استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

انواع تابلو برق ساختمان

تابلو برق
انواع تابلو برق

انواع تابلو برق ساختمان محل قرارگیری کلیدهای قطع، فرمان و تجهیزات حفاظتی هستند که متناسب با نوع کاربرد، برای کاهش احتمال خطا در سایز ها و انواع مختلفی در دسترس است. انواع تابلو برق براساس سطح ولتاژ و درجه حفاظت موردنیاز به دو دسته فشار متوسط و فشار ضعیف تقسیم می شوند که تابلوهای LV در سطح ۱۰۰۰ ولت و تابلو های MV از ۱۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ ولت تولید می شوند. علاوه بر آن خرید تابلو های برق از نظر فرکانس، جریان، کسینوس فی، توان و… نیز صورت می گیرد.

انواع تابلو برق ساختمان
انواع تابلو برق ساختمان

کاربرد تابلو برق در انواع ساختمان ها

انواع تابلو برق ساختمان همانطور که از نامشان مشخص است، برای محیط های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

تابلو کنتور برق

تابلو کنتور برق وظیفه تغذیه کل سیستم ساختمان را از ترانس و یا ژنراتور بالا دست دارد که شامل سه قسمت ورودی برق، کنتور و خروجی است. در قسمت ورودی کنتور ، یک یا دو سیم موازی و یا دو سیم ورودی به همراه کوپلینگ متصل به مدارات حفاظتی و کنترلی، سرویس را دریافت و از طریق انواع تابلو برق فشار ضعیف ساختمان ، سیم و کابل های کوچک تر را در سراسر واحدها هدایت می  کند. تابلو کنتور برق متناسب با تعداد واحدها خریداری می شود. همچنین یک عدد کنتور برای برق مورد نیاز مشعات از قبیل روشنایی راه پله ها، آسانسور و… نیز در نظر گرفته می شود.

مدارات کنترلی و حفاظتی شامل کلید قطع بار اصلی، قطع برق ساختمان به صورت یک جا و کلید های قطع اختصاصی بار ، در یک نقطه هستند که فیوزها را تغذیه می کنند. خروجی هر فیوز وارد کنتور برق می شود که در نهایت خروجی هر کنتور به کلید مینیاتوری هر واحد متصل می شود. قسمت خدمات شامل خط تلفن، ترانس آیفون و یا تابلوهای زیردستی است که وجود آن ها در تمامی انواع تابلو های برق ساختمان الزامی نیست.

ساخت انواع تابلو برق
تابلو برق کنتور

تابلو برق ساختمان

انواع تابلو برق ساختمان برای برقرسانی به واحدها مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع، انشعاب برق از کنتور برق ساختمان وارد تابلو برق شده و سپس به سمت واحدها و شاعات هدایت می شود. استفاده از انواع کلیدها و فیوز ها در داخل تابلو برق فشار ضعیف ساختمان به منظور کنترل و حفاظت از تجهیزات برقی صورت می گیرد.

تابلو برق مینیاتوری

انواع تابلو برق مینیاتوری ساختمان برای توزیع انرژی به روشنایی و پریزها در قسمت های مختلف یک واحد است که از فیدر تابلو کنتور برق تغذیه می شود. این تابلو دارای کلید اصلی اتوماتیک MCCB و در قسمت خروجی شامل کلید های مینیاتوری  یا کمپکت MCB برای کنترل جریان است که حفاظت مورد نیاز توسط مکانیزم موجود در هر کلید تأمین می شود.

تابلو برق اضطراری ساختمان

انواع تابلو برق اضطراری به منظور جابه جایی منبع تغذیه در انواع ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع در زمان قطع برق شهری، تابلو برق اضطراری منبع تغذیه را به دیزل ژنراتورها و یا سیستم های UPS تغییر می دهد.

انواع تابلو برق آسانسور ساختمان

تابلو آسانسور شامل دو تابلو فرمان و تابلو برق آسانسور است. تابلوی فرمان از قطعات اصلی در نصب و راه اندازی آسانسور است. تابلو برق آسانسور از قطعات الکترونیکی آسانسور است که برای انتقال انرژی الکتریکی به تابلو فرمان مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات انواع تابلو برق ساختمان

تابلو برق فشار ضعیف ساختمان از انواع قطعات و تجهیزات تشکیل می شود، از جمله این تجهیزات، ریل، داکت و تجهیزات حفاظتی هستند.

ریل و داکت

ریل و داکت برای نصب انواع تجهیزات تابلو برق فشار ضعیف ساختمان مانند: کلید مینیاتوری، فیوز و غیره و ریل استفاده می شود که دارای دو نوع ریل مینیاتوری و ریل RCT است. متناسب با نقشه طراحی شده تابلوی برق، بر روی سینی داکت‌کشی انجام می شود.

انواع تابلو برق فشار ضعیف
ریل و داکت تابلو برق

انواع تابلو برق ساختمان و کنتاکتور

کنتاکتور برق نوعی کلید الکترومغناطیسی است که جهت قطع و وصل کردن انواع مدار های حفاظتی داخل تابلو برق فشار ضعیف ساختمان از طریق یک سیم پیچ مغناطیسی بکار برده می شود. با تحریک یا وصل شدن این سیم پیچ مغناطیسی یا بوبین وصل می گردد و مدار سه فاز یا تکفاز را وصل می کند. همچنین با قطع شدن ولتاژ کنتاکتور ، بوبین قطع می گردد. از پرکاربردترین آمپرهای کنتاکتورها می توان به ۹ تا ۸۰۰ آمپر اشاره کرد. از کنتاکتورها برای کنترل بارهای مختلف الکتریکی اعم از الکتروموتور ها، بانک های خازنی، گرمکن های الکتریکی سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود.

سفارش انواع تابلو برق
کنتاکتور انواع تابلو برق

انواع تابلو برق ساختمان و رله

برای حفاظت از انواع موتورهای الکتریکی در مقابل اضافه بار، از رله حرارتی بی متال در تابلو برق ساختمان استفاده می شود. اساس کار این رله ها بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز مورد استفاده است. از آن جایی که ضریب انبساط طولی یکی از فلزات بیشتر از دیگری است. دو فلز با هم به سمت فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد خم می شود. در نتیجه مسیر عبور جریان کنتاکت ها باز و مدار قطع می شود.

انواع کلید ها در تابلو برق ساختمان

 • کلید اتوماتیک

از آن جایی که فیوزها نمی توانند عمل حفاظت موضعی در شبکه های مختلف و قطع همزمان سه فاز را به طور کامل و بدون نقص انجام دهند، از کلید اتوماتیک در انواع تابلو برق ساختمان استفاده می شود. این کلید ها برای حفاظت مدار الکتریکی در برابر آسیب های به وجود آمده به خاطر جریان بیش از حد ناشی از اضافه بار یا اتصال کوتاه، استفاده می شوند. کلید های اتوماتیک در اندازه های مختلف برای کاربرد های مختلفی مانند مدار های فشار ضعیف ساختمان تا انواع تابلو برق های بزرگ ساخته می شوند.

 • کلید برق مینیاتوری

کلیدهای مینیاتوری به دلیل داشتن خصوصیاتی از قبیل قطع هم زمان سه فاز، استفاده مجدد و غیره کاربرد فراوانی دارند. این کلید به دلیل داشتن رله مغناطیسی برای حفاظت اتصال کوتاه، رله حرارتی (بی متال) برای حفاظت اضافه بار و کلید جداکننده، در اصل نوعی کلید خودکار است که قابلیت قطع کنندگی زیر بار و جداکنندگی را دارد.

خرید انواع تابلو برق
کلید مینیاتوری انواع تابلو برق ساختمان
 • کلید محافظ جان

این کلید با نام کلید جریان تفاضلی نیز شناخته می شود که وظیفه اصلی آن قطع مدار در صورت بروز جریان نشتی است. بنابراین استفاده از این کلید در ورودی انواع تابلو برق های فشار ضعیف ساختمان بسیار رایج است.

طراحی و ساخت انواع تابلو برق ساختمان

طراحی و ساخت انواع تابلو برق ساختمان شامل چهار مرحله جوشکاری و برشکاری، رنگ کاری و مونتاژ قطعات است. بدنۀ اصلی آن اغلب از فولاد ضد زنگ با ضخامت حدودی ۱.۵ تا ۲.۵ میلیمتر است که انتخاب این ضخامت به کاربرد و مکان نصب بستگی دارد. سایز تابلو برق ساختمان متناسب با کاربرد، تجهیزات مورد نیاز و نوع چینش در نقشه آن است. رنگ کاری تابلوی برق شامل چهار مرحله چربی زدایی، زنگ زدایی و فرزکاری، رنگ کاری و پخت رنگ متناسب با نوع آن است. در مرحله مونتاژ تابلو، قطعات رنگ کاری شده به کمک پیچ و مهره و یا پانچ روی هم سوار می‌شوند.

قیمت انواع تابلو برق
نقشه تابلو برق

جریان مصرفی تابلو با حدود ۲۰ درصد اضافه جریان، جریان لحظه ای بارهای موتوری، قدرت تحمل اتصال کوتاه، حفاظت تابلو برق در برابر ورود اجسام خارجی، نحوه دسترسی و حفاظت مورد نظر، از عوامل تعیین کننده در طراحی تابلوهای برق هستند. در مونتاژ قطعات تابلو برق، بر اساس نقشه برق موجود، ریل ها روی سینی تابلو نصب می شوند. همچنین برای عبور منظم کابل ها، داکت کشی صورت می گیرد و هریک از تجهیزات براساس نقشه در محل خود نصب می شوند.

قیمت انواع تابلو برق

قیمت انواع تابلو برق فشار ضعیف ساختمان متناسب با کاربرد، نوع و سایز آن متفاوت است. به همین دلیل خرید تابلو برق ساختمان کاملاً به نوع کاربرد آن از جمله ساختمان مسکونی، صنعتی و محل نصب بستگی دارد. معمولاً تابلوهای ساده به صورت پیش‌ساخته خریداری می شوند و قیمت آن ها نسبت به انواع تابلو برق های طراحی‌شده ساختمان ارزان تر است. در صورت نیاز به طراحی برای کاربردهای خاص، لازم است تا سفارش ساخت تابلوبرق مورد نیاز ثبت شود.

دیزل ژنراتور برق اضطراری  تبریز دیزل ژنراتور برق اضطراری  بجنورد دیزل ژنراتور برق اضطراری  کرمانشاه دیزل ژنراتور برق اضطراری  ارومیه دیزل ژنراتور برق اضطراری  اهواز دیزل ژنراتور برق اضطراری  یاسوج دیزل ژنراتور برق اضطراری  اردبیل دیزل ژنراتور برق اضطراری  زنجان دیزل ژنراتور برق اضطراری  گرگان دیزل ژنراتور برق اضطراری  اصفهان دیزل ژنراتور برق اضطراری  سمنان دیزل ژنراتور برق اضطراری  رشت دیزل ژنراتور برق اضطراری  کرج دیزل ژنراتور برق اضطراری  زاهدان دیزل ژنراتور برق اضطراری  خرم آباد دیزل ژنراتور برق اضطراری  ایلام دیزل ژنراتور برق اضطراری  شیراز دیزل ژنراتور برق اضطراری  ساری دیزل ژنراتور برق اضطراری  بوشهر دیزل ژنراتور برق اضطراری  قزوین دیزل ژنراتور برق اضطراری  اراک دیزل ژنراتور برق اضطراری  شهرکرد دیزل ژنراتور برق اضطراری  قم دیزل ژنراتور برق اضطراری  بندرعباس دیزل ژنراتور برق اضطراری  بیرجند دیزل ژنراتور برق اضطراری  سنندج دیزل ژنراتور برق اضطراری  همدان دیزل ژنراتور برق اضطراری  مشهد دیزل ژنراتور برق اضطراری  کرمان دیزل ژنراتور برق اضطراری  یزد

برای مطالعه بیشتر:

فهرست سازندگان تابلو برق و تجهیزات الکتریکی

نصب تابلو فرمان آسانسور

لوله کشی برق ساختمان

استانداردهای برق

قرارداد تاسیسات برقی

برقکاری ساختمان

نقشه سیم کشی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۳ نظر

 1. سلام.تابلو برق روکار ، توکار ، بسته ، کشویی و… که به عنوان نصب انواع تابلو برق معرفی شدن چه تفاوتی باهم دارند و هر کدوم از این مدل تابلو برق ها بیشتر به چه کاری میاد و در چه مکان‌هایی اونها رو نصب می کنند ؟!

 2. کلید محافظ جان در چه بخشی از تابلو برق قرار میگیره و چطور عمل میکنه ؟

 3. سلام نکات ایمنی مربوط به محل نصب واستفاده از تابلو برق رو هم بزارید لطفا!!!

 4. قیمت تابلو برق مینیاتوری و کشویی رو میخواستم

 5. هر کدوم از تجهیزات تابلو برق چه کاربردی دارند؟!

 6. هر کدوم از تجهیزات تابلو برق چه کاربردی دارند؟!

 7. تابلو برق رو اگر عوض کنیم ممکنه وضعیت پریدن فیوز بهتر شه؟

  • وضعیت فیوزها چندان به تابلو برق وابسته نیست، بیشتر به سیم کشی تابلو برق و سیم کشی ساختمان بستگی داره. برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید با شماره زیر تماس بگیرید.

   ۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵

 8. من اینجوری فهمیدم که تابلو برق همون تابلو کنتور برقه، درسته؟

 9. ممنون از مطلب مفیدتون.

 10. سلام وقت بخیر، شرکت شما در زمینه تابلو برق صنعتی هم فعالیت اره؟