استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

کف کاذب

کف کاذب
کف کاذب اتاق سرور

کف کاذب (Access Floor, Raised Floor, False Floor) به نوعی از کف گفته می شود که با پایه هایی مخصوص در ارتفاع معینی از کف زمین نصب و اجرا می شود. اجرای کف کاذب دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. از دلایل استفاده از آن می توان به وجود تاسیسات الکتریکی در کف، دستگاه های سنگین در محیط های صنعتی و انتقال ارتعاشات به سازه و فضاهای دیگر و نیاز به تعبیه پریز روی کف اشاره کرد.

انواع کف کاذب
کف کاذب

برخی مواقع کف کاذب دکوراتیو است و جهت زیباسازی فضا و نورپردازی کف، از کف کاذب شیشه ای استفاده می شود. ارتفاع آن به نوع تاسیسات و میزان تهویه لازم برای تاسیسات برقی موجود روی کف وابسته است و مقدار آن در نقشه های طراحی مشخص می شود. تایل های آن انواع مختلفی دارد و بسته به نوع کاربری و شرایط محیطی می توان از انواع مختلف آن استفاده کرد. اجرای کف کاذب بیشتر در کاربری هایی مانند اتاق دیتاسنتر و سرورها، بیمارستان ها، ادارات، سالن مطالعه، فضاهای تفریجی، کافه تریا، نمایشگاه های دائمی و بام ها پیشنهاد می شود.

نورپردازی کف کاذب شیشه ای
کف کاذب شیشه ای

ویژگی های کف کاذب

پانل های کف کاذب به طور معمول به صورت مربع و یا مستطیل با ضخامت ۱۱ تا ۶۰ میلیمتر و ابعاد ۴۰×۴۰ و ۶۰×۶۰ سانتیمتر تولید می شوند. تایل های کف کاذب از چند لایه مختلف تشکیل می شوند که شامل رویه نهایی پانل، هسته پانل، نوار محیطی لبه پانل و لایه پایینی پانل است. روکش نهایی آنها متنوع است و بسته به انتخاب می تواند از نوع HPL، اپوکسی، سرامیکی و یا سنگی باشد.

قیمت نصب کف کاذب
ساختار کف کاذب

هسته پانل، بخش اصلی کف کاذب محسوب می شود و خواص اصل از قبیل مقاومت در برابر آتش، جذب صدا، مقاومت مکانیکی و … به این لایه بستگی دارد. نوار دور تا دور پانل معمولا از جنس پلاستیک  PVC و ABS است که وظیفه حفظ هسته مرکزی در برابر رطوبت و محافظت لبه پانل ها در برابر ضربه را بر عهده دارد. لایه پایینی پانل عمدتا از آلومینیوم، گالوانیزه و یا استیل است.

مزایای اجرای کف کاذب

 • قابل رگلاژ بودن قطعات کف با هزینه کم، در صورت ایجاد ناترازی با گذشت زمان،
 • قابل تعویض بودن تایل های کف کاذب در صورت نیاز به تعمیر،
 • امکان ایجاد پله یا رمپ در اجرای کف کاذب،
 • خاصیت آنتی الکترواستاتیک برخی محصولات مخصوص استفاده در اتاق های سرور، دیتاسنتر، لابراتوارها و محیط های بیمارستانی
 • امکان قرار دادن پریزهای برق در اجرای کف کاذب (در سالن های مطالعه و ادارات)،
 • امکان استفاده از گرمایش از کف و عبور تاسیسات مکانیکی در اجرای کف کاذب،
 • کاهش بار مرده ساختمان به واسطه حذف ملات در اجرای کف کاذب.
نصب کف کاذب آنتی استاتیک
سیستم تهویه اتاق های سرور از کف کاذب

