استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

نرخ میلگرد در بازار ایران

خرید میلگرد
قیمت میلگرد

در ماه های اخیر بازارهای جهانی شاهد تحولات بی سابقه ای بوده است که روند پیش بینی ها را تغییر داده است. کاهش میزان تولید و تغییر در میزان عرضه و تقاضا باعث شده که قیمت میلگرد ها در بازار آهن به شدت متلاطم شود. تحولات بازارهای جهانی در ایران نیز تاثیرگذار بوده است. اما وضعیت اقتصادی ایران به گونه ای است که نوسانات قیمت از عوامل متعدد و زیادی نشات می گیرد و کار را برای تحلیل گران بازار دشوار کرده است. محصولات مرتبط با فولاد شامل تیرآهن ، نبشی ، مفتول و خصوصا میلگرد، از تولیدات مهم صنایع ایران می باشد که نوسانات قیمت آن به عوامل متعددی بستگی دارد. خرید میلگرد تنها مربوط به مصرف کننده داخلی نیست و صادارات گسترده ای در بخش نور وجود دارد. از این رو نرخ میلگرد در ماه های اخیر نوسانات شدیدی را تجربه کرده است.

پنج عامل اصلی موثر بر نرخ میلگرد

اصلی ترین عامل تغییر نرخ میلگرد نرخ ارز است. عامل دوم وضعیت اقتصاد داخلی و تورم است. عامل سوم شرایط ساخت و ساز و بحث عرضه و تقاضا و بودجه های عمرانی است. عامل چهارم شرایط صادرات و عوارض می باشد. عامل پنجم نیز قیمت سوخت و حامل های انرژی است. در ادامه به میزان تاثیرگذاری هر کدام از این عوامل می پردازیم:

نرخ میلگرد
پنج عامل اصلی موثر بر نرخ میلگرد

تاثیر نوسانات ارز بر نرخ میلگرد

ایران یکی از کشورهای مهم خاورمیانه در زمینه صادرات فلزات و خصوصا میلگرد است. قدرت ایران در صادرات باعث شده است که نرخ میلگرد عملا بر اساس دلار محاسبه شود. دقت داشته باشید که زمانی که نوسانات ارز شدید است؛ سایر عوامل را کاملا تحت شعاع خود قرار خواهد داد و عملا برای آگاهی از نرخ میلگرد باید چشمتان به نوسانات نرخ ارز باشد. تعیین نرخ دلار نیمایی و مدیریت های دولت در این زمینه در نهایت بر ثبات نرخ میلگرد بی تاثیر نیست.

تاثیر اقتصاد داخلی بر نرخ میلگرد

وضعیت اقتصادی کشور و خصوصا تورم به سرعت تاثیر خود را بر نرخ میلگرد نشان می دهد. این تاثیر گاهی تنها اثر روانی تورم است و اگر از نظر اقتصادی بررسی کنید دلیلی برای نوسانات شدید پیدا نمی کنید مگر آنکه که بار روانی تورم باعث نوسان نرخ میلگرد شده است. وضعیت کنونی در زمینه تورم به صورتی است که شاید لازم شود شما هر روز و بعضا هر ساعت استعلام نرخ میلگرد را داشته باشید.

تاثیر شرایط ساخت و ساز بر نرخ میلگرد

یکی از اساسی ترین موارد در تعیین قیمت هر محصولی، بحث عرضه و تقاضا است. بنابراین سیاست گذاری کلان در زمینه ساخت و ساز می تواند مستقیما بر نرخ میلگرد تاثیر داشته باشد. به طور مثال اگر دولت به صورت سیستماتیک اقدام به ساخت و ساز کلان کند، میزان تقاضا بالا رفته و قاعدتا شما به عنوان خریدار خرد مجبور خواهید بود که برای خرید میلگرد قیمت بالاتری پرداخت کنید. بودجه عمرانی سال ۱۴۰۱ بر نرخ میلگرد تاثیر مستقیم دارد.

شرایط صادرات و مبالغ مربوط به عوارض

در وضعیت تحریم، شرایط صادرات در ایران بسیار بی ثبات است. از طرفی ما با کمبود مواد اولیه برای تولید میلگرد مواجهیم و از طرف دیگر شرایط صادرکنندگان به نحوی است که برای دریافت پول صادرات از کشورهای دیگر با مشکل مواجه هستند و از طرفی مجبور به عرضه کالا با قیمت هایی بسیار پایین تر از قیمت جهانی خواهند بود. به این ترتیب، ممکن است حتی در بازار داخلی با وجود حجم بالای تولید، شاهد کاهش عرضه و بالا رفتن قیمت باشیم. نقش دولت در این میان، وضع عوارض صادرات است. این ابزار می تواند تعادلی بین تولید و صادرات ایجاد کند.

قیمت سوخت و حامل های انرژی

واضح است که هزینه های حمل و نقل با افزایش قیمت سوخت به شدت تغییر خواهد کرد. علاوه بر تاثیر مستقیم در بحث حمل  و نقل، همان طور که می دانید تغییر قیمت حامل های انرژی بر کل اقتصاد و شرایط زندگی تاثیر خواهد داشت و تمامی هزینه ها چند برابر خواهد شد. به این ترتیب، تغییر قیمت بنزین می توان تاثیر مخربی بر نرخ میلگرد داشته باشد.

 شرایط بازار میلگرد در ایران

در بازار متلاطم ایران تنها عرضه و تقاضا نیست که تعیین کننده نرخ میلگرد خواهد بود. عملکرد شرکت های عمده فولاد سازی در کنار عملکرد تولیدکنندگان متوسط و سنتی، تاثیر مشخصی بر قیمت ها می گذارد. شرایط خرید میل گرد نیز مهم است، در واقع عکس العمل تجار و خریداران کلان نیز بر نرخ میلگرد موثر است. از سوی دیگر تصمیمات کلان و اعمال قیمت های دستوری شاید در کوتاه مدت بتواند پاسخگوی بحران ها باشد اما در طولانی مدت پایدار نخواهد ماند. می بایست مدیریت به نحوی انجام شود که مازاد تولید داخل، صادر شود.

خرید میلگرد
شرایط بازار میلگرد در ایران

بررسی شرایط تولید در بازار میلگرد در ایران

هزینه های تولید، دستمزد کارگران و کارمندان، میزان نقدینگی در بخش تولید، سرمایه گذاری بخش آموزشی و به روز رسانی تکنولوژی ها و ورود ماشین آلات جدید، مجموعه مواردی است که بر شرایط تولید و نرخ میلگرد تاثیر خواهد داشت. تامین مواد اولیه برای تولید و واردات موادی مانند نیکل با مشکل مواجه می شود و این موانع مشخصی بر سر راه تولید کنندگان خواهد بود. اما بحث نیروی انسانی در شرایط پر فشار اهمیت دو چندان خواهد داشت.

دقت داشته باشید که ثابت نگه داشتن دستمزد کارگران در شرایط تورم و فشار آوردن به کارگران برای کار با دستمزد کم در نهایت ممکن است نرخ میلگرد را ثابت نگه دارد و البته سود کلان برای تولیدکنندگان به همراه داشته باشد. در این بین قوانین کار و حقوق اجتماعی است که می بایست جلوی چنین مواردی بایستد.  

نرخ میلگرد در سال ۱۴۰۱

بسیاری از تغییرات قیمت های امسال، متاثر از تصمیمات سیاسی دولتمردان است. تصمیمات کنترلی دولت به صورت مصنوعی نرخ میلگرد را پایین نگه داشته است. اما متاسفانه رویکردهای ناهمگن و انبار کردن محصولات باعث ضربه به تولید کنندگان و مصرف کنندگان واقعی خواهد شد. از طرفی ما شاهد فشار بر تولید کنندگان هستیم و با عدم دسترسی به مواد اولیه و مشکلات صادرات این فشار دو چندان شده است.

می توان انتظار داشت که امسال تا حدودی قیمت فولاد رقابتی باشد. آنچه تولیدکنندگان را تهدید می کند کاهش یکباره تقاضا است. با توجه به نقش تعیین کننده چین که یکی از خریداران بزرگ میلگرد در ایران است، کاهش میزان ساخت و ساز در این کشور باعث کاهش تقاضا شده است و در صورتی که این کاهش تقاضا ادامه پیدا کند، برای تولیدکنندگان صنعت فولاد خطر ساز خواهد بود.

پیشنهادی که برخی فعالان اقتصادی دارند آن است که شرایط بازار عرضه و تقاضا داخلی به نحوی مدیریت شود که تولیدات بخش فولاد صرف ساخت و سازهای داخلی شود و برای مازاد آن برنامه صادرات داشته باشیم. به این ترتیب می توان شاهد کاهش ریسک آسیب پذیری بود و شاید بتوانیم ثبات را در این بازار آهن متلاطم شاهد باشیم.

برای مطالعه بیشتر:

میلگرد قیمت

خم و برش میلگرد

کاشت میلگرد

قیمت میلگرد بافق یزد

قیمت میلگرد ۱۴

خرید میلگرد از کارخانه ذوب آهن اصفهان

خرید میلگرد ارزان

قیمت روز میلگرد بناب

قیمت میلگرد نیشابور

فروش میلگرد نیشابور

قیمت میلگرد بناب

قیمت میلگرد میانه

قیمت میلگرد اصفهان

فروش میلگرد صادراتی

فروش میلگرد

خرید میلگرد از کارخانه

لیست قیمت میلگرد

میلگرد کامپوزیت

سایت فروش میلگرد

فروش میلگرد چکی

فروش میلگرد اقساطی

خرید میلگرد از بورس

خرید آنلاین میلگرد

قیمت آنلاین میلگرد

قیمت آرماتور

وزن میلگرد

قیمت آهن قوطی

قیمت تیرآهن

وزن تیرآهن

تیرآهن هاش

تیرآهن-قیمت و انواع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۹ نظر

 1. نرخ میلگرد در بازار ایران به چه صورت تغیر می کند؟ به روز یا ماهانه و سالانه هستش؟

 2. نرخ میلگرد در بازار ایران تحت تاثیر دلار است؟

 3. سلام ، نرخ میلگرد صادراتی چقدره ، و چقد با نرخ میلگرد بازار داخلی تفاوت داره؟

 4. نرخ میلگرد متاثر از نرخ ارز هستش و خب همه میدونن که نرخ ارز ثبات نداره و حتی ساعتی هم میتونه تغییر داشته باشه آیا نرخ میلگرد هم اینطوریه یعنی ازش تاثیر میگیره؟

 5. سلاااام، نرخ میلگرد شهرهای فلاورجان و نجف آباد رو میخوام(به روز )
  شماره تماس یا سایت معتبر لطفا؟؟!

 6. با سلام .لطفا تغییرات نرخ میلگرد رو در ده سال گذشته به شکل نمودار به اطلاعات سایت اضافه کنین

 7. سلام نوسانات ارز مستقیم روی نرخ میلگرد تاثیر می گذارد؟؟؟

 8. جدول نرخ میلگرد رو میشه بذارید

 9. نرخ میلگرد ۱۴۰۰ رو بگذارید لطفا، نرخ روز میلگرد

 10. ممکنه رفرنس معتبری رو معرفی کنید که قیمت روزانه میلگرد رو بده

 11. ممنون از مطلب خوبتون در مورد نرخ میلگرد

 12. یکی دیگه از عوامل نرخ میلگرد رو میشه قیمت دستوری گفت

 13. نرخ روز رو اعلام میکنید تو سایتتون؟