استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تحلیل قیمت تیرآهن

آهن آلات
قیمت تیرآهن

برای فعالان صنعت ساخت و ساز کوچکترین نوسان در قیمت تیرآهن به شدت بر شرایط کارشان تاثیر خواهد داشت. همانطور که میدانید، میلگرد و تیرآهن از اجزای اصلی ساختمان‌سازی در ایران است و به همین دلیل بازار خرید و فروش پر رونقی در تمام ماه‌های سال دارد. برای مدیریت پروژه نیاز است تا با جزئیات تغییرات قیمت تیرآهن آشنا باشید و بتوانید قیمت تیرآهن را در آینده پیش‌بینی کنید و اگر امکان خرید در هر زمان را دارید، از قیمت روز تیرآهن مطلع باشید تا بتوانید با هزینه مناسب تهیه مصالح را انجام دهید و در نهایت به موفقیت مالی پروژه کمک کنید.

فروش تیرآهن به صورت کیلویی و یا شاخه‌ای انجام می‎شود و در ایران کارخانه‌های اصلی تولید کننده که بیشترین تاثیر را در قیمت تیرآهن امروز بازی می‌کنند شامل ذوب آهن اصفهان، کارخانه تیرآهن یزد و بناب و کرمانشاه و کارخانه‌های آرین و فایکو است. این ۶ کارخانه اصلی بعلاوه سایر تولیدکنندگان معمولا از رویه قیمت‌گذاری بازار تبعیت می‌کنند.

تحلیل قیمت تیرآهن

چگونه قیمت تیرآهن را پیش‌بینی کنیم؟

فعالان حوزه‌های اقتصادی در ایران علاوه بر علم اقتصاد باید بازار ایران را نیز به خوبی بشناسند. دو روش کلی برای تحلیل قیمت تیرآهن وجود دارد. روش تکنیکال و روش بنیادین. در تحلیل‌هایی که به روش بنیادی انجام می‌شود تحلیل‌ها معطوف به اخبارهایی است که مستقیما به علم اقتصاد مربوط نیست اما به شدت بر بازارها تاثیر خواهد داشت. در دسته دوم تحلیل‌ها که تکنیکال است، تحلیلگر به سمت بررسی الگوهای اقتصادی پیش‌ می‌رود و الگوها را در بلند مدت تفسیر می‎کند. جالب است بدانید که از نظر علمی قاعدتا باید تحلیل تکنیکال دقیق‌تر باشد اما بازار آهن ایران جایی نیست که اقتصاد آن را بتوان با تحلیل‌های علمی پیش‌بینی کرد و تحلیل‌گرانی که بازار را با اطلاعات اخبار تحلیل می‌کنند معمولا موفق‌تر هستند.

تحلیل قیمت شاخه‌های ۱۴ و ۱۶ تیرآهن

تقاضای بالا برای این دو تیرآهن باعث می‌شود تا نوسانات بالایی را در این دو شاهد باشیم. تغییر قیمت شمش نه در سطح جهان بلکه تغییر قیمت دلار در ایران باعث شده است که تغییرات قیمت تیر آهن به شدت به قیمت دلار وابسته باشد. به این ترتیب روند تغییرات قیمت تیر آهن در جهان با ایران  هماهنگ نیست. هر چه قیمت دلار بالا رود شاهد روند صعودی قیمت تیر آهن نیز خواهیم بود.

بهتر است برای تحلیل قیمت؛ هم تحلیل‌های تکنیکال مد نظر باشد و هم تحلیل‌های بنیادین. قیمت جهانی فولاد نیز بر قیمت تیر آهن در ایران تاثیر دارد اما شدت این تاثیر در هر زمان متفاوت است. در فصل تابستان شاهد اوج ساخت و ساز هستیم و به همین دلیل تقاضا هر ساله در این فصل برای تیرآهن بالا خواهد بود و بالا رفتن تقاضا به معنای افزایش قیمت است. با وجود پارامترهای متعدد تاثیرگذار بر روی قیمت تیرآهن بدون شک هنوز مهم‌ترین عامل همان بحث عرضه و تقاضا است.

قیمت تیرآهن های پرکاربرد

سه سایز از تیرها بیشترین خریدار را دارد. سایز ۱۴ و ۱۶ و ۱۸، قصد داریم در ادامه نوسانات قیمت انواع تیرآهن را با زمان مشابه سال گذشته مقایسه کنیم تا آگاهی بیشتری از شرایط تغییرات قیمت به دست آید. قیمت بر اساس عرضه و تقاضا و شرایط تولید و صادرات تعیین می‌شود و قیمت ارز نیز در تغییرات قیمت تیر آهن بی تاثیر نیست اما به یاد داشته باشید که معضلات جهانی مانند بیماری فراگیر کرونا نوسانات بی سابقه‌ای را به بازار تحمیل کرده است که مقایسه قیمت‌ها با زمان مشابه سال گذشته اطلاعات بیشتری به شما خواهد داد.

بررسی قیمت تیرآهن ۱۲

قیمت تیرآهن ۱۲ متری به صورت شاخه‌ای با توجه به قیمتی که ذوب آهن اصفهان در اختیار گذاشته است؛ تیرآهنی با طول ۱۲ متر و وزن ۱۲۲ کیلوگرم، قیمت در خرداد سال ۹۸، ۷۸۰ هزار تومان بوده است که این قیمت تا آبان سال ۹۸ تا ۶۲۰ هزار تومان هم کم شده و در ماه اسفند ۹۸ می‌توانستید با ۸۰۰ هزار تومان یک شاخه تیرآهن ۱۲ تهیه کنید. اردیبهشت سال ۹۹ قیمت تا یک میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و خرداد امسال قیمت تیر آهن تا یک میلیون و صد و سی افزایش داشته؛ به این ترتیب بر خلاف کاهش قیمت جهانی مواد خام، از اواسط سال گذشته تا به امروز شاهد اوج گیری قیمت هر شاخه تیرآهن ۱۲ هستیم.

قیمت تیرآهن

بررسی قیمت تیرآهن ۱۴

هر شاخه تیرآهن ۱۴ که وزن آن معادل ۱۵۵ کیلوگرم است در خرداد ۹۸ توسط ذوب آهن اصفهان با قیمت یک میلیون و سیصد و پنجاه معامله شد. اردیبهشت همین امسال قیمت تا یک میلیون و سیصد و هشتاد  افزایش داشت. سال گذشته ماه خرداد همین شاخه تیرآهن با قیمت ۸۰۰ هزار تومان معامله میشد. چیزی حدود ۲ برابر افزایش قیمت در یک سال.

بررسی قیمت تیر آهن ۱۶

هر شاخه تیرآهن ۱۶ با وزن ۱۹۵ کیلوگرم قیمت یک میلیون و نیم در خرداد امسال معامله شده است که در مقایسه با دو ماه پیش  حدود ۱۲۰ هزار تومان افزایش قیمت را شاهد بودیم. در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته در خرداد ۹۸ همین شاخه آهن با قیمت ۸۸۰ هزار تومان معامله شده است که افزایش قابل توجهی را در قیمت تیر آهن ۱۶ نیز شاهدیم.

بررسی قیمت تیر آهن ۱۸

قیمت تیر آهن ۱۸ با وزن ۲۲۵ کیلوگرم و طول ۱۲ متر تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان در خرداد ۹۹ با قیمت یک میلیون و هفتصد معامله شده است. نسبت به قیمت مشابه سال گذشته در ماه خرداد که قیمت حدود یک میلیون و صد را ثبت کرد، میزان افزایش قیمت کمتری نسبت به سایر شاخه‌ها نشان می‌دهد. البته افزایش ۶۰۰ هزار تومانی مقدار کمی نیست اما این تفاوت در شیب افزایش قیمت در مقایسه با سایر انواع تیرآهن نشان دهنده تقاضای بازار است که سفارشات برای تیرآهن‌های کم قطرتر قاعدتا برای ساخت‌ وسازهای محدودتر بوده که قیمت را بالا برده است.

بررسی قیمت تیر آهن ۲۰

تیر آهن شاخه ۲۰ با وزن ۲۶۷ کیلوگرم، از کارخانه ذوب آهن نوسانات روزانه کمتری را شاهد است. به طور کلی شما تغییرات قیمت تیرآهن را حتی به صورت روزانه نیز می‌توانید ثبت کنید اما این تیرآهن در روزهای اردیبهشت ۹۹ نوسان زیادی را تجربه نکرده و با قیمت ۲ میلیون و دویست و سی به فروش رفته است. مشابه همین زمان در سال گذشته قیمت حدود یک میلیون و چهارصد و پنجاه بوده است که افزایش حدود ۸۲۰ هزار تومان را شاهد بوده است.

بررسی قیمت تیر آهن ۲۲

جالب است بدانید تیرآهن ۲۲ با وزن ۳۱۵ کیلوگرم و با طول حدود ۱۲ متر در مقایسه با مدل پایین‌تر خود که شاخه ۲۰ است که مقاومت کمتری نیز دارد نه تنها با قیمت بالاتر به فروش نرفته بلکه خرداد ۹۹ با قیمت ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار تومان به فروش رفته که بیست هزار تومان هم از شاخه قبلی خود کمتر است و این نشان می‌دهد قیمت شاخه ۲۲ در حال نزول است. قیمت تیر آهن شاخه ۲۲ در سال ۹۸ و در زمان مشابه ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده است. افزایش قیمت ۴۵۰ هزار تومانی طی یکسال که شیب کمتر صعود قیمت را نشان می‌دهد.

بررسی قیمت تیر آهن ۲۴

تیرآهن ۲۴ کارخانه ذوب آهن اصفهان با طول ۱۲ متر و وزن ۳۶۹ کیلوگرم، قیمت ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان را ثبت کرده که نسبت به روزهای پیش کاهش نشان می‌دهد. قیمت در ماه گذشته و در مقاطعی تا ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بالا رفته است. قیمت تیر آهن ۲۴ نسبت به مشابه زمانی آن در سال گذشته یعنی سال ۹۸ رقم یک میلیون و ۸۵۰ را نشان می‌دهد. ۶۱۰ هزار تومان افزایش قیمت که در مقایسه با شاخه‌های ۱۲ و ۱۴ شیب صعودی قیمت کمتر است.

خرید تیرآهن

بررسی قیمت تیر آهن  27

قیمت تیرآهن ۲۷ با وزن ۴۳۴ کیلوگرم در خرداد ۹۹ معادل سه میلیون و صد و شصت هزار تومان معامله شده است که سال گذشته و در خرداد ۹۸ با قیمت ۲ میلیون و صد معامله شده؛ افزایش قیمت حدود یک میلیون تومان برای هر شاخه طی یک سال که البته در مقایسه با دو برابر شدن قیمت تیرآهن شاخه‌های ۱۲ و ۱۴، شیب صعودی کمتری را تجربه کرده است.

بررسی قیمت تیرآهن ۳۰

آخرین تیرآهن تولید ذوب آهن اصفهان را با شاخه ۳۰ میشناسند که وزن هر شاخه از آن ۵۰۰ کیلوگرم است. در خرداد ۹۹ برای خرید این تیرآهن باید ۴ میلیون و صد هزینه کنید، همین شاخه از تیرآهن در خرداد سال ۹۸ با قیمت ۳ میلیون و دویست هزار تومان معامله میشد که باز هم افزایشی حدود یک میلیون تومانی را برای آن می‌توان در نظر گرفت که در مقایسه با شاخه‌های با قطر کمتر، شیب روند صعودی کاهش پیدا میکند.

برای جمع‌بندی باید گفت که قیمت تیرآهن ۱۲ و ۱۴ و ۱۶ افزایش چشم‌گیری را شاهد بوده است که این افزایش به دلیل بالا بودن تقاضا برای این شاخه از تیرآهن است که بالا بودن تقاضا میزان فروش را افزایش داده و قیمت را بالا برده است.

تصمیمات سیاسی و تاثیر آن بر قیمت تیرآهن در ایران

در ایران بحث تورم، بودجه‌های عمرانی که هر سال در لایحه بودجه مشخص می‌شود و روند افزایش دلار آزاد و همچنین نرخ دلار نیمایی و در کنار این موارد تصمیمات مربوط به عوارضی که روی تولیدات محصولات وضع می‌شود در نهایت می‌تواند روی قیمت تیر آهن موثر باشد. حتی تصمیمات خرد و کلان که در وزارت صمت نیز گرفته می‌شود و تمامی تصمیماتی که در بورس کالا گرفته می‌شود نیز اهمیت پیدا می‌کند. این روزها بورس نقش تعیین کنندگی بیشتری دارد. تمامی تصمیمات در مورد سهمیه‌های صادرات کالا برای شرکت‌ها نیز به صورت مقطعی و کوتاه‌ مدت می‌تواند تغییر قیمت تیر آهن در ایران را رقم بزند.

برای مطالعه بیشتر:

وزن انواع تیرآهن های فولادی

تیرآهن – قیمت و انواع

تیرآهن هاش

ضایعات آهن

بررسی قیمت آهن قوطی

قیمت پروفیل

قیمت میلگرد

قیمت جهانی میلگرد

دستگاه خم و برش میلگرد

کاشت آرماتور

وزن میلگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ نظر

 1. در تحلیل قیمت تیرآهن میشه لطفا نوسانات قیمت رو هم اضافه بفرمایید.

 2. قیمت تیرآهن تحت چه عواملی تغیر میکند؟

 3. به صورت کلی برای تحلیل قیمت تیرآهن از روش تکنیکال استفاده میکنند یا روش بنیادین

 4. تحلیل قیمت تیرآهن چند روز کاربرد داره ، یعنی در بازاری مثل میلگرد که نرخ میلگرد مدام بالا و پایین میشه و ثبات نداره ، برسی ها رو هر چند وقت یکبار انجام میدن تا چند روز این تحلیل و پیش بینی ها درست خواهد بود؟

 5. سلام قیمت تیرآهن ۲۴ در همه ی شهرهای کشور یکی هستش یا این قیمت از یک شهر به شهرهای دیگه فرق میکنه؟!

 6. چرا کرونا باید روی قیمت تیرآهن تاثیر بذاره آخه ، مگه تیرآهن در شرکت ها و تولیدی های داخلی تولید نمیشه چرا باید قیمت اون روز به روز تغییر کنه و هیچ ناظر درست حسابی هم نباشه که روی بازار تیرآهن کنترل داشته باشه!

 7. اطلاعاتتون در ارتباط با انواع تیر اهن و تحلیل قیمت بر اساس استاندارد ها کامل و کاربردی بود . ممنونم

 8. سلام قیمت تیرآهن نوسان زیادی داره؟ و چطور میتونم بفهمم قیمت تیرآهن افت داره چون برای ساخت و ساز به مقدار زیادی احتیاج داریم و منتظر اوضاع بازار موندیم فعلا!!

 9. چهار شاخه تیر اهن۱۴ دارم . با قیمت توافقی میخوام بفروشم .

 10. سلام و درود تحلیل قیمت تیرآهن رو باتوجه به چه شاخص هایی انجام میدین؟؟؟

 11. سلام
  ممنون میشم اگه قیمت تیرآهن شرکت های مختلف رو بذارید

 12. سلام میشه آپدیت قیمت ها رو برای ۱۴۰۰ بذارید؟

 13. قیمت تیرآهن ۱۴۰۰ رو لطفا بذارید

 14. ممنون از مطلب خوبتون در مورد قیمت تیرآهن.

 15. نوسان قیمت تیرآهن در بازار روی محصولات شما هم اعمال میشود؟

 16. قیمت روز رو میگذارید تو سایتتون؟