کف ساختمان نسبت به سایر روش های گرمایشی دارای هزینه نگه داری کم تری است.
 • نوع دستگاه های گرمایشی مطابق با گرمایش از کف تنوع بالایی داشته و باعث شده تا پیاده سازی آن در انواع ساختمان ها ممکن باشد.
 • گرمایش از کف کاملا بی صدا است و صدای جا به جایی هوا و همچنین شعله ی بخاری های معمولی در این سیستم وجود ندارد. 
 • گرمایش ازکف ، انعطاف پذیری بیش تر در معماری و دکوراسیون ساختمان به ساکنین می دهد. چرا که دیگر به وسایل گرماساز نیازی نیست.
 • از دیگر مزایای گرمایش از کف آسایش و ایمنی بیشتری به واسطه حذف رادیاتور ها و فن کوئل ها در مکان های حساس مانند مهدکودک ها و مدارس دارد.
 • در مکان های سرد، رطوبت زمین سبب پوسیدگی تجهیزات می شود. علاوه بر آن در ساختمان های نوساز وجود نم و رطوبت تا حدی مشکل ساز بوده که استفاده از گرمایش از کف می تواند راه حل مناسبی باشد.
 • گرمایش از کف صرف جویی بیش تری در مصرف انرژی نسبت به سایر وسایل گرمایشی دارد. به عنوان مثال دمای مورد نیاز برای گرم کردن یک فضا توسط گرمایش از کف، نصف دمای رادیاتور است.
 • گرمایش ازکف قابلیت سازگاری با انواع کف پوش ها را داشته و امکان طراحی دلخواه را فراهم می کند.
مزایا و معایب گرمایش از کف
مزایا و معایب گرمایش از کف

معایب گرمایش از کف

گرمایش از کف با وجود طول عمر بالا و تمامی مزایای مذکور معایب و مضرات مختلفی دارد که عبارتند از:

 • از مهم ترین معایب گرمایش از کف می توان به هزینه بالای اجرای آن اشاره کرد.
 • با توجه به کف خواب بودن گرمایش از کف ، امکان اعمال تغییرات در کف ساختمان وجود ندارد. همچنین این نکته نیز حائز اهمیت است که اجرای بخشی از تاسیسات ساختمان در کف انجام می شود. بنابراین انجام تعمیرات و عملیات های نگه داری ممکن از با مشکل مواجه شود.
 • گرمایش از کف ساختمان دارای زمان پیش گرمایی ۳۶ ساعته است چرا که راه اندازی آن در شروع فصل سرما با دمای ۲۰ درجه سانتی گراد انجام می شود. سپس برای جلوگیری از گرمای ناگهانی و شوک به کف ساختمان، هر ۱۲ ساعت به مقدار ۵ درجه می توان دما را افرایش داد. بنابراین پس از ۳۶ ساعت به دمای ایده آل یعنی ۳۵ درجه حاصل می شود.
 • قرار گرفتن فرش یا موکت بر روی سطح سیستم ، می ‌تواند بسته به نوع فرش یا موکت ، سبب بلند شدن کرک‌ های فرش شود. سپس این کرک ‌ها ممکن است از راه تنفس وارد بدن انسان شوند و شانس بیماری ‌هایی نظیر سرطان را افزایش دهند. بنابراین مشکلات تنفسی از دیگر معایب و مضرات گرمایش از کف است.
 • در مناطق سرد که گرمایش از کف به تنهایی توانایی تامین گرمای فضاهای مختلف ساختمان را ندارد، باید از سیستمی کمکی مثل فن کویل ، رادیاتور یا یک شومینه بری رسیدن به گرمای مطلوب کمک گرفت.
معایب گرمایش از کف
گرمایش از کف

طراحی گرمایش از کف

نصب سایر تاسیسات در کف ساختمان مانند تجهیزات آبرسانی، برق، ایزوگام کف و گاز پیش از اجرای گرمایش از کف انجام می شود. توجه به کیفیت و جنس کالاهای نصب شده در تمامی تاسیسات در این حالت برای کاهش مضرات ، معایب و قیمت گرمایش از کف اهمیت زیادی پیدا می کند.

