استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کاشت میلگرد

کاشت میلگرد
کاشت آرماتور

آنچه که به طور کلی در مورد کاشت میلگرد باید بدانید این است که اگر بتن پیش ساخته در اختیار داشته باشید و قصد کنید روی این بتن قطعه ای به صورت مجزا متصل کنید می بایست از کاشت میلگرد استفاده کنید. هزینه های مراحل اجرایی و قیمت میلگرد را پیش از اجرای هر پروژه باید به دقت محاسبه کرد. اگر میلگرد داخل بتن قدیمی قرار داده  شود، پیش از قرار گیری می بایست ابتدا سوراخکاری انجام شود. در مراحل کاشت میلگرد باید به این نکته توجه داشت که سوراخ ها باید خالی از هر گونه ماده اضافی مانند ذرات گرد و غبار و یا پس مانده ی ذراتی که هنگام خالی کردن سوراخ در آن باقی مانده، باشد. در غیر این صورت بعد از تزریق ملات و ماده چسبنده گیرش میلگرد با اطراف به اندازه کافی نخواهد بود و سبب کاهش مقاومت می شود.

از سوی دیگر هنگام کاشت میلگرد باید توجه کنیم که مقدار آب و چسب به کار رفته متناسب باشد. اگر مقدار آب کمتر یا بیشتر باشد چسبندگی به اندازه لازم نخواهد بود و سبب کاهش پیوند و شکستگی آن خواهد شد. پس از تزریق آب و چسب به مدت زمان ۲۴ الی ۴۸ ساعت اجازه گیرش داده می شود. توجه داشته باشید که میلگردها قبل از کاشته شدن باید با ضد زنگ پوشانده شود.

کاشت میلگرد
میلگرد کاشته شده

کاربرد کاشت میلگرد و آرماتور

کاشت میلگرد به منظور دستیابی به اهدافی همچون تقویت فونداسیون، اجرای ژاکت بتنی، اتصال تیر به ستون، اجرای نما، تقویت کلی سازه و اجرای راحت تر تاسیسات انجام می شود. در ادامه هر یک از این موارد به اختصار توضیح داده خواهد شد.

تقویت فونداسیون

مهمترین بخش یک سازه فونداسیون آن است. هر چه مقاومت این بخش سازه بالاتر باشد اجرای سایر نقاط سازه آسان تر بوده و به علاوه سازه مستحکم تر خواهد بود. انواع فونداسیون ها در سازه شامل فونداسیون سطحی، عمیق و ویژه می باشد.

انتخاب نوع فونداسیون به کار رفته در ساختمان با توجه به نوع خاک و وزن حدودی سازه انجام می شود. در بیشتر ساختمان ها از انواع پی های سطحی که شامل پی منفرد، نواری، شبکه ای و .. استفاده می گردد. کاشت میلگرد در پی ها با توجه به آیین نامه کاشت میلگرد در بتن ایران و همچنین مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان تعیین می شود. کاشت میلگرد در فونداسیون سبب جلوگیری از واژگونی سازه در هنگام وقوع زلزله می شود.

کاشت میلگرد در فونداسیون
کاشت میلگرد

اجرای ژاکت بتنی

ژاکت بتنی لایه ای بتنی شامل خاموت های بسته و میلگردها می باشد که سبب افزایش مقطع عضو مورد نظر می گردد. این امر موجب تقویت عضو و افزایش مقاومت سازه در برابر واژگونی می شود.

هزینه کاشت میلگرد
کاشت میلگرد به منظور اجرای ژاکت بتنی

اتصال تیر به ستون

در محل اتصال تیر و ستون که یکی از مهم ترین بخش های یک سازه به شمار می رود بسیار مهم است که کاشت میلگرد به چه شکل انجام گیرد. در برخی موارد سطح همپوشانی میلگردها با یکدیگر و یا محلی که دو سر میلگرد جوش می خورند، بسیار مهم است. به طور معمول در این نقاط از سازه از خاموت های بسته استفاده نمی شود.

اجرای نما

در نما گاهی از صفحات فلزی و یا سنگ استفاده می شود که برای نگه داشتن این صفحات از روش کاشت میلگرد استفاده می گردد.

تقویت کلی سازه

به طور کلی بتن در فشار مقاومت بالایی دارد اما در کشش به سرعت فرو می پاشد. در مقابل فولاد از مقاومت کششی بالایی برخوردار است. از این رو برای رفع این نقص در سازه های بتنی از فولاد در قالب میلگرد استفاده می شود تا مقاومت سازه های بتنی بالاتر رود. در نتیجه به طور کلی با کاشتن فولاد مقاومت ساختمان افزایش می یابد.

اجرای راحت تر تاسیسات

اجرای راحت تر تاسیسات مثل لوله کشی و یا نور مخفی ساختمان ها و … با کاشت میلگرد و اجرای رابیتس ها میسر می باشد.

مراحل کاشت میلگرد
ایجاد حفره در سازه بتنی جهت کاشت میلگرد

شایان ذکر است که امروزه در اجرای سازه های بتنی از کاشت بولت در بتن استفاده می گردد. کاشت بولت به دلیل کاهش نقص های اجرا و تغییراتی که ممکن است در نقشه ی اجرایی ایجاد شود و همچنین شرایط بهره برداری و … توصیه می شود.

برای آنکه کار کاشت میلگرد آغاز شود شما ۳ روش کلی پیش رو دارید. 

 • روش اول کاشت با استفاده از مواد پایه ای سیمانی است. 
 • روش دوم استفاده از مهاربندهای مکانیکی یا اکسپنشن بولت است.
 • روش سوم روش های شیمیایی است که استفاده از چسب را شامل می‎شود.

روش کاشت میلگرد در بتن

در روش کاشت میلگرد بتن در گام اول با استفاده از دستگاه کرگیری قسمت مورد نظر از بتن را برداشته و در گام بعدی با استفاده از دستگاه دمنده و مکنده ضایعات باقی مانده تمیز می شود. در گام سوم با ملات اتصال دهنده میلگرد و بتن را به یکدیگر متصل می نمایند. چسب های رزینی دو و سه جزئی و چسب های کاشت آرماتور پایه سیمانی دو نوع رایج ملات های اتصال دهنده می باشند. در گام چهارم و پس از اجرای ملات اتصال دهنده، ۲۴ ساعت به منظور گیرش آن زمان در نظر گرفته می شود.

از ویژگی های یک چسب کاشت بولت خوب می توان به مواردی همچون پر کردن شکاف های موجود در دیوارها و سقف و کف، اجرای سریع بدون شره و همچنین قابلیت اجرا در محیط های مرطوب اشاره کرد که مستقیما بر قیمت چسب کاشت میلگرد تاثیر خواهد داشت. در کاشت میلگرد باید موارد زیر را در نظر داشت:

کاشت میلگرد با چسب
کاشت میلگرد با چسب
 • دستگاه کرگیری یک ابزار قدرتمند جهت برش و مغزه گیری در مصالحی چون بتن می باشد.
 • دستگاه مکنده ابزاری جهت پاکسازی کامل قسمت کرگیری شده است و دستگاه دمنده نیز برای خروج مواد از سوراخ کرگیری استفاده می شود.
 • ملات، ماده خمیری و شکل پذیری است که از سه جزء پرکننده (شن و ماسه)، ماده چسبنده (سیمان، آهک و گچ)، و روان کننده (آب) ساخته می شود. کیفیت ماده اتصال دهنده مستقیما به ماده چسبنده وابسته است. بخش پر کننده که شامل شن و ماسه است در واقع اساس و استخوان بندی سازه را تشکیل می دهد. اگر هدف چسباندن میلگردها به بتن و یا سایر سطوح باشد، دو مدل چسب وجود دارد که با نام چسب رزینی و چسب آرماتور شناخته می شوند. 
 • چسب کاشت آرماتورها ماده ای شیمیایی بر پایه پلی استرها، رزین های اپوکسی و وینیل استرها می باشد.

کاشت میلگرد با استفاده از چسب هیلتی 

به طور کلی در ساختمان سازی از روش انکر یا استفاده از میلگردها برای مقاوم سازی ساختمان استفاده می شود. از میلگرد در تیر ستون و سقف فونداسیون و دیوار برشی استفاده می گردد. برای استفاده از میلگرد لازم است که با نحوه کاشتن آن آشنا شویم. در ادامه کاشت میلگرد با استفاده از چسب هیلتی، طبق ضوابط مطرح شده در آیین نامه به بررسی استانداردهای کاشت این میلگردها به عنوان بولت در فونداسیون و آرماتور می پردازیم.

انتخاب روش کاشت میلگردها به نوع و ترکیبات چسب کاشت میلگرد و قطر و عمقی که قرار است میلگردها قرار گیرند، وابسته می باشد. از نظر عمق کاشت، باید اندازه طولی که کاشت انجام می گیرد، ۱۲ برابر قطر باشد. قطر سوراخکاری نیز باید در مواردی که چسب های دو جزئی وجود دارد ۴ میلیمتر و در مورد چسب های سه جزئی ۱۰ میلیمتر از قطر میلگرد بزرگتر باشد. در کاتالوگ محصولات و آموزش هایی که به نصابان داده می شود تمامی این ضوابط ذکر شده است. 

کاشت میلگرد با چسب هیلتی
کاشت میلگرد با چسب هیلتی

تست کشش میلگرد کاشته شده

تست کشش میلگرد کاشته شده به منظور بررسی کیفیت اتصال بتن و میلگرد به کار می رود. این تست یک آزمایش مخرب محسوب شده و میلگردهایی که بر روی آنها تست کشش انجام می گیرد، قابلیت کاربری خود را از دست می دهند. دستگاه تست کشش میلگرد کاشته شده از یک فک نگه دارنده که میلگرد درون آن بسته می شود، تشکیل شده و از طرف دیگر یک سیستم هیدرولیک به آن متصل است.

برای مطالعه بیشتر:

میلگرد قیمت

خم و برش میلگرد

نرخ میلگرد در بازار ایران

وزن میلگرد چگونه محاسبه می شود

کاشت بولت

مقاوم سازی با ژاکت بتنی

مقاوم سازی با دیوار برشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۹ نظر

 1. کاشت میلگرد در پی ساختمان همانند شمع کوبی است؟

 2. کاشت میلگرد رو با چسب انجام میدن؟ من تو پروژه ها دیدم که سیمان میریزن

 3. در صورتی که کاشت میلگرد به صورت ناکارآمد انجام شد چطور باید کار رو بازسازی کرد ایا امکان تعویض میلگرد وجود داره یا باید همون رو درست کنیم

 4. جلال میرباقری

  اجرای کار کاشت میلگرد چقدر میتونه مقاومت سازه رو بالا ببره و ایا برای مناطق زلزله خیز کشور ایجاد چنین کاری مانع از آسیب رسیدن به سازه میشه یا کافی نیست

 5. ممنون از اطلاعات مفیدتان

 6. سلام میلگردهایی که بر روی آنها تست کشش انجام می گیرد از آن جایی که قابلیت کاربری خود را از دست می دهند از قبل مشخص می‌شوند و در شرایط یکسانی که سایر میلگردها کاشته شدند کاشت میلگرد انجام می‌شود یا در آزمایشگاه و در شرایط شبیه سازی شده کاشت میشن و تست روشون انجام میشه؟

 7. سلام میلگردهایی که بر روی آنها تست کشش انجام می گیرد از آن جایی که قابلیت کاربری خود را از دست می دهند از قبل مشخص می‌شوند و در شرایط یکسانی که سایر میلگردها کاشته شدند کاشت میلگرد انجام می‌شود یا در آزمایشگاه و در شرایط شبیه سازی شده کاشت میشن و تست روشون انجام میشه؟

 8. تقویت فونداسیون با کاشت میلگرد خیلی مرسوم هستش ولی آیا کاشت میلگرد در هر مدل فونداسیونی یکسانه و با یک روش انجام میشه منظورم اینکه در فونداسیون عمیق و سطحی و ویژه کاشت میلگرد صورت میگیره و روش اجرا و کاشت چطوریه ؟!!

 9. سلام برای اجرا و کاشت میلگرد برای اجرای نما هم به همون روشی که برای ستون ها کاشت میلگرد انجام میشه ، اقدام می کنند؟؟

 10. ازمایشی هست بشه از طریق اون از کیفیت کاشت میلگرد مطمئن شد؟

 11. سلام کاشت میلگرد در فونداسیون ممکنه باعث آسیب بهش بشه؟

 12. سلام من کار کاشت میلگرد رو انجام دادم حالا میخوام از درستی انجام کار مطمعن بشم آیا آزمایشی هست بشه انجام داد

 13. در روش شیمیایی کاشت میلگرد به غیر از چسب از چه موادی دیگه ای میشه استفاده کرد؟

 14. ممنون از مطلب خوبتون.

 15. سلام، تفاوت اجرایی در کاشت میلگرد و بولت وجود دارد؟

 16. برای استعلام قیمت میلگرد به کدوم قسمت مراجعه کنم؟