استعلام قیمت
۰۲۱-۶۵۰۲۳۱۰۹
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شوتینگ زباله

شوتینگ زباله
سیستم شوتینگ زباله ساختمان

سیستم شوتینگ زباله برای جمع آوری زباله در ساختمان ها به ویژه ساختمان های بلند مرتبه جهت آسایش و بهداشت ساکنین ساختمان استفاده می شود. چراکه دفع زباله در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی به خصوص برج ها یکی از مواردی است که می تواند برای ساکنین، مشکلات بسیاری مانند سختی رفت و آمد و یا آلودگی و بوی نامطبوع محیط ساختمان را در پی داشته باشد. همچنین از سیستم شوتینگ زباله ، برای جمع آوری لباس و ملحفه های کثیف در هتل ها و بیمارستان ها و جمع آوری نخاله های ساختمانی در ساختمان های در حال ساخت نیز استفاده می گردد.

سیستم شوتینگ زباله با استفاده از کانال های تعبیه شده، زباله ها را از طبقات ساختمان جمع آوری نموده و پس از متراکم سازی و حذف شیرابه، آن ها را آماده خروج از ساختمان می گرداند. به طوری که با استفاده از این سیستم می توان به راحتی و در تمام ساعات شبانه روز، زباله ها را به بیرون ساختمان انتقال داده و از انتشار بوی نامطبوع آن در فضای خانه جلوگیری نمود.

شوتینگ زباله
شوتینگ زباله

انواع شوتینگ زباله بر حسب محل قرار گیری

انواع شوتینگ زباله بر حسب محل قرار گیری به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می شوند.

شوتینگ خارجی

کانال شوتینگ خارجی در خارج از ساختمان قرار می گیرد. بنابراین در ساختمان هایی که محدودیت فضا وجود دارد و یا تصمیم به استفاده از این سیستم بعد از ساخت سازه ، گرفته شده است و مواردی دیگر، از سیستم شوتینگ خارجی استفاده می شود.

شوتینگ داخلی

همانطور که از نام این سیستم مشخص است، کانال اصلی شوتینگ داخلی ، در داخل ساختمان قرار می گیرد. لذا لازم است تا در زمان ساخت ساختمان ، محلی برای قطعات و تجهیزات اصلی شوتینگ در نظر گرفته شود. استفاده از شوتینگ داخلی در مقایسه با شوتینگ خارجی با استقبال بیش تری همراه است.

کاربرد شوتینگ زباله

این سیستم برای شوتینگ نخاله ساختمانی ، شوتینگ زباله ساختمان و شوتینگ زباله و ملحفه های هتل ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

شوتینگ نخاله ساختمانی

شوتینگ نخاله ساختمانی ، مصالح و سایر ضایعات ساختمانی را از طبقات مختلف به پایین ساختمان انتقال می دهد. به طوری که با استفاده از شوتینگ مصالح می توان نخاله های ساختمانی را با سرعت بالا و هزینه کم، به خارج از ساختمان انتقال داد.

شوتینگ نخاله ساختمانی

 

شوتینگ نخاله ساختمانی

شوتینگ زباله ساختمان

پرکاربرد ترین نوع شوتینگ، شوتینگ زباله ساختمان است که عمدتا در آپارتمان ها و ساختمان بلند مرتبه استفاده می شود تا امکان انتقال سریع و آسان زباله ها را فراهم سازد. شوتینگ زباله در ساختمان می تواند قابلیت های مختلفی مانند سیستم کامپکتور ، شست و شو ، تهویه ، تفکیک کننده زباله و … را نیز داشته باشد.

شوتینگ هتل ها و بیمارستان ها

در اغلب هتل های بزرگ، بیمارستان ها و درمانگاه ها به منظور انتقال زباله و ملحفه ها از سیستم های شوتینگ، استفاده می شود. البته از آن جایی که زباله های بیمارستانی بسیار آلوده می باشند، لازم است انتقال آن ها با دقت کافی و رعایت نکات بهداشتی و با طراحی اصولی صورت گیرد.

اجزای اصلی سیستم شوتینگ زباله

اجزای اصلی سیستم شوتینگ زباله شامل کانال اصلی ، کانال تقسیم کننده ، دریچه ، ساپورت های کانال شوتینگ، درب انتهایی شوتینگ، سرعت گیر و … می باشد.

