استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پشم شیشه

پشم شیشه
قیمت پشم شیشه

پشم شیشه از جمله مصالحی است که به منظور عایق بندی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب پشم شیشه موجب عایق شدن ساختمان در برابر حرارت و نیز صوت می شود. این امر کاهش هدر رفت انرژی ، صرفه جویی و نیز کاهش هزینه های مربوط به تامین انرژی را در پی دارد. استفاده از پشم شیشه در سطح جهانی به عنوان عایق به حدود ۷۰ سال پیش باز می گردد.

این عایق در حدود ۴۰ سال است که در ایران تولید می شود. نحوه اجرای پشم شیشه بسیار آسان بوده و می توان از آن برای عایق کاری دیوار ، سقف و لوله استفاده نمود.

نصب پشم شیشه
کاربرد پشم شیشه به منظور عایق کاری

پشم شیشه چیست ؟

پشم شیشه از ذوب کردن شیشه و تبدیل آن به الیاف ریز تولید می گردد. این الیاف به صورت پانل ، رولی و یا لوله ای در بازار عرضه می شوند. از دیگر مواد تشکیل دهنده آن علاوه بر شیشه ، سیلیس ، ماسه و مواد معدنی دیگر می باشد. برای تهیه این عایق شیشه های بازیافت شده کاملا پودر شده و به همراه سایر مواد ذکر شده به درون کوره الکتریکی هدایت می شوند. این مواد در کوره به حالت مذاب در آمده و پس از آن به کمک روش های مخصوص به حالت رشته ای در می آیند. پس از افزودن چسب پلیمری بر روی این الیاف و فشرده سازی ، آنها را درون کوره قرار می دهند. در هنگام خارج شدن از کوره ، آنها را در ابعاد مورد نظر برش می زنند. ضخامت استاندارد الیاف پشم شیشه در حدود ۳/۲ تا ۶/۴ میکرون است.

اخیرا از روش جدیدی برای تولید پشم شیشه استفاده می گردد. در ساخت این الیاف ها از ترکیب مذاب دو نوع شیشه استفاده می شود که تحریک پوستی کمتری را در پی دارد. در ساخت پشم شیشه های جدید نیازی به استفاده از چسباننده شیمیایی برای چسباندن الیاف به یکدیگر نمی باشد. مقاومت حرارتی پشم شیشه های تولید شده به روش جدید کمی بیشتر از انواع قدیمی آن است.

نحوه اجرای پشم شیشه
پشم شیشه

نکات نصب پشم شیشه

 • در نصب پشم شیشه باید دقت نمود که الیاف فشرده نشوند و پس از نصب همان ضخامت اولیه خود را داشته باشند. زیرا در غیر این صورت مقدار مقاومت حرارتی آنها کاهش می یابد.
 • عایق کاری باید به صورت صحیح و بر روی تمام سطح مورد نظر انجام گردد.
 • الیاف پشم شیشه را باید همیشه خشک نگه داشت زیرا در صورت جذب رطوبت کارایی خود را از دست می دهند.
 • در فاصله کمتر از ۹۰ میلی متری فن های خروجی و در فاصله کمتر از ۲۵ میلی متری حباب های لامپ و سرپیچ های آن نباید عایق کاری انجام شود.

مزایای نصب پشم شیشه

یکی از موارد کاربرد نصب پشم شیشه ، استفاده از آن به عنوان عایق حرارتی است. استفاده از این الیاف در ساختمان سازی می تواند تا ۴۰ درصد موجب صرفه جویی در مصرف انرژی گردد. از دیگر مزایای نصب پشم شیشه ، عایق بودن آن در برابر صوت می باشد. در نتیجه به کارگیری آن موجب کنترل نفوذ امواج مزاحم و در پی آن افزایش آرامش و کیفیت زندگی می گردد.

پشم شیشه از جمله عایق های مقاوم در برابر آتش بوده و از گسترش آن جلوگیری می نمایند. روش نصب پشم شیشه بسیار آسان بوده و به راحتی قابل انجام است. وزن الیاف پشم شیشه بسیار سبک بوده و از این رو بار اضافی چندانی به ساختمان وارد نمی کنند.

پشم شیشه عایق حرارتی
استفاده از پشم شیشه در عایق کاری دیوار

معایب پشم شیشه

یکی از معایب پشم شیشه عدم مقاومت آن در برابر رطوبت می باشد. این الیاف در برابر رشد قارچ و باکتری مقاوم نمی باشند. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی توسط نصاب پشم شیشه ، موجب بروز مشکلات ریوی و تنفسی و همچنین خارش پوست در آنها می گردد.

هزینه نصب پشم شیشه

هزینه نصب پشم شیشه به اجرت نصاب ، متراژ اجرایی ، کیفیت و دانسیته پشم شیشه ، محل اجرا ، قیمت روز پشم شیشه و … وابسته است. به طور کلی پشم شیشه از جمله ارزان ترین عایق های مورد استفاده می باشد. اگرچه در نگاه اول عایق کاری هزینه ای اضافی برای ساختمان به نظر آید، اما نصب پشم شیشه با صرفه جویی در مصرف انرژی موجب کاهش هزینه های تامین انرژی می گردد، ضمن اینکه افزایش آرامش به دلیل کاهش انتقال صوت را نیز در پی دارد.

برای مطالعه بیشتر:

پشم سنگ

سقف سوله

قیمت ساندویچ پانل

عایق کاری

ضوابط صرفه جویی در مصرف انرژی

قیمت ایزوگام

اجرای عایق کاری

اجرای قیرگونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 نظر)

۱۷ نظر

 1. پشم شیشه در طولانی مدت قارچ سیاه نمیاره؟

 2. پشم شیشه و پشم سنگ چه تفاوتی دارند؟

 3. بنده دیواری رو با استفاده از پشم شیشه عایق کاری کردم و از نتیجه به دست اومده راضی بودم تا اینکه لوله آب خونه ترکید و مقداری به دیوار نفوذ پیدا کرد میخواستم بدونم امکان داده که پشم شیشه درون دیوار دچار مشکل شده باشه

 4. میشه برای پوشوندن درز در و پنجره ها از پشم شیشه استفاده کرد آیا مشکلی برای خونه هایی که از این روش استفاده میکنند پیش نمیاد

 5. برای عایق کاری کف ساختمان میشه به جای فوم ازپشم شیشه استفاده کرد

 6. پشم شیشه در برابر رشد قارچ و باکتری مقاوم نمی باشد ، برای جلوگیری از رشدشون باید چیکار کرد؟

 7. تراکم پشم شیشه قابل تنظیمه ؟

 8. استفاده از پشم شیشه هنوز هم تو کار ساختمانی رواج داره یا جایگزین پیدا کرده

 9. سلام پشم شیشه نسبت به پشم سنگ نازک تره آیا میزان عایق بندی اون ها هم نسبت به ضخامتشون کمتر میشه یا فرقی نداره و میشه با دو لایه کردن پشم شیشه اون رو جبران کرد چون از نظرمن پشم شیشه مناسب تره!

 10. پشم شیشە ای کە در عایق کاری دیوار استفادە میشە هر چند وقت یکبار باید تعویض بشه یا دائمیه ؟

 11. سلام ، برای عایق کاری کف ساختمان استفاده از پشم شیشه بهتره یا فوم؟؟!

 12. سلام احتمال آتیش سوزی پشم شیشه چقده ؟ یعنی احتمال انتقال آتیش از طریق پشم شیشه خیلی بیشتر از دیوار های سیمانی و گچیه که!

 13. سلام قیمت پشم شیشه نسبت به پارسال تغییر داشته آیا؟

 14. پشم شیشه مگر ممنونع نشده در ساختمان؟

 15. سلام
  فروش پشم سنگ در حجم کم رو هم انجام میدید

 16. سلام وقت بخیر پشم سنگ ساختمون هر چند وقت یک بار باید تعویض بشه؟

 17. ما‌ میخوایم خونه مون رو بازسازی کنیم، عایق کاری میخوایم انجام بدیم، پشم شیشه بهتره یا پشم سنگ؟