استعلام قیمت
۰۲۱-۵۴۴۰۶۰۱۲
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

مقاوم سازی

مقاوم سازی ساختمان قدیمی
مقاوم سازی

مقاوم سازی ساختمان در مهندسی عمران به معنی بالا بردن مقاومت یک سازه در برابر نیروهای وارده می باشد که تا پیش از آن سازه قادر به تحمل آنها نبوده است.

در حال حاضر از این اصطلاح بیشتر در مورد نیروی زلزله استفاده می­شود که با توجه به لرزه خیز بودن کشور ایران، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ایجاب می­کند روش های مقاوم سازی سازه ها در دستور کار قرار گیرد.

مقاوم سازی
مقاوم سازی

برخلاف باور عامه، مقاوم سازی ساختمان تنها مختص سازه های قدیمی و فرسوده نمی ­باشد بلکه دلایلی همچون خطاهای طراحی، به روز نبودن آیین نامه­ ها، مشکلات اجرایی، تغییر کاربری ساختمان و … نیاز به مقاوم سازی را در یک سازه به وجود می ­آورد.

هزینه مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی

بهسازی خاک

اولین قسمتی که مهندسان عمران برای احداث یک سازه با آن در ارتباط هستند، بستر می باشد. لذا شناخت انواع خاکها و تثبیت آنها با مصالح مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. بهسازی خاک عبارتست از مناسب سازی شرایط ژئوتکنیکی خاک جهت احداث یک سازه مورد نظر در آن متناسب با شرایط فنی سازه. روش های مختلف بهسازی خاک، با توجه به اهمیت پروژه، جنس خاک اولیه، دسترسی محلی به مصالح، فاکتورهای زیست محیطی و … انتخاب می­شوند. بهسازی خاک در خاک­ های ریزدانه، خاک های منبسط شونده، خاک های رمبنده و خاک های نرم و شل که مهم ترین خاک های مشکل ساز در پروژه ­های عمرانی هستند بیشتر مدنظر قرار می گیرد. مهم ترین و متداول ترین روش های بهسازی خاک و تثبیت آن عبارتند از: تراکم سطحی، تراکم دینامیکی، پیش فشردگی از طریق پیش بارگذاری، میکروپایل و تسلیح خاک (مانند شمع ها و سپرها، میل مهارها).

مقاوم سازی خاک به روش میکروپایل

 

مقاوم سازی خاک به روش میکروپایل

مقاوم سازی سازه های ساختمانی

سازه های ساختمانی شامل سازه بتنی، فولادی و بنایی می باشد. در ادامه به معرفی روش های مقاوم سازی این سازه ها پرداخته شده است:

مقاوم سازی سازه های بتنی

مقاوم سازی ساختمان بتنی به دلیل پرکاربرد بودن این نوع از سازه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. خطاهای حین طراحی و یا ساخت، تغییر کاربری سازه و از دست رفتن تمام یا بخشی از ظرفیت سازه به علت خوردگی میلگردهای فولادی از مهم ترین دلایلی است که نیاز به تقویت ساختمان بتنی را به وجود می ­آورد. برای ساختمان های بتنی که قرار است تغییر کاربری بدهند یا طبقات سازه ای آن قرار است افزایش پیدا کند؛ باید توجه داشت که بارهای زنده، ضریب اهمیت ساختمان و همچنین سطح عملکرد ساختمان تغییر پیدا می کند.

مهم ترین روش های تقویت سازه های بتنی به شرح زیر می باشد:

 • اجرای دیوار برشی
 • اجرای ژاکت فولادی
 • اجرای ژاکت بتنی
 • اجرای شاتکریت بتنی
 • اجرای سیستم­های جاذب انرژی
 • استفاده از الیاف FRP
مقاوم سازی ستون بتنی

 

مقاوم سازی ستون بتنی

مقاوم سازی ساختمان فلزی

مقاوم سازی ساختمان های فولادی با توجه به اینکه این ساختمان ها در صورت طراحی مناسب و اجرای دقیق، دارای مقاومت و شکل پذیری بسیار مناسبی می ­باشند، ضروری به نظر نمی رسد، اما عدم استفاده از نیروهای اجرایی متخصص و فرض­ های اشتباه در ساخت این سازه سبب بروز معایبی می ­شود که نیاز به تقویت ساختمان های فولادی را ایجاد می کند. از مهم ترین عواملی که این نیاز را در این نوع از ساختمان ­ها به وجود می آورند، خوردگی، آسیب دیدگی سازه فولادی تحت بارهای لرزه ­ای و در نتیجه کمانش موضعی آن و … می باشد.

مهم ترین روش های مقاوم سازی ساختمان های فلزی شامل موارد زیر می باشد:

 • افزودن قاب مهاربند
 • اجرای دیوار برشی
 • افزودن قاب خارجی
 • اجرای ژاکت بتنی
 • اجرای ژاکت فولادی

مقاوم سازی ساختمان های بنایی

مقاوم سازی ساختمان های بنایی یکی از پر چالش ترین مسائل روز مهندسی عمران است. ساختمان های بنایی از قدیمی ترین و رایج ترین اﻧﻮاع ساختمان ها در ﺟﻬﺎن می باشند که با مصالحی همچون آجر و ملات ساخته شده و فاقد اسکلت منسجم می­ باشند. این مصالح به شدت ترد بوده و هنگامی که تحت اثر نیرو قرار می گیرند پس از رسیدن به حداکثر مقاومت خود به یکباره دچار شکست شده و خرد می شوند.

با توجه به اینکه در کشور ما در احداث  اینگونه از ساختمان ها، ﺿﻮاﺑﻂ و دستورالعمل های ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ فرآیند ساخت و ساز، چندان مورد توجه قرار نگرفته است ساختمان های موجود بنایی اکثرا در برابر زلزله آسیب پذیرند. لذا مقاوم سازی ساختمان بنایی از اهمیت بسیار ویژه­ای برخوردار است. از مهم ترین عوامل موثر در تخریب ساختمان ­ها با مصالح بنایی می­توان به استفاده از آجرهای بی کیفیت، استفاده از ملات سست و ضعیف، کمبود المان­های عمودی محدودکننده و ضعف دیوارهای باربر اشاره نمود.

مقاوم سازی ساختمان بتنی دوطبقه

 

مقاوم سازی ساختمان بتنی دوطبقه

روش های مقاوم سازی ساختمان های بنایی عبارت است از:

 • شبکه فولادی و شاتکریت
 • استفاده از پشت بند های بتنی
 • الیاف FRP
 • افزودن کلاف در محل اتصال دیوار و سقف
 • اجرای دیوارهای سازه ای جدید
 • اجرای مهاربند
مقاوم سازی سازه بنایی

 

مقاوم سازی سازه بنایی

مقاوم سازی سازه های غیر ساختمانی

مقاوم سازی پل ها

مقاوم سازی پل ها در مقابل حرکات لرزه ای به دلیل درجه نامعینی کم پل ها  و نیز نقش مهمی که این سازه پس از وقوع زلزله در عملیات امداد و نجات ایفا می کند، از اهمیت بالایی برخوردار است. پایه ‌های پل، بعد از تکیه‌گاه ‌ها دومین عناصری هستند که در زلزله بیشترین آسیب را می بینند. از آنجا که آسیب دیدگی این عضو می تواند منجر به فرو ریختن تمام یا بخشی از پل شود، لذا این قسمت از سازه دارای اهمیت ویژه می ‌باشد.

آسیب های وارده به پایه های پل را می توان به دو دسته آسیب های وابسته به گسیختگی خمشی پایه (به علت مقاومت خمشی ناکافی یا ظرفیت شکل پذیری خمشی ناکافی پایه ستون پل) و آسیب های وابسته به شکست برشی (به دلیل ظرفیت برشی ناکافی پایه پل) تقسیم بندی کرد.

روش های مقاوم سازی پل به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از الیاف و نوارهایFRP برای تقویت تیرها، ستون ها و عرشه پل
 • استفاده از میلگرد FRP
 • استفاده از انواع میراگر و جداگرهای لرزه ای
 • روش های سنتی مقاوم سازی ، پل ها شامل تقویت با بتن، فولاد و مواد کامپوزیتی

هرکدام از این روش ها بر اساس سیستم سازه ای پل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاوم سازی پل

 

نمونه ای از پایه ی آسیب دیده ی پل

مقاوم سازی تونل

مقاوم سازی تونل ها قبل از وقوع زلزله و پس از وقوع آن به دلیل نقش این سازه ها در مدیریت بحران شهری و ایجاد خطرات جانی برای شهروندان در صورت آسیب دیدگی، از اهمیت خاصی برخوردار است. حالات مختلف آسیب تونل ها می تواند به یکی از اشکال آسیب های گسترده جزیی (مثل افتادن چند سنگ و ترک های جزیی در تونل ها)، آسیب متوسط تونل (به صورت ترک های متوسط در پوشش و فروریزش سنگ) و آسیب گسترده تونل (به صورت نشست های جدی در یک ورودی تونل و ترک های گسترده در پوشش تونل) باشد.

مهم ترین روش های مقاوم سازی تونل عبارت است از:

 • استفاده از راک بولت و میل مهار
 • استفاده از شاتکریت بتنی
 • دیواره ها و سقف تونل با استفاده از الیاف و ورق های FRP
 • تونل به روش تزریق اپوکسی
 • استفاده از ورقه های فولادی

هر کدام از این روش ها غالبا مبتنی بر نوع پوشش و خاک محل احداث تونل مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاوم سازی باند فرودگاه

از آنجایی که فرودگاه ها یکی از مهم ترین زیرساخت های کشور می باشند، مقاوم سازی باند فرودگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است، با این حال چندان مورد رسیدگی قرار نگرفته و بعد از بروز حادثه مورد ترمیم قرار می گیرند. علاوه بر تقویت سازه های فرودگاه، باند فرودگاه نیاز به نگهداری، ترمیم و زهکشی مناسب دارد. توجه به جایگاه مخازن سوخت و استفاده از پوشش های ضد حریق در این محدوده ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

مقاوم سازی باند فرودگاه

 

باند آسیب دیده فرودگاه

مقاوم سازی خط راه آهن

مقاوم سازی خطوط راه آهن به دلیل اینکه در نواحی که دارای خاک های ریزدانه هستند، فشار آب منفذی اضافی، ظرفیت باربری زهکشی نشده خاک را به طور موثری کاهش می دهد و این امر منجر به کاهش ایمنی و پایداری خط آهن می شود، مورد توجه قرار گرفته است. امروزه در سراسر جهان روش های متعددی جهت مقاوم سازی بستر خطوط راه آهن مورد استفاده قرار می گیرند، مانند تعویض کردن خاک بستر با مصالح مرغوب، استفاده از ژئوسنتتیک ها، استفاده از زهکش های سطحی و استفاده از ستون های سیمانی؛ که از این میان استفاده از ژئوسنتتیک ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این مواد نقش فیلتراسیون، جداکننده، زهکش و تسلیح کننده را دارند.

ترمیم و مقاوم سازی لوله و مخازن

نگهداری، ترمیم و مقاوم­سازی لوله ­ها و مخازن به دلیل اهمیت بالای سیالات منتقله توسط آنها (مانند نفت، گاز، آب و فاضلاب) از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. به طور کلی عوامل اصلی موثر بر خرابی لوله ها و مخازن دو عامل زمین شناختی و اجرایی می باشند. یکی از راهکارهای مهم کاهش خسارات در شبکه، مقاوم سازی و طراحی شبکه، خطوط انتقال و تاسیسات با رعایت ریسک پذیری زلزله و بالابردن سطح عملکرد لرزه های شبکه و تأسیسات می باشد. یکی از راهکارهای مقاوم سازی مخازن فولادی ، استفاده از محصولات کامپوزیتی پلیمری FRP می باشد.

ترمیم و مقاوم سازی لوله

 

ترمیم و مقاوم سازی لوله

مقاوم سازی اجزای غیرسازه ای

مقاوم سازی اجزای غیرسازه ای ساختمان به دلیل آسیب ­پذیری و خرابی گسترده آنها در هنگام وقوع زلزله و در پی داشتن صدمات بالای اقتصادی و جانی در دستور کار بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا قرار گرفته است. اجزای غیرسازه­ای ساختمان (مانند اجزای معماری، مکانیکی، مخابراتی و …) شامل همه اجزای داخل ساختمان به جز اجزای سازه ای (ستون، تیر، سقف، دیوار،پی) هستند.

مهم ترین روش های مقاوم سازی اجزای غیرسازه شامل موارد زیر است:

 • تعمیر و یا تقویت خود جزء
 • تقویت و یا افزودن مهارها یا اتصالات جز به سازه
 • جداسازی لرزه­ای جزء
 • جایگزین نمودن جزء غیرقابل بهسازی با جزء مناسب
مقاوم سازی ساختمان

 

ریزش به علت مقاوم نبودن ساختمان در برابر زلزله

روش های مقاوم سازی ساختمان

از مهمترین عوامل موثر در انتخاب روش مناسب مقاوم سازی ، هزینه مقاوم سازی ، نوع سازه و میزان مقاوم سازی مورد نیاز است. با اینکه هزینه مقاوم سازی با توجه به میزان و نوع فعالیت انجام شده بر روی ساختمان متفاوت می باشد، با این حال این هزینه کمتر و بصرفه تر از بازسازی خانه های قدیمی است. روش های مقاوم سازی ساختمان متنوع می باشد که برخی از رایج ترین و متداول ترین آنها به شرح زیر است:

مقاوم سازی با بتن شاتکریت یا بتن پاششی

مقاوم سازی با استفاده از شاتکریت بر روی دیوارها رایج­ ترین روش مقاوم سازی ساختمان ­های بنایی است که موجب ایجاد انسجام مناسب در آنها شده و مقاومت و شکل­ پذیری درون صفحه و برون صفحه دیوارها را نیز افزایش می ­دهد. شاتکریت یک نوع ترکیب زود سخت شونده است که معمولا از آن برای تثبیت، پایدارسازی و محافظت از سازه در بتن ریزی­ های بدون قالب استفاده می شود.

مصالح بکار رفته در تعمیر سازه های بتنی مستحکم با استفاده از فناوری شاتکریت دارای خاصیت محافظتی بوده و دارای ویژگی­ هایی همچون انعطاف پذیری، مقاومت پذیری، ضد آب بودن، مقاومت در برابر یخ زدگی و خوردگی می ­باشند. تمامی موارد فوق مقاوم سازی با استفاده از شاتکریت را به یکی از محبوب ترین روش ها مبدل نموده است. شایان ذکر است که هزینه مقاوم سازی با استفاده از شاتکریت نسبتا پایین است.

مقاوم سازی با شاتکریت

 

مقاوم سازی با شاتکریت

مقاوم سازی ساختمان با FRP

مقاوم سازی با Fiber Reinforced Polymer) FRP) جهت تقویت سازه های بتنی ، بنایی، صنعتی و مقاوم سازی و بازسازی پل و … به منظور مقاوم سازی اتصالات ، افزایش مقاومت فشاری بتن، تقویت برشی تیر، تقویت خمشی تیر و دال بتنی استفاده می­گردد. FRP نوعی ماده کامپوزیتی است که از فیبر یا الیاف تقویتی که به وسیله یک ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده تشکیل شده است.

شایان ذکر است که به علت ضخامت کم ورق های FRP و عدم ایجاد خلل در معماری ساختمان مقاوم سازی با FRP  یکی از راه های مناسب برای تقویت ستون ها به حساب می آید. از مهمترین مزایای FRP می توان به دوام بسیار زیاد در مقابل عوامل مخرب محیطی، مقاومت کششی بسیار زیاد، سادگی اجرا، سبکی و تجهیزات ارزان اشاره کرد. همچنین اغلب هزینه مقاوم سازی با FRP در مقایسه با سایر روش ها پایین بوده و استفاده از آن از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

مقاوم سازی با استفاده از FRP

 

مقاوم سازی ساختمان با FRP

مقاوم سازی با اضافه نمودن دیوار برشی و یا بادبند فلزی

مقاوم سازی با اضافه نمودن دیوار برشی سختی خمشی و برشی سازه را افزایش داده و موجب مستهلک سازی نیروی وارد بر ساختمان و جلوگیری از تغییر شکل اجزای سازه ای می گردد. از میان دو نوع دیوار برشی بتنی و فولادی، نوع فولادی آن به دلیل ابعاد کمتر و در نتیجه تاثیر کمتر در معماری سازه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

اجرای بادبند نیز باعث افزایش سختی، کاهش نیاز به شکل پذیری و افزایش مقاومت برشی سیستم می شود. در این روش اغلب از سیستم های مهاربندی همگرا استفاده می گردد. زیرا مهاربندهای واگرا به دلیل پرهزینه بودن و مشکلات موجود در اجرا و تأمین جزئیات تیر پیوند از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشند.

مقاوم سازی با دیواربرشی

 

مقاوم سازی با دیواربرشی

همچنین به علت سختی بیشتر دیوار برشی نسبت به بادبند، تعداد دهانه های لازم برای تعبیه دیوار برشی کمتر از دهانه های لازم برای بادبند است که در نتیجه مشکلات کمتری در زمینه معماری به وجود می آورد. هزینه مقاوم سازی با استفاده از دیوار برشی به علت نیاز به حجم بالای آرماتوربندی، سوراخ کاری و کاشت میلگرد روش بسیار گران قیمتی است اما تاثیر این روش در مقاوم سازی برخی ساختمان ها به قدری مناسب است که هزینه بالای این روش را جبران می کند.

مقاوم سازی با بادبند فلزی

 

مقاوم سازی با بادبند فلزی

مقاوم سازی با ژاکت فلزی یا بتنی

مقاوم سازی با ژاکت فلزی یا بتنی یکی از شناخته شده ­ترین و رایج­ ترین روش ­های مقاوم سازی ساختمان ­های بتنی و فولادی است که معمولا به منظور افزایش ظرفیت خمشی و برشی اجزای سازه ­ای (تیرها، ستون­ها، اتصالات) مورد استفاده قرار می ­گیرند. معمولا برای مقاوم سازی از ژاکت ­های فلزی به دلیل کمتر بودن محدودیت ­های اجرایی مانند راحتی اتصال آنها به سازه و همچنین تغییر ابعاد اجزای سازه ­ای و افزایش وزن در صورت استفاده از ژاکت بتنی، استفاده می­ شود. با این حال ژاکت ­های فولادی دارای معایبی همچون وقت­ گیر بودن (به دلیل عملیات کاشت میلگرد و جوشکاری برای بالا بردن مقاومت خمشی و برشی)، هزینه زیاد و امکان خوردگی و زنگ زدگی فولاد می ­باشند. همچنین هزینه مقاوم سازی با ژاکت بتنی نیز نسبتا زیاد است.

مقاوم سازی ستون با استفاده از ژاکت

 

مقاوم سازی ستون بتنی با استفاده از ژاکت

مقاوم سازی با کاشت میلگرد و آرماتور

مقاوم سازی با کاشت میلگرد و آرماتور یک از کاربردی ­ترین و اقتصادی ­ترین روش ­ها در سازه­ های بتنی برای تقویت فونداسیون، تیر و ستون، اصلاح خطاهای اجرایی، طراحی و ایجاد تغییرات دلخواه است. مقاوم سازی با کاشت میلگرد و آرماتور نیازمند دانش بالا، نیروی متخصص و همچنین مصالح با کیفیت می­ باشد. باید توجه داشت که طریقه اجرای کاشت میلگرد به نحوی باشد تا همواره مقاومت کششی نسبت به مقاومت کششی میلگرد مقدار بیشتری باشد و با بکارگیری چسب های با کیفیت به اتصال هرچه بیشتر میلگرد به بتن کمک نماید.

ضوابط کاشت میلگرد در بتن تابع نتیجه نهایی آزمایشات و بررسی های به عمل آمده بر اساس آیین نامه های مربوطه و نیز الزامات شرکت های تولیدکننده انکرهای شیمیایی بوده و خود شامل بخش هایی است که بایستی یکی پس از دیگری اعمال گردند تا این فعالیت به بهترین نحو صورت پذیرد. هزینه مقاوم سازی با کاشت میلگرد به عوامل متعددی همچون عمق کاشت، نوع کاشت، نوع چسب استفاده شده، عمق سوراخکاری در بتن و شرایط کاشت وابسته است.

مقاوم سازی با کاشت میلگرد

 

کاشت میلگرد

مقاوم سازی ساختمان با استفاده از میراگر یا دمپر

مقاوم سازی با استفاده از میراگر (دمپر) یک روش کنترل غیر فعال سازه برای مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله است. میراگر انرژی لرزه ای را مستهلک کرده و بخشی از انرژی ورودی به سازه را تلف می کند. از این رو خسارت وارده به سازه به طور چشمگیری کاهش می یابد. در واقع مقاوم سازی با استفاده از میراگر سبب می شود نیرویی که هنگام زمین لرزه به سازه وارد می شود کمتر از مقدار واقعی آن باشد. میراگرها ممکن است در مهاربندی ها، اتصالات سازه­ای و اجزای غیر سازه­­ای قرار داده شوند که ساده ترین و پرکاربردترین روش، استفاده از میراگر در مهاربندها می باشد.

بررسی ها نشان می دهند که بسته به مورد و با در نظر گرفتن هزینه طراحی و ساخت و نصب میراگرها، حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از هزینه ساخت سازه کاهش می یابد.

