استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

جک سقفی

جک سقفی
فروش جک سقفی

جک زیر سقفی

جک سقفی وسیله ای است که برای نگهداری موقت سقف و تحمل بار آن، مورد استفاده قرار می گیرد. جک زیر سقفی را با عنوان شمع فلزی نیز می شناسند. کسانی که در کار ساخت‌ و ساز هستند، می دانند که استفاده از شمع برای انتقال بار سازه بتنی تا چه اندازه اهمیت دارد. به طور کلی شمع سازه ای عمودی است که برای تحمل بار مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین باید از جنس موادی با مقاومت بالا باشد. زیرا قصد بر این است که بار سازه های بالادست خود را به نقطه ای منتقل کند که توانایی تحمل این بار را داشته باشد.

باری سقف در صورت نداشتن یک مهار مناسب باعث فرو ریختن سازه می‌شود. بنابراین واسطه ای لازم دارد، تا این بار به جایی منتقل شود که بتواند به صورت مداوم بار را تحمل کند. بنابراین جک سقفی یک سازه کاملا عمودی است که در دو نقطه نیرو منتقل می کند و در همین دو نقطه نیز باید در برابر حرکت افقی مهار شود تا تخریب ایجاد نشود.

جک سقفی برای قالب بندی
جک سقفی برای قالب بندی

در صورتی که حین قالب بندی و بتن ریزی این سازه های عمودی که برای نگه داشتن فشار بالا دست قرار داده شده اند، به درستی مهار نشوند، با فشار بتن‌ریزی حرکت کرده و تخریب می شوند. ممکن است فشار بر یک جک ساختمانی ، کل سیستم شمع بندی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین باید به سه نکته توجه کرد.

اولین نکته محاسبه میزان باری که قرار است تحمل کند و محاسبه دقیق محل قرارگیری جک زیر سقفی است. دومین نکته، انتخاب آن از میان انواع جک سقفی با کیفیت می باشد. سومین موضوع قابل توجه، نصب حرفه ای و دقیق جک ساختمانی و استفاده از مهاربند و فیکس کردن جک ها است. اختلال در هر کدام از این سه مرحله، ساخت و ساز را با مشکل مواجه خواهد کرد.

کاربرد جک سقفی

جک سقفی امکان انتقال بار سقف بالادست به سطح زیرین را با صرف هزینه کم فراهم می کند. برای سقف های بتنی سبک و اجرای تیرچه بلوک ، استفاده از جک سقفی کار عاقلانه ای است. جک ساختمانی برای اجرای سقف های طاق ضربی، وافل، تیرچه یونولیت و … نیز قابل استفاده است. صفحه های بالایی و پایینی باید به صورت کاملا افقی باشد و فیکس شود.

ارتفاع‌های نصب از حدود سه متر تا حدود چهار و نیم متر خواهد بود. برای تنظیم دقیق ارتفاع، پیچ‌ و مهره های خاصی برای جک سقفی تعبیه شده است. فیکس کردن ارتفاع با پیچ و مهره و رزوه باید با دقت کافی انجام شود. برای ارتفاعات بالای چهار و نیم متر توصیه می گردد که به جای جک سقف ، از داربست فلزی استفاده شود.

جک سقفی

 

جک زیر سقفی

انواع جک سقفی

۱- جک قائم مهاربندی

این مدل از جک سقفی، برای دریافت مقادیر بار صفحات افقی به کار می رود. باید توجه نمود که به وسیله مهاربندها، بخش های انتهایی و ابتدایی به طور کامل ثابت نگه داشته شود. جک ساختمانی باید بتواند حین بتن ریزی بار را تحمل کند. برای کفراژبندی و همچنین در مورد سقف های بتنی که وزن سبکی دارند می توان از این جک سقفی استفاده کرد. اما برای ارتفاع بالای ۵.۵ متر، امکان استفاده ندارد.

۲- جک فلزی مهاربندی

در صورتی که قالب سطوح قائم باشد، به جک هایی احتیاج است که امکان چرخش افقی داشته باشد. این مدل از جک، شبیه به جک سقفی قائم است با این تفاوت که هم در قسمت پایین و هم در قسمت بالا توانایی چرخش دارد.

۳- جک مهاربندی دوبله

محل استفاده از این جک پشت دیوارها است. کاربرد این نوع از جک ساختمانی در شاقول کردن قالب و تحمل بار جانبی است. اگر دو بخش برای آن در نظر گرفته شود، بخشی که با عنوان جک کوتاه شناخته می شود مربوط به قسمت پایین قالب های دیوار قائم و یا ستون ها و سازه های قائم است. بخش دوم آن که با عنوان جک بلند می شناسند به بالای قالب و به صورت مورب قرار داده می شود.

۴- جک سقفی T شکل

این مدل از جک ایده آل برای اجرای سقف ها با تیرچه بلوک و تیرهای بتنی است. قسمت T شکل این جک به صورت متحرک بوده و قابل چرخش در زاویه های مختلف می باشد. داشتن جک T شکل به صورت مجزا، این امکان را فراهم می کند که در صورت نیاز قسمت T شکل به سر لوله متصل شود. در مواقع غیر ضروری نیز می توان آن را جدا کرده و از جک معمولی استفاده کرد. این مدل از جک‌ها برای مهار بار سقف بتنی سبک ایده آل است و کارکرد ساده ای دارد.

جک سقفی T شکل

 

جک سقفی T شکل

اگر به بخش‌های فروش جک سقفی مراجعه کنید با موارد زیر روبرو خواهید شد:

جک های شمعی، جک های فلزی، جک سقفی بدون صلیب و صلیب‌دار، جک سقفی عراقی U شکل، جک تلسکوپی و بسیاری از انواع دیگر که برای استفاده جک زیرسقفی به کار می رود. تمامی این موارد را می توانید از مراکز فروش محصولات ساخت و ساز بیابید.

اجزای جک سقفی

نری، مادگی و رزوه جک سقف، سه بخش اساسی از جک سقف به شمار می رود. جک در واقع یک لوله است که در قسمت پایینی ۶ سانت و در قسمت بالایی ۵ سانت دارد. برای تنظیم ارتفاع روی بخش نری سوراخ هایی تعبیه شده و روی بخش مادگی پیچ و مهره وجود دارد تا اتصال را محکم کند. رزوه جک سقفی ، از لوله به قطر ۶ سانت و ضخامت ۳ میلیمتر تا طول ۱۷ و ۲۰ سانت تولید می‌شود و در کنار پیچ و مهره جک سقفی وظیفه تنظیم ارتفاع و فیکس کردن و محکم نگه داشتن آن را بر عهده دارد.

خرید جک سقفی

 

اجزای جک سقفی

نکات استفاده و خرید جک زیر سقفی

اگر به دنبال استفاده از جک سقفی T شکل هستید، ارتفاع مجاز شما تا ۳.۵ است. برای بیش از این ارتفاع ایمنی به خطر می افتد و باید از اسکافلد استفاده کنید. در صورتی که قصد استفاده از جک های صلیبی را دارید ارتفاع تا ۳ متر کاهش می یابد. در نظر داشته باشید که بیشترین زمان برای قالب برداری ۱۴ روز است. اما مواردی وجود دارد که با تایید مهندس ناظر زودتر نیز قالب ها باز می شود.

در صورتی که ارتفاع مجاز شما بیش از مقدار مجاز است داربست های چکشی و یا مثلثی پیشنهاد ایمن تری خواهد بود. دقت داشته باشید که در حین کار از پایه های اطمینان برای دو تراز موازی استفاده کنید. حداکثر باری که می توان از جک ها انتظار داشت ۱۵۰۰ کیلوگرم است. برای کفراژ بندی بهتر است از جک T شکل استفاده کنید. این مدل از جک‌ها به دو صورت سیال و یا متصل به جک در بازار موجود است. قطر لوله های داخلی معمولا ۵ سانت و قطر لوله‌های بیرونی ۶ سانت خواهد بود.

جک سقفی دست دوم

 

جک سقفی دست دوم

در اغلب پروژه ها، حین ساخت به ابزاری مانند جک سقفی نیاز دارند که بتوانند به منظور اجرای سقف به صورت موقت از آن برای نگه داشتن بار بالادست و کفراژبندی سقف تا پایان ساخت طبقه، استفاده کنند. از دو لحاظ باید به کیفیت جک دقت داشت. جک سقف هم باید بتواند بار سقف را تحمل کند و هم شرایط خاک سست را تحمل کند. در واقع نباید به اعماق زمین فرو برود، در غیر این صورت خود تبدیل به مشکل می شود.

محاسبه تعداد جک سقفی و اجرای آن

به طور کلی، برای هر متر مربع سقف، باید یک جک سقفی به کار ببرید. این حالت کلی است. باید میزان فشار بتن محاسبه شود، زیرا اگر میزان فشار بتن بالاتر از ۱.۵ تن باشد، این تعداد از جک سقف کم خواهد بود. در صورتی که تعداد را کم بگیرید به وضوح شاهد خم شدن قسمت نری لوله خواهید بود. برای بالا بردن ضریب ایمنی از کمرکش استفاده کنید و یا فاصله های جک‌ها را به ۸۰ سانت برسانید. در مورد اجرای جک سقف، زیر سازی اهمیت دارد. سطحی که قرار است جک به آن اتکا کند دو حالت دارد.

محاسبه تعداد جک سقفی

 

فاصله جک سقفی

یا جک روی طبقه بالاتر از همکف است که در واقع روی خاک نیست، بتن ریزی زیر آن باید درست انجام شده باشد و سطح اتکا مقاوم باشد. زیرا این بار قرار است به سطح اتکای زیر منتقل شود بدون آنکه جک دچار خمش شود. در صورتی که روی خاک اجرا می‌شود باید سستی خاک به دقت بررسی شود و حتی در صورت نیاز خاکریزی تراکمی انجام شود.

در صورتی که نشست و جابجایی اتفاق بیفتد امکان فروپاشی بالا می رود. ممکن است برای توزیع بهتر بار شمع بر سطح زیرین از انواع بلوک سیمانی استفاده کنند. به یاد داشته باشید که سست بودن و یا تراز نبودن سطح زیرین جک می‌تواند دردسرساز شود.

قیمت جک سقفی

قیمت جک سقفی به عواملی همچون نوع جک، نو یا دست دوم بودن آن، ضخامت، ارتفاع و قطر لوله ها وابسته است. از دیگر عوامل موثر بر قیمت جک ساختمانی می توان به وزن و کیفیت مصالح مصرفی در ساخت آن اشاره کرد. قیمت جک سقفی دست دوم ارزان تر از جک ساختمانی نو می باشد. با استعلام لیست قیمت جک سقفی مشاهده خواهید کرد که معمولا قیمت جک سقفی ۴ متری بیشتر از سایر انواع جک ساختمانی است.

با توجه به اینکه جک ساختمانی ابزاری است که حین کار استفاده می شود و باقی نمی ماند، بارها پیش آمده که زمانیکه پیمانکاران قصد استفاده از آن را دارند، اقدام به خرید جک سقفی بی کیفیت می کنند. برای اینکه پس از پایان ساخت و ساز این قطعه بلااستفاده می ماند، پیمانکاران وسوسه می شوند که اجناس دست دوم تهیه کنند و ممکن است این کار خطرساز شود. همچنین ممکن است پیمانکاران برای کاهش هزینه ها، به دلیل پایین تر بودن قیمت جک ساختمانی دست دوم، از این نوع جک زیر سقفی استفاده کنند.

قیمت جک ساختمانی

 

کاربرد جک ساختمانی

علاوه بر این، پایین آوردن قیمت جک سقفی به وسیله کاهش وزن در هنگام تولید نیز، تقلبی است که تولیدکنندگان محصولات غیراستاندارد مرتکب می شوند. باید اصول فنی را هنگام خرید جک سقفی در نظر گرفت. زیرا بی توجهی خصوصا زمان پرداخت بتن خطرات بسیاری در پی خواهد داشت. به طور کلی، از تولیدکنندگان و یا کرایه دهندگان غیر معتبر جک سقفی دوری کنید. زیرا اطمینان از کارایی جک ها ممکن نیست و در حین ساخت و ساز خطرات مالی و جانی بسیاری در پی خواهد داشت.

میکسر-بتونیر تبریز میکسر-بتونیر بجنورد میکسر-بتونیر کرمانشاه میکسر-بتونیر ارومیه میکسر-بتونیر اهواز میکسر-بتونیر یاسوج میکسر-بتونیر اردبیل میکسر-بتونیر زنجان میکسر-بتونیر گرگان میکسر-بتونیر اصفهان میکسر-بتونیر سمنان میکسر-بتونیر رشت میکسر-بتونیر کرج میکسر-بتونیر زاهدان میکسر-بتونیر خرم آباد میکسر-بتونیر ایلام میکسر-بتونیر شیراز میکسر-بتونیر ساری میکسر-بتونیر بوشهر میکسر-بتونیر قزوین میکسر-بتونیر اراک میکسر-بتونیر شهرکرد میکسر-بتونیر قم میکسر-بتونیر بندرعباس میکسر-بتونیر بیرجند میکسر-بتونیر سنندج میکسر-بتونیر همدان میکسر-بتونیر مشهد میکسر-بتونیر کرمان میکسر-بتونیر یزد

برای مطالعه بیشتر:

داربست فلزی در کرج

داربست چهارپایه متحرک

اجاره داربست اصفهان

اجاره داربست

داربست فلزی

لیست قیمت جک سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ نظر

 1. تعداد مورد نیاز جک سقفی در هر متر چندتا است؟

 2. جک سقفی روزانه اجاره داده میشود یا با تعداد جک است؟

 3. ممنون میشم در صورت امکان محلی جهت اجاره جک سقفی با قیمت مناسب در کرج ارائه بدین فقط جک های ارائه شده بدون ایراد باشن با تشکر

 4. سلام ، جک سقفی در مرحله بتن ریزی ساختمان استفاده میشه و همونطوری که ذکر شده انواع مختلفی داره از کجا باید تشخیص داد که کدوم مدل جک سقفی به کار سازه میاد و به چه تعدادی نیازه ؟؟

 5. راهی داره که از جک سقفی های کمتری استفاده کنیم و مشکلی برای سازه پیش نیاد

 6. داریوش جهانگیری

  سلام استفاده از جک سقفی دست دوم خیلی بهتره جک سقفی چیزی نیست که برای ساختمون نگه داشته بشه و بعد از بتن ریزی سقف دیگه نیازی بهش نداریم میتونید شماره تماس کسایی که جک سقفی دست دوم دارند رو قرار بدید ؟!

 7. سلام جک سقفی رو برای یه طبقه سفارش میدن و از همون تعداد اولیه به ترتیب برای مابقی طبقات استفاده میشه و یا باید برای هر طبقه و قسمت ساختمون سفارش داده بشه!

 8. برای یه سقف به اندازه ۱۲۰ مترمربع نیاز به جک سقفی دارم. می خوام از شرکت شما تهیه کنم.

 9. ممنون، مطلب کاملی بود

 10. جک‌سقفی برای چه دهانه ای میتونیم استفاده کنیم؟ محدودیت داره؟

 11. جک مهاربندی برای چه مدل ساختمان و کاری مناسبه ؟

 12. قیمت جک مهاربندی دوبله چقدره؟

 13. جک سقفی T شکل چقدر هزینه برداره ؟

 14. کدوم جک بهتره و استفاده ازش به صرفه تره؟؟