استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

تخریب ساختمان

تخریب ساختمان
تخریب با بیل مکانیکی

تخریب ساختمان که از اولین مراحل ساخت و ساز بوده به هر گونه اقدامات در جهت جداسازی مصالح از ساختمان به منظور حذف، نوسازی، تعمیر، مرمت و بازسازی تمام یا قسمتی از سازه اطلاق می گردد. انواع روش های تخریب ساختمان را می توان به تخریب دستی، تخریب مکانیکی و تخریب به روش انفجار دسته بندی نمود. مراحل تخریب ساختمان قدیمی شامل بررسی نقشه بنا، حذف مواد خطرناک، تهیه برنامه برای تخریب و اقدامات ایمنی می باشد. در این مطلب به معرفی چگونگی تخریب ساختمان پرداخته شده است.

تخریب دستی ساختمان

تخریب دستی ساختمان که غالبا در ساختمان های کوچک و همچنین مکان های تنگ مورد استفاده قرار می گیرد به معنای تخریب سازه توسط نیروهای انسانی و با استفاده از ابزاری همچون کلنگ، پتک، قلم و چکش و … می باشد. این روش به صورت بالا به پایین انجام می شود، به طوری که تخریب از بالاترین نقطه سازه یعنی سقف آغاز گردیده و تا سطح زمین ادامه می یابد.

تخریب دستی ساختمان
تخریب دستی ساختمان

مراحل تخریب ساختمان قدیمی به روش دستی شامل آماده سازی سایت، برداشتن اجزای غیر ساختاری، تخریب دیوارهای پیرامونی و بالکن ها، دیوارهای داخلی و سقف می باشد. آماده سازی سایت به معنای قطع کلیه انشعابات همچون برق، آب، گاز و جمع آوری الحاقات همچون کابل ها، شلنگ گاز و … می باشد. پس از این مرحله اجزای غیر ساختاری سازه مانند در، پنجره، شیشه، سقف کاذب و … از محل پروژه جمع آوری می گردد. همچنین عناصر مکانیکی همچون آسانسور، تهویه و … نیز باید در این مرحله حذف گردند. در گام بعد باید به حذف عناصر پیش آمده ساختمان همچون بالکن ها و همچنین دیوارهای پیرامونی ساختمان پرداخت. پس از دیوارهای پیرامونی اقدام به تخریب دال های کف ساختمان از دهانه میانی تا تیرهای تکیه گاهی می گردد. در نهایت نیز ستون های ساختمان حذف می شوند.

هزینه تخریب ساختمان به روش دستی کمتر از روش مکانیکی می باشد و چندان به تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته نیازمند نمی باشد. اما در عین حال سبب کاهش سرعت اجرای عملیات نسبت به روش مکانیکی و یا انفجاری می گردد.

تخریب مکانیکی ساختمان

در تخریب مکانیکی ساختمان به منظور اجرای عملیات تخریب از ابزار و ماشین آلات عظیمی همچون بیل مکانیکی، لودر، قیچی هیدرولیک و پیکور استفاده می گردد. در این روش تکنیک هایی همچون گوی تخریب، روش بالا به پایین، برش اره ای، استفاده از لودر، روش دریل کردن، استفاده از ماشین آلات و تجهیزات روبوتیک، روش برش و بلند کردن و … به کار گرفته می شود. برخی از این تکنیک های مورد استفاده به شرح زیر می باشند:

تخریب ساختمان به روش گوی تخریب

تخریب مکانیکی با استفاده از گوی یکی از قدیمی ترین انواع روش های تخریب ساختمان می باشد که در آن با استفاده از یک گوی فلزی سنگین متصل به جرثقیل از خارج ساختمان به صورت آونگی و یا قائم به ساختمان ضربه زده می شود. استفاده از این روش نیازمند فضای زیادی بوده و علاوه بر این موجب ایجاد آلودگی صوتی و نیز انتشار گرد و غبار در فضا می گردد.

 

تخریب ساختمان به روش گوی تخریب
تخریب ساختمان به روش گوی تخریب

تخریب ساختمان به روش بالا به پایین

در این روش نیز همانند تخریب دستی به روش بالا به پایین، عملیات تخریب از بالاترین نقطه ساختمان شروع شده و تا پایین ترین نقطه ادامه می یابد. در تخریب مکانیکی به روش بالا به پایین در ابتدا ماشین آلات مورد نیاز با استفاده از ماشین آلات مخصوصی همچون جرثقیل به بالای سازه مورد نظر برده شده و عملیات آغاز می گردد. پس از این مرحله، گام های این روش شامل ایجاد رمپ موقت، تخریب ایوان ها، بالکن ها و تیرهای پیش آمده، اعضای سازه ای و در نهایت تخریب ستون ها می باشد.

قوانین تخریب ساختمان
تخریب مکانیکی به روش بالا به پایین

تخریب ساختمان با لودر

این روش یکی از رایج ترین و متداول ترین روش های تخریب ساختمان می باشد. غالبا استفاده از لودر در ساختمان های کوچک به تنهایی کافی می باشد، اما در ساختمان های بلند ممکن است که به تجهیزات و روش های دیگری هم نیاز باشد. استفاده از این روش تنها زمانی مجاز است که فاصله ساختمان مورد نظر با خانه های مجاور زیاد بوده و یا در صورت نزدیکی اطمینان حاصل شود که برای آنها خطری ایجاد نمی نماید. باید توجه داشت که اگرچه تخریب ساختمان با لودر موجب کاهش هزینه و افزایش سرعت عملیات می گردد، اما در مقابل امکان استفاده مجدد از مصالحی همچون آجر وجود نخواهد داشت.

تخریب مکانیکی ساختمان به روش فرو ریختن پیش بینی شده

روش فرو ریختن پیش بینی شده یکی دیگر از روش های تخریب مکانیکی ساختمان می باشد. در این روش با حذف اصولی و یا تضعیف عناصر اصلی سازه ای اقدام به تخریب می نمایند. به طوری که دستورالعمل های مربوطه جهت تخریب اعضای سازه ای باید به گونه ای باشد که ضمن پیشگیری از فرو ریختن زود هنگام، موجب فرو ریختن آوار حاصله از عملیات تخریب در محل های پیش بینی شده گردد. در طول عملیات تخریب مکانیکی به روش فرو ریختن پیش بینی شده، حداقل فاصله ایمنی که معادل با ۱/۵ برابر عنصر سازه ای در حال تخریب می باشد باید رعایت شود. این روش باید در ساختمان های با ارتفاع کمتر از ۱۵ متر مورد استفاده قرار گیرد.

روش برش اره ای

این روش که یکی از روش های نوین تخریب ساختمان می باشد و غالبا زمانی استفاده می گردد که نیاز به ایجاد تغییر و یا کارهای اضافی در ساختمان همراه با کاهش سر و صدا باشد. این دستگاه ها دارای تیغه های الماسه بوده و شیارهای کاملا مستقیمی در بتن ایجاد می نمایند. در صورتی که خطر ریزش آب بر روی دستگاه وجود نداشته باشد، به منظور کاهش انتشار گرد و غبار می توان بر روی تیغه الماسه و محل برش، آب اسپری کرد.

مراحل تخریب ساختمان
روش برش اره ای

روش برش و پایین آوردن

از آنجایی که امروزه بیشتر خانه ها در مناطق پر تراکم شهری واقع شده اند و امکان تخریب ساختمان با روش هایی همچون استفاده از مواد منفجره و یا گوی ها وجود ندارد، روش برش و پایین آوردن ابداع شده و مورد استفاده قرار گرفت. در این روش از جک های هیدرولیکی به منظور پایین آوردن طبقه به طبقه سازه مورد نظر استفاده می شود.

تخریب مکانیکی به روش برش و بلند کردن

در تخریب ساختمان به روش برش و بلند کردن ، در ابتدا اقدام به برش سازه به قطعات مختلف گردیده و سپس این قطعات با استفاده از جرثقیل بلند شده و به زمین انتقال می یابند. باید توجه نمود که در انتقال این قطعات به زمین باید نهایت احتیاط و دقت اعمال شده و از پرت کردن آنها خودداری گردد. پس از این مرحله قطعات انتقال یافته یا بر روی زمین تخریب می شوند و یا اینکه به جای دیگری انتقال می یابند. شایان ذکر است که پیش از آغاز عملیات برش، باید پایداری سازه ای بخش های باقی مانده ساختمان مورد بررسی قرار گرفته و عضو سازه ای مورد تخریب توسط تکیه گاه های موقت محکم گردد.

تخریب مکانیکی ساختمان با کشش طناب سیمی

در تخریب مکانیکی با طناب سیمی از کابل فولادی متصل به ماشین جا به جا کننده و یا دستگاه وینچ مکانیکی برای پایین کشیدن اعضای سازه ای استفاده می گردد. اصول تخریب ساختمان با کشش طناب سیمی به شرح زیر می باشد:

در حین عملیات کشش ماشین باید موازی با خط کشش بوده و فاصله ایمنی به اندازه ۱/۵ برابر ارتفاع ساختمان، بین ماشین و ساختمان حفظ گردد. طناب یا زنجیر مورد استفاده در عملیات کشش باید دارای تنش کششی بیشتر از ۴ برابر نیروی تئوری مورد نیاز بوده و حداقل ۲ بار در روز از نظر سایش و آسیب احتمالاتی بررسی شده و در صورت لزوم تعویض گردند. همچنین به منظور پیشگیری از بریدگی طناب در حین تخریب ساختمان ، باید لبه های تیز قسمتی که طناب به دور آن پیچیده شده است به طور کامل پوشیده شود.

استفاده از روش مکانیکی کشش طناب سیمی تنها در ساختمان های با ارتفاع حداکثر ۱۵ متر مجاز می باشد.

به منظور اطمینان از سقوط کنترل شده قسمت های تخریب شده ساختمان، می توان بخش پایینی دیوار را با دقت تضعیف نمود.

کلیه کارگران باید از مناطقی که خطر تضعیف طناب یا کابل وجود دارد دور بمانند.

تخریب ساختمان با تجهیزات روبوتیک

این روش یکی از مدرن ترین روش های تخریب ساختمان می باشد که در آن از روبات هایی به منظور برش بتن استفاده می گردد. از این تجهیزات در تخریب اجزای کوچکتر سازه همچون دیوارهای نازک، جان پناه ها، دیوارهای برشی، دیوارهای حائل و … استفاده می شود. از مزایای این روش امکان جداسازی سنگدانه ها از یکدیگر و بازگردانی آن به چرخه تولید بتن می باشد.

روش های نوین تخریب ساختمان
استفاده از تجهیزات روبوتیک در تخریب ساختمان

تخریب ساختمان به روش انفجار

این روش غالبا در سازه هایی همچون ساختمان های مرتفع (برج ها)، سیلو ها، پل ها و سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. در تخریب ساختمان به روش انفجار در ابتدا به منظور پیش بینی نحوه انفجار توسط نرم افزارهایی اقدام به آنالیز سازه نموده و پس از آن مواد منفجره (معمولا دینامیت) در مکان های تعیین شده قرار داده می شود و تخریب انجام می گردد. در برخی موارد حتی نیاز به مدلسازی سه بعدی سازه ها نیز می باشد.

در این روش اگر تخریب به سمت خاصی مد نظر باشد باید ابتدا ستون های آن سمت تخریب گردند و اگر تخریب ساختمان بر روی قاعده خود و به صورت داخلی مد نظر باشد غالبا در ابتدا ستون های میانی و چند ثانیه پس از آن ستون های کناری حذف می شوند.

اگرچه تخریب ساختمان به روش انفجار دارای مزایایی همچون هزینه کم و سرعت عمل بالا می باشد اما دارای معایبی از قبیل انتشار مقدار زیادی گرد و غبار، ایجاد آلودگی صوتی فراوان، امکان خرد شدگی و پرتاب اجزای سازه و همچنین خطرات استفاده از مواد منفجره می باشند.

چگونگی تخریب ساختمان
تخریب به روش انفجار

قوانین تخریب ساختمان

۱- پیش از آغاز عملیات تخریب ساختمان ، خانه ها و نیز معابر اطراف محل پروژه باید مورد بررسی قرار گرفته و به منظور جلوگیری از سقوط ضایعات و نخاله های حاصله بر روی عابرین، محل مربوطه به طور کامل توسط داربست و پوشش های توری سیمی و … محافظت گردد، به گونه ای که شیب این محافظ به سمت داخل ساختمان باشد.

۲- به منظور جلوگیری از آسیب به تاسیسات زیر زمینی و همچنین پیشگیری از ایجاد لرزش و مزاحمت برای املاک مجاور حین عملیات تخریب، باید اثرات ضربه ای مقاطع سازه ای تخریب شده بر روی سقف ها و یا زمین مورد بررسی قرار گیرد.

۳- در تخریب ساختمان باید توجه داشت که از فرو ریختن یکباره قسمت های بزرگ سازه همچون سقف جلوگیری به عمل آید. به طور کلی باید از تخریب قسمت هایی از سازه که ریزش ناگهانی سایر قسمت های سازه را در پی دارند، جلوگیری شود. به منظور برش تیرها در ابتدا باید آنها را به صورت مناسب مهار کرده و سپس اقدام به برش زدن تیرها گردد.

۴- نخاله ها و ضایعات حاصل از تخریب ساختمان نباید به صورت سقوط آزاد به بیرون پرتاب شوند، مگر آنکه از درون کانال های چوبی و یا فلزی اقدام به این کار گردد که در این حالت در صورتی که شیب این کانال ها بیشتر از ۴۵ درجه باشد، کانال ها باید از چهار طرف کاملا مسدود شوند. همچنین دهانه های خارجی آنها نیز باید مجهز به یک دریچه محکم باشد.

۵- پیش از شروع حذف دیوارهای خارجی و کف طبقه زیرین، باید ضایعات و نخاله های حاصل از تخریب طبقه بالایی جمع آوری شده و در محل مناسب انبار گردد. باید توجه نمود که محل جمع آوری این نخاله ها باید به صورتی باشد که مزاحمتی برای ساختمان های اطراف و عابران ایجاد نکرده و ضمنا موجب محدودیت فضای کاری کارگران و ماشین آلات نیز نگردد.

۶- ماشین آلات مورد استفاده به منظور تخریب ساختمان باید دارای وزنه تعادلی بوده و بر روی سطح صاف و محکم کار کنند. همچنین کابین این ماشین ها به منظور پیشگیری از برخورد نخاله ها با اپراتور و محافظت از آنها، باید دارای شیشه های ضد ضربه باشند. شایان ذکر است که بررسی مداوم این تجهیزات و نیز کابل ها به منظور جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار لازم و ضروری می باشد.

هزینه تخریب ساختمان

هزینه تخریب ساختمان وابسته به عوامل متعددی همچون نوع سازه (بنایی، فلزی یا بتنی)، روش تخریب مورد استفاده (دستی، مکانیکی و انفجاری)، وسعت پروژه، محل و موقعیت آن، تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده، تعداد نیروهای کار و دستمزد آنها و … می باشد. اما به طور کلی می توان گفت در ساختمان های کوچک، غالبا هزینه تخریب ساختمان به روش دستی کمتر از دو روش دیگر می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

سبک سازی ساختمان

پیمانکار ساختمان ، صفر تا صد اجرا

مراحل ساختمان سازی از طراحی تا اجرا

۱۴ نظر

 1. تخریب ساختمان با کدام یک از روشهای که گفتید بی خطره؟وایا برای هرکدام از روشها به مجوز نیاز هست؟

 2. سلام تخریب ساختمان به روش انفجار خطرناک نیست مخصوصا در محله هایی که اطراف ساختمانی که قراره تخریب بشه کلی ساختمون دیگه هست این انفجارها رو چطوری انجام میدن و چطوری کنترل می کنند که باعث آسیب زدن به خونه های مجاور و تخریب کوچه و خیابان نشه ؟

 3. هزینه کدام یک از انواع تخریب کمتره و ایا تخریب ساختمان با انفجار در فضای شهری امکان پذیره ؟ به منازل کناری صدمه وارد نمیشه ؟

 4. برای تخریب ساختمان های بلند و داخل شهر باید مجوز کدوم اداره ها رو داشته باشی یا از کجا تیم مناسبو پیدا کنم

 5. به نظرتون تخریب به روش لودر برای ساختمان های بزرگ خیلی زمان بر نیست؟

 6. سلام قبل از تخریب ساختمان چه نکاتی رو حتما باید مدنظر قرار داد
  کل ساختمان تخلیه شده و درب پنجره ها هم جدا شده ، نگرانی من از بابت لوله های آب و برق و گاز هستش!؟!

 7. سلام ما یه خونه داریم از لحاظ بافت و نما و کلا خیلی قدیمیه و تقریبا در نزدیکی مرکز شهر قرار داره و میخواییم بکوبیم و از نو بسازیم و ئه ساختمون پنج طبقه جایگزینش بسازیم تنها مشکل تخریب ساختمون هست چون دو طرف خونه خونه های دیگه ای مثل همین خونه ما وجود داره و اصلا دوست نداریم بهشون ضرر برسونیم چه روشی برای تخریب این تیپ ساختمون ها پیشنهاد میدین؟!

 8. تخریب ساختمان ۴ طبقه ۱۲۰ متر زیربنا چقدر میشه هزینه ش و زمان ش؟

 9. برای تخریب ساختمان بتنی چطور می تونم باهاتون تماس بگیرم؟

 10. تخریب ساختمان به روش امنفجار در ایران هم انجام میشه؟

  • سلام جناب احمدی
   به تازگی تخریب انفجاری کنترل شده در ایران با موفقیت انجام شده است. انتظار میرود این شیوه تخریب در سال های آینده بیشتر مورد استفاده باشد.

 11. تخریب با ابزار روبوتیک در ایران هم هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت