استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

تیرآهن هاش

تیرآهن-هاش
تیرآهن-هاش

تیرآهن هاش یا بال پهن که با نام های H و IPB هم شناخته می شود، تیرآهنی است که طول بال هایش نسبت به تیراهن معمولی IPE بزرگتر می باشد و در واقع اندازه بال و ارتفاع تیراهن تقریبا برابر است و کاربرد اصلی آن برای ستون های ساختمان می باشد و نوع هندسه آن باعث استحکام بیشتر سازه در برابر بارهای وارده و ارتعاشات می باشد. در واقع تیرآهن هاش برای رفع محدودیت های تیراهن معمولی طراحی شده است به طوری که این تیراهن در دو جهت عمود برهم مقاومت یکسانی از خود نشان می دهد.

تیرآهن هاش چیست ؟

تیراهن IPB تحت سه استانداردst37  و st44 و st52 تولید می گردد که متداول ترین نوع آن تیرهای تولید شده با  st44 می باشد. سهم بزرگی از بازار آهن کشور در مورد تیرآهن هاش را کشورهای خارجی تسخیر کرده اند اما در سالهای اخیر ذوب آهن اصفهان نیز به جرگه تولیدکنندگان این محصول پیوسته است.

انواع تیرآهن هاش

تیراهن هاش در دو نوع سبک و سنگین تولید و عرضه می شود.

تیراهن هاش سنگین

این تیراهن با نام های IPBV  یا HEB شناخته شده و ضخامت بال های آن نسبت به نوع دیگر بیشتر است. این تیراهن یکی از پر فروش ترین تیراهن ها می باشد.

تیراهن هاش سبک

این تیراهن با نام های IPBL  یا HEA شناخته شده و ضخامت بال های آن نسبت به هاش سنگین کمتر است.

قیمت هاش سنگین

قیمت تیرآهن هاش سنگین را از میان کارخانه ترک ، هاش سنگین HEB و کارخانه ذوب آهن اصفهان پیدا کردن. وزن تیر آهن هاش سنگین به شرح زیر است:

سایز هاش سبک وزن شاخه kg/m
100 20.8
120 27.2
140 34.4
160 43.4
180 52.2
200 62.5
220 72.8
240 84.8
260 94.8
280 105
300 119
320 129
340 137
360 145
400 158
450 174
500 191
550 203
600 216
650 229
700 245
800 267
900 297
1000 320

قیمت تیرآهن بال پهن

یکی از بهترین مقاطع مورد استفاده برای ستون یا تکیه گاه های عمودی، تیرآهن بال پهن است؛ زیرا از نظرمقاومت بهتر از مقاطع دیگر عمل میکند، علاوه بر این در اکثر شرایط اجرایی، اتصال تیر به راحتی روی آنها انجام می شود. از تیرآهن بال پهن برای ساخت تیر و خرپا نیز استفاده می گردد.

علاوه بر موارد فوق در صنعت پل سازی، اسکله سازی، بلند مرتبه سازی، پتروشیمی، پالایشگاه، کشتی سازی، سد سازی و موارد مشابهی که نیاز به مقاومت بالا یا طول زیاد باشد، تیراهن هاش اولین گزینه مطلوب است.

تیرآهن هاش سنگین
تیرآهن هاش سنگین

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

تفاوت در شکل ظاهری

تفاوت عمده تیراهن معمولی و تیرآهن هاش در شکل سطح مقطع آنها می باشد، سطح مقطع تیراهن IPE شبیه به حرف I انگلیسی و سطح مقطع تیراهن IPB شبیه به حرف H انگلیسی می باشد.

هر دو تیراهن دارای بال های بالا و پایین و جان می باشند و تفاوت آن ها در نسبت اندازه بال و جان است. در تیراهن I عرض بال به جان کمتر از تیرآهن هاش می باشد به طوری که در تیراهن H این نسبت نزدیک به یک می باشد.

تیراهن های آی شکل معمولا در ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر تولید می شوند در حالیکه تیرآهن های هاش در ارتفاع مابین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر شاخته می شوند.

تفاوت در کاربرد

تفاوت های ساختاری تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی باعث شده کاربردهای آنها متفاوت باشد و ، هرچند که هردوی آنها در سراسر جهان در بخشهای مختلف ساختمان سازی بسیار پرکاربرد هستند.

تیرآهن هاش به دلیل سطح مقطع خاص آن می تواند برای مصارف با طول ۱۰۰ متر استفاده شود در حالیکه حداکثر طول ساخت در تیراهن معمولی ۳۰ متر می باشد، در نتیجه در این مورد محدودیت استفاده تیراهن هاش کمتر است.

از آنجایی که وظیفه ستون انتقال تنش طبقات ساختمان بالایی ساختمان به پایین است، و تنش نسبت بار وارده به سطح مقطع می باشد، تیرآهن H شکل به دلیل سطح مقطع بزرگتر تنش کمتری منتقل میکند و در نتیجه کاربرد مناسب تری برای ستون نسبت به تیرآهن I شکل دارد.

به دلیل همسان بودن اندازه عرض بال و جان در تیرآهن IPB، در مقابل نیروهای خمشی و برشی بهتر عمل میکند و طیف وسیع تری از کاربرد در ساختمان خواهد داشت.

از تیرآهن هاش، در صنعت استفاده های زیادی می شود که در مورد تیراهن آی شکل این چنین نیست.

تفاوت در تحمل بار

تیرآهن هاش به دلیل نوع هندسه آن ها مقاومت قابل توجهی در برابر نیروهای برشی و خمشی نسبت به تیرآهن معمولی دارند. پهنای بال یا همان عمق زیاد این تیراهن باعث شده استفاده از آن ها استحکام بیشتری به سازه ببخشد و همانطور که پیشتر گفته شد سطح مقطع بیشتر تیرآهن IPB در بار ثابت تحت تنش کمتری نسبت به تیرآهن IPE قرار می گیرد.

انواع تیرآهن هاش

انواع تیرآهن هاش

تولید کنندگان تیرآهن هاش

بخش اعظم تیرآهن هاش موجود در کشور وارداتی می باشد به طوری اکثرا از کشورهای ترکیه، کره جنوبی، اسپانیا، چین و اکراین وارد کشور می شود، در بعضی موارد تیراهن های چینی مورد تایید پیمانکاران قرار نمیگیرد.

چند سالی است که در داخل کشور کارخانه ذوب آهن اصفهان مبادرت به تولید تیرآن IPB نموده و درون کشور توزیع و مصرف می شود. لازم به ذکر است که تیر آهن های هاش ذوب آهن فقط در سه سایز ۱۴ و ۱۶و ۱۸ سبک تولید می گردد.

ابعاد تیرآهن هاش

برای ابعاد تیراهن معمولا طول و ابعاد سطح مقطع مطرح می شود. معمولا پروفیل های ساختمانی در سایزهای ۶ تا ۱۴ متر می باشند و در کشورهای مختلف با استانداردهای متفاوتی تولید می شوند که استاندارد اروپا از جمله معروفترین آن ها بوده و در ایران نیز این نوع استاندارد برای تهیه انواع پروفیل های ساختمانی از جمله هاش مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند که پرمصرف ترین طول تیراهن ۱۲ متر می باشد. از طرفی تیراهن هر چه قطر بیشتری داشته باشد به طبع میتواند مقاومت بالاتری را از خود در تحمل فشار و وزن از خود نشان دهد.

سایزهای تولیدی هاش متنوع بوده و از سایز ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر تولید می شود که سایز های بالای ۷۰۰ میلیمتر فقط برای مصارف خاص بوده و نادر می باشند. در کارخانه ذوب آهن اصفهان نیز  از این نوع تیر آهن هاش در سایز های ۱۶۰، ۱۸۰ و ۲۰۰ تولید میشود و در بازار موجود می باشد.

کیفیت تیرآهن هاش را چگونه تشخیص دهیم؟

در ساختمان های فولادی مهمترین نکته در کیفیت ساخت و ساز، کیفیت تیرآهن می باشد. مانند هر کالای دیگری کیفیت تیرآهنهای کارخانههای مختلف با هم متفاوت است، هرچند که تمامی تیرآهن های تولیدی در کارخانجات معتبر تحت استاندارد ساخته می شوند.

تیراهن های هاش نیز بسته به کشور سازنده و استاندارد ساخته شده کیفیت متفاوتی دارند، هرچند که مهمترین نکته کنترلی در خرید تیراهن هاش اعتبار کارخانه تولیدکننده یا شرکت فروشنده است اما نکاتی را می توان هنگام خرید بررسی کرد، به عنوان نمونه حتما استانداردی که تیراهن تحت آن ساخته شده به نظر خریدار برسد و جزو استانداردهای معتبر جهانی یا داخلی باشد، از نظر ظاهری تیراهن باید در تمام طول خود داراری ضخامت یکسان باشد و یکنواخت ساخته شده باشد به طوری که بدنه تیراهن تراز باشد.

کیفیت تیرآهن هاش

کیفیت تیرآهن هاش

چرا تیرآهن هاش به تیرآهن معمولی ارجحیت دارد؟

 1. اطمینان بیشتر برای ساخت و ساز بلند مرتبه
 2. حذف مشکلات جوشکاری در استفاده از قوطی در ستون ها
 3. سرعت بالاتر نسبت به استفاده از قوطی به دلیل حذف عملیات جوشکاری
 4. کاهش هزینه جوشکاری و پرتی مصالح فولادی در ساخت تیرورق
 5. افزایش مساحت مفید ساختمان
 6. مقاومت بیشتر در مقابل نیروهای خمشی و برشی نسبت به تیرآهن معمولی
 7. مقاومت یکسان در دو جهت عمود بر هم در برابر بار
 8. مناسب برای ساخت سازه های صلب
قیمت تیرآهن هاش

تیرآهن دست دوم

قیمت تیراهن هاش

قیمت آنها با توجه به نوع آهن کیفیت و خلوص آن متفاوت می باشد. دو نکته بسیار مهم در خرید تیراهن و هاش مد نظر قرار گیرد که یکی کیفیت و دیگری قطر آن است. معمولا قیمت این نوع تیراهن به دلیل وارداتی بودن و وابستگی به قیمت ارز روزانه متفاوت بوده و شرکت های پخش کننده قیمت تیراهن هاش را به صورت حضوری یا تلفنی اعلام می کنند، اما همانند سایر آهن آلات قیمت تیراهن هاش به صورت کیلویی اعلام می شود. به طور میانگین قیمت هر کیلو تیراهن هاش حدود ۲ برابر قیمت تیراهن معمولی می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

قیمت میلگرد ۱۴

قیمت میلگرد بافق یزد

قیمت هر شاخه میلگرد ۱۴

خرید میلگرد از کارخانه ذوب آهن اصفهان

خرید میلگرد از کارخانه

قیمت روز میلگرد بناب

قیمت میلگرد نیشابور

فروش میلگرد نیشابور

قیمت میلگرد بناب

قیمت میلگرد اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ نظر

 1. تیرآهن هاش جوشکاری شده است یا به صورت قالبی می باشد؟

 2. تیرآهن هاش بهتر است یا ناودانی و درکجا ها استفاده میشن؟

 3. تشخیص امکان استفاده مجدد از تیر آهن هاش دست دوم به عهده کدوم ارگان هست و اگر کسی تمایل به این کار داشته باشه باید اهن رو برای آزمایش سالم بودن به کجا ببره

 4. میشه برای ستون های سازه از تیرآهن هاش استفاده بشه و استفاده از تیر آهن های دست دوم چقدر میتونه کیفیت و امنیت سازه رو به خطر بندازه

 5. باتوجه اینکه گفتید تیرآهن هاش دو برابر قیمت تیرآهن معمولی هستش باید چگونه کیفیت آن را تشخیص دهیم

 6. سلام IPBV یا همون تیرآهن هاش سنگین چه ویژگی هایی داره و چطوری میشه اون رو از تیرآهن هاش سبک تشخیص داد ؟

 7. تیرآهن هاش‌ سبک و سنگین چه مزیتی نسبت به هم دارن و قیمتشون چقدر تفاوت داره ؟

 8. ابعاد مختلف تیر آهن هاش برای کار های متفاوت استفاده میشه یا فقط برای انجام یک کاره

 9. سلام چطوری تیرآهن هاش باعث افزایش مساحت مفید ساختمان میشه؟

 10. استفاده از تیر آهن هاش دست دوم برای سازه تا چ حد پیشنهاد میشه

 11. از تیرآهن هاش برای ستون های سازه استفاده کنیم یا تیرآهن معمولی هم مشکلی نداره

 12. سلام تیرآهن هاش سبک و سنگین چه تفاوتی با هم دارند و هرکدوم برای چه کاری بیشتر ازشون استفاده میشه؟؟!

 13. سلام از تیر آهن هاش برای نصب پل روی رودخانه برای عبور انسان در حد یک متر و حتی کمتر عرض میشه استفاده کرد ؟

 14. قیمت تیرآهن هاش در سال ۱۴۰۰ چند درصد افزایش داشته؟

 15. تیرآهن هاش امروزه در ساختمان سازی ایران استفاده نمی شود

 16. کاش قیمت روز رو هم ارائه بدید، البته انقد متغیره که انتظاری نمیره هر روز آپدیت کنید.