استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

خم و برش میلگرد

برش میلگرد
برش آرماتور

میلگرد از جمله مصالح پر مصرف در صنعت ساخت و ساز می باشد. از این رو خم و برش میلگرد از اهمیت بالایی در ساختمان سازی برخوردار است. دسته بندی میلگردها به سه صورت طبقه بندی از نظر مکانیکی ، طبقه بندی از نظر روش ساخت و شکل رویه انجام می شود. طبقه بندی میلگردها از نظر مکانیکی بر اساس مقاومت مشخصه آنها انجام می شود و انواع رده بندی آن شامل S240 ، S340 ، S400 و S500 می باشد. به فولاد S240 فولاد و S500 به ترتیب فولاد نرم و سخت گفته می شود.

فولادهای S340 و S400 نیز در دسته فولادهای نیم سخت قرار می گیرند. میلگردها از نظر روش ساخت به سه دسته فولاد گرم نورد شده ، سرد اصلاح شده و گرم اصلاح شده یا فولاد ویژه تقسیم بندی می شوند. از نظر شکل رویه نیز شامل سه دسته رویه صاف ( میلگرد ساده )، رویه آجدار و رویه آجدار پیچیده می باشند.

خم و برش میلگرد
برش و خم میلگرد

آرماتورهای موجود در بازار غالبا به صورت شاخه های با طول ۱۲ متر می باشند، لذا برای کار با آنها و استفاده از میلگردها در ساخت و ساز ، نیاز به برش و خم آرماتور کارخانه ای در اندازه های دلخواه و تبدیل آن به شکل مورد نظر می باشد. برش میلگرد و همین طور خم میلگرد با روش ها و دستگاه های مختلفی انجام می شود که در ادامه به توضیح آن پرداخته خواهد شد.

دستگاه خم و برش میلگرد

برش میلگرد به دو صورت سرد و گرم قابل انجام است. اما استفاده از روش سرد به دلیل عدم ایجاد تغییر در ساختار و کیفیت میلگرد مطلوب تر می باشد. علاوه بر این برش میلگرد به روش سرد دارای مزایایی همچون کاهش ضایعات ، کیفیت سطحی مطلوب، قابلیت برش مقاطع در سایز و اشکال مختلف نیز می باشد. همچنین موجب تولید گازهای سمی نشده و از انعطاف پذیری قابل قبولی برخوردار است. اما در مقابل از نظر اقتصادی هزینه بیشتری دارد که یکی از معایب این روش محسوب می گردد. اگر چه برش میلگرد به روش گرم از سرعت بالاتری برخوردار است اما دارای معایبی همچون تغییر ساختار مولکولی فولاد ، ایجاد مواد شیمیایی و سمی، تغییر ظاهری محل برش و … می باشد.

دستگاه خم میلگرد
دستگاه خم میلگرد

ابزارهای قابل استفاده در روش برش سرد شامل قیچی میلگرد بر هیدرولیک ، واتر جت ، انواع اره ها ( دستی ، اره نواری ، دیسکی و لنگ )، آچار F و … بوده و دستگاه های برش گرم شامل هوا برش ، تیغ اره دیسکی آتشی و برش لیزری می باشد.

به منظور برش میلگردها با قطر کم می توان از روش دستی استفاده نمود اما برش و خم میلگرد با قطرهای بیشتر باید با استفاده از دستگاه های مخصوص انجام شود. طراحی و ساخت این دستگاه ها باید به گونه ای باشد که برش و خم آماتور کارخانه ای با آن به راحتی انجام گردد.

خم میلگرد به صورت دستی
خم میلگرد به صورت دستی

تجهیزات و دستگاه خم میلگرد به صورت سرد

قیچی میلگرد بر هیدرولیک

قیچی میلگرد بر هیدرولیک سرعت بالایی داشته و قابلیت برش تعداد زیادی میلگرد در مدت کوتاه را دارا می باشد. علاوه بر این نسبت به دستگاه های قدیمی و دستی از دقت بالاتری برخوردار بوده و به دلیل تعبیه چرخ در زیر آن به راحتی قابل جابه جایی می باشد.

قیچی دستی برش میلگرد

به منظور برش و خم آرماتور کارخانه ای با استفاده از این دستگاه، خود کارگر باید دسته اهرم را خم کند. غالبا می توان از قیچی میلگرد بر دستی برای برش میلگرد تا قطر ۱۲ میلی متر استفاده نمود. از قیچی دستی برش میلگرد معمولا در ساخت و سازهایی که به حجم بالای آرماتور نیاز ندارند استفاده می شود. قیمت قیچی میلگرد بر دستی غالبا پایین بوده و از این رو در ایران طرفداران زیادی دارد.

برش میلگرد
برش میلگرد

آچار خم کن

آچار خم کن میلگرد یکی از ساده ترین ابزار مورد استفاده به منظور خم میلگرد محسوب می شود که شکل آن به صورت F می باشد. از آچار F برای خم کردن میلگردهای نازک استفاده می گردد. این آچارها به دلیل جلوگیری از له شدگی و فشردگی آن در هنگام خم کردن میلگرد ، از فولاد سخت ساخته می شوند. 

خم و برش میلگرد
آچار F

برش میلگرد با سنگ فرز

برش میلگرد با سنگ فرز نیز از جمله روش های رایج برش سرد می باشد. اما استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. این دستگاه در اندازه های مختلفی موجود می باشد که باید با توجه به میلگرد اندازه صحیح آن را به کار برد.

برش میلگرد با سنگ فرز
برش میلگرد با سنگ فرز

واتر جت

این روش علاوه بر جلوگیری از تغییر ساختاری فلز ، هیچ تنشی نیز به آرماتور وارد نمی کند. سرعت برش میلگرد با استفاده از این دستگاه بالا بوده و مواد آلاینده سمی تولید نمی شود. البته در حال حاضر از این دستگاه بیشتر به منظور برش سنگ استفاده می گردد.

روش گرم

هوابرش

هوا برش یکی از روش های مرسوم و ارزان برش و خم آرماتور کارخانه ای می باشد. در برش کاری به این روش از گاز اکسیژن استفاده می شود. در واقع در این روش گاز دمیده شده با فلز داغ واکنش داده و اکسید تولید می شود. در نتیجه گرما و حرارت تولید می گردد که این حرارت تولید شده دمای مورد نیاز در طی فرآیند را تولید می نماید.

برش لیزر

یکی دیگر از روش های برش گرم ، برش میلگرد با استفاده از لیزر می باشد. در این روش اشعله لیزر موجب بالا رفتن دمای میلگرد شده و در همین حین گاز پر فشاری نیز دمیده می شود و در نهایت برش میلگرد انجام می گردد.

تیغ اره های دیسکی آتشی

این تیغ اره ها خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آنها در محدوده دمای خاصی استفاده می گردند. به منظور افزایش مقاومت این دستگاه برش میلگرد در برابر حرارت از آلیاژهای خاصی استفاده می شود.

این دستگاه از سرعت بالایی برخوردار بوده و موجب تغییرات کمتری بر روی ساختار مولکولی میلگرد می شود. اما در مقابل امکان شکسته شدن تیغ اره دیسکی آتشی در حین برش آرماتور و صدمه دیدن اپراتور و افراد حاضر در اطراف محل پروژه وجود دارد. از این رو استفاده از آن به منظور برش و خم آرماتور کارخانه ای چندان توصیه نمی گردد و روشی منسوخ شده محسوب می شود.

ضوابط بریدن و خم کردن میلگردها

بر اساس بند ۹-۱۱-۱ مقررات ملی ساختمان ، میلگردها باید با وسایل مکانیکی بریده شده و استفاده از روش های دیگر نیاز به تایید دستگاه نظارت دارد. بر اساس بند ۹-۱۱-۲ تمامی میلگردها باید به صورت سرد خم شده و خم کردن آنها باید تا حد امکان به طور مکانیکی به وسیله ماشین مجهز به فلکه خم کن انجام شود. باید توجه داشت که قطر این فلکه ها باید متناسب با نوع فولاد انتخاب گردد. این عمل باید با یک عبور در سرعت ثابت انجام پذیرد به طوری که قسمت خم شده دارای شعاع انحنای ثابتی باشد. همچنین سرعت خم کردن میلگردها نیز باید متناسب با نوع فولاد و دمای محیط انتخاب گردد. شایان ذکر است که خم کردن میلگردها در دمای کمتر از ۵- درجه سلسیوس چه از نظر دمای محیط چه دمای میلگرد، مجاز نمی باشد.

خم میلگرد
خم میلگرد

علاوه بر موارد ذکر شده باز و بسته کردن خم ها به منظور شکل دهی مجدد به میلگردها و همین طور خم کردن میلگردهایی که یک سر آنها در بتن قرار دارد مجاز نمی باشد. مطابق بند ۹-۲۱-۲-۳ مقررات ملی ساختمان قطر داخلی خم میلگرد به جز برای خاموت های با قطر کمتر از ۱۶ میلی متر نباید از مقادیر مندرج در جدول خم میلگرد کمتر باشد. این جدول به شرح زیر می باشد، شایان ذکر است که db در جدول خم میلگرد ، قطر اسمی میلگردها است.

قطر میلگردحداقل قطر خم
کمتر از ۲۸ میلی متر۶db
28 تا ۳۴ میلی متر۸db
36 تا ۵۵ میلی متر۱۰db
حداقل قطر خم میلگرد

برای خم کردن میلگردهای با قطر ۳۶ میلی متر و بیشتر از آن با زاویه بیش از ۹۰ درجه باید از روش خاص استفاده نمود. ضمن اینکه قطر داخلی خم ها برای خاموت های به قطر کمتر از ۱۶ میلی متر نباید کمