بهترین قیمت بتن
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان
خانه هوشمند

هوشمند سازی ساختمان فناوری نوینی است که به مرور زمان در پی گسترش و رشد روز افزون تکنولوژی و با تغییر نیاز های زیست محیطی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. هدف از هوشمند سازی افزایش سطح رفاه ساکنان انواع ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی است.

در هوشمند سازی ساختمان ، سیستم مدیریت ساختمان (BMS) به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه بخش های مختلف ساختمان ، در برگیرنده تمام سرویس های الکتریکی ، مکانیکی و حفاظتی ساختمان شامل گرمایش ، سرمایش ، تهویه مطبوع ، آسانسور ، پله برقی ، کنترل روشنایی ، دوربین مدار بسته ، اعلام و اطفاء حریق و … می باشد. همچنین در هوشمند سازی ساختمان قابلیت کارکرد سیستم های مختلف جانبی و یا سیستم های مدرن، مانند بویلر های چگالشی ، سیستم های خورشیدی ، سیستم های تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و … که خود دارای سیستم کنترل جداگانه ای می باشند، نیز وجود دارد.

به عبارتی با هوشمند سازی ساختمان ، کنترل عملکرد بخش های مختلف ساختمان به صورت لحظه ای و از فواصل دور و نزدیک، ضمن فراهم نمودن آسایش و امنیت ساکنین، میزان بهره ‌وری از منابع نیز افزایش می یابد.

هوشمند سازی ساختمان
هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی بخش های مختلف ساختمان

هوشمند سازی ساختمان در بخش های مختلف شامل سیستم های تامین روشنایی ، سیستم های حفاظتی و امنیتی ، سیستم های تامین گرمایش و سرمایش ساختمان ، سیستم های کنترل تاسیسات استخر ، سونا و جکوزی ، سیستم های ارتباطی ، سیستم های آبیاری ، سیستم های صوتی و تصویری و … انجام می گیرد که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

هوشمند سازی ساختمان و نورپردزی

قابلیت خاموش و روشن نمودن خودکار تجهیزات ، تنظیم سطح نور ، امکان تغییرات روشنایی ساختمان از راه دور، استفاده از برنامه زمان بندی جهت روشنایی فضا های مختلف، استفاده از سنسور های حضور که در زمان حضور افراد سطح دسترسی به نور را تغییر می دهد و … از جمله اقدامات در زمینه هوشمند سازی نورپردازی ساختمان به شمار می رود.

هوشمند سازی نورپردازی ساختمان
هوشمند سازی روشنایی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان و سیستم گرمایش و سرمایش

سیستم های سرمایشی و گرمایشی که شامل تجهیزات مرکزی نظیر بویلر ، چیلر ، پمپ ، برج خنک کننده و … می باشد و یا شامل سیستم هایی که عملکرد آن ها به هر واحد محدود می شود، نظیر فن کویل ، کولر ، هواساز و… است، از طریق هوشمند سازی ساختمان قابلیت تغییر عملکرد و روشن و خاموش شدن را دارا می باشند. همچنین این سیستم ها می توانند دمای اتاق ها را به صورت هوشمند کنترل نموده و در صورت تغییر شرایط محیطی و یا عدم حضور افراد، نسبت به خاموش نمودن و یا تغییر عملکرد تجهیزات سرمایشی و گرمایشی اقدام نمایند. انجام چنین کاری با نصب ترموستات هوشمند و یا پنل های مدیریتی در هوشمند سای ساختمان امکان پذیر است.

هوشمند سازی ساختمان و سیستم امنیتی

با هوشمند سازی ساختمان سیستم های حفاظتی و امنیتی شامل سیستم اعلام سرقت ، سیستم دوربین مدار بسته ، سیستم آتش نشانی (اعلام و اطفای حریق) به صورت هماهنگ و لحظه ای کنترل می گردد. علاوه بر آن می توان با استفاده از کنترل تردد هوشمند ، رفت و آمد افراد را از طریق شناسایی اثر انگشت، چهره و یا کارت RFID ممکن ساخت. در چنین حالتی امکان هماهنگی تمام بخش های امنتی مانند قفل های دیجیتال ، دوربین های مداربسته ، راه بندها و غیره با سیستم مرکزی در هوشمند سازی ساختمان بوده. بنابراین به راحتی جزئیات مربوط به ساعت رفت و آمد هر یک افراد ثبت و قابل استفاده خواهد بود.

هوشمند سازی سیستم های امنیتی ساختمان
هوشمند سازی سیستم های امنیتی ساختمان

هوشمند سازی تاسیسات

استخر، سونا و جکوزی از مکان هایی هستند که نیاز به مراقبت و نگه داری زیادی متناسب با شرایط می باشند. پایش و همچنین کنترل وضعیت هر یک از آن ها با هوشمند سازی ساختمان امکان پذیر خواهد بود. به طوری که با نصب سنسورها و پنل های لازم در مکان مناسب وضعیت آب استخر و همچنین رطوبت محل ثبت می شود.

هوشمند سازی ساختمان و سیستم های ارتباطی

با هوشمند سازی ساختمان ، امکان مدیریت تماس ها و همچنین قرار ملاقات ها به راحتی فراهم می شود. چرا که در زمان عدم حضور اهالی ساختمان، پیغام مربوط به مراجعه افراد مختلف از طریق ایمیل و یا پیامک به ساکنین ارسال می شود.

هوشمند سازی ساختمان و سیستم آبیاری

از دیگر اقدامات کاربردی هوشمند سازی ساختمان ، هوشمند سازی سیستم آبیاری است. این سیستم متناسب با شرایط مورد نیاز هر گیاه، دما، رطوبت و فشار آن را تنظیم می کند. علاوه بر آن این امکان را برای صاحبان گلخانه و یا فضاهای سبز فراهم می کند که بدون حضور در مرحل، از طریق ابزارهای کنترل از راه دور مانند اس ام اس و یا اینترنت، عملیات آبیاری را انجام دهند.

هوشمند سازی
هوشمند سازی آبیاری فضای سبز ساختمان

هوشمند سازی سیستم صوتی و تصویری

در هوشمند سازی ساختمان ، هماهنگی سیستم صوتی و تصویری می تواند انتخاب بسیار مبتکرانه ای باشد. چرا که در این حالت برای افراد امکان پخش موسیقی دلخواه در هر نقطه از منزل فراهم می شود. همچنین هوسمند سازی سیستم صوتی و تصویری ساختمان این قابلیت را به ساکنین می دهد که هر فرد آرشیو مخصوص به خود را داشته باشد. تا متناسب با سلیقه خود در زمان معلوم استفاده شود.

اجزای هوشمند سازی ساختمان

کلیه تجهیزات ، سیستم های ارتباطی ، نرم افزار ها و سخت افزار هایی که جهت کنترل وسایل مختلف موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به سطح هوشمند سازی ساختمان می تواند بسیار متفاوت باشد. اما اجزای اصلی هوشمند سازی ساختمان شامل سیستم کنترل مرکزی ، خطوط ارتباطی ، نقاط دسترسی و کنترل کننده ها، سنسور ها، دیمر های روشنایی ، تایمر ها، پریز ها و … می باشد.

سیستم کنترل مرکزی

سیستم کنترل مرکزی ، مهم ترین بخش یک از هوشمند ساختمان است و به عبارتی می توان گفت که هسته مرکزی سیستم مدیریت هوشمند می باشد. سیستم کنترل مرکزی شامل واحد پردازنده ، کنتاکتور ها و رله هایی است که با کلیه بخش ها در ارتباط اند، می باشد. به طوری که CPU کار گذاشته شده در سیستم کنترل مرکزی باعث ایجاد هماهنگی و مدیریت تمامی تجهیزات هوشمند نصب شده در خانه هوشمند می گردد. همچنین سیستم کنترل مرکزی امکان اعمال تغییرات در بخش های مختلف ساختمان را در هر نقطه ای از دنیا از طریق خطوط ارتباط مخابراتی فراهم می سازد.

سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمند
سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمند

خطوط ارتباطی در هوشمند سازی ساختمان

در هوشمند سازی ساختمان ارتباط کنترل مرکزی با بخش های مختلف می تواند از طریق خطوط برق و یا خطوط تلفنی فراهم گردد. همچنین برای انتقال ارتباط ایجاد شده بین کاربر و تجهیزات ساختمان ، می توان از یک ریموت ساده، گوشی هوشمند و تاچ پنل دیواری استفاده نمود.

نقاط دسترسی

نقاط دسترسی و کنترل کننده ها (Access Point)، قابلیت کنترل و نمایش اطلاعات هر بخش از ساختمان را دارا می باشند. این بخش مشابه سیستم کنترل مرکزی بوده اما قابلیت آن محدود تر است.

سنسور ها در هوشمند سازی ساختمان

سنسور های گوناگونی با توجه به نیازهای مورد نظر و سطح هوشمند سازی ساختمان می تواند در نقاط مختلف نصب گردد. انواع متداول این سنسور ها شامل سنسور حضور ، دما ، نور ، دود و … می باشد که مشخصات مورد نظر را تبدیل به سیگنال و اطلاعات نموده و از طریق خطوط ارتباطی به کنترل مرکزی یا کنترل کننده های محلی ارسال می نمایند. سپس کنترل مرکزی یا محلی دستورات لازم را به انواع کلید ها، تایمر ها و دیمر ها ارسال می کند.

خانه هوشمند
کنترل تمام اجزای ساختمان با گوشی

مزایای هوشمند سازی ساختمان

در خانه هوشمند با به کار گیری انواع سنسور ها در بخش های مختلف ساختمان و کنترل سیستم روشنایی ، سیستم سرمایش و گرمایش ، دوربین های مدار بسته ، درب ها و … مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می یابد. بنابراین اگرچه اجرای سیستم مدیریت هوشمند ساختمان موجب افزایش هزینه ها می گردد، اما این سرمایه گذاری با افزایش میزان صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان ، می تواند در مدت کوتاهی هزینه های اولیه را جبران نماید.

هوشمند سازی ساختمان علاوه بر بر کاهش مصرف انرژی با کنترل بهتر تجهیزات و خاموش نمودن به موقع، موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه ها و در نتیجه صرفه جویی در هزینه های مربوطه می گردد.

هوشمند سازی ساختمان از قابلیت کنترل پذیری بالایی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است. همچنین در خانه هوشمند می توان با تعریف سطوح دسترسی مختلف، قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی نموده تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده، امکان پذیر باشد.

از طرفی هوشمند سازی ساختمان با ارائه قابلیت کنترل لحظه ای باعث افزایش ایمنی ساختمان در حوادثی مانند آتش سوزی ، زلزله و … می گردد. به طوری که در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر می تواند در جلوگیری از حوادث و کاهش اثرات آن نقش موثری داشته و به طور خودکار پیام های اضطراری را به افراد یا ارگان های ذیصلاح ارسال نماید. همچنین کنترل ورود و خروج از طریق پنل مرکزی که اطلاعات دوربین های مدار بسته و یا دستگاه های ثبت ورود و خروج در آن قابل نمایش است، می تواند ایمنی ساختمان را افزایش دهد.

مدیریت هوشمند ساختمان
مدیریت هوشمند ساختمان

در خانه هوشمند بسیاری از فعالیت هایی که متناوبا تکرار می گردند، مانند آبیاری فضای سبز ، روشن نمودن چراغ ها در زمان حضور افراد، بازرسی تاسیسات و تجهیزات ساختمان و … می تواند به طور هوشمند و خودکار انجام گیرد که این امر موجب آسایش و رفاه هرچه بیشتر ساکنین ساختمان می گردد.

عوامل موثر بر قیمت هوشمند سازی ساختمان

عوامل موثر بر قیمت هوشمند سازی ساختمان شامل سطح هوشمند سازی مورد انتظار، نوع ساختمان (قدیمی و یا تازه ساخت بودن)، متراژ ساختمان و … می باشد. چراکه در یک ساختمان قدیمی گاها به دلیل نامناسب بودن سیم کشی ها لازم است که سیم کشی مجددا انجام گیرد. همچنین ممکن است برخی از تجهیزات ساختمان به علت عدم امکان ارتقاع، نیاز به تعویض داشته باشند، که این خود منجر به افزایش هزینه می گردد. متراژ ساختمان از دیگر عوامل موثر بر قیمت خانه هوشمند است، چراکه پس از تعیین سطح هوشمند سازی ساختمان ، تعداد تجهیزات مورد استفاده نظیر سنسور ، تایمر ، دیمر و … با افزایش متراژ ساختمان ، افزایش می یابد.

برای مطالعه بیشتر:

پریز هوشمند

کنترل وسایل برقی با SMS

کرکره و پرده برقی هوشمند

اجرای سیستم روشنایی هوشمند

سیستم صوتی هوشمند خانگی

سیستم روشنایی هوشمند

هوشمند سازی استخر

کنترل هوشمند نشت گاز

۴۲ نظر

 1. شرکت ما مجهز ب دستگاه کنترل تردد هستش و میخواستم بدونم که امکانش هست از طریق هوشمند سازی ساختمان با موبایل از تردد کارکنان مطلع بشم ؟

 2. سلام هوشمند سازی ساختمان برای بخش روشنایی ساختمان در حد یکی دو مورد میخوام انجام بدم یکی نصب سنسور حضور برای چراغ های راه پله و پارکینگ ویکی کنترل از راه دور چراغ های خونه ، قابل اجرا هست!!

 3. سلام هوشمند سازی ساختمان‌ به یه سری زیر ساخت و آماده سازی های اولیه نیاز داره خود این آماده سازی ها واقعا هزینه بالایی داره چه برسه به تجهیزات هوشمند سازی .

 4. هوشمند سازی ساختمان الان جز مواردی هست که حتما باید انجام شود و واقعا به کار میاد

 5. لطفا نمونه کارایی راجع به نور پردازی اتاق خواب بچه بزارین

 6. هوشمند سازی ساختمان چقدر هزینه میخواد

 7. اجزای اصلی سیستم‌ هوشمندسازی ساختمان چیست ؟

 8. برای هوشمند سازی ساختمان چه تجهیزاتی لازم است؟

 9. هوشمند سازی خطوط ارتباطی ساختمان چه مزیتی دارد؟

 10. هوشمند سازی سیستم آبیاری چگونه انجام می شود ؟

 11. هوشمند سازی سیستم صوتی و تصویری چه مزایایی دارد؟

 12. هزینه اجرای هوشمندسازی ساختمان چقدر است ؟

 13. هوشمند سازی نورپردازی ساختمان چه مزایایی دارد ؟

  • کاهش هزینه های برق، استفاده بهینه از نور، خاموش کردن روشنایی منزل از راه دور ، امکان تنظیم دقیق نور منزل و بسیاری موارد دیگر از مزایای هوشمند سازی نور ساختمان است.

 14. هوشمند سازی ساختمان چه مزایایی دارد؟

  • هوشمند سازی ساختمان باعث کاهش مصرف انرژی، کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه ها، کنترل اجزای مختلف ساختمان از سرتاسر دنیا و با ارائه قابلیت کنترل لحظه ای باعث افزایش ایمنی ساختمان در حوادثی مانند آتش سوزی ، زلزله و … می گردد.

 15. چه عواملی بر هوشمند سازی ساختمان تاثیرگذار است؟

  • قدیمی یا نوساز بودن ساختمان، متراژ ساختمان و درخواست مشتری که در انتخاب سیستم هوشمندسازی موثر است و بسیاری عوامل دیگر در نهایت بر قیمت تمام شده هوشمند سازی ساختمان تاثیرگذار است.

 16. چه عواملی بر قیمت هوشمند سازی ساختمان موثر است؟

 17. هزینه اجرای هوشمندسازی ساختمان چقدر است ؟

 18. یک شرکت معتبر برای هوشمند سازی ساختمان معرفی میکنید

 19. هزینه هوشمندسازی ساختمان چقدر است؟

 20. چه عواملی بر قیمت هوشمند سازی ساختمان موثر هستند؟

 21. امنیت هوشمند کردن خونه تا چه حدی هست یعنی قابل هک کردنه

 22. هوشمند سازی ساختمان چه مزایایی دارد؟

 23. هزینه هوشمند سازی سیستم های امنیتی ساختمان چقدر است؟

 24. معایب هوشمند سازی ساختمان چقدر است ؟

 25. هوشمندسازی ساختمان چه مزایایی دارد؟

 26. سلام ، برای یه ساختمان ۴ طبقه ویلایی اگه هوشمند سازی رو بخوام فقط برای طبقه سوم انجام بدم امکان پذیره، می تونید انجام بدید و تقریبا ۸ سال از ساختش گذشته این چقدر رو قیمت تاثیر گذاره!

 27. با سلام
  میشه یکی از بهترین شرکت های هوشمند سازی در تهران رو معرفی کنید؟

 28. خیلی مهمه هوشمند سازی ساختمان رو به کی میسپرید، ما واسه یه خونه باغ خیلی کوچولو تو شمال تقریباً همه چیز، روشنایی، سرمایش گرمایش و امنیت ساختمون رو هوشمند کردیم، خیلی ام زمان کمی برد انجامش ولی بیچاره کرده ما رو، همیشه قاطی میکنه همه چیش. بدبختمون کرده
  تو رو خدا بهترین مجریای هوشمندسازی ساختمان رو معرفی کنید آدم بشناسه

  • ما همه تلاشمون رو می کنیم که مجرب ترین و در عین حال با تجربه ترین شرکت ها رو به شما معرفی کنیم. برای رفع مشکلاتتون و همچنین دریافت مشاوره می تونید با شماره زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵

 29. سلام لطفا شرکتی که هوشمند سازی ساختمان انجام بده معرفی کنید تشکر

 30. سلام، نصب دوربین امنیتی هم مربوط به هوشمند سازی ساختمان هست؟ شما انجام میدین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت