استعلام قیمت
۰۲۱-۶۲۹۹۹۶۷۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل
خرید ساندویچ پانل

ساندویچ پانل متشکل است از دو صفحه مقاوم که در میانه آن لایه عایق کننده قرار گرفته است. در واقع ساندویچ شدن عایق میان دو صفحه با نام ساندویچ پانل شناخته می شود. مصالحی که با ساده ترین روش نصب شده و فضای خانه را عایق می کند. عبور حرارت و صدا و رطوبت معضل ساخت و ساز این روزهاست. سقف و دیوارها، مواردی هستند که حرارت و صوت از آن ها عبور می کند و رطوبت را به داخل انتقال می دهند که دردسرساز است و سالانه هزینه بالایی بابت هدررفت انرژی و تعمیرات ناشی از نفوذ رطوبت از جیب شما خواهد رفت. ساندویچ پانل یکی از بهترین مصالح ساختمانی برای عایق کاری است.

ساندویچ پانل
ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست ؟

توسعه انواع و اقسام مصالح ساختمانی اهداف و رویکردهای متفاوتی را دنبال می کند. یکی از اصلی ترین این اهداف ایجاد فضایی کاملا مجزا و با کمترین اختلاط با محیط بیرون است. فضایی که کمترین حرارت از آن بیرون رود، کمترین صدا منتقل شود. برای رسیدن به فضایی کاملا مجزا که شما را از محیط بیرون مصون دارد ، به عایق نیاز دارید. بنابراین یکی از مهم ترین رویکردهای تولید مصالح ساختمانی جدیدی مانند ساندویچ پانل ایجاد عایق برای دیوارها و سقف است.

از حدود سال های ۱۹۳۰ بود که ایده چیزی شبیه ساندویچ پانل مطرح شد و هفت سالی طول کشید تا خانه ای ساخته شود از پوست. پوست حیوانات که برای گرم نگه داشتن بدن و به عنوان لباس استفاده می شود که عملا شد جامه ای بر تن یک خانه کوچک. واضح بود که نمی توان روی پوست حیوانات به عنوان عایق حساب کرد اما ایده تولید ساندویچ پانل شکل گرفت. در سال ۱۹۷۰، رسما پنل های ساندویچی جای خود را میان مصالح ساختمانی باز کردند.

قیمت ساندویچ پانل

 

اجزای ساندویچ پانل

اجزای ساندویچ پانل

عملا با سه لایه اصلی طرف هستید. دو لایه معمولا سخت که بتواند در برابر عوامل بیرونی مقاومت داشته باشد که میانه این لایه ها، اغلب پلیمرهایی ساندویچ می شود. این ساندویچ پلیمر محصور میان دو لایه فلزی می تواند عایق مناسبی را برای شما ایجاد کند. ایده ساخت و اجرایی کردن این ایده بسیار ساده است. یک ساندویچ عایق سبک است و ساده نصب می شود و بار اضافی روی سازه نخواهد بود. مواد لازم برای ساخت این ساندویچ به شرح زیر است:

لایه بیرونی ساندویچ پانل

لایه بیرونی پانل های ساندویچی غالبا از ورق های آلیاژ فلزی ساخته می شود. با توجه به نوع کاربری پنل ها، جنس رویه و زیره از آلوزینک، آلومینیوم، استنلس استیل و … می باشد. البته پلاستیک و فویل نیز می تواند به عنوان لایه بیرونی استفاده شود. اما برای مقاومت بالا و استحکام لایه بیرونی لازم است از مصالحی سبک و استوار استفاده شود زیرا به صورت مداوم تحت تنش و فشار قرار خواهد داشت.

غالبا بهترین انتخاب برای لایه بیرونی آلیاژ آلوزینک است. در واقع این رویه مخلوطی از زینک یا همان روی و آلومینیوم و سیلیکون می باشد. آلوزینک به اندازه کافی سبک است و در برابر اکسایش مقاوم است. سایش و ضربه های بیرونی را نیز خوب دوام می آورد. استفاده از آن برای عایق کاری در سردخانه ها رایج است. البته برای لایه های بیرونی از ورقه های آلومینیوم و یا فلز نیز می توان استفاده کرد. ضخامت لایه بیرونی ساندویچ پنل در حدود ۰.۳ تا ۰.۷ میلی متر می باشد.