مقاوم سازی ساختمان با استفاده از دمپر

 

مقاوم سازی با استفاده از دمپر

مقاوم سازی با استفاده از جداسازی لرزه ای

مقاوم سازی با استفاده از جداسازی لرزه ای یکی از روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله است که هدف اصلی آن کاهش مقدار انرژی و نیرویی است که در اثر زلزله به سازه منتقل می شود .در این روش، سازه بر روی تکیه­گاه­هایی که قابلیت تغییرشکل جانبی زیادی دارند قرار می­گیرد.

در واقع جداگرهای لرزه ای با جداکردن نیروی حرکتی از زمین به سازه اصلی عمل می­کنند و در تراز پایه ساختمان نصب می شوند. استفاده از جداگرهای لرزه ای موجب کاهش هزینه اجرای سازه به دلیل استفاده از مقاطع با ظرفیت کمتر می گردد.

جداسازی لرزه ای جهت مقاوم سازی

 

جداسازی لرزه ای

مقاوم سازی ساختمان با پس کشیدگی یا پیش تنیدگی

در روش مقاوم سازی ساختمان با پس کشیدگی یا پیش تنیدگی، از رشته‌ های فولادی یا آرماتور با مقاومت بالا استفاده می شود. روش پیش تنیدگی در دال ‌های بتنی روی زمین، ساخت پارکینگ ‌ها، ساختمان ‌ها و … استفاده می شود. از تاندون های پیش تنیده (عموماً کابل های فولادی کششی)، برای ایجاد بارهای مقاوم استفاده می گردد.

این بارهای مقاوم، با ایجاد تنش فشاری، سبب به وجود آمدن تعادل با تنش کششی می شوند. به طور کلی پیش تنیدگی عبارتست از افزایش قابلیت باربری با ایجاد یک تنش ثابت و دائمی در یک عضو بتنی به اندازه لازم، به طوری که در اثر این تنش مقداری از تنش های ناشی از بارهای مرده و زنده در عضو خنثی شود. روش پس کشیدگی نیز در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی به کار می رود.

پیش تنیدگی

 

شماتیک مراحل پیش تنیدگی

مقاوم سازی با استفاده از مهاربند کمانش تاب (BRB)

فناوری مقاوم سازی با استفاده از مهاربند کمانش تاب (Buckling Restrained Brace) به عنوان یکی از سیستم های شکل پذیر لرزه ای در کشورهای زلزله خیز دنیا، به صورت گسترده ای بکار برده می شود. این مهاربندها از یک هسته مرکزی و پوشش پیرامونی تشکیل یافته اند. هسته این بادبندها باید به گونه ای طراحی شود که هم در فشار و هم در کشش به مرحله تسلیم برسد.

مهاربند کمانش تاب (BRB)

 

مهاربند کمانش تاب (BRB)

مقاوم سازی ساختمان با استفاده از جرم های متمرکز پاندولی (میراگر جرمی)

این میراگرها در بام و یا کف یک یا چند طبقه ساختمان نصب می شوند و ساختار آن از سه پارامتر اصلی جرم، استهلاک و سختی تشکیل شده اند.این میراگرها از نوع میراگرهای غیرفعال هستند از این رو می توان آن را به عنوان ابزاری جهت مقاوم سازی نیز به کار برد.

روش های مقاوم سازی

 

میراگر جرمی

مقاوم سازی اتصالات

از آنجایی که بیشتر آسیب­ های ایجاد شده در سازه ها به دلیل عدم شناخت کافی از رفتار اتصالات و درنتیجه ضعف در طراحی یا اجرای آنها رخ می دهد، بررسی این آسیب ها و درنتیجه مقاوم سازی اتصالات امری ضروری است. آسیب های وارده به اتصالات فلزی را می توان به آسیب های تیر، ستون، جوش، اجزا و چشمه اتصال و آسیب های وارده به اتصالات بتنی را به گسیختگی برشی، کمانش میلگرد طولی ستون و تیر، وجود درز سرد در محل اتصال و … دسته بندی کرد.

مقاوم سازی اتصالات

 

نمونه ای از مقاوم سازی اتصالات

ترمیم و دوخت ترک

ترک خوردگی و پوکیدن پوشش بتن به دلیل خوردگی آرماتور و افزایش حجم آنها و درنتیجه ایجاد فشار انبساطی در بتن اطراف آرماتور به وجود می آید. با متلاشی شدن پوشش بتنی، مقاومت پیوستگی به شدت کاهش و خوردگی افزایش می یابد و در پی آن عمر مفید سازه پایان می یابد.

یکی از ساده ترین و بادوام ترین روش های تعمیر ترک، دوخت ترک می باشد. در این روش حفره هایی در ابتدا و انتهای ترک حفر شده و به صورت محکم بسته می شوند، سپس ملات گروت یا اپوکسی در ابتدا و انتهای ترک تزریق می شود. هزینه مقاوم سازی به روش دوخت ترک به دلیل در دسترس بودن مصالح مورد نیاز و نیز اجرای راحت آن، بسیار پایین است.

ترمیم و دوخت ترک جهت مقاوم سازی

 

ترمیم و دوخت ترک

هزینه مقاوم سازی ساختمان

هزینه ها یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین عوامل است. در مقاوم سازی ساختمان ها نیز هزینه عامل تعیین کننده محسوب می شود. بنابراین هزینه مقاوم سازی ساختمان باید پیش از هرگونه عملیات اجرایی تا حد ممکن به صورت دقیق محاسبه و بهترین و مناسب ترین راه ممکن انتخاب گردد.

هزینه مقاوم سازی ساختمان به عواملی همچون نوع سازه، روش مقاوم سازی ، قیمت مصالح مورد استفاده، هزینه و دستمزد اجرا و در صورت استفاده از الیاف FRP به نوع و میزان الیاف استفاده شده وابسته است. به عنوان مثال اضافه کردن بادبند در ساختمان های فولادی بسیار ساده است اما در ساختمان های بتنی این روش به سادگی قابل اجرا نیست. در حالیکه اضافه کردن دیوار برشی می تواند راهکار بهتری برای مقاوم سازی ساختمان های بتنی باشد. به طور کلی می توان گفت مقاوم سازی سازه ها اگرچه هزینه بر می باشد اما در عین حال از هزینه بازسازی کامل آن کمتر بوده و نیز موجب جلوگیری از خسارت های جانی و مالی به هنگام وقوع حوادثی همچون زلزله می گردد. امروزه می توان با به کارگیری روش های نوین هزینه مقاوم سازی ساختمان را کاهش داد.

 

برای مطالعه بیشتر:

دیوار پیش ساخته بتنی تبریز

مقاوم سازی با دیوار برشی

دیوار پیش ساخته بتنی اصفهان

مقاوم سازی با مهاربند فلزی

دیوار پیش ساخته بتنی کرج

مقاوم سازی با ژاکت فلزی

دیوار پیش ساخته بتنی اهواز

مقاوم سازی با ژاکت بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی مشهد

قیمت دیوار پیش ساخته بتنی کرمان

دیوار پیش ساخته بتنی یزد

شرکت مقاوم سازی

قیمت دیوار پیش ساخته بتنی کرمانشاه

ارزانترین روش ساختمان سازی

دیوار بتنی پیش ساخته شیراز

تخریب دستی ساختمان

تخریب مکانیکی ساختمان

اجرای آرماتور بندی

بازسازی ساختمان

اجرای فونداسیون بتنی

مجری بتن سخت

بتن مسلح

بتن ریزی

بتن الیافی

پمپ بتن

بتن اکسپوز

قیمت دیوارهای بتنی پیش ساخته گیلان

بتن رنگی

قیمت دیوار پیش ساخته بتنی قزوین

بتن سخت

سبک سازی ساختمان

فوم بتن

بلوک شیشه ای

اجرای سقف سازه ای

بلوک هبلکس

افزودنی بتن

بتن آماده رشت

بتن آماده قزوین

قیمت بتن آماده در شیراز

خرید بتن آماده در کرج

بتن آماده اردبیل

قیمت بتن آماده در اصفهان

فاصله وال پست از ستون

قیمت بتن آماده در مشهد

بتن آماده تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.91 ( 5 نظر)

۳۴ نظر

 1. مقاوم سازی در ساختمان های بتنی برای طبقات پایین چگونه دوباره بتن ریزی میشوند؟

 2. ممنون از مطلب خوبتون درباره مقاوم سازی ، خسته نباشید.

 3. خونه ما از لحاظ معماری تکمیل شده و من میخواستم بدون تخریب ساختمان از مقاوم سازی استفاده کنم آیا چنینی امری ممکنه یا باید ساختمون رو دستکاری کرد

 4. سلام مقاوم سازی ساختمان رو بعد از ساخت ساختمان انجام میدن یا در حین ساخت و ساز و یا اصلا قبل از شروع ساخت و ساز مقاوم سازی سازه انجام میشه؟!!
  مقاوم سازی با استفاده از جداسازی لرزه ای خیلی توجهم رو جلب کرد و به نظرم یه روش خیلی خوب و کاربردی اومد میشه در مورد نحوه اجرا و مرحله اجرا این مدل مقاوم سازی بیشتر توضیح بدید!

 5. از کجا بدونیم مقاوم سازی اصولی انجام شده و ایا تیمی سراغ دارید که این کار رو انجام بده

 6. سلام مقاوم سازی رو میشه بعد از تخریب دیوارهای داخلی منزل و جابه جایی بعضی از اون ها الان و در این مرحله انجام داد؟؟

 7. با تشکر از مطلب خوبتون

 8. مقاوم کردن ساختمان های تجاری به بهترین شکل ممکن و بالا ترین کیفیت چقدر هزینه داره

 9. سلام
  آیا انجام آزمایشها توسط شرکت شما مورد تائید سازمان نظام مهندسی هست؟

 10. سلام ، آیا امکانش هست که از این روش مقاوم سازی برای انتقال یا اضافه کردن دیوار در داخل ساختمان استفاده کرد؟

 11. بحث مقاوم سازی سازه ها واقعا اهمیت زیادی داره . امیدوارم این کار به بهترین روش انجام بشه

 12. مقاوم سازی منازل در روستا هم انجام میشه ؟

 13. مناسب ترین روش برای مقاوم سازی سازه ساختمانی رو کدوم مورد میدونین ؟

 14. من میخواستم مقاوم سازی انجام بدم، ایا کارشناسان شما درین زمینه مشاوره و براورد هزینه ارائه میدن؟

  • کارشناسان عمران مدرن آماده هستند تا با شما در زمینه مقاوم سازی سازه مورد نظرتون همکاری کنند و مشاوره های لازم رو در اختیارتون قرار بدن. برای برقراری ارتباط با شماره زیر تماس بگیرید:

   ۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵‌‌‍

 15. میخوام مقاوم سازی ساختمان بتنی انجام بدم. ممنون میشم کارشناسانتون رو بفرستید تا بهترین روش مقاوم سازی طراحی و اجرا بشه.

 16. با این وضع ساختمون سازی تو ایران مقاوم سازی خیلی مهمه، شرکت هم میشناسید معرفی کنید؟

 17. ممنون از مطلب خوبتون، FRP در ایران هم استفاده میشه؟

 18. مفید و بسیار آموزنده بود. امکانش هست خیلی کلی و به زبان ساده یه کم بیشتر توضیح بدید که طراح ها چه فاکتورهایی رو برای انتخاب روش مقاوم سازی مناسب برای اجزای مختلف سازه ای در نظر میگیرند؟
  با تشکر

  • سپاسگزارم. به منظور طراحی و انتخاب روش مقاوم سازی عواملی همچون نوع المان سازه ، شدت ضعف باربری المان و نوع اسکلت سازه تاثیرگذار می باشند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مقاوم سازی ساختمان بر روی لینک زیر کلیک کنید.
   روش های مقاوم سازی ساختمان

 19. لطفا درباره مراحل طراحی دیوار برشی جهت مقاوم سازی هم مطلب بذارید.

 20. شما کار مقاوم سازی انجام میدید؟ برای مقاوم سازی ساختمان بتنی

 21. مقاوم سازی ساختمان و بازسازی باهم فرق داذن؟ ما برای زلزله بخوایم خونمون رد تقویت کنیم چکار باید کنیم؟

  • بله، مقاوم سازی به معنی تقویت اجزای سازه ای ساختمان و مربوط به بخش سفت کاری است، اما بازسازی مربوط به بخش نازک کاری ساختمان می باشد. به منظور مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله و کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵

 22. مطلبتون راجع به مقاوم سازی خیلی جامع و کامل بود، ممنون از شما

 23. خیلی ممنون میشم اگر بهترین شرکت هایی که در حوزه ی مقاوم سازی کار میکنند رو معرفی کنید و بگید یک پروژه مقاوم سازی حدودا چقد هزینه اش تمام میشه و مزیتش و دردسراش نسبت به نوسازی چی هست.