استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نمای سبز ساختمان

نمای سبز ساختمان
نمای سبز ساختمان

به دیوار پوشیده از گیاهان در طراحی نمای یک سازه، نمای سبز ساختمان می گویند. امروزه با حرکت به سمت مدرنیته و زندگی ماشینی، هم چنین فضای محدود برای ساخت، کمتر به طبیعت توجه می شود. این دوری از طبیعت را می توان در بازسازی نمای خانه های قدیمی بی روح شهر با کمک نمای سبز جبران کرد.

نمای سبز ساختمان
مقایسه ی وجود و عدم وجود نمای سبز در دو برج

امروزه بیشتر از گذشته سعی شده تا نمای سبز برای ساختمان ها اجرا شود زیرا نمای یک ساختمان اولین چیزی است که به چشم مخاطبان می آید و یکی از فاکتور های زیباسازی شهر است.

نمای سبز
چشم انداز نمای سبز از داخل ساختمان

عایق کاری حرارتی و رطوبتی مصالح برای اجرای نمای سبز بسیار مهم است چرا که رطوبت گیاه ممکن است باعث پوسیدگی مصالح نما شود. همچنین باید دقت شود تا گیاهان مانع دسترسی در نما نشوند.

نمای سبز
اجرای نمای سبز برای نمای شیشه ای

هرچند تاریخچه نمای سبز ساختمان به گذشته ها بر می گردد اما امروزه توجه به آن به عنوان یک طراحی مدرن بیشتر شده است. همچنین گیاهان متنوع می توانند باعث احیای تنوع زیست محیطی در شهر شوند. در نهایت در صورت مراقبت های لازم پیش از اجرا و در زمان بهره برداری، اجرای نمای سبز ساختمان یکی از جذاب ترین ایده ها است.

نمای سبز
اجرای نمای سبز برای نمای تراکوتا

هزینه اجرای نمای سبز

اجرای نمای سبز ساختمان می تواند هزینه های بالایی در بر داشته باشد. اما هزینه انواع نماهای سبز و انواع سبک های اجرای آن نیز طیف گسترده را در بر می گیرد.

نمای سبز ساختمان
تنوع اجرای نماهای سبز برای ساختمان های بلند مرتبه

مزایای این نما از جمله ایجاد طراوت و شادابی در سطح شهر، هوای پاک، کاهش دما و… می تواند بالا بودن قیمت اجرای نمای سبز را توجیه کند. علاوه بر این باید در نظر داشت که هزینه اجرای آن به عواملی همچون نوع گیاه، ارتفاع و مساحت نما، مصالح و… بستگی دارد؛ که شما با کمک یک گروه طراحی ماهر می توانید نمای سبز ساختمان خود را با کمترین هزینه و بهترین کیفیت اجرا کنید.

نمای سبز
استفاده مطلوب از فضای سبز ایجاد شده در نما

اجرای نمای سبز

اجرای نمای سبز ساختمان حالت های مختلفی دارد که در زیر به تفکیک به هرکدام از این سه حالت می پرداخته می شود.

نمای سبز سنتی (روش مستقیم)

در این روش از گیاهان رونده مختلف که در خاک کاشته شده اند استفاده می شود. در این نوع اجرای نمای سبز ، گیاهان از سطح نمای ساختمان به عنوان بستری برای رشد استفاده میکنند و از آن بالا می روند.

نمای سبز
نمای سبز سنتی

 در این حالت بین گیاه و سازه ارتباطی وجود ندارد و گیاهان مستقیماً و بدون حائل از نما بالا می روند.

نمای پوسته سبز

در حالتی دیگر برای اجرای نمای سبز از المان های پیش ساخته (از جنس چوب، فلز، شبکه توری، سیم‌های کابلی و غیره) به عنوان بستری برای نگهداری گیاهان استفاده می شود که پس از اجرای سازه این المان ها روی نما نصب می شوند.

نمای سبز
ایجاد نمای سبز با گیاهان رونده

این گیاهان از قبل کاشته می شوند و مراحل رشد را طی می کنند. به دلیل این که بین نمای ساختمان و گیاه ارتباط مستقیمی وجود ندارد در صورت نیاز می توان آن را تغییر داد. این نما می تواند در  پنج حالت مختلف اجرا شود:

 • نمای سبز مدولار: در سیستم نمای سبز مدولار گیاهان ابتدا در پنل های مخصوص کاشته می شوند و سپس بر روی سازه مورد نظر قرار می گیرند. در این سیستم ارتباط پیوسته ای بین سازه و پنل ها نیست.
نمای سبز ساختمان
نمای سبز مدولار
 • نمای سبز مطبق: در سیستم نمای سبز مطبق گیاهان خارج از ساختمان کاشته شده، سپس مراحل رشد را طی می کنند و در آخر روی نمای ساختمان نصب می شوند. اجرای این روش قابلت انعطاف پذیری خوبی به نما می دهد و باعث می شود هر زمان که لازم بود گیاهان تعویض و یا برداشته شوند.
نمای سبز
طراحی نمای سبز برای سازه مدرن
 • سیستم دیوار سبز هیدروپونیک: در این سیستم ریشه ی گیاه بین لایه های الیاف قرار می گیرد. آبیاری این سیستم بسیار مقرون به صرفه است. هم چنین رشد گیاهان در سیستم هیدروپونیک نسبت به سیستم کاشت در خاک، ۴۰ درصد سریع تر می باشد.

روش اجرای سیستم دیوار سبز هیدروپونیک به شرح زیر است.

یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی مناسب بر روی قاب زیر ساخت قرار می گیرد به نحوی که یک یا چند گلدان یا محفظه برای کشت عمودی به طور ردیفی با شیب رو به بالا، ایجاد شود. گیاه در غلاف اولیه قرار گرفته و در این محفظه ها کشت می شود. این دیوار ها بسیار سبک هستند.

نمای سبز ساختمان
شبکه های نمای سبز ساختمان
 • دیوار سبز شبکه ای: در این سیستم از سازه های سبک به عنوان حائلی از شبکه های فولادی برای گیاهان استفاده می شود که به به سازه ساختمان متصل می شود. این سیستم برای نگه داری گیاهان بالا رونده با رشد آهسته به کار می روند.
نمای سبز ساختمان
دیتیل اجرای نمای سبز با روش شبکه ای

گاهی اوقات هم می توان با داشتن یک گل پیچک و هدایت آن، با هزینه کم، نمای ساختمان را به یک نمای سبز تبدیل کرد. هم چنین با قرار دادن چند گلدان زیبا در بالکن که در بسیاری از خانه ها جایی برای وسایل غیر قابل مصرف هستند، به زیباسازی و داشتن نمای سبز  کمک کرد که این روش هم از جمله روش های کم هزینه و در دسترس است.

نمای سبز ساختمان
گیاهان مناسب برای کاشت در نمای سبز

انتخاب گیاه مناسب برای نمای سبز

دوام گیاه انتخابی برای نمای سبز در برابر عواملی همچون سرما، گرما، نور مستقیم آفتاب بسیار مهم است. همچنین باید با توجه به شرایط (عواملی مانند رطوبت محیط، میزان آب دریافتی، شدت نور، شدت باد، ارتفاع خاک) و کاربری ساختمان گیاهان را انتخاب کرد.

گیاهانی مانند سرخس شمشیری، سرخس پای خرگوشی، سرخس لانه پرنده ای برای کاشت در گلدان و نصب مناسب هستند.

نمای سبز
گیاه رونده مناسب نمای سبز

 همچنین پاپیتال و Dichondra silver falls به عنوان گیاهان رونده در نمای سبز سنتی کاربرد دارند.

نمای سبز
نمونه ای از گیاه پاپیتال در نمای ساختمان

موضوع دیگر، همیشه سبز بودن گیاه است زیرا گیاهان فصلی تنها بازه زمانی محدودی از سال را سبز هستند، پس بهتر است تا جای ممکن از گیاهان همیشه سبز و شاداب برای اجرای نمای سبز ساختمان استفاده کرد. یک راه برای افزایش طول عمر این گیاهان مراقب درست و استفاده از کود های مناسب است. نکته ای که در مورد گیاهان فصلی وجود دارد این است که در فصل زمستان باعث عبور بهتر نور به داخل ساختمان می شوند. برای فضای بالکن هم می توان از گل های رنگی مانند شمعدانی استفاده کرد.

نمای سبز
گیاهان مناسب نمای سبز ساختمان

مزایای نمای سبز

 • زیبا سازی بصری شهر و ایجاد طراوت و شادابی
 • تصفیه هوا و حذف آلاینده ها در نتیجه کاهش آلودگی
 • کاهش دمای شهر (معمولا در اطراف ساختمان ها با نمای سبز هوا مطلوب تر است.)
 • ایجاد زیستگاهی برای پرندگان در نمای سبز
 • حفاظت از ساختمان در برابر گرما و سرما و نفوذ باران در مصالح که در نتیجه صرفه جویی در مصرف انرژی
 • عایق صوتی برای ساختمان های مرکز شهر و یا ساختمان های مجاور اتوبان ها
 • بهبود بازاریابی برای ساختمان هایی با نمای سبز
نمای سبز ساختمان
ایجاد نمای سبز با کمک گیاهان در بالکن ها

معایب نمای سبز

 • هزینه بالای اجرا و نگهداری نمای سبز ساختمان
 • سرعت کم در اجرای نمای سبز
 • بالا رفتن وزن نما
 • جذب حشرات و ایجاد زیست بوم برای آن ها
 • آسیب به مصالح در اتصال مستقیم گیاهان رونده در نمای سبز ساختمان

برای مطالعه بیشتر:

دیوار سبز هیدروپونیک

شرکت دیوار سبز

قیمت دیوار سبز

دیوار سبز مصنوعی ارزان

دیوار سبز اصفهان

آجر سفال

آجر سفید

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر قرمز

آجر قزاقی

نمای فلزی ساختمان

نما شیشه ای

نمای آجری مدرن

انواع مصالح نمای فلزی

اجرای نمای ساختمان در کرج

اجرای نمای ساختمان در شیراز

اجرای نمای ساختمان در اصفهان

اجرای نمای ساختمان در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.51 ( 1 نظر)