لایه داخلی ساندویچ پانل

نقش عایق را از این لایه باید انتظار داشت. بسته به نوع کاربرد و نیاز شما لایه داخلی انتخاب می‎شود. معمولا پلیمرها عملکرد مناسبی به عنوان عایق دارند. انتظار از لایه درونی این است که محیط را در برابر عبور صدا و حرارت و رطوبت ایزوله کند. در ادامه با انواع این عایق های پلیمری آشنا خواهید شد:

ساندویچ پانل سقفی

 

ساندویچ پنل سقفی

انواع مواد لایه داخلی

۴ دسته اصلی برای این مواد در نظر گرفته می شود: ۱- فوم پلی یورتان ۲- فوم پلی استایرن ۳- فوم اکس پی اس ۴- انواع پشم شیشه، پشم سنگ یا سایر الیاف معدنی؛ بیشترین متریال مورد استفاده برای لایه های داخلی این روزها فوم است که بر اساس کاربرد نوع فوم انتخاب می شود. در ادامه با ویژگی های این فوم ها آشنا خواهید شد.

انواع هسته عایق ساندویچ پانل

فوم پلی یورتان (PU)

پلی یورتان را هم می توان در سقف و هم در دیوار استفاده کرد. از نظر شیمیایی، پلی یورتان از واکنش پلی ال ها ساخته می شود با ایزوسیانات، از این واکنش محصولی پدید می آید که بسیار سبک و کاربردی است و توانایی انطباق با بسیاری از مصالح را خواهد داشت. دو نوع کلی برای پلی یورتان ها وجود دارد: نوع اول PUR و نوع دوم PIR نام دارد.

آنچه انواع پلی یورتان را از هم متمایز می کند توانایی آن ها در تحمل آتش است. پلی یورتان انعطاف بالایی در ساخت دارد و حتی می تواند برای بناهای قدیمی و عایق کاری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین یکی از مصالح محبوب در ساخت کانکس ویلایی و کانتینرها به شمار می رود. این فوم در ابتدا به عنوان عایق برای لوله ها مورد استفاده قرار می گرفت اما آزمایشاتی که انجام شد نشان داد که با آزادسازی مواد سمی این فوم می تواند خطرساز باشد. این روزها از ماستیک های پلی اورتان در کنار سیلیکون برای جلوگیری از نفوذ رطوبت کف کانال های آب و فاضلاب استفاده می شود.

کانکس ساندویچ پانل

 

کانکس ساخته شده از ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل ها با عایق پلی یورتان

دو دسته مهم برای پلی یورتان وجود دارد. انواعی که بر پایه پلی استر است و انواعی که بر پایه پلی اتر است. این فوم عایقی ایده آل در برابر انتقال حرارت است. در صورتی که تنها ۴ سانتی متر از عایق پلی یورتان در ساندویچ پانل استفاده شود به اندازه یک دیوار آجری ۵۰ سانتی عایق ایجاد می کند. همچنین یک پوشش عالی در برابر خوردگی خواهید داشت. پلی یورتان PUR شناخته شده ترین پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی جامد است. از نظر آتش پذیری گرید B2 دارد و حدود ۷۰ سال است که این محصول تولید آلمان جای خود را در بازار ساخت و ساز باز کرده است.

پلی یورتان PIR در برابر آتش مقاومت بالاتری دارد. شعله ور نمی شود و ساختار مولکولی آن به شکلی است که تا دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد اتصالات مولکولی آن دوام می آورد. بنابراین استانداردهای سختگیرانه بیمه ها در زمینه آتش سوزی را نیز رعایت خواهد کرد.

ساندویچ پانل پلی یورتان

 

ساندویچ پانل پلی یورتان

مزایا و معایب ساندویچ پانل پلی یورتان

به طول خلاصله باید گفت که پلی اورتان بالاترین دانسیته را در میان تمامی عایق های موجود دارد، مقاومت حرارتی بالایی دارد و چسبندگی مناسبی نیز به ورقه های گالوانیزه خواهد داشت. می توان با بالا بردن میزان حجم ایزوسیانات و پلی ال در هنگام ترکیب تمامی خلل و فرج موجود را پر کرد و قابلیت های عایق را تغییر داد. از معایب این عایق می توان به قیمت نسبتا بالای آن اشاره کرد. اگر عایق کاری برای برودت مد نظر باشد زیاد انتخاب مناسبی نیست. از نظر ضخامت نیز تنوع بالایی ندارد.

فوم پلی استایرن (EPS) ساندویچ پانل

پلی استایرن ها برای ایجاد عایق عملکرد قابل قبولی دارند. بسیار سبک هستند و قابلیت استفاده در سقف و دیوار را خواهند داشت. به عنوان عایق صوتی نیز می توان روی این فوم حساب ویژه ای باز کرد. از نظر قیمت، ساندویچ پانل پلی استایرن را می توان عایقی مقرون به صرفه دانست. امکان تولید در ضخامت های مختلف و اشکال گوناگون را دارد. وزن آن نیز بسیار سبک است. از نظر مقاومت در برابر آتش نسبت به پلی یورتان ضعیف تر عمل می کند. این فوم ها به دو صورت کانتینیوز و دیسکانتینیوز تولید می شوند. نسبت به پلی یورتان، پلی استایرن امکان بازیافت دارد.

قیمت ساندویچ پانل

 

ساندویچ پنل EPS

فوم اکس پی اس (XPS)

با توجه به استحکام بسیار بالایی که این عایق دارد، در دسته بهترین مصالح ساختمانی قرار می گیرد و انتخاب بسیاری متخصصان است. یک ماده پلاستیکی که کاملا یکپارچه بوده و به عنوان عایق حرارتی و رطوبتی بسیار ایده آل است. در واقع نوع پیشرفته پلی استایرین بوده که با اصلاحات انجام شده می توان آن را فوم دوستدار محیط زیست لقب داد. زیرا تجزیه پذیر است و گاز مخربی برای محیط زیست تولید نمی کند.

دانسیته بالایی دارد و چسبندگی مناسبی نیز خواهد داشت از این لحاظ از پلی یورتان چیزی کم ندارد با این تفاوت که گازهای مخرب و آلوده کننده تولید نمی‎ کند. این فوم همانند فوم پلی یورتان طی یک واکنش گرماده و به صورت تزریقی تولید می شود. یکی از بهترین انتخاب های شما به عنوان عایق حرارتی است. در برابر رطوبت نیز مقاومت خوبی دارد. به آسانی حمل می شود.

علاوه بر عایق حرارتی ، به عنوان عایق صوتی نیز به کار می رود. در مقابل باکتری نیز مقاوم است. چگالی یکنواختی دارد و قیمت آن نیز مناسب است. سرعت اجرای بالایی دارد و وزن سبک آن ایمنی سازه را بالا می‎برد. انعطاف پذیر است و به آسانی تعمیر می شود. مقاومت خوبی در برابر آتش دارد و سمی نیست و دوام مناسبی دارد. از نظر بسیاری از کارشناسان ساختمان ساندویچ پانل XPS یکی از بهترین انتخاب هاست.

عایق ساندویچ پانل با هسته پشم سنگ

عایق پشم سنگ مورد استفاده در ساخت ساندویچ پانل ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی دارد. پشم سنگ جذب صوت مناسبی دارد که میزان کارایی آن وابسته به ضخامت پشم سنگ می باشد. قیمت ساندویچ پانل ساخته شده با هسته عایق پشم سنگ، نسبت به سایر ساندویچ پنل ها مقرون به صرفه تر است. زیرا پشم سنگ در درون ایران تولید می شود.

کاربرد ساندویچ پانل در سقف و دیوار

از ساندویچ پنل هم در سقف و هم در دیوارها استفاده می شود. متریال و شیوه ساخت ساندویچ پنل دیوار و ساندویچ پنل سقفی تفاوت هایی دارد که به کاربرد آن بازمی گردد. ساندویچ پنل معمولا ضخامت های کمی در حدود ۲ تا ۴ سانت دارد و برای اتاق هایی به کار می رود که نیاز به ایجاد عایق حرارتی و صوتی و رطوبتی داشته باشد. برای استفاده از این انواع پانل دیواری در سردخانه ها پیشنهاد می کنیم از ضخامت های بیشتر تا ۱۵ سانت استفاده کنید تا میزان مورد نیاز از حفظ برودت ایجاد شود.

ساندویچ پانل دیواری

 

ساندویچ پانل دیواری

پانل ساندویچی سقفی

یکی از کاربردهای گسترده ساندویچ پانل، استفاده از آن در سقف است. به عنوان پوشش ضد رطوبت و عایق نیز استفاده می شود. نکته اساسی در نصب ساندویچ پانل سقفی بحث همپوشانی است. می بایست به نحوی کار نصب انجام شود که صفحات کوچکترین درزی نداشته باشند تا مانع از ورود رطوبت شود. از ۲ تا ۱۰ سانتی متر ضخامت پانل سقفی است.

ساندویچ پانل دیواری

از این پانل ها در اجرای دیوارهای سوله، سردخانه ها، کانکس، فضاهای صنعتی و … استفاده می شود. لبه های این پانل ها به صورت نری و مادگی طراحی شده است تا در هم چفت شده و درزبندی انجام شود. پانل ساندویچی دیواری همانند نوع سقفی از دو لایه که در وسط آن یک لایه عایق وجود دارد، تشکیل شده است.

قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل

 

چفت شدن پنل های ساندویچی در هم

مزایای پانل ساندویچی

این پانل ها موجب افزایش سرعت ساخت و ساز می شوند. ساندویچ پنل بسیار سبک می باشد. زیرا لایه درونی آن از هسته فشرده سبک ساخته شده است. در نتیجه موجب کاهش بسیاری از هزینه های اجرای پروژه می شوند. ساندویچ پانل عایق خوبی در برابر صوت و حرارت می باشد. همچنین در برابر شرایط جوی و گرما و سرما مقاوم است.

قیمت ساندویچ پانل

هنگام خرید ساندویچ پانل قیمت روز را استعلام کنید زیرا نوسانات قیمت ارز بر قیمت ساندویچ پانل تاثیر اساسی دارد. نوع ورق ها و نوع عایق به کار رفته در لایه میانی و ضخامت و تعداد لایه ها و ابعاد ساندویچ پانل بر قیمت نهایی مستقیما تاثیر خواهد داشت. با توجه به ارائه ساندویچ پانل های سفارشی و تنوع و گستردگی متریال و شیوه ساخت، برای ساندویچ پانل ها نمی توان الگوی مشخصی از قیمت ارائه کرد و نیاز است که به صورت روزانه استعلام قیمت انجام شود.

برای مطالعه بیشتر:

دیوار پیش ساخته بتنی

کانکس ویلایی

خانه پیش ساخته بتنی شیراز

قیمت پانل گچی

پانل سه بعدی

سقف سوله

دیوار پیش ساخته برای سوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ نظر

 1. ساندویچ پانل را میتوان به جای دیوار های خارجی استفاده کرد؟

 2. ساندویچ پانل در چه ساختمان های میتوان استفاد کرد؟ در واقع این نقش دیوار پیش ساخته رو داره؟

 3. آیا سایت عمران مدرن خودش تولیدی ساندویچ پانل داره یا فقط عرضه کننده این محصول هست اگر امکانش باشه میخواستم یک نوع برند خارجی رو سفارش بدم اگر میتونید ارائه بدین پاسخ بدین

 4. کوروش اقاخان لو

  ممنونم از اطلاعات کامل شما در مورد ساندویچ پانل بسیار عالی بود و فوق العاده مورد استفاده بنده قرار گرفت

 5. سلام آیا میشه برای خانه‌ای مسکونی از ساندویچ پانل استفاده کرد؟

 6. ساندویچ پانل به جای دیوار استفاده میشه یا در دیوار جاگذاری میشه ؟

 7. آروین باغچه بان

  سلام ساندویچ پنل که برای ساخت کانکس و کانتینر استفاده میشه با سایر انواع ساندویچ پنل چه تفاوت هایی داره آیا تعداد لایه ها و جنس مواد اون متفاوته؟!

 8. برای لایه داخلی ساندویچ پنل از یکی از مواد : فوم پلی یورتان ، فوم پلی استایرن ، فوم اکس پی اس ، پشم شیشه، پشم سنگ یا سایر الیاف معدنی استفاده میشه استفاده از کدوم یک از این مواد باعث کاهش قیمت ساندویچ پنل میشه و به نظر شما کدوم یک از همه مناسب تره و کیفیت بالاتری داره؟؟

 9. سلام ساندویچ پانل عایق صدا و رطوبت است ؟ و چرا ساندویچ پانل فقط به صورت پیش ساخته وجود دارد؟!!

 10. سلام از ساندویچ پانل برای دیوار و سقف چ مکان‌هایی استفاده میشه یعنی این ساندویچ پانل میتونه جایگزین هر دیواری بشه؟!!

 11. ساندویچ پانل در واقع بە جای دیوار داخلی استفادە میشە ؟

 12. باسلام میتوان برای دیواره های داخلی از ساندویچ پانل استفاده کرد؟

 13. ساندویچ پانل برای سقف هم استفاده میشود؟

 14. سلام و عرض ادب
  ساندویچ پنل سقفی ۵۰۰۰ متر مربع
  فاکتور ارسال کنید لطفا
  با تشکر
  اقدم

 15. سلام، میخوام سقف و دیوار سوله رو ساندویچ پنل اجرا کنم. شما اجرا می کنید؟ هم کالا رو میخوام هم اجرا