اجزای سیستم شوتینگ زباله

 

اجزای سیستم شوتینگ زباله

کانال اصلی

قطر کانال شوتینگ زباله به تعداد طبقات ، واحدهای مجتمع مسکونی و نیز فضای طراحی شده معـماری برای کانال شوت بستگی دارد که این کانال عمدتا به صورت عمـودی در داخل داکت تاسیسات یا داکت مخصوص شوتینگ، یا در خارج از ساختمان نصب می گردد.

کانال شوتینگ زباله

 

کانال شوتینگ زباله

دریچه شوتینگ زباله

دریچه شوت زباله عمدتا به صورت لولایی قابل باز و بسته شدن بوده و دارای لاستیک درز بندی جهت جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع در طبقات می باشد. همچنین این دریچه ها به نحوی طراحی می شوند که در هنگام باز و بسـته شدن ، زباله به صورت خودکار به داخل کانال هدایت گردد. ابعاد دریچه اندکی از قطر کانال اصلی کوچک تر ساخته می شود تا از انداختن زباله نامتعارف و بزرگ و عدم جابجایی آن ها در کانال جلوگیری گردد.

ساپورت های کانال شوتینگ

این تسمه ها به صورت یک جفت (دو نیم دایره) ساخته می شوند که در هر طبقه، یک جفت به دور یکی از کانال ها به وسیله پیچ و مهره بسته می شوند.

درب انتهایی شوتینگ

برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع و ورود حشرات موذی به کانال زباله استفاده می شود.

سرعت گیر

به دلیل پرتاب کیسه زباله از ارتفاع و جهت جلوگیری از متلاشی شدن آن در قسمت انتهایی کانال و قبل از رسیدن به دریچه انتهایی، از سرعت گیر استفاده می شود.

کانال تقسیم کننده

این کانال به صورت سه راهی و با زاویه دقیق طراحی شده است و در همه طبقات ساختمان نصب می شود. دریچه شوتینگ بر روی این سه راهی نصب می شود.

کانال تقسیم کننده شوتینگ زباله

 

کانال تقسیم کننده شوتینگ زباله

اجرای سیستم شوتینگ زباله

ساختار سیستم شوتینگ زباله به این صورت است که ابتدا اتاقی به عنوان اتاق زباله در یکی از طبقات پایینی ساختمان و یا در شوتینگهای خارجی در خارج ساختمان ، در نظر گرفته می شود، سپس کانالی از این اتاق تا پشت بام کشیده می شود. دریچه هایی نیز در طبقات مختلف ساختمان جهت قرار گیری زباله در کانال شوتینگ، نصب می گردد. به طوری که زباله پس از رسیدن به انتهای کانال ، سرعت آن توسط سرعت گیر کاسته می شود. در نهایت دریچه انتهای کانال به صورت مکانیکی و تحت اثر وزن زباله ، باز شده و پس از قرار گیری زباله در مخزن دریچه مجددا بسته می شود تا انتقال بوی نامطبوع را به طبقات محدود نماید.

همچنین لازم است که سطح خارجی کانال با متریال مخصوص که صدای تولید شده از انتقال زباله را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و موجب محافظت از دیواره های کانال در مقابل آلودگی ناشی از زباله ها گردد، عایق شود.

سیستم تهویه

در سیستم شوتینگ زباله تنها به بستن دریچه انتهایی نمی توان اکتفا نمود و جهت خارج کردن بوی نامطبوع زباله ، کانالی مجزا به موازات کانال اصلی شوتینگ نصب می گردد و یک هواکش مکانیکی یا برقی بر روی آن قرار می گیرد تا بوی نامطبوع حاصل از زباله از این طریق به سمت بیرون هدایت گردد.

سیستم شست و شو

شست و شو و پاکیزگی سطح داخلی کانال از مهم ترین مسائل در سیستم شوتینگ زباله است. برای شست و شو کانال شوتینگ از نازل های پاشش آب استفاده می شود. همچنین گاها علاوه بر آب پاشی جهت شست و شو بهتر کانال از دو فرچه الکتریکی مجزا که خلاف جهت یک دیگر گردش کرده و سطح داخلی کانال را به صورت کامل تمیز می کنند نیز استفاده می شود.