مهم ترین عملیات پیش از اجرای گرمایش از کف ، طراحی مدارهای گرمایی است. در واقع گرمایش از کف، ساختاری دانش محور بوده که ابتدا باید به دقت طراحی و محاسبه گردد تا قیمت و هزینه آن به صورت دقیق به دست آید. چرا که عواملی از قبیل شرایط اقلیمی، نوع مصالح ساختمان، کاربری مکان مورد نظر، مکانیزم کنترل دما، قطر دیوارها، تعداد درب ها و پنجره ها، جنس کف ساختمان، جنس عایق درب ها و پنجره ها و تعداد دیوارهای خارجی و داخلی نقش مهمی در طراحی گرمایش از کف دارند. پس از مشخص شدن کلیه موارد مذکور نقشه گرمایش از کف توسط نرم افزار CAD تهیه می شود.

نقشه گرمایش ازکف
طراحی نقشه گرمایش از کف

محاسبه گرمایش ازکف

فرآیند تامین گرما توسط گرمایش از کف بدین صورت است که بخشی از گرما از طریق تابش به فضای خانه منتقل می شود و بخشی دیگر به واسطه رسانش به هوا منتقل می گردد. به همین دلیل محاسبه گرمایش ازکف از اهمیت بالایی برخوردار است. تابش، طبیعی ‌ترین و راحت‌ ترین نوع گرمایش است که در حقیقت از خورشید الگوبرداری شده است. بخشی از انرژی تابشی ساطع شده از کف، توسط سطوح منعکس و بخش دیگر آن نیز جذب می‌ شود. در جایی که انرژی جذب می ‌شود، سطح به یک تشعشع کننده ثانویه تبدیل می‌ گردد. لذا پس از مدتی تمام سطوح خود یک تشعشع کننده ثانویه خواهند بود و بدین ترتیب اتاق به طور یکنواخت گرم می‌ گردد.

محاسبه گرمایش از کف راهکاری مناسب برای انتخاب نوع منبع گرمایی مناسب ساختمان ، با بازدهی و مزایای زیاد می باشد. اولین مرحله برای این کار بررسی نقشه ساختمان است. چرا که در این حالت، مکان هایی که به گرمایش از کف نیاز نداشته مانند سرویس بهداشتی و حمام و یا محل قرارگیری یخچال، لباسشویی، سینک ظرفشویی ، کمد دیواری و کابینت ها مشخص می شوند. بنابراین متناسب با هر فضاهای محاسبه افت حرارت و بخش بندی انجام می شود. به منظور بخش بندی، توجه به نکاتی اعم از وجود موانع فیزیکی، میزان اتلاف حرارت و نوع پوشش کف الزامی می باشد. علاوه بر آن توجه به تابش خورشید و میزان استفاده از حرارت آن نیز حائز اهمیت است. لازم به ذکر است انجام بخش بندی های اضافه در طراحی می تواند باعث افزایش هزینه گرمایش از کف شود.

انواع گرمایش از کف

به طور کلی به هر روشی که بتوان از طریق آن گرمایش را از طریق کف ساختمان به همه فضای آن انتقال داد، گرمایش از کف گفته می‌ شود. این مدل ها به تازگی به خصوص برای ساکنان طبقه اول آپارتمان‌ ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به دو دسته آبی و برقی تقسیم می ‌شوند.

گرمایش ازکف آبی

این مدل گرمایش از کف از شبکه لوله‌ های آب با ضخامت کم که در زیر پوشش کف ساختمان تعبیه شده ‌است و یک پکیج یا موتورخانه ، تشکیل شده است. دمای آب توسط پکیج یا بویلر موتورخانه تنظیم می‌ شود. با کم و زیاد کردن دمای آب، می‌ توان دمای محیط را هم کنترل کرد.

این سیستم در واقع شبیه به یک رادیاتور بزرگ در کف ساختمان عمل می ‌کند و می‌ توان سیستم‌ های گرمایی رادیاتور دیواری را با انجام بازسازی ‌و لوله کشی ساختمان، به گرمایش از کف آبی تبدیل نمود. قیمت اجرای گرمایش از کف آبی نسبت به برقی بیشتر بوده، این در حالی است که هزینه بهره برداری از آن کم تر است.

مزایای گرمایش از کف
گرمایش از کف آبی

گرمایش ازکف برقی

سیستم گرمایش از کف برقی از یک شبکه المنت و یک منبع برق (معمولا شهری) تشکیل شده است. تنظیم دما در گرمایش برقی معمولا توسط یک سویچ که بر روی دیوار نصب می گردد، انجام می ‌شود و می ‌توان آن را برای هر اتاق یا منطقه از ساختمان به دلخواه تغییر داد.

در گذشته برای پیاده سازی گرمایش از کف برقی اقدام به المنت گذاری زیر پوشش کف ساختمان می‌کردند و شبکه مورد نظر به یک منبع برق وصل می گردید. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، فرش ‌های از المنت تهیه می شوند که در زیر پوشش‌ هایی مانند پارکت استفاده می گردند. همچنین نیازی به بازسازی و استفاده از مصالح ساختمانی در اجرای این سیستم ها وجود ندارد.

گرمایش از کف ساختمان
گرمایش از کف برقی

مقایسه گرمایش ازکف برقی و آبی

 • در مدل آبی برای گرم شدن کف در یک محیط سربسته به حداقل سه ساعت زمان نیاز است؛ در حالی که در نوع برقی آن حداکثر ۷ دقیقه زمان برای گرم شدن کافی است.
 • در زمستان به علت لوله‌کشی در کف ساختمان و نصب گرمایش از کف، در صورت خاموش شدن ناگهانی و یا عمدی سیستم گرمایی در اثر برودت و سردی هوا احتمال ترکیدگی لوله‌ ها دور از انتظار نیست.
 • سرعت اجرای نوع برقی به مراتب بیشتر از گرمایش با لوله آب گرم است. به عنوان مثال در یک ساختمان به مساحت ۱۰۰ متر مربع، چند روز زمان برای نصب نوع با لوله آب گرم نیاز است؛ درحالی که نصب و راه ‌اندازی نوع الکتریکی تنها چند ساعت به طول می انجامد.
 • نوع برقی را می‌ توان در هر مکانی که احتیاج به گرما وجود دارد، استفاده نمود. درحالی که در سیستم آبی، محدودیت‌ هایی وجود دارد.
 • قیمت اولیه نصب و راه ‌اندازی گرمایش از کف برقی نسبت به نوع هیدرولیک تقریبا بین ۲۵ تا ۳۵ درصد کمتر است.
 • مقدار ملات در کف ‌سازی مدل آبی بین ۷ تا ۱۵ سانتی متر است؛ درحالی که برای نوع برقی به ۰.۵ تا ۲ سانتیمتر ملات نیاز است. بدین ترتیب وزن بنا به مراتب کمتر و سرعت گرم شدن سطح بیشتر و اتلاف انرژی به حداقل خواهد رسید.
 • راندمان گرمایش با لوله آب گرم بین ۴۵ تا ۶۵ درصد است؛ درحالی که راندمان برقی حداقل ۸۵ درصد خواهد بود.
 • هزینه مصرف انرژی گرمایش از کف آبی ساختمان کمتر از هزینه نوع برقی است.

برای مطالعه بیشتر:

گرما از کف

قیمت سیستم هوشمندسازی ساختمان

خانه هوشمند ارزان

قیمت انواع فن کویل

چیلر جذبی

کفپوش لمینت

رادیاتور (شوفاژ)

لوله کشی ساختمان

راه اندازی گرمایش از کف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.41 ( 1 نظر)

۷ نظر

 1. جنس لوله کارگزاری شده در سیستم گرمایش از کف با لوله آب معمولی ساختمان تفاوت داره یا مشابه هستن

 2. سلام ، شرکت های معتبر مجری گرمایش از کف ساختمان رو هم معرفی کنید شرکتی که هم گارانتی کنه محصولات و کار ارائه شده ش رو و هم خدمات پس از فروش داشته باشه چون هزینه تجهیزات بالاست و به علاوه اون هزینه پارکت چوبی یا سرامیکی هم بالاست و اگه این سیستم اگه بی کیفیت باشه و بخواد هر سال خراب بشه و کلی هزینه رو دس آدم بزاره اصلا اجرا نشه بهتره!!

 3. در سیستم گرمایش از کف برقی فقط از برق برای گرمایش استفاده میشه؟

 4. قیمت گرمایش از کف برای یک ساختمان بیست واحدی با مساحت هر واحد ۱۶۰ متر مربع چقدر می باشد؟

 5. اجرای گرمایش از کف برای یک ساختمان اماده امکان‌پذیر است؟

  • سلام در ساختمان های آماده اجرای گرمایش از کف امکان پذیر است، اما توجه داشته باشید این کار حتما نیاز به زیرسازی و کف سازی داره.