انواع کف کاذب بر اساس هسته مرکزی

لازم است قبل از اجرای کف کاذب ، از تناسب ویژگی های محصول و کاربری فضای مورد نظر اطلاع کافی داشت. کف کاذب بر اساس نوع هسته مرکزی و رویه نهایی به انواع مختلفی تقسیم می شود. انواع مختلف کف کاذب بر اساس جنس هسته مرکزی عبارتند از:

 • تخته با ذرات چوب
 • کلسیم سولفات؛ مقاوم در برابر آتش و مناسب دیتاسنترها
 • سرامیکی؛ جذب آب بسیار پایین
 • بتنی
 • کف کاذب آلومینیومی
 • کف کاذب فولادی؛ مقاوم در برابر ساییدگی، مقاوم در برابر اکسید شدن و مناسب اتاق سرور
انواع کف کاذب بر اساس هسته
کف کاذب فولادی

هسته مرکزی کف کاذب باید خواص زیر را دارا باشد:

 • جذب آب پایین
 • کاهش آلودگی صوتی و جذب صوت
 • مقاومت در برابر آتش
 • مقاومت مکانیکی مناسب

لازم به ذکر است که همه انواع کف کاذب دارای خواص ذکر شده نیستند و خواص آنها بسته به جنس هسته متفاوت است. به عنوان مثال پانل با هسته چوبی جذب آب بالاتری نسبت به هسته کلسیم سولفات دارد و جذب آب هسته سرامیکی صفر است.

علاوه بر تنوع رویه نهایی و هسته مرکزی، کف کاذب بر اساس عملکرد، از کلاس A تا F دسته بندی می شود. کلاس A، بدون هیچ نقص کارخانه ای است و بالاترین عملکرد را داراست و کلاس F، به دلیل وجود پوسیدگی و خط و خش عملکرد پایین تری دارد، به همین دلیل در اجرای کف کاذب سکوهای موقت استفاده می شود. در حالت کلی کاربری فضای مورد نظر، در تعیین کلاس کف کاذب اهمیت دارد.

انواع کف کاذب بر اساس رویه نهایی

رویه نهایی کف کاذب ، جهت زیبایی و ایجاد تنوع برای استفاده در کاربری های مختلف به آن اضافه می شود. می توان گفت همه کفپوش ها قابلیت نصب بر روی کف کاذب را دارند. در حالت کلی رویه های نهایی پرکاربرد شامل موارد زیر است:

هزینه نصب کف کاذب
انواع کف کاذب بر اساس رویه نهایی
 • موکت؛ مناسب فضای اداری و سالن مطالعه، خطرناک برای استفاده در دیتاسنترها، قابل اجرا با موکت اداری رولی بر روی کف کاذب بدون روکش و یا روکش موکت اداری پانلی. در روش دوم دسترسی برای تعمیر تاسیسات به راحتی انجام می شود.
 • چوب طبیعی
 • سنگ طبیعی (گرانیت و مرمر)؛ مناسب بالکن ها، تراس ها و مراکز تفریحی
 • ورق HPL
 • ورق PVC
 • چرم؛ رسانای الکتریسیته ساکن و مناسب استفاده در اتاق دیتاسنتر
 • لاستیک؛ عدم تمرکز الکتریسیته ساکن ، مناسب استفاده در اتاق دیتاسنتر
 • بتن؛ عدم تمرکز الکتریسیته ساکن و مناسب هر نوع اتاق سرور
 • اپوکسی؛ بیشتر بر روی کف کاذب فلزی و سرامیکی اجرا می شود و تنوع رنگی بالایی دارد.
تهویه کف کاذب
کف کاذب اداری با رویه موکت پانلی

انواع کف کاذب بر اساس کاربری فضاها

همان طور که اشاره شد؛ دلیل استفاده از کف کاذب در کاربری های مختلف متفاوت است و همین موضوع باعث تنوع در مصالح کف کاذب می شود. در ادامه انواع کف کاذب برای کاربری های مختلف توضیح داده شده است.

کف کاذب شیشه ای

کف کاذب شیشه ای ، بیشتر جنبه تزئینی و دکوراتیو دارد و در هتل ها و مراکز تفریحی و نمایشگاه ها استفاده می گردد. در اجرای کف کاذب شیشه ای از نورپردازی و طرح های مختلف طبیعی استفاده می شود. شیشه های آن از نوع سه لایه و در قالب پانل کف در بازار عرضه می شود.

انواع کف کاذب
کف کاذب شیشه ای فضای داخلی

در کف کاذب شیشه ای می توان از پانل های شیشه ای مات، که منعکس کننده نور باشد، استفاده کرد. پانل های شیشه ای شفاف، برای ایجاد مناظر طبیعی در فضای مابین استفاده می شود.

کف کاذب اتاق سرور

تخلیه بار الکتریکی، آتش سوزی و برق گرفتگی کارکنان، خطری است که دیتا سنتر و اتاق های سرور را تهدید می کند. کف کاذب آنتی استاتیک ، این مخاطرات را کاهش می دهد و بارهای مغناطیسی را به طور کامل دفع می کند. علاوه بر این، کف کاذب آنتی استاتیک ، ضدخش و ضدضربه است. علاوه بر این، فن هایی در کف کاذب اتاق سرور در نظر گرفته می شود تا فضای داخل را خنک کند. بدین منظور پانل های مشبکی در کف استفاده می شود تا به تهویه کمک کند. این کف ها هزینه های نسبتا مناسبی دارند.

اجرای کف کاذب
کف کاذب اتاق سرور

اغلب از پانل هایی با هسته فولادی با رویه های مختلف و یا پانل های آلومینیومی با رویه آلومینیومی در کف کاذب آنتی استاتیک استفاده می شود. در اجرای کف کاذب اتاق سرور، انتخاب نوع کف کاذب اهمیت ویژه دارد و باید از کف های کاذب با رویه موکت و یا مصالحی که باعث شعله ور شدن می شود، اجتناب کرد.

اجرا و نصب کف کاذب
پانل های مشبک تهویه کف کاذب

کف کاذب مسکونی

در اجرای کف کاذب کاربری مسکونی، می توان از کف کاذب هایی با رویه نهایی HPL، ترموود، سرامیک و سنگ استفاده کرد. کف کاذب سرامیکی دارای پایه هایی از جنس پلی‌ پروپیلن می‌باشد و پانل آن از جنس ساندویچ سرامیک و ام دی اف یا فولاد است. مواد به کار رفته در ساخت کف کاذب سرامیکی، همخوانی بسیاری با سایر مصالح ساختمان دارند و از این جهت کاذب بودن کف کمتر حس می‌ شود؛ بدین ترتیب مناسب کاربری مسکونی است.

قیمت نصب و اجرای کف کاذب
کف کاذب چوبی

کف کاذب صنعتی

در محیط های صنعتی هدف از اجرای کف کاذب ، کاهش ارتعاشات دستگاه ها و عدم انتقال آنها به سازه و جلوگیری از تخریب کف بر اثر عبور وسایل سنگین است. بدین منظور معمولا از کف های کاذب با هسته فولادی و یا بتنی با رویه نهایی آلومینیوم استفاده می شود که دوام و مقاومت بیشتری در محیط های صنعتی دارد. در اجرای کف کاذب فضاهای صنعتی ، از لاستیک های مخصوص عایق صوت و ارتعاش گیر استفاده می شود.

لاستیک ضد ارتعاش کف کاذب
کف کاذب با پایه لاستیکی

کف کاذب اداری و سالن مطالعه

آنچه در کف کاذب کاربری اداری و سالن های مطالعه اهمیت دارد، امکان تعبیه پریزهای برق است تا از آشفتگی سیم های کامپیوترها جلوگیری کند.

قیمت کف کاذب اداری با موکت
کف کاذب فضای اداری

در اجرای کف کاذب فضای اداری و سالن مطالعه، از پانل های کف کاذب با رویه نهایی موکت اداری رولی یا پانلی می توان استتفاده کرد. برای دسترسی بهتر به تاسیسات زیر کف کاذب ، بهتر است از موکت اداری پانلی استفاده شود. برای جلوگیری از آتش سوزی و جهت تهویه، فن هایی در کف کاذب قرار داده می شود.

هزینه اجرای کف کاذب
کف کاذب فضای مطالعه

کف کاذب محوطه

در اجرای کف کاذب محوطه ، معمولا از کفپوش چوبی یا سنگ استفاده می شود. در صورت استفاده از کفپوش ترموود (چوبی) که در فضاهای مسقف نیمه باز استفاده می شود؛ در اجرای کف کاذب محوطه ، می توان از پروفیل های آهنی نیز استفاده کرد.

هزینه نصب کف کاذب
کف کاذب فضای خارجی

در اجرای کف کاذب محوطه نیازی به دقت بسیار بالا در ارتفاع پروفیل ها نیست، بنابراین می توان از قطعات قابل رگلاژ صرف نظر کرد.

نصب کف کاذب محوطه
کف کاذب ترکیبی فضای خارجی

ار کف کاذب شیشه ای جهت نورپردازی محوطه نیز می توان استفاده کرد.

قیمت کف کاذب
نورپردازی محوطه با کف کاذب

اجزای تشکیل دهنده کف کاذب

گلدانی یا کلاهک

کلاهک آلومینیومی در قسمت فوقانی پایه بر روی لوله واسط نصب می شود. بر روی کلاهک ۴ شاخک راهنما وجود دارد که این شاخک ها سرعت و دقت نصب پانل ها را افزایش داده و از حرکت پانل ها به طرفین جلوگیری می نماید. همچنین در چهار طرف کناری کلاهک ها محلی برای قرار گرفتن استرینگر یا خط کش تعبیه گردیده است که عمل اتصال پایه ها به یکدیگر جهت تثبیت بیشتر در قسمت فوقانی را بر عهده دارد.

مهره قفل کن

مهره قفل کن از جنس آلومینیوم بوده و محل قرارگیری آن در قسمت زیرین کلاهک بوده و بر روی لوله واسط نصب می شود. نقش اصلی مهره قفل کن تنظیم و تثبیت ارتفاع پایه و تحمل فشار است.

لوله واسط فولادی

تمامی اجزای پایه کف کاذب ، به وسیله رزوه هایی که در دو سر آن تعبیه شده است بر روی آن نصب می گردند. رزوه های قسمت فوقانی لوله واسط امکان تنظیم و تغییر ارتفاع پایه را به میزان (۳۰ میلیمتر) به وجود می آورد. ارتفاع لوله های واسط بستگی به سفارش مشتری دارد که معمولاً بین ۱۵ تا ۱۱۰ سانتیمتر انتخاب می گردد.

انواع کف کاذب
اتصالات کف کاذب

نشیمن گاه پایه یا کف پایه

کف پایه از جنس آلومینیوم است و وظیفه اتصال پایه را به وسیله رول پلاک یا رول بولت به زمین بر عهده دارد.

واشر یا لاستیک

واشر از جنس پلاستیک بوده و جهت جلوگیری از صدای بوجود آمده در اثر برخورد دو سطح فلز پانل و کلاهک پایه تعبیه شده است واشر بر روی کلاهک پایه نصب می گردد.

هزینه اجرای کف کاذب

اجرای کف کاذب هزینه بیشتری نسبت به کفپوش های دیگر خواهد داشت. در واقع علاوه بر کفپوش، زیرسازی کف کاذب هزینه ای دیگر بر پروژه تحمیل می کند. انواع آن بسته به جنس کفپوش آنها قیمت های مختلفی دارد. برخی انواع آنها داخل کشور تولید نمی شود و قیمت بالاتری دارد.

برای مطالعه بیشتر:

اجرای کفپوش صنعتی

قرارداد پیمانکاری اجرای سقف کاذب

سقف کاذب

سقف کاذب چوبی

کفپوش اپوکسی

بازسازی ساختمان

بازسازی سرویس بهداشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 3.04 ( 1 نظر)

۱۸ نظر

 1. بیشتر چه طرحی کف کاذب برای خانه کوچک استفاده میسه

 2. هزینه کف کاذب یه اتاق ۴۰ متری سرور چه قدر میشه ؟

 3. ما م یخوایم یه اتاق سرور و کف کاذب کنیم که ۳۰ متره مربعه هزینه اش چه قدر میشه ؟

 4. سلام
  اگر بخواییم کف کاذب رو برای فقط یک قسمت از خونه احرا کنیم امکان پذیره یعنی مثلا اگر فقط تصمیم داشته باشیم که کف کاذب رو برای پذیرایی اجرا کنیم و دیگه برای اتاق ها و سایر قسمت های خونه اجراش نکنیم میشه؟!

 5. سلام برای یک مرکز گیم نت میخواییم که کف کاذب رو اجرا کنیم چون به تعداد بالایی پریز و تجهیزات الکتریکی نیاز هست و به خاطر ایمنی و مرتب بودن فضا نمی خواییم که سیم و سایر اجزا همینطوری جلوی دست و پا بیافته کف کاذب رو انتخاب کردیم و به نظرمون گزینه خیلی مناسب تری نسبت به پارکت اومد الان نمیدونم که چه مدلی از کف کاذب مناسب تر هستش و به کار ما بیشتر میخوره؟؟

 6. سلام کف کاذب چوبی چه تفاوتی با پارکت چوبی داره ؟!

 7. مقاومت کف کاذب چوبی در چه حدیه آیا هزینه ترمیم خیلی بالاست؟

 8. سلام یک واحد آپارتمان داریم که در طبقه همکف قرار داره به خاطر وجود نم و سرمای زمستان کف خونه کف کاذب اجرا شده میخواستم بپرسم امکانش قسمت هایی از کف کاذب رو با کف کاذب شیشه ای جایگزین کنیم که دکور خونه زیباتر بشه؟

 9. هزینه ی اجرای کف کاذب شیشه ای چقدره . بعد میخواستم بدونم ایا در برابرضربه یا وزن بالامقاوم هستش ؟

 10. سلام ، کف کاذب چند لایه هستش؟تعداد لایه ها برای هر مدلش متفاوته ؟

 11. مجری معرفی می‌کنید؟

 12. ضمن تشکر از این مطلب ارزنده، کف کاذب متحرک هم قابل اجرا هست؟

 13. کف کاذب برای خونه اگر اجرا کنیم، یعنی منزل مسکونی ساخته شده، حالا میخوایم کف کاذب اجرا بشه، چون ما طبقه اولیم روی پارکینگ خیلی سرده خب اینجوری با اجرای کف کاذب ارتفاع خونمون خیلی کم نمیشه‌؟ سقف کاذب هم داریم، این رو چکارش میشه کرد؟ کمترین ارتفاع کف کاذب چقدره؟ کمترین قیمت کف کاذب برای ما چقدر میشه‌؟ خونه زیز بنا ۱۲۰ متر، ممنون از شما،
  علیمحمدی

  • سلام کاربر گرامی
   در این مورد پیشنهاد میکنیم سفارش بازدید از محل ثبت کنید تا ارزیابی و اندازه گیری دقیق امکان اجرای کف کاذب با توجه به شرایط محل مورد نظرتون دقیق بررسی بشه. با شماره زیر تماس بگیرید تا استعلام کمترین قیمت روز سقف کف کاذب بهتون اعلام بشه.

   ۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵‌‌‍‎

   با تشکر از توجه شما

 14. سلام
  کف کاذب برای سالن بدنسازی هم قابل اجرا هست؟

Call Now Buttonاستعلام قیمت