به طوری که در مواقع ضروری که کاربر تشخیص می دهد داخل کانال احتیاج به شستن دارد، با فرمان کاربر به صورت خودکار عمل شست و شو آغاز می گردد و از بالا، آب همراه با مایع ضدعفونی کننده به سطح داخلی کانال پاشیده می شود و فرچه نیز به آرامی تا انتهای کانال پایین آمده و با حرکت در دو جهت دورانی و عمودی به خوبی سطح داخلی کانال را برس زده و ضایعات چسبیده به بدنه کانال را پاک می نماید.

سیستم تفکیک زباله

سیستم شوتینگ مجهز به جدا کننده زباله در مبداء ، از دو کانال جهت هدایت زباله های تر و زباله های خشک به صورت جداگانه تشکیل شده است. البته گاها در انتهای کانال و در اتاق زباله یک سه راهی که دارای دمپرهای قابل کنترل است، قرار داده شده و با استفاده از کلیدهای الکتریکی که در کنار دریچه ها تعبیه شده است، زباله ها به مخزن مخصوص خود هدایت می شوند.

استفاده از تفکیک زباله در سیستم شوتینگ

 

استفاده از تفکیک زباله در سیستم شوتینگ

سیستم فشرده ساز

متراکم نمودن و گرفتن شیرابه زباله به صورت کاملا اتوماتیک به وسیله دستگاه کامپکتور انجام می گیرد. به طوری که پس از عمل تراکم، حجم زباله ها عموما ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش می یابد. کامپکتور کیسه های زباله را با استفاده از جک هیدرولیکی فشرده نموده و شیرابه آن ها را جدا کرده و به شبکه فاضلاب هدایت می کند. همچنین زباله فشرده شده را نیز به داخل مخزن زباله می ریزد. البته مشکل کمبود حجم نگهداری زباله را می توان با قرار دادن مخزن بزرگ تر نیز برطرف نمود اما در صورت استفاده از دستگاه کامپکتور ، پس از پر شدن مخزن ، درب مخزن کاملا هوابندی شده و بوی نامطبوع از طریق واحد تهویه به بیرون ساختمان منتقل می شود. بنابراین محیط جمع آوری زباله در صورت استفاده از دستگاه کامپکتور از سطح بهداشتی بالاتری برخوردار است.

مزایا

 • حمل دستی کیسه زباله می تواند موجب آلودگی فضای ساختمان و راه پله و آسانسورها گردد. در صورتی که استفاده از سیستم شوتینگ زباله این مشکلات را در بر نخواهد داشت.
 • همچنین در صورتی که روش دفع زباله به صورت دپو کردن آن در فضای آزاد باشد، حشرات در داخل زباله ها رشد و نمو کرده و می تواند آسایش و بهداشت ساکنین را تحت تاثیر قرار دهند. استفاده از شوتینگ زباله علاوه بر حذف شیرابه زباله ها و حفظ بهداشت ساختمان، از تجمع حشرات موذی در ساختمان جلوگیری می کند.
 • در صورت استفاده از سیستم تفکیک زباله در فرایند شوتینگ می توان در حفاظت از محیط زیست و کمک به فرایند بازیافت زباله، نقشی موثر داشت.
 • استفاده از سیستم شوتینگ زباله علاوه بر پاکیزگی ساختمان ، استهلاک آسانسور ، مصرف برق و بار ترافیکی آسانسور در ساعاتی که لازم است زباله ها جمع آوری شوند را کاهش می دهد.
شوتینگ زباله در ساختمان

 

شوتینگ زباله در ساختمان

قیمت شوتینگ زباله

همانطور که اشاره گردید با توجه به این که این سیستم عمدتا در ساختمان های بلند مرتبه استفاده می شود و نگهداری زباله در بیرون از ساختمان ، موجب طی مسافت طولانی تا محل نگهداری و استفاده مکرر از آسانسور می گردد، استفاده از سیستم شوتینگ زباله ، می تواند هزینه های رفت و آمد نظیر هزینه های برق مصرفی و سرویس آسانسور را به صورت قابل ملاحضه ای کاهش دهد. لذا استفاده از سیستم شوتینگ زباله می تواند به صورت یک سرمایه گذاری بلند مدت، مقرون به صرفه باشد. البته قیمت سیستم شوتینگ زباله علاوه بر تعداد طبقات و واحدهای ساختمان به کیفیت تجهیزات و وسایل استفاده شده نیز وابسته است. به طوری که گاها در ساخت کانال اصلی به جای استفاده کردن از ورق استیل به جهت کاهش هزینه ها از ورق گالوانیزه استفاده می شود که می تواند بر روی طول عمر سیستم شوتینگ زباله موثر باشد.

برای مطالعه بیشتر:

ارزانترین روش ساختمان سازی

سیم کشی ساختمان

لوله کشی برق ساختمان

لوله کشی ساختمان

سیستم گرمایش از کف

قیمت آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ نظر

 1. سلام نحوه تمیز کردن شوتینگ زباله چگونه است؟

 2. تفکیک زباله در سیستم شوتینگ زباله چگونه است؟

 3. آیا برای تفکیک زباله های ساختمان باید از دو دریچه و دو لوله شوتینگ زباله استفاده بشه که یکی به زباله های تر ختم بشه و دیگری به زباله های خشک؟ آیا راه کم خرج تری وجود داره

 4. سلام برای ساختمان های که قبلاً ساخته شده این طرح را اجرا نکردن آیا میشه الان طرح شوتینگ زباله را اجرا کرد

  • اگر مسیر شوتینگ زباله به صورت صاف و راست نباشه و در مسیر خود مقداری پیچ داشته باشه ایا مانع عملکرد سیستم شوتینگ میشه

 5. سلام ما میخواییم سیستم شوتینگ زباله رو برداریم
  برای برداشتن کانال ها و دریچه نمی دونیم باید چیکار بکنیم
  میشه راهنمایی بفرمایید؟

 6. نظافت شوتینگ زباله رو چطور انجام میدن ؟

 7. سلام سیستم شوتینگ زباله نخاله های ساختمانی برای یه ساختمان ده طبقه دو طرفه بخواییم در وسط اون نصبش کنیم که برای هر دو طرف ساختمان بشه استفاده ش کرد ، تقریبا هزینه ش چقدر درمیاد؟؟

 8. سلام سیستم شوتینگ زباله اگر واقعا در استفاده ازش دقت بشه و سهل انگارانه و کاملا بدون مسئولیت از اون استفاده نکنیم میتونه خیلی خوب باشه خیلی وقتا می‌بینیم که آب کف نایلون های زباله توی آسانسور و راه پله ریخته شده یا زباله ها رو دم در گذاشتن سیستم شوتینگ زباله میتونه این مشکلات رو حذف کنه به شرطی که واقعا ازش درست استفاده بشه و همه خودشون رو در تمیز نگه داشتن کانال و تخلیه به موقع و درست زباله ها مسئول بدونن، تشکر!

 9. یکی از مهم ترین وسایل مخصوصا برای ساختمان های تازه ساخت که بنظرم حتما باید تعبیه بشه .برای نصب و خرید شوتینگ زباله راهنماییم کنین

 10. سلام ، شوتینگ زباله اصلا ایده خوبی نیست به نظرم چون سطل زباله ای که زباله ها درش جمع میشن و حتی لوله های انتقال دهنده زباله چون مدام محل عبور زباله و تجمع زباله اونم زباله های خانگی که میشه گفت انواع زباله درش هست به طرز وحشتناکی بو میدن و هر چی سگ و گربه و مگس هست دور ساختمون جمع میشه ، از اون طرف خود ساکنان ساختمان خیلی وقت ها اصلا زباله هاشون رو توی نایلون نمیریزن و همینطوری توی کانال خالیش میکنن! افتضاحه اصلا توصیه نمی کنم .

 11. شوتینگ زباله برای ساختمان های چند طبقه لازمه

 12. اگر شوتینگ زباله مسدود بشه برای باز کردنش باید از کجا خدمات بگیریم؟

 13. متاسفانه فرهنگ استفاده از سیستم شوتینگ زباله برای افراد به خوبی جا نیفتاده است.

 14. شوتینگ زباله ساختمان ما بو میده، یعنی واحد ما که نزدیکه شوتینگ هست، هربار که از درب خونه میایم بیرون یا میزیم تو قشنگ بوی زباله میاد، شما میتوتید کاری کنید؟ ممنون، اشرفی

 15. در ساختمان های قدیمی هم امکان اجرای شوتینگ زباله وجود دارد؟

  • سلام خانم سرپلی
   در صورتی که از ابتدا برای ساختمان شوتینگ در نظر گرفته نشه، باید از سیستم های خارجی استفاده کرد. باید شرایط ساختمان قدیمی برای نصب شوتینگ ارزیابی بشه. برای بازدید حضوری کارشناس با شماره زیر تماس بگیرید:

   ۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵‌‌‍

 16. فقط تو برج ها قابل استفادست این سیستم؟