استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ضایعات آهن

ضایعات آهن
قیمت ضایعات آهن

بسیاری از مواد دورریز قابلیت بازیافت دارد و متاسفانه در دنیای امروز کمتر به مسئله بازیافت یا بازتولید ابزارها توجه می شود، اما در مورد آهن قراضه این چنین نیست. اگر نگاهی به لیست قیمت ضایعات آهن بیندازید متوجه خواهید شد که خریدار ضایعات آهن پول خوبی بابت آن پرداخت می کند. دلیل آن هم قابل استفاده و بازتولید بودن این ضایعات می باشد.

اگر قیمت ضایعات آهن را با هزینه ای که برای بازیافت و تولید مجدد آن صرف می شود مقایسه کنید متوجه می شوید که خریداران ضایعات آهن سود خوبی می برند و در عین حال از دورریز مواد قابل بازیافت نیز جلوگیری می شود. در ادامه انواع قراضه آهن و قیمت ضایعات مس و آلومینیوم معرفی شده و قیمت هر کیلو ضایعات آهن با سایر فلزات مقایسه خواهد شد.  

دسته بندی ضایعات آهن

دو دسته اساسی وجود دارد. دسته اول، آهن آلاتی است که خریداری شده اما از استاندارد کافی برخوردار نبوده و به هر دلیل برگشت داده می شود. این دسته را با عنوان ضایعات محصول نام گذاری می کنند و با قیمت قراضه به فروش می رسد. دسته دوم ضایعات آهن مربوط به دورریزها و دم قیچی هاست. این دسته را با نام زائدات تولید می شناسند. هر آنچه که از برش ورقه ها در حین فرآیند تولید اضافه باشد در دسته ضایعات قرار گرفته و به قیمت قراضه به فروش می رسد. حین عملیات آماده سازی قراضه هایی که از خط تولید برگشت می خورند معمولا با کوچک ترین دستکاری هایی مجدد به چرخه مصرف اضافه خواهند شد.

ضایعات آهن
ضایعات

درجه بندی

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی پروتکل هایی را در زمینه استاندارد ضایعات آهن ارائه کرده است. این ضایعات باید جداسازی شود. استاندارد در سه درجه ارائه شده است. این دسته بندی شامل ۶ عنصر است که در هر درجه میزان هر کدام تعیین می شود. عناصر موجود در این لیست شامل آهن ، مس ، کروم ، نیکل ، روی ، قلع ، سرب ، مولیبدن ، فسفر و گوگرد است. در هر کدام از این درجات میزان به کار رفته از هر کدام از این فلزات مشخص می شود که در جدول زیر ارائه شده است:   

عناصر به کار رفته در ضایعات میزان عناصر – درجه یک میزان عناصر – درجه دو میزان عناصر – درجه سه
آهن مینیمم ۹۷% مینیمم ۹۴% مینیمم ۹۲%
مس– کروم – نیکل ماکزیمم هر عنصر ۰.۲% ماکزیمم هر عنصر ۰.۲۵% ماکزیمم هر عنصر ۰.۴%
مس- کروم–نیکل– مولیبدن ماکزیمم مجموعا ۰.۲۵% ماکزیمم مجموعا ۰.۴۵% ماکزیمم مجموعا ۰.۶%
مولیبدن ماکزیمم ۰.۱% ماکزیمم ۰.۱۲% ماکزیمم ۰.۲%
سرب–روی– قلع ماکزیمم ۰.۰۳% ماکزیمم هر عنصر ۰.۰۳% ماکزیمم هر عنصر ۰.۰۳%
فسفر– گوگرد ماکزیمم۰.۰۵% ماکزیمم هر عنصر ۰.۰۵% ماکزیمم هر عنصر ۰.۰۶%

ضایعات آهن درجه یک و دو شامل قطعات صفحه ضخیم ، ورق ، تسمه ، قطعات لوله ای و پروفیل ها می شود. مواردی مانند شمشال و ضایعات مقاطع نوردی و همچنین قراضه های لقمه ای نیز می تواند جز ضایعات درجه یک و دو به حساب آید. ضایعات درجه سه نیز بر اساس استانداردهای ارائه شده می تواند بخش هایی از مصالح ساختمان فولادی را شامل شود. همچنین بخش هایی از تجهیزات صنعتی و ماشین آلات این حوزه را می توان جزو ضایعات درجه ۳ دانست. نبشی ، سپری ، لوله ، ورق ، تیرآهن و تمامی این موارد می توانند به عنوان قرضه درجه سه استاندارد به فروش برسند.

قیمت ضایعات آهن چگونه تعیین می شود؟

تعیین قیمت آهن ضایعاتی به آشنایی اولیه با این مواد نیاز دارد از این رو پیش تر سعی کردیم تا اطلاعات کلی در مورد ضایعات آهن ارائه نماییم. افراد خبره در این کار اعتقاد دارند که بازیافت ضایعات فلزی به این دلیل که می تواند به مقدار قابل توجهی هزینه های تولید را کم کرده و به حفاظت محیط زیست کمک کند نیازمند توجه و ارزش گذاری ویژه ای است. البته نیاز است که یک مرجع کلی برای قیمت ضایعات آلومینیوم و آهن و مس وجود داشته باشد که کار قیمت گذاری را در این زمینه به عهده گیرد. سوالی که وجود دارد این است که چه عواملی بر روی قیمت ضایعات آهن تاثیرگذار است؟

آهن قراضه

 

آهن قراضه

به طور کلی می توان عملی مانند جنس و نوع آلیاژ را یکی از عوامل اصلی تعیین قیمت دانست. علاوه بر این روش های بازاریابی و بسته بندی و موارد این چنینی می تواند موثر باشد. قیمت آهن قراضه پرس شده ، پرس نشده و درب کارخانه با هم متفاوت است. این نوع ضایعات علاوه بر درجه بندی که پیش تر ذکر شد بر اساس جنس نیز به سه دسته گالوانیزه ، آلیاژی و روغنی تقسیم بندی می شود. در صورتی که هر کدام از ضایعات اهن قابلیت استفاده مستقیم را با تغییرات جزئی داشته باشد به صورت مستقیم به فروش می رسد و قیمت بالاتری دارد. هر چه میزان آلودگی ، خرابی و زنگ زدگی ضایعات بیشتر باشد، قیمت آن کمتر است زیرا فرآیند بازیافت را کند و پر هزینه می کند. پس از آنکه مواد قابل استفاده مجدد از مجموعه ضایعات جدا شد، مابقی به صورت کیلویی به فروش می رسد. البته دسته بندی بر اساس جنس و درجه حتما انجام خواهد شد.

بازیافت ضایعات آهن چه مزایایی دارد؟

بسیاری از پژوهش ها نشان می دهد که بازیافت ضایعات می تواند بخش بزرگی از تخریب محیط زیست ناشی از فعالیت های انسانی را کاهش دهد. در واقع بازیافت دو عمل مهم انجام می‎ دهد. اول آنکه از اضافه شدن مقادیر زیادی زباله به طبیعت که باعث تخریب آن می شود و سازوکاری برای بازگشت آن به طبیعت وجود ندارد جلوگیری خواهد شد. از طرف دیگر با ارائه محصول بازتولید یا بازیافت شده می تواند استفاده بهینه از منابع طبیعی را لحاظ کند.

بازیافت ضایعات آهن

 

ضایعات آهن

 به طور کلی بازیافت تا هفتاد درصد در انرژی مصرفی صرفه جویی خواهد کرد. در مورد ضایعات آهن تا ۹۰ درصد استفاده از مواد خام را کاهش می دهد. فرآیند تولید و ذوب آهن ، آلودگی بسیاری برای هوا و آب دارد به همین دلیل است که می توان گفت تا ۸۶ درصد آلودگی هوا کاهش یافته و تا ۴۰ درصد نیز در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. همچنین به میزان ۷۶ درصد از آلودگی آب جلوگیری می شود. برای تولید هر تن فولاد که از آهن قراضه بازیافتی به دست می آید می توان حدود یک تن در مصرف این ماده صرفه جویی کرد و ۶۲۵ کیلوگرم مصرف زغال سنگ و سایر سوخت‎ها را کاهش داد و تا ۵۳ کیلوگرم مصرف آهک را کم کرد. در مورد آلومینیوم و مس نیز ارقام مشابهی وجود دارد.

برای مطالعه بیشتر:

قیمت حمل نخاله ساختمانی

تخریب ساختمان

نحوه تخریب ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ نظر

 1. ضایعات آهن را دوباره ذوب میکنند برای مصارف دیگر؟

 2. ضایعات آهن را با چه درصد قیمتی از آهن اصلی خریداری می کنند؟

 3. لیستی از نوسانات ضایعات اهن در چند ماه گذشته رو برای اگاه سازی مردم در سایت خوبتون قرار بدین ممنون میشم با تشکر

 4. کسانی هستند که به صورت عمده بشه بهشون ضایعات اهن تحویل داد و نرخ خریدشون مطابق با قیمت تصویب شده باشه و قابل اطمینان باشند

 5. قیمت ضایعات آهن در همه جاهای استان مثل هم هستن

 6. جمع آوری و بازیافت ضایعات آهن تا چند درصد مشکلات مربوط به آلودگی هوا رو کاهش میده و آیا این کاهش مربوط به استفاده کمتر از مواد خام میشه ؟؟

 7. سلام فروش ضایعات آهن به صورت جدا جدا بهتره یا کلی ، منظورم اینکه اگر ضایعات آهن اکثرا هم مربوط به مصالح ساخت وساز هستن داشته باشم و بخوام اون ها رو بفروشم همه اون ها رو باهم بفروشم که وزن شون بیشتر باشه یا اون ها رو جدا جدا بفروشیم مثلا میلگرد ها رو باهم یکی کنیم و جدا از سایر ضایعات بفروشیم بهتره؟!

 8. من مقداری ضایعات اهن دارم . چطور میتونم بفروشمش و کیلویی چند خریداری میشه ؟

 9. سلام برای فروش ضایعات آهن ساختمانی با کجا تماس بگیرم؟

 10. مسلم میرساوه ای

  سلام ضایعات آهن و آلومینیوم و فولاد به صورت کلی و باهم خریداری میشن یا نرخ و مکان فروش هرکدوم متفاوته؟

 11. شما فقط خرید ضایعات آهن دارید یا آلومینیوم هم میخرید؟

 12. ضایعات آهن مقدار زیادی داریم تا هفته آینده برای خرید تماس بگیرید

 13. خیلی جامع و کامل بود، ممنونم

 14. خریداران ضایعات آهن در تهران بیشتر کجاها مستقر هستند

 15. بازیافت فلزات خیلی مزایا داره، اگر تو کشور ما هم رایج باشه البته، مخصوصا آهن و آلومینیوم.

 16. بازم درمورد این موضع مطلب بذارین