استعلام قیمت
۰۲۱-۵۴۴۰۶۰۱۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

راویز کاری

رابیتس کاری
رابیتس

راویز که در واقع سیم های جوش کاری شده به شکل توری است یکی از ایده های قدیمی برای طراحی سقف کاذب می باشد. به عبارت دیگر عمده کاربرد رابیتس در ساختمان سازی و راویز کاری سقف است. سیستم راویز سقف که با عنوان راویز سقف نیز شناخته می شود، پیش از گچ کاری اجرا می گردد. در واقع می توان گفت راویز کاری زیرسازی گچ کاری محسوب می شود. به دلیل مشبک بودن سطح توری های رابیتس، مصالح ساختمانی همچون گچ و سیمان به خوبی به آن می چسبند.

نمایی که راویز سقف پذیرایی ایجاد می کند بسیار زیبا و کاملا منحصر به فرد است. در واقع مشتری جذب طرح های راویز کاری سقف پذیرایی می گردد. راویز کاری سقف آشپزخانه نیز از دیگر روش های زیباسازی منزل است. از نظر وزن، این سیستم از کناف سنگین تر بوده و از نظر هزینه گران تر تمام می شود.

طراحی راویز کاری سقف
طرح رابیتس کاری سقف پذیرایی

اجرای سقف کاذب رابیتس و گچ ترکیبی ایمن و زیبا به وجود می آورد. توری های رابیتس با سیم و مفتول های خاص اجرا می شود. از میله هایی به صورت افقی و عمودی برای ایمن سازی سقف نیز استفاده  می گردد. در صورت استفاده از آن در سقف های چوبی، برای محکم کردن راویز کاری نیاز به میخ و منگنه می باشد. در ادامه با شیوه نصب این سیستم آشنا خواهید شد.

راویز کاری
رابیتس کاری

راویز کاری یا رابیتس کاری؟

رابیتس کاری در اصلاح عامیانه با عنوان راویز کاری شناخته می شود. به عبارت دیگر منظور از راویز کاری ساختمان همان رابیتس کاری است که به اشتباه به این نام نیز بیان می گردد. اگرچه راویز کاری سقف از متداول ترین و شناخته شده ترین کاربردهای این مصالح است، اما در ساخت دیوار و نماسازی با طرح های حجیم نیز قابل استفاده می باشد.

کاربرد راویز کاری سقف

از آنجایی که راویز کاری سقف ساده با تعداد زیادی ورق فولادی و میلگرد انجام می گردد، به نوعی خود از المان های تقویت سازه محسوب می شود. نصب سقف کاذب با دلایل متعددی انجام می شود که ابتدایی ترین دلیل آن پوشش تیرآهن ها و آرماتوربندی سقف یا بتن کار شده می باشد. علاوه بر این، حالت ترمیمی نیز خواهد داشت که برای پوشاندن ترک های کوچک و بزرگ در ساختمان ایده مناسبی است. با راویز کاری ساختمان می توان انواع طرح ها و گچ بری ها را اجرایی نمود و استفاده از آن برای ایجاد نور مخفی در سقف ایده مناسبی است.

امکان ایجاد انواع سردرها برای فضای خارجی را نیز به شما خواهد داد. امکان یکدست سازی و طراحی ایده ال محل اتصال ستون به سقف را نیز ایجاد می کند. همچنین توری های راویز بندی سقف عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی هستند. این ویژگی در طولانی مدت خود را نشان می دهد. درصد بالایی از صدا کاهش پیدا می کند و هدر رفت انرژی به شکل محسوسی کم خواهد شد.

رابیتس کاری سقف آشپزخانه
رابیتس کاری سقف آشپزخانه

مزیت های راویز کاری سقف خانه

رابیتس به دلیل استفاده از ورق های گالوانیزه دچار زنگ زدگی نمی شود. ایمنی آتش سوزی بالایی نیز دارد. این تفاوت رابیتس در مقایسه با سقف های تیرچه یونولیت بسیار مشهود است. همچنین امکان ایجاد ترک و شکاف در این سیستم کم است. در صورتی که یکی از اهداف نصب، ایجاد عایق صوتی و حرارتی باشد نیز انتخاب مناسبی خواهد بود. علاوه بر تمام این موارد، المان پایدار کننده ای است که ایمنی سقف را افزایش می دهد.

راویز کاری سقف امکان اجرای طرح های مختلف و پیچیده را فراهم می کند. مقاومت و ماندگاری بالایی دارد و مصالح اولیه برای اجرای آن در دسترس بوده و به راحتی قابل تهیه است.

مقایسه راویز کاری و کناف

کناف سیستمی است که دارای صفحات سبک تر بوده و امکان نصب سریع دارد. اگر هنگام خرید رابیتس و کناف دچار تردید شدید لازم است تفاوت ها را بدانید. در این بخش قصد داریم رابیتس کاری را با کناف مقایسه کنیم.

رابیتس کاری سقف
رابیتس کاری سقف

در مورد کناف وزن هر متر مربع پانل ۷.۷ کیلوگرم است و پس از اجرا حدود ۱۱ کیلوگرم وزن کناف اجرا شده است. وزن هر متر مربع رابیتس ۵ کیلوگرم است اما در هر متر مربع گچ کاری ۴۰ کیلوگرم وزن گچ خواهد بود. در نهایت هر متر رابیتس کاری ۴۵ کیلوگرم وزن خواهد داشت. بنابراین وزن آن حدودا ۴ برابر وزن کناف خواهد بود.

اجرای ۴۰ متر سقف راویز کاری آشپزخانه ۱۰ روز طول می کشد. در صورتی که کناف کاری همان پروژه تنها ۲ روز به طول خواهد انجامید.

مقایسه مقاومت سقف راویز کاری و کناف

این نقطه تفاوت اساسی کناف و راویز است. شاید بتوان گفت که راویز کاری سقف پایداری آن را افزایش می دهد اما به هیچ عنوان در برابر کناف حرفی برای گفتن ندارد. سیستم راویز پر است از نقاط اتصال و جوشکاری که این نقاط اتصال به نقاط ضعف سیستم بدل می شوند تا جایی که مقاومت سقف کناف حدود ۱۴ برابر سیستم راویز کاری جدید خواهد بود.

عکس رابیتس کاری ساده
راویز کاری جدید

قیمت راویز کاری ساختمان

هزینه های گچکاری سیستم رابیتس در مقایسه با کناف بالاتر است. به طوری که هزینه گچ کاری آن متر مربعی حدود ۸۵ هزار تومان تمام می‎شود و هزینه گچکاری کناف متر مربعی ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

مزیت های راویز بندی سقف

۴ مورد پیشین برتری نسبی کناف را نشان می دهد اما اجرای طرح های خلاقانه گچبری بدون کوچک ترین ترک و خدشه ای تنها از سیستم رابیتس بر می آید. چنین قابلیتی در سیستم کناف وجود ندارد به همین دلیل است که بسیاری از طراحان برای اجرای طرح های پیچیده این سیستم را انتخاب می کنند. برتری سیستم رابیتس در آتش سوزی نیز انکار ناپذیر است. نکته دیگر عدم نیاز به نیروی متخصص است. در مورد کناف، کار حتما باید به دست متخصص انجام شود. میزان عایق صوتی و حرارتی که با این سیستم ایجاد می شود نیز در بیشتر موارد بالاتر از کناف است.

رابیتس کاری سقف پذیرایی
رابیتس کاری سقف پذیرایی

مراحل راویز کاری

آموزش نصب راویز کاری سقف را می توان در سه مرحله خلاصه کرد. در مرحله اول نیاز است که میلگردهایی استفاده شود تا بتواند وزن سقف کاذب را تحمل کند. میلگردها یا زمان راویز کاری نصب می شوند یا پیشتر در سقف کار گذاشته شده است. راویز به قسمتی از میلگردها که از سقف بیرون زده متصل می شوند. آنچه در مورد نصب میلگرد ضروری است رعایت فاصله استاندارد می باشد. فاصله ها باید دست کم ۶۰ سانتی متر باشد. حتی در مواقعی که برای برخی انواع طراحی های پیچیده راویز کاری سقف پذیرایی نیاز به سقف های داشته باشید این فاصله تا ۳۰ سانتی متر کاهش می یابد.

طرح رابیتس کاری
اجرای میلگردهای آویز سقف کاذب رابیتس

مرحله دوم اتصال توری ها است. این توری ها اغلب از جنس فولاد ساخته شده و به وسیله مفتول های گالوانیزه یا به وسیله جوشکاری متصل خواهند شد. نکته مهم در مورد این توری ها، تعداد پل های آن است. تعداد پل ها از ۹ شروع می شود و همین طور ۱۱ و ۱۳ و … پیش می رود. تعیین دقیق تعداد پل ها اهمیت بسیار زیادی دارد.  برای داشتن گچکاری تمیز و بی نقص نیاز به تعداد پل های بیشتری می باشد.

طبیعتا وزن توری ها با افزایش تعداد پل بالا خواهد رفت. به طبع آن قیمت راویز کاری سقف نیز بیشتر می شود. یکی دیگر از دلایل انتخاب توری راویز کاری با پل های بیشتر، فاصله زیاد میلگردهاست. در این صورت با خرید رابیتس سنگین تر می توان نقص را جبران نمود.

رابیتس کاری
پیاده سازی طرح سقف کاذب رابیتس

در مرحله سوم نوبت به هنر دست گچکار است. گچکار تا زمانی که تمام توری با گچ صاف و یکدست پوشانده شود اقدام به گچ کاری خواهد کرد. مراحل گچ کاری باید با حوصله و وسواس انجام شود. راویز کاری سقف ساده از آن دست کارهای ساختمانی است که علاوه بر مهارت، به وسواس و تجربه نیاز دارد تا طرح به خوبی کار شود. بنابراین برای اجرا باید سعی نمود که بهترین تیم اجرایی انتخاب گردد.

قیمت راویز کاری

قیمت راویز کاری سقف ساده وابسته به عوامل متعددی است. یکی از اولین عوامل موثر، محل اجرای آن می باشد. بدین معنی که قیمت راویز کاری سقف با قیمت راویز کاری نما یا دیوار متفاوت است. متراژ کار نیز تعیین کننده هزینه های تمام شده خواهد بود. عامل دیگر تاثیرگذار بر هزینه راویز کاری سقف ، دستمزد استادکار است. با افزایش مهارت استادکار دستمزد وی نیز افزایش می یابد. در برآورد هزینه های راویزکاری آشپزخانه باید طرح اجرایی را نیز مد نظر قرار داد. هرچه طرح پیچیده تر باشد، هزینه اجرای آن نیز بالاتر است.

برای مطالعه بیشتر:

سقف کشسان

آسمان مجازی

سقف متحرک

اجرای سقف

نورپردازی سقف

قرارداد پیمانکاری اجرای سقف کاذب

قیمت جکوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ نظر

  1. من یە طرح مخصوص برای اجرای رابیتس کاری در نظر دارم . میشه یه گروه مجرب معرفی کنین که بتونن برام اجراش کنن

  2. سلام رابیتس کاری از لحاظ زمانی بیشتر از کناف طول میکشه؟

  3. بنظرتون میشه کار کناف و رابیتس کاری رو با هم ترکیب کرد یا جدا کار کردنش ظرافت بیشتری داره ؟

  4. سلام اجرای رابیتس کاری در مساحت های کم هم امکان پذیره !

  5. مراحل رابیتس کاری رو از کجا میتونم یاد بگیرم ؟

  6. رابیتس و کناف چه فرقی دارن ؟

  7. میشه نمونه هایی از رابیتس کاری در نماسازی رو هم به سایت اضافه کنین ؟

  8. سقف رابیتس نسبت به کناف امکان پیاده سازی طرح های بیشتری رو فراهم می کنه و از این نظر خیلی خوبه.