استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

طراحی ویلا و آشنایی با سبک های آن

طراحی ویلا
هزینه ساخت خانه ویلایی

طراحی ویلا خدمتی است که امروزه شرکت های مهندسی مختلفی در سراسر کشور آن را انجام می دهند. ویلا در اصطلاح به ساختمان هایی گفته می شود که معمولا متراژ بالایی دارند و از یک قسمت ساختمانی و یک قسمت حیاط دار تشکیل شده اند. در واقع به ساختمان هایی که اطراف آن از چهار جهت باز بوده و به ساختمان های اطراف آن محدود نمی گردد ویلا گفته می شود.

این نوع ساختمان در تمامی نقاط دنیا ساخته می شود و در ایران نیز می توان در شرایط آب و هوایی مختلف آنها را مشاهده کرد. اما از آنجایی که این ساختمان ها عمدتا به عنوان سکونتگاه های تفریحی شناخته می شوند، در مناطق خوش آب و هوا بیشتر دیده می شوند. برای مثال تعداد ویلاهای موجود در شمال ایران نسبت به ویلاهای مرکز و جنوب ایران بیشتر است که دلیل آن خوش آب و هوا بودن مناطق شمالی، و عمدتا گرم و خشک بودن مناطق مرکزی و جنوبی ایران است.

طراحی ویلا
طراحی ویلا

ویلاها برای امورات شخصی و یا برای سکونت موقت مسافرین و کسب درآمد ساخته می شوند. برای ساخت آن در مرحله اول باید یک طرح کلی طراحی شود. طراحی ویلا در مناطق جغرافیایی مختلف با هم تفاوت دارد، به همین دلیل باید برای طراحی و ساخت ویلا به مراکز تخصصی مراجعه شود. از جمله خدماتی که این مراکز تخصصی ارائه می دهند عبارتند از:

طراحی ویلا مدرن و ساخت آن

طراحی ویلای پیش ساخته و اجرای آن

طراحی و ساخت خانه ویلایی

طراحی ویلا کلاسیک و اجرای آن

طراحی ویلا مدرن
ویلا مدرن

انواع سبک های طراحی ویلا

طراحی ویلا حرفه ای است که افراد دارای تخصص و تجربه با علم به آن در زمینه طرح و اجرای سازه های ویلایی اقدام می کنند. برای طراحی ویلا در سراسر دنیا دسته بندی های مختلفی تعریف شده که در حالت کلی می توان آنها را به دو سبک مدرن و سنتی تقسیم بندی نمود.

سبک مدرن

این سبک با الهام گیری از مدرنیسم در معماری اجرا می شود و یکی از رایج ترین سبک های ویلا سازی در ایران و بسیاری از نقاط دنیا به شمار می رود. مبنای کار در سبک مدرن بر اساس سادگی و خلاقیت است. در این سبک عمدتا از رنگ های خنثی استفاده می شود که کاربرد دقیق آنها در تخصص طراح ویلا است. در این سبک معمولا از پنجره های بزرگ استفاده می شود.

طراحی ویلا مدرن
سبک مدرن

سبک کلاسیک یا سنتی

در این سبک کلیه استانداردهای سبک مدرن ویلا رعایت می شود و به همین دلیل در سبک کلاسیک همه چیز در سر جای خودش قرار گرفته است. معمولا در این روش از المان های مرتفع مثل ستون ها برای ایجاد عظمت در بنا استفاده می شود. یکی از نمونه های شاخص ویلای سنتی در ایران عمارت شازده ماهان کرمان می باشد.

طراحی ویلا کلاسیک
سبک سنتی

طراحی ویلا در هر یک از سبک های بالا در زیر مجموعه های مختلفی انجام می شود و به همین دلیل گاهی این مدل ها را با عنوانی دیگر دسته بندی می کنند که این دسته بندی ها عبارتند از:

سبک شهری

 این نوع سبک همان گونه که از نامش پیداست برای ساخت و سازهای شهری کاربرد دارد و معمولا در این ویلا به دلیل محدودیت زمین، اطراف آن توسط دیوارهای همسایه پوشش داده می شود که در شمال ایران از این روش استفاده می گردد.

طراحی و ساخت ویلا
سبک شهری

سبک مدیترانه ای

 از این نوع برای ویلاهایی استفاده می شود که مشرف به دریا هستند. در اصل این سبک در زیر گروه سبک های کلاسیک است و برای اولین بار در منطقه مدیترانه مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر برای طراحی آنها از نمای ساده و فضاهای گلکاری شده استفاده می شود.

ساخت ویلا
سبک مدیترانه ای

ویلای چوبی

از دیرباز استفاده از چوب برای ساخت خانه ها در تمامی نقاط جهان متداول بوده است. امروزه نیز این سبک یکی از پرطرفدارترین سبک های ویلاسازی در اروپا و آمریکا محسوب می گردد. این نوع سازه فضایی جذاب و دلنشین برای زندگی فراهم می کند. علاوه بر این دارای مزیت هایی همچون مقاومت در برابر زلزله و آتش، عایق صوتی و دوام بالا می باشد.

ویلای چوبی
ویلای چوبی

سبک رومی و ترکیه ای

 این سبک در زمره سبک های کلاسیک قرار می گیرد و معمولا عظمت گرایی و سقف های رومی اولین شاخصه های طراحی آنها به شمار می روند.

ساخت ویلا
سبک رومی

سبک لاکچری

 بر طبق انتظار این سبک در زمره سبک های مدرن به شمار می رود و معمولا به امکانات پر زرق و برق مجهز هستند. در این سبک طراحی ویلا می توان بهترین ویوها را ایجاد کرد.

ویلای لاکچری
سبک لاکچری

طراحی ویلا با استفاده از سبک های مختلف، دانشی است که یک طراح حرفه ای با آن آشنایی دارد و بر اساس آنها کار طراحی را مطابق با استانداردهای روز دنیا انجام می دهد.

هزینه طراحی ویلا چقدر است؟

طراحی ویلا به همراه ساخت آن مسئله ای است که با میزان سرمایه گذاری افراد در ارتباط است. در حالت کلی عوامل مختلفی می توانند بر هزینه ساخت خانه ویلایی مورد نظر تاثیرگذار باشند. برای مثال متراژ مورد نظر، پلان اجرایی ، امکانات ، متراژ ساختمان و نوع مواد اولیه از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت خانه ویلایی می باشند. سرمایه گذاری بیشتر همیشه به معنای موفق بودن پروژه نیست و طراح خلاق کسی است که بتواند با کمترین هزینه بهترین امکانات را در یک ویلا پیدا کند. همچنین هزینه کردن بالا نیز به معنای بالا بردن قیمت نهایی آن نیست و ویلایی قیمت بالاتری دارد که با اصولی ترین شیوه ها طراحی شده باشد و طراح در آن تمامی عناصر را در جای خود و به بهترین شکل اجرا کرده باشد.

نکات مهم در طراحی ویلا

طراحی ویلا با تفکیک مناسب فضای بیرونی آن در ارتباط است و این قسمت مهمترین کار یک طراح است. یک طراح ویلا باید بتواند با در نظر گرفتن تمامی عناصر، کوتاه ترین و بهترین راه های عبور و مرور ساکنین را فراهم کرده و در کنار آن چشم انداز درستی از ویلا ، طراحی و اجرا کند. در واقع یکی از جذابیت های اصلی ویلا، داشتن حیاط و باغچه های مناسب و همچنین نمای بیرونی است. این عامل بر قیمت ویلا تاثیرگذار است و اگر شما ویلایی را با هدف اجاره در دست ساخت دارید، این موارد می تواند در آینده برای جذب مشتری به شما کمک کند. برای مثال ویلا باید از یک ورودی شیک، نمای ساختمانی مناسب، نورپردازی خیره کننده در شب، سنگ فرش مناسب، باغچه سازی اصولی، محوطه سازی شامل استخر، زمین های بازی، آلاچیق ها و غیره برخوردار باشد.

طراحی ویلا
طراحی ویلا

طراحی ویلا و فضای داخلی ساختمان آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در داخل ساختمان باید بر اساس نیاز اتاق های خواب، پذیرایی، آشپزخانه و دیگر امکانات تعبیه شود. برای دکوراسیون داخلی نیز توصیه می شود با توجه به طرح کلی آن، ایده هایی اجرا شود. در حالت کلی ساختمان ویلا باید با فضای بیرونی آن هماهنگی و یا تضاد معنادار داشته باشد.

طراحی ویلا شاید در نگاه اول کار سخت و پیچیده ای نباشد اما نباید انتظار داشته باشید که بتوانید با ایده های خود و تجربیات یک مهندس ساده ساختمان، ویلایی مطابق با استانداردهای روز و همچنین اقبال عمومی طراحی و اجرا کنید. امروزه طراحی ویلا و ساخت آن به یک امر تخصصی تبدیل شده و استانداردهای مختلفی وجود دارند که در ساخت یک ویلا باید به آنها توجه کرد که قطعا این دانش در اختیار افراد با تجربه این حوزه است.

طراحی ویلا را به چه کسانی واگذار کنیم؟

طراحی ویلا یک امر تخصصی است که تنها کسانی می توانند آن را انجام دهند که در این زمینه دارای سابقه و تجربه هستند. نمی توان در این حوزه تنها به دانش یک مهندس ساختمان و ایده های جالب او بر روی کاغذ بسنده کرد. برای مثال اولین موردی که در طراحی ویلا مدرن ، ویلای پیش ساخته ، ویلای کلاسیک و به طور کلی طراحی و ساخت انواع ویلا باید به آن توجه داشت، منطقه جغرافیایی و شرایط آن است.

هزینه ساخت خانه ویلایی
طراحی و ساخت ویلا

باید از مصالح ساختمانی مناسب برای یک شرایط آب و هوایی خاص استفاده شود تا ساختمان احداث شده از عمر کافی برخوردار باشد. به عنوان مثال نمای سنگی برای ویلا در آب وهوای متعادل و سرد مناسب است. در همین راستا باید برای طراحی و اجرای سایر نقاط آن نیز به این نکات توجه داشت. همچنین باید مشخص شود که در این منطقه جغرافیایی چه نوعی از طراحی ویلا قابلیت انجام داشته و بازدهی آن مناسب تر است. برای پی بردن به این موارد مهم تنها نظر کارشناسان خبره موثر خواهد بود و با نظر آنها می توان طراحی آن را با استانداردهای روز دنیا انجام داد.

برای مطالعه بیشتر:

طراحی نما

نمای فلزی ساختمان

نمای شیشه ای

نمای سرامیکی ساختمان

نمای سنگ ساختمان

نماهای آجری

نمای سیمانی ساختمان

نمای چوبی ساختمان

نماکاری ساختمان در تبریز

حیاط سازی

ساختمان سازی، از طراحی تا اجرا

طراحی و ساخت اتاق تمیز

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

نمای آجری مدرن

انواع آجر نما – قیمت آجر نما

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر قزاقی

آجر شیشه ای

آجر سنتی

آجر ماشینی

آجر سفال

دیوار پوش طرح آجر نما

قیمت آجر

آجر در دکوراسیون داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 نظر)

۱۵ نظر

 1. لطفا تصاویر بیشتری رو به طراحی ویلا و آشنایی با سبک های آن اضافه کنید ممنون

 2. سبک های طراحی ویلا برای مناطق کوهستانی شامل چیست؟

 3. سلام ضمن تشکر از وبلاگ خوبتون و معرفی انواع ویلا و طراحی ویلا هایی به سبک قدیمی و جدید ، خواستم یک سوال بپرسم چرا طراحی ویلا به سبک سنتی فقط با آجر انجام میشه و من اصلا ندیدم که از مواد جدید بابت ساخت اون ها استفاده بشه ؟؟

  • سلام ممنون از توجه جنابعالی.
   بیشتر با آجر انجام میشه چون در دسترس تر است و بیشتر حس رستیک به فضا میبخشد.

 4. سلام . امروزه بیشتر مردم به دنبال طراحی ویلاهاشون ب شکل مدرن هستن . لطفا شما طرح های سنتی بیشتری در سایت قرار بدین که بیشتر با این سبک هم اشنا شن

 5. سلام طراحی ویلا مدرن رو به صورت دوبلکس انجام میدید!؟

 6. سلام طراحی و ساخت ویلا حداقل به چه مقدار زمین نیاز داره ؟ ویلاهای مدرن واقعا خیلی مناسب زندگی امروزه هستن .

 7. طراحی ویلا انجام می دهید؟ طراحی ویلا در شهرستان، یک ویلا در شهرستان داریم، می‌خواهیم تغییرش دهیم و گسترش دهیم، ممنون

 8. من انواع این ویلاها رو دیده بودم ولی اسماشون رو نمیدونستم، ممنون از مطلبتون، شماره تماس برای قیمت
  گرفتن دارید؟