استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

پشم سنگ

پشم سنگ
خرید پشم سنگ

عایق کاری ساختمان به منظور گرم نگه داشتن ساختمان در فصول سرد و خنک نگه داشتن آن در فصل های گرم انجام می شود. به عبارت دیگر یکی از اهداف عایق کاری ، صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن است. با عایق کاری سقف ساختمان مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان در حدود ۳۵ درصد تا ۴۵ درصد کاهش می یابد.

بدین منظور از مصالحی همچون پشم شیشه و پشم سنگ استفاده می گردد. این عایق ها انتقال حرارت از محلی به محل دیگر را به تاخیر انداخته و یا متوقف می نمایند، بنابراین نوعی عایق حرارتی می باشند. عایق پشم سنگ موجب کاهش انتقال صوت به درون ساختمان نیز می گردد.

نصب پشم سنگ در سقف ، کف و دیوار انواع ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری ، سوله ها و … امکان پذیر می باشد. همچنین می توان از آن برای عایق بندی لوله ها ، مخازن آب گرم ، دیگ های بخار و … نیز استفاده نمود.

نصب پشم سنگ
عایق کاری کف با پشم سنگ

نحوه تولید

برای تولید آن از سنگ آذرین دیاباز یا بازالت استفاده می گردد. این محصول غالبا متشکل از ۵ درصد سنگ های طبیعی بوده و باقی مانده آن را سرباره کوره بلند تشکیل می دهد. بدین منظور، سنگ های آذرین ذکر شده خرد و سپس با کک و سرباره مخلوط می شوند. این مخلوط در کوره ای با دمای حدود ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد ذوب می گردد. در مرحله بعد ماده مذاب به شکل پشم های ریسیده در آمده که به منظور اتصال این رشته ها به یکدیگر از رزین و روغن های معدنی استفاده می شود. این عمل موجب عایق شدن پشم سنگ نسبت به آب نیز می گردد. پس از آن پشم ها فشرده و در درون کوره با دمای حدودا ۲۷۰ درجه سانتی گراد پخته شده و در شکل و اندازه دلخواه برش زده می شوند.

انواع پشم سنگ

پشم سنگ در انواع مختلفی همچون لحافی ، پتویی ، تخته ای ، فله ای و لوله ای به بازار عرضه می گردد. نوع فله ای به منظور عایق کاری سقف زیرشیروانی و مکان هایی که شکل هندسی منظمی ندارند استفاده می شود. از نوع لحافی آن در مواردی همچون عایق کاری سقف سوله ها استفاده می گردد که با روکش آلومینیومی ، کاغذ کرافت و یا بدون روکش به صورت رولی تولید می شوند.

نصاب پشم سنگ
پشم سنگ

برای عایق کاری لوله ها با توجه به ابعاد و درجه حرارت آن می توان از انواع پشم سنگ های لوله ای ، لحافی و پتویی استفاده نمود. پشم سنگ های لوله ای خود به انواع پیش ساخته بدون روکش ، پیش ساخته با روکش کاغذ آلومینیوم ساده و با روکش کاغذ آلومینیوم مسلح دسته بندی می شود. عمده کاربرد نصب پشم سنگ پتویی ، در مخازن و لوله های با قطرهای بالا می باشد. نوع تخته ای نیز کاربردهای متعددی همچون عایقکاری دیوارهای مشترک با واحدهای مسکونی مجاور و عایق کاری انواع سقف و کف دارد. پشم سنگ تخته ای در انواع نیمه سخت و سخت تولید می گردد. شایان ذکر است که مقاومت پشم سنگ در برابر حرارت رابطه مستقیمی با میزان ضخامت آن دارد. کارایی و عملکرد آن، وابسته به دانسیته می باشد.

نحوه اجرای پشم سنگ در سقف

به منظور عایق کاری سقف ساختمان های مسکونی با این مصالح ، در ابتدا شاسی کشی سقف با سازه های فلزی یا چوبی انجام می گردد. سپس پشم سنگ های تهیه شده در ابعاد ، ضخامت و دانسیته مورد نظر در درون شیارها جاگذاری و به سقف متصل می شوند. برای پوشاندن پشم سنگ های اجرا شده از درون ساختمان می توان از سقف های کاذب و یا کناف استفاده نمود.

نحوه اجرای پشم سنگ در سقف
عایق کاری سقف ساختمان با پشم سنگ

عایق کاری دیوار ساختمان با پشم سنگ

همواره بهترین زمان عایق کاری در هنگام اجرای ساختمان می باشد. روش نصب پشم سنگ به منظور عایق کاری دیوار ساختمان در حال ساخت بدین صورت می باشد که ابتدا سازه فلزی و چوبی اجرا شده و در ادامه پشم سنگ ها در بین آن قرار می گیرند. سپس نمای ساختمان بر روی پشم سنگ اجرا می شود.

برای عایق کاری دیوار ساختمان های احداث شده، عایق کاری از داخل و یا خارج ساختمان انجام می شود. انتخاب هر یک از روش ها وابسته به میزان بازسازی مورد نیاز می باشد. به طور مثال اگر نمای ساختمان نیازمند بازسازی باشد عایق کاری دیوار از خارج ساختمان و اگر قسمت داخلی دیوار نیازمند بازسازی باشد عایق کاری دیوار به کمک نصب پشم سنگ از داخل ساختمان انجام می شود.

ویژگی ها و مزایا

مزایای نصب پشم سنگ به شرح زیر می باشد:

 • میزان تراکم آن از پشم شیشه بیشتر بوده و مقاومت گرمایی بالاتری دارد.
 • از مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش برخوردار است.
 • پشم سنگ در مقایسه با پشم شیشه عمر مفید بالاتری دارد.
 • این محصول در برابر آفات ، قارچ ، باکتری و حشرات موذی مصون است.
 • نسبت به سایر عایق های مورد استفاده سازگاری آن با محیط زیست بیشتر می باشد.
 • عایق صوتی خوبی بوده و میزان جذب صوت آن به بالاتر از ۸۰ درصد نیز می رسد.
 • نارسانا بوده و هدایت الکتریکی آن صفر است.
 • وزن این عایق کم بوده و از این رو بار اضافی چندانی به سازه وارد نمی کند.
 • در مقایسه با پشم شیشه، برش آن سخت تر است.
 • عدم رعایت نکات ایمنی توسط نصاب پشم سنگ حین انجام کار، در طولانی مدت موجب بروز مشکلات تنفسی و پوستی در وی می گردد.
عایق پشم سنگ
عایق کاری دیوار با پشم سنگ

قیمت نصب پشم سنگ

قیمت نصب پشم سنگ وابسته به نوع ، میزان و ضخامت پشم سنگ مصرفی ، دانسیته آن ، اجرت نصاب و … می باشد. بدیهی است که با تغییر هر یک از این پارامترها قیمت نصب نیز تغییر می یابد. در حال حاضر به دلیل نوسانات ارز و نابسامانی بازار نمی توان قیمت ثابتی را برای آن ارائه نمود.

برای مطالعه بیشتر:

پشم شیشه

سقف سوله

قیمت ساندویچ پانل

عایق کاری

ضوابط صرفه جویی در مصرف انرژی

قیمت ایزوگام

اجرای عایق کاری

اجرای قیرگونی

عایق کاری استخر

درزگیری با ماستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 5 ( 1 نظر)

۱۶ نظر

 1. پشم سنگ در گم کردن خانه چقد تاثیر داره باتوجه به هزینه انرژی فک کنم مقرون به صرفه تر از پکیج باشه

 2. پشم سنگ برای جلوگیری از اتش سوزی است؟

 3. به طور کلی تفاوت های پشم سنگ و پشم شیشه در چه مواردیه و اینکه کدوم از لحاظ مادی برای خریدار به صرفه تر و ارزان تر است

 4. ممنون از اطلاعات کامل و جامع سایت در مورد پشم سنگ و کاربرد اون در موارد ساختمانی واقعا خسته نباشید

 5. برای ساخت چه جور از خانه‌ای مسکونی میشه از پشم سنگ استفاده کرد

 6. پشم سنگ مثل کفپوش در کف ساختمان کارمیشه ؟
  اونوقت روی پشم سنگ با چی پوشونده میشه؟!!

 7. پشم سنگ چه مزیت هایی نسبت به پشم شیشه داره ؟

 8. حمیدرضا رزمنده

  سلام پشم سنگ با چه متریالی اجرا میشه در دیوار ساختمان آیا در وسط دیوار ساختمان قرار میگیره یا در قسمت داخلی دیوار کار میشه و یه سوال دیگه اینکه فرقی نمیکنه روی دیوار چی قرار بگیره مثلا باید رنگ باشه یا کاغذ دیواری باشه ….؟!!

 9. بین پشم سنگ و پشم شیشە کدوم عایق بهتری در برابر صوت هستن ؟

 10. سلام عمر مفید پشم سنگ چقدر است منظورم این است که هر چند سال یک بار باید تعویض شود؟!!

 11. امکان رشد حشرات و باکتری و حشرات و قارچ ها درش وجود نداره به خاطر گرما درسته که پشم سنگ اجرا میشه ولی اگه بعد چن سال جونور از دیوار ها بزنه بیرون چی ؟!

 12. لطفا از معایب پشم سنگ بیشتر مطلب بگذارید

 13. پشم سنگ را رولی میفروشید؟ ما مقدار کم لازم داریم چکار کنیم برای خرید پشم سنگ؟ قیمت پشم سنگ راهم بفرمایید

 14. پشم سنگ به شدت آلرژی زاست، اجراش ضرری نداره برای سلامتی؟