بهترین قیمت بتن
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

فوم بتن

فوم بتن
قیمت فوم بتن

فوم بتن چیست؟

فوم بتن یا فوم بتون یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی است که برای ساخت بلوک سقفی ، کف سازی ، شیب بندی و … مورد استفاده قرار می گیرد. فوم بتن غالبا از ترکیب سیمان ، ماسه بادی ، آب و فوم کفزا ساخته می شود که در نهایت یک ماده متخلخل و سبک وزن تولید می گردد. فوم کفزا ماده ای شیمیایی و یا بر پایه پروتئین حیوانی می باشد. به این نوع مصالح ، بتن سبک نیز گفته می شود. وزن فم بتن حدود ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلوگرم در متر مکعب می باشد.

فوم بتن
فوم بتن

کاربرد

همان طور که پیشتر نیز ذکر گردید از فوم بتن در کف سازی و شیب بندی استفاده می شود. علاوه بر این، به منظور پر کردن حفره های فاضلاب و تونل ها و همچنین زیرسازی راه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این مصالح در کف سازی ضمن کاهش وزن سازه به دلیل سبکی وزن فوم بتون ، موجب ایجاد یک عایق حرارتی نیز می گردد. همچنین سرعت اجرای آن نیز بالا می باشد. علاوه بر این به دلیل ویژگی های ذکر شده از این مصالح ، شیب بندی بام با استفاده از این مصالح یکی از بهترین روش های شیب بندی محسوب می گردد.

فوم بتون در ساخت بلوک های سبک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع بلوک ها در ساختمان سازی ضمن کاهش وزن سازه ، سرعت اجرای عملیات را افزایش می دهد. زیرا حمل و نصب آن بسیار سریع می باشد. از این مصالح می توان برای ساخت دیوارهای یکپارچه نیز استفاده نمود. از این دیوارها می توان در ساخت سردخانه ها ، گرم خانه ها و همچنین اتاق های آکوستیک بهره جست.

بلوک فوم بتون
بلوک های فوم بتون

از آنجایی که این محصول از روانی بالایی برخوردار است، از آن برای پر کردن حفرات و پایدارسازی آنها استفاده می گردد. از دیگر کاربردهای فوم بتون ، استفاده از آن در زیرسازی راه به ویژه در مناطق غیر قابل دسترس به منابع مصالح دانه ای مناسب می باشد.

نحوه اجرای فوم بتن

برای ساخت فوم بتون ، سیمان ، ماسه بادی و آب را با استفاده از دستگاه فوم بتن مخلوط می نمایند. در مرحله بعد به منظور ایجاد کف ، فوم کفزا را با فشار زیاد به مخلوط اضافه می کنند. پس از اختلاط کامل ، بتن با استفاده از دستگاه پمپاژ به ضخامت حدود ۱۰ سانتی متر در محل های مورد نظر تخلیه می گردد. شایان ذکر است که پس از اجرای بتن حداقل باید تا ۳ روز سطح آن را مرطوب نمود تا از ایجاد ترک های سطحی جلوگیری شود.

فوم بتن
دستگاه فوم بتن

ارزیابی کیفیت فوم بتون

برای بررسی کیفیت فوم بتون می توان عواملی همچون وزن نمونه و سطح کار را مورد ارزیابی قرار داد. به طوری که سطح کار خشک شده فوم بتن نباید پوک باشد. همچنین سطح نهایی آن نباید خیلی صیقلی باشد. صیقلی بودن سطح آن نشان دهنده خروج حباب های هوا از آن است. بالا بودن وزن فومبتن نشان دهنده مصرف بیشتر سیمان و در نتیجه نامرغوب بودن آن می باشد. پوک شدن فوم بتون به این معناست که حباب های هوا به طور یکنواخت در حجم آن پخش نشده و به سطح آمده اند. این امر موجب کاهش مقاومت فشاری فومبتن می گردد.

علاوه بر موارد ذکر شده، قابلیت چسبندگی قیرگونی و ایزوگام یکی دیگر از معیارهای ارزیابی کیفیت فوم بتون می باشد. این امر نشان دهنده طرح اختلاط مناسب، کیفیت مصالح مصرفی و همچنین اجرای درست فوم بتون است. علاوه بر این مدت زمان خشک شدن فوم بتن باید کم باشد. بالا بودن زمان خشک شدن موجب خرابی مخلوط فوم بتون می گردد.

اجرای فوم بتن
اجرای فوم بتن

قیمت مایع فوم بتن و انواع آن

همان طور که در بالا ذکر شد، این مایع به دو صورت شیمیایی و پروتئینی در بازار عرضه می گردد. نوع پروتئینی آن کمتر کف می کند و از این رو از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. در مقابل این نوع مایع فوم بتن پایداری طبیعی و فوق العاده بالایی دارند، به همین دلیل غالبا از آن در ساخت بلوک های clc استفاده می شود. نوع شیمیایی که معمولا بی رنگ و یا شفاف می باشند از کف کنندگی بیشتری برخوردار بوده و در مقابل پایداری کمتری دارد. کف کنندگی بیشتر آن موجب محبوب تر شدن این نوع از فوم ها و مقرون به صرفه تر شدن آن شده است.

قیمت مایع فوم بتن
مایع فوم بتن

مزایا

 • وزن مخصوص فوم بتن بسیار پایین بوده و در نتیجه استفاده از این مصالح موجب کاهش وزن سازه می گردد.
 • این مصالح عایق گرما و سرما بوده و در نتیجه موجب کاهش مصرف انرژی و هزینه های مربوط به آن می شود. همچنین در برابر یخبندان و نفوذ آب نیز مقاوم بوده و از مقاومت بالایی در برابر اشتعال برخوردارند.
 • فوم بتون یک ماده خود اصلاح است که نسبت به بتن معمولی در برابر ترک خوردگی و انقباض مقاومت بیشتری دارد.
 • برش این نوع مصالح نسبت به بتن های معمولی راحت تر بوده و از این رو اجرای سیم کشی و لوله کشی ساختمان و یا تعمیر آن راحت تر انجام می گردد. علاوه بر این به دلیل وجود حباب های ریز در این محصولات، حکم عایق برای لوله ها را نیز داشته و نیازی به ماهیچه کشی و عایق بندی لوله ها نمی باشد.
 • فوم بتن جزو مصالح سازگار با محیط زیست محسوب می شود.
 • استفاده از فم بتن در کف سازی موجب افزایش سرعت اجرا می گردد. دستگاه فوم بتن به طور روزانه قابلیت تولید حدود ۶۰ تا ۹۰ متر مکعب بتون را دارد. این به معنای افزایش حدود ۷ برابری سرعت اجرا نسبت به روش های سنتی می باشد.
 • قیمت تمام شده این مصالح ارزان تر از روش سنتی می باشد.
کاربرد فوم بتون
کاربرد فوم بتون

معایب فوم بتن

از جمله معایب استفاده از فوم بتن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احتمال رخ دادن پدیده انقباض وجود دارد. هچنین کفسازی به وسیله فوم بتون نیاز به حجم بالایی از آب دارد.
 • رعایت طرح اختلاط فوم بتون از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که در صورت رعایت نکردن آن کیفیت بتن پایین آمده و حتی گاهی می شود که کف سازی به طور کامل جمع گردد.
 • از دیگر مضرات فوم بتن این است که مقاومت نهایی کفسازی انجام شده با این مصالح غالبا کمتر از روش های سنتی همچون کفسازی با پوکه می باشد.
 • در صورت وجود سوراخ و یا خلل و فرج در سقف، امکان عبور آب از سقف و در نتیجه ایجاد مشکل در سقف کاری طبقات وجود دارد.
 • بهتر است که در فضاهای کوچک و بسته از فم بتن استفاده نشود. زیرا در صورت افزایش حرارت، ماده درون بتن فوم بخار شده و به سلامت اشخاص آسیب می رساند.
فوم بتن برای کف سازی
فوم بتن برای کف سازی

قیمت فوم بتن سقف

هزینه فم بتن وابسته به هزینه فوم ، دستمزد کارگران، هزینه دستگاه فوم بتن و … می باشد. در حال حاضر عدم نظارت دقیق بر روی قیمت ها سبب گردیده که هر یک از پیمانکاران رقم دلخواه خود را برای اجرای آن تعیین کنند. این امر موجب آشفتگی بازار گردیده است. به دلیل سبک بودن وزن آن، می توان این بتن را به راحتی به طبقات بالا پمپاژ کرد، این امر کاهش هزینه های ساخت و ساز را در پی دارد. علاوه بر این به دلیل عایق بودن، موجب کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه های مربوط به آن می گردد.

برای مطالعه بیشتر:

قیمت بتن

راهنمای خرید بتن آماده

بتن زیر ذره بین

خرید بتن آماده در تهران

خرید بتن آماده در کرج

دیوار پیش ساخته بتنی

اجرای سازه بتنی

اسپیسر بتن سپر دفاعی میلگردها

واش بتن

آزمایش های بتن سخت شده

زودگیر کننده بتن

آزمایش غیر مخرب بتن

آزمایش ­های سنجش بتن تازه

دیوار پیش ساخته بتنی

ضد یخ بتن

بررسی انواع دیرگیر کننده بتن – کندگیر کننده بتن

واتراستاپ بتن

روان کننده بتن

قالب بتن

افزودنی بتن – مزایا و انواع

بتن آماده

بتونیر – میکسر بتن

بتن مسلح

آزمایش بتن

بتن ریزی

بتن الیافی

پمپ بتن

بتن اکسپوز

بتن رنگی

بتن سخت

بتن مگر

میکروسیلیس

نیوجرسی

۱۷ نظر

 1. چه عواملی باعث کاهش مقاومت فشاری فوم بتن میشود؟

 2. محمدجواد حدادی

  سلام اینکه باید سطح فوم بتن تا سه روز بعد از اون باید مرطوب بشه که ترک های سطحی برنداره حتما باید با آب پاش یا شلنگ آب این رطوبت ایجاد بشه چون ما فصل زمستون فوم بتن رو اجرا کردیم و چون در منطقه ما برف می‌بارید دیگه اجازه دادیم برف روی بتن بمونه و آب بشه و دیگه اون رو با آب پاش خیس نکردیم آیا همین کار هم کافی بوده؟

 3. فوم بتن چرا جزو مصالح سازگار با محیط زیست محسوب می شود؟
  از روی چه چیزی این رو میگید؟!

 4. ما در حال ساخت خونه هستیم . میخواستیم طبقه ی هم کف رو مغازش‌کنیم . معمولا میگن طبقه ای که زیرش مغازه باشه سرد میشه . اگه از فوم بتن در کف سازی اون طبقه استفاده بشه بنظرتون تاثیری در گرم بودن خونه داره ؟

 5. کف سازی ، شیب بندی ، زیرسازی از موارد کاربرد بتن سبک است اما چرا بیشتر برای کف سازه ها ازش استفاده میشود چرا برای سقف و ستون نوشته نشده که میتونه استفاده بشه؟!

 6. یه تیم اجرایی توی سنندج رو بهمون معرفی کنید

 7. استفاده از فوم بتن برای ساختمان های بیش از پنج طبقه به دلیل سبک تر بودن نسبت به بتن خوبه آیا این از نظر مقاومت هم صادقه?.!

 8. من دقیقا متوجه نشدم فوم بتن به چه علت و در چه شرایطی استفاده میشه ؟

 9. فوم بتن رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟

 10. ارزیابی فوم بتن چگونه انجام می شود ؟

 11. برای تهیه فوم بتن، فروشنده دارین خودتون؟

 12. فوم بتن خیلی برای کف سازی مناسبه من خیلی وقته تو پروژه هام از فوم بتون استفاده میکنم، با خوندن مطلبتون اطلاعاتم از کاربردای مختلف فوم بتن بیشتر شد، ممنونم

 13. سلام، برای خرید به کدام قسمت مراجعه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت