استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

جکوزی خانگی

جکوزی
ساخت جکوزی

جکوزی نام شرکت آمریکایی تولید کننده وان گردابی است که بنیان گذاران این شرکت برادران جکوزی می باشند. در ایران این نوع محصولات غالبا با همان نام تجاری جکوزی و گاها اسامی چون حوض آب چرخان یا وان آب گرم چرخان شناخته می‌ شوند.

جکوزی محیط حوضچه مانندی است که آب گرم موجود در آن با فشار زیاد توسط پمپ‌ های قوی از طریق لوله‌‎ های تعبیه شده در قسمت های مختلف دیواره آن، به داخل حوضچه فرستاده می شود. این محصول به مرور زمان با استقبال بیش تری مواجه شده است. چراکه استفاده از آب گرم جکوزی یک روش درمانی جهت رفع درد عضلات، مفاصل و استخوان ها می باشد.

جکوزی
جکوزی در فضای باز

انواع جکوزی

جکوزی جهت استفاده شخصی و یا به صورت عمومی در مجتمع های تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از نظر گنجایش به دو دسته یک نفره و چند نفره تقسیم می شود. نوع یک نفره آن مانند وان حمام بوده و جهت تامین فشار مورد نیاز جت ها از یک پمپ استفاده می شود. بدنه نوع یک نفره که در حمام یا در اتاق ها نصب می شود، معمولا از جنس فایبرگلاس ساخته می شود. نوع چند نفره آن نیز با توجه به ظرفیت تعریف شده دارای ابعاد مختلفی می باشد که آب گرم توسط جت ‌هایی از اطراف آن با فشار معین دمیده می‌ شود.

قیمت جکوزی
جکوزی عمومی

مراحل اجرای جکوزی

مراحل اجرای این سیستم شامل ساخت وان جکوزی ، سرامیک کاری و اجرای تاسیسات آن است که نیازمند طراحی دقیق و اصولی می باشد.

ساخت جکوزی
ساخت جکوزی

ساخت وان جکوزی

وان جکوزی عمدتا به‌ وسیله بتن مسلح و آجر چینی ساخته می شود. چراکه وان با رعایت آب بندی کامل، به سبب عمق کم تر و در نتیجه فشار هیدروستاتیک کم تر به نسبت استخرها ، می تواند با آجر نیز ساخته شود. البته در هر دو روش ساخت وان جکوزی، به‌ وسیله آجر چینی یا ساخت آن با بتن مسلح ، آب بندی ثانویه باید به ‌وسیله مواد مناسب و به‌ صورت کاملا اصولی انجام گیرد.

ساخت وان جکوزی
ساخت وان جکوزی

سرامیک کاری

بعد از ساخت جکوزی و آب بندی ثانویه، سرامیک ‌کاری وان جکوزی در دستور کار قرار می گیرد. انتخاب طرح، شکل و رنگ سرامیک ‌ها نقش بسزایی در زیبایی خواهد داشت. البته گاهی به جای سرامیک از فایبرگلاس و یا سایر انواع روکش ها استفاده می شود.

ابعاد وان جکوزی
جکوزی با نمای سرامیک

اجرای سیستم لوله کشی

جکوزی به لحاظ سیستم لوله کشی ممکن است مجهز به خط تخلیه اصلی، اسکیمر یا هر دوی آن ها باشد. اسکیمر که وظیفه انتقال آب سطحی به بخش تصفیه را بر عهده دارد، معمولا به صورت یک واحد مجزا و قابل حمل ساخته شده و در لبه وان قرار می گیرد. از آن جایی که عمدتا در این سیستم نسبت به استخر ، تعداد نفرات که از یک مقدار محدود آب استفاده می کنند، بیش تر است، حجم باکتری ها ، چربی ها و آلودگی های آب که فیلتر باید آن را از آب تفکیک نماید، بسیار زیاد است، لذا از فیلتر فشنگی استفاده می شود. به طوری که در بعضی از جکوزی ها ، اسکیمر مجهز به یک فیلتر فشنگی است.

سیستم گرمایش آب صرف نظر از روشی که برای که برای گرم کردن آب، مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از مهم ترین بخش های جکوزی به شمار می رود. چرا که اصلی ترین دلیل استفاده از جکوزیها ، آب گرم آن ها است. برای لوله کشی جکوزی لازم است دو لوله آب گرم و سرد به وان جکوزی متصل گردد. البته برخی از آنها دارای سیستم گرم کننده و یا المنت هایی هستند که گرمایش آب را به طور اختصاصی انجام می دهند. همچنین برای گرم کردن آب می توان از گرمکن های گازسوز ، گرمکن های الکتریکی یا حتی گرمکن های خورشیدی استفاده نمود.

سونا و جکوزی
لوله کشی جکوزی

به طور کلی لازم است دو مدار برای جکوزی تعبیه شود. به طوری که مدار اول عمل تصفیه آب و گرم کردن آب را بر عهده دارد. در این مدار آب پس از این که از طریق دریچه تخلیه کف مکیده شد، وارد مدار تصفیه می گردد. سپس با تعبیه یک شیر چند راهه، بخشی از این آب تصفیه شده به سمت مبدل حرارتی ، هدایت می شود. سرانجام پس از گرم شدن آب، مجددا به درون وان منتقل می شود. بخش دیگر آب، وارد مدار دوم یعنی مدار ایرجت می شود که آب تصفیه شده با فشار به کلکتور تعبیه شده در ایرجت ها انتقال داده شده و با سرعت زیاد از جت ها وارد وانمی شود.

از طرفی به جهت جلوگیری از انسداد کامل در حین استفاده، عمدتا از چند دریچه تخلیه استفاده می شود. به سبب عمق کم سیستم ، قدرت مکش بالا در دریچه های تخلیه، موجب ایجاد گرداب در داخل جکوزی می شود که برای جلوگیری از بروز این مشکل، دریچه تخلیه آن ها معمولا با درپوش های محدب تخلیه ضد گرداب ، پوشانده می شود.

پمپ گردش آب

پایین بودن حجم آب جکوزی ها نسبت به تعداد نفراتی که به طور همزمان از آن استفاده می کنند، موجب می گردد که نرخ تعویض آب آن بسیار بیش تر از نرخ تعویض آب استخرها باشد. برای این کار از پمپ گردش آب که دارای قابلیت غلبه بر افت فشارهای ایجاد شده در مسیر آب و تامین دبی مورد نیاز است، استفاده می شود.

پمپ جکوزی
پمپ جکوزی

برای انتخاب پمپ جکوزی لازم است دبی مورد نیاز بر مبنای حجم وان جکوزی و نرخ تعویض آب استاندارد محاسبه شود. پس از محاسبه دبی پمپ ، فشار دینامیکی کل نیز محاسبه می گردد. همچنین افت فشار ایجاد شده به واسطه نازل های پاشش آب از کاتالوگ شرکت سازنده استخراج شده و در محاسبات لحاظ می گردد.

در جکوزی ها گاهی از پمپ های دو سرعتی که در دو حالت سرعت پایین جهت ماساژ ملایم و به گردش در آوردن آب در حین فیلتر کردن و سرعت بالا جهت ایجاد جریان پر فشار مورد استفاده قرار می گیرد. البته گاها از دو پمپ مجزا نیز استفاده می شود که یکی از آن ها به صورت دایمی آب را در مدار به گردش در می آورد و دیگری صرفا برای ایجاد جت آب به کار گرفته می شود. اما استفاده از موتورهای دو سرعتی ، موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد. اما در مواردی نیز برای تامین جت آب به جای یک پمپ بزرگ از چند پمپ کوچک تر استفاده می شود. در چنین مواردی چند دهانه با چند لوله مجزا نیز در داخل وان در نظر گرفته می شود که هر یک آب را به مدار مربوط به خود تخلیه می کند.

به علت دبی بالای خروجی از نازل ‌، دبی لوله مکش پمپ ماساژ نیز بسیار زیاد خواهد بود، لذا انتخاب قطر لوله مکش پمپ ماساژ ، حساسیت بسیار ویژه ‌ای دارد. چراکه در صورت انتخاب سایز کوچک برای این لوله ، علاوه بر افت فشار بالا و عدم کارایی سیستم ، سرعت مکش در این لوله بالا خواهد رفت و همین امر موجب کشیده شدن پای استفاده ‌کنندگان به سمت دریچه مکش خواهد شد که از لحاظ ایمنی خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت. از طرفی انتخاب سایز بزرگ برای این لوله هزینه ‌بیش تری را برای کارفرما در پی خواهد داشت.

جت پاشش آب

جت پاشش آب یکی از اجزای بسیار مهم جکوزی به شمار می رود که در انواع مختلفی مانند جت گلویی ، جت ثابت ، جت گروهی ، جت دورانی و جت خطی مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور دستیابی به حداکثر خواص درمانی یا حداکثر کسب لذت، لازم است آب با فشار مناسب توسط جت های پاشش آب به نقاط کلیدی بدن پاشیده شوند. بنابراین لزوما ضرورتی ندارد که تعداد بسیار زیادی جت آب در وان تعبیه گردد. بلکه در نظر گرفتن تعداد کافی در مکان های مناسب نیز می تواند موثر باشد.

جت جکوزی
جت جکوزی

جت پاشش آب گاها مجهز به دمنده هوا نیز می باشد که با استفاده از آن می توان مخلوطی از آب و هوا را به داخل وان جکوزی هدایت نمود. در واقع دمنده های هوا ، تجهیزات الکترومکانیکی مجهز به پمپ هوای گریز از مرکز می باشند. به طوری که پمپ ها هوا را به داخل هدایت می کنند، سپس هوا با گذر از روی پمپ و خنک شدن به داخل وان فرستاده می شود. این هوای دمیده شده ، موجب تلاطم بیش تر آب و افزایش تاثیر ماساژ آب بر روی بدن استفاده کنندگان می گردد.

سایر تجهیزات جکوزی

در جکوزی ها متناسب با هزینه می توان انواع و اقسام تجهیزات اضافی و تزیینی را به مجموعه اضافه نمود. این تجهیزات شامل انواع روکش ها ، دماسنج ها ، عصاره های گیاهی ، سیستم تزریق گاز ازن به منظور استرلیزه کردن آب، چراغ روشنایی ، ریموت و پنل کنترلی و … می باشد. همچنین جکوزی ها عمدتا دارای یک پله یا پاشویه جهت نشستن و ماساژ دادن ماهیچه پا و کمر، در تماس با آب پر فشار همراه با هوا می باشند.

تجهیزات جکوزی
تجهیزات جکوزی

دماسنج

در جکوزی ها برای آن که شناگران از دمای آب مطلع باشند، از دماسنج استفاده می شود. مناسب ترین محل برای نصب این دماسنج ها به ویژه در انواع عمومی ، اسکیمر است. به این ترتیب دمای آب برگشت نیز اندازه گیری می شود.

فیلتر تصفیه

از فیلتر جهت پاک سازی و شفاف سازی آب استفاده می شود. این فیلترها بر حسب کاربرد و هدف تصفیه در سه نوع دیاتومه ، کارتریجی و شنی مورد استفاده قرار می گیرند. البته فیلتر دیاتومه نسبت به کارتریجی به سبب قابلیت جذب ذرات با قطر کمتر، کاربرد بیش تری دارد.

اجرای رینگ جکوزی
اجرای رینگ جکوزی

مواد معطر

گاها جهت لذت بخش کردن استفاده از جکوزی از مواد معطر در آب استفاده می شود. اکثر این مواد ضرری برای سلامت بدن ندارند اما چون عمدتا حاوی مواد چرب هستند، افزودن آن ها به آب به نوعی موجب افزایش میزان آلودگی آب می شود که نتیجه آن سخت تر کردن عملکرد فیلترهای تصفیه می باشد.

رینگ جکوزی

رینگ جکوزی از ابتدایی ‌ترین و مهم‌ ترین تجهیزات جکوزی به شمار می رود. این لوله‌ که نازل‌ ها بر روی آن قرار می گیرند در دو قسمت بالا و پایین وان نصب می گردد. همچنین رینگ‌ باید با قطری ساخته شود که افت فشار در آن‌ به گونه‌ ای نباشد که دبی آب خروجی از نازل‌ های مختلف، متفاوت گردد. همچنین رینگ جکوزی در دو نوع استیل و گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد که نوع استیل آن مرغوب تر است.

کف شور

کف شور از تجهیزات گردش آب به حساب می ‌آید و در پایین ‌ترین قسمت وان قرار می‌ گیرد. وظیفه کف شور ، خارج کردن آب و انتقال آن به نازل‌ ها است.

تجهیزات روشنایی

لامپ ‌های روشنایی به منظور روشن کردن محیط داخلی وان و در انواع مختلف با نورپردازی های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

روشنایی جکوزی
تجهیزات روشنایی استفاده شده در جکوزی

جکوزی خانگی

به علت مسافت زیاد و مشکلات ترافیکی و بهداشتی استفاده از جکوزی های عمومی ، امروزه تمایل افراد جهت استفاده از جکوزی خانگی رو به افزایش است. اصول ساخت جکوزی خانگی با عمومی تفاوت چندانی ندارد، هر چند بدیهی است که در یک جکوزی خانگی معمولا به علت ابعاد کوچک تر و تعداد نفرات استفاده کننده کم تر، از پمپ ‌هایی با توان کم تر و لوله ‌هایی با سایز کوچک تر استفاده می‌ شود. البته انواعی نیز در بازار تحت عنوان جکوزی آماده و جکوزی خانگی به فروش می‌‌ رسند، که نیازی به تعبیه سیستم لوله کشی ندارند و از پمپ هایی با توان بسیار پایین استفاده می کنند. علی رغم کاهش هزینه ها ، امکان بهره گیری از ماساژ استاندارد در این جکوزیها وجود نداشته و بیش تر شبیه به یک وان آب گرم با ریزش ملایم آب می باشند.

تخلیه آب جکوزی خانگی

در جکوزی خانگی عمدتا پس از هر بار استفاده، آب تخلیه می شود و برای تخلیه آب از یک لوله فاضلاب استفاده می شود. البته اگر جکوزی خانگی بزرگ تر باشد، توصیه می شود دو لوله فاضلاب در نظر گرفته شود تا در صورت مسدود شدن هر یک از خروجی ها، آب به راحتی تخلیه شود. همچنین بعضی از جکوزیهای خانگی مجهز به المنت حرارتی جهت گرم کردن آب نیز می باشند.

نقشه ساخت جکوزی
ساخت جکوزی در حیاط

نگهداری جکوزی

به سبب دمای بالاتر آب در جکوزی به نسبت استخر ، نگهداری جکوزی از اهمیت زیادی برخوردار است. چراکه در دمای بالاتر امکان و احتمال رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها مانند انواع باکتری ها و ویروس ها در آب، بیش تر است. همچنین دمای بالای آب، باعث باز شدن بیش تر حفره های پوست بدن انسان شده و احتمال بروز بیماری های پوستی را برای شناگران افزایش می دهد. به همین سبب لازم است اقداماتی نظیر ضدعفونی کردن آب ، کنترل PH ، کنترل قلیائیت ، کنترل سختی و … در دستور کار قرار گیرد.

ضدعفونی کردن آب

کلر ، پرکاربرد ترین ماده ضدعفونی کننده آب جکوزی به شمار می رود. میزان کلر مناسب برای جکوزی، عموما لازم است در محدوده ۱.۵ تا ۳ ppm باشد. به طوری که می توان میزان کلر را هفته ای سه مرتبه و یا هر بار پیش از استفاده و پس از آن، اندازه گیری کرده و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل نمود.

کنترل PH آب

میزان ایده آل PH آب جکوزی، عموما بین ۷.۲ تا ۷.۶ است. عدد PH بالاتر و یا پایین تر از این مقادیر، می تواند باعث بروز مشکلات پوستی برای شناگران گردد. همچنین میزان PH آب را نیز می توان هفته ای سه مرتبه و یا هر بار پیش از استفاده و پس از آن به وسیله کیت اندازه گیری PH ، اندازه گیری نمود.

ساخت جکوزی ارزان
کاشی کاری جکوزی

کنترل قلیائیت آب

علیرغم اهمیت کنترل PH آب جکوزی ، لازم است توجه شود که کنترل قلیائیت آب نیز بسیار اهمیت دارد. میزان قلیائیت آب ، نشانگر میزان مقاومت آن در برابر تغییر PH است. میزان قلیائیت مناسب آب جکوزی ، عموما بین ۸۰ تا ۱۲۰ ppm است.

کنترل سختی آب

میزان سختی آب ، نشان دهنده میزان املاح و مواد معدنی موجود در آب، مخصوصا کلسیم و منیزیم است. آب لازم است دارای میزان مشخصی از سختی به سبب جلوگیری از خورندگی مواد فلزی مانند مس ، آلومینیوم و آهن باشد. بنابراین لازم است جهت جلوگیری از خوردگی سیستم لوله کشی و تجهیزات جکوزی ، میزان سختی آب کنترل گردد. میزان سختی قابل قبول در آب جکوزی، عموما بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ ppm می باشد.

جکوزی خانگی
جکوزی خانگی

نظافت استفاده کنندگان

تمیز بودن بدن استفاده کنندگان از جکوزی ، یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در نگهداری و کیفیت آب است. بدن انسان پیش از دوش گرفتن ، دارای مقدار زیادی چربی ، آلودگی می باشد. ورود این مواد به جکوزی، بار زیادی را به فیلتر تصفیه وارد نموده و مصرف مواد ضدعفونی کننده را نیز افزایش می دهد.

هزینه ساخت جکوزی خانگی

مهم ترین بخش موثر در قیمت جکوزی با توجه به کوچک بودن ابعاد سازه اولیه، تجهیزات جکوزی می باشد. مدار تصفیه ، سیستم گرمایش ، پمپ های ماساژ و سایر تاسیسات جکوزی در برندهای مختلف و طبیعتا با قیمت های مختلف ارائه می شوند که می توانند در مقدار نهایی هزینه جکوزی موثر باشند.

برای مطالعه بیشتر:

هزینه ساخت استخر

قیمت تاسیسات استخر

وان حمام

طراحی ویلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 نظر)

۶۳ نظر

  1. جکوزی خانگی تصفیه آب و کلر زنی چگونه صورت میگیرد؟

  2. جکوزی خانگی در هر بار استفاده باید آبش تخلیه بشه؟ ایا خودش سیستم بازچرخانی و تصفیه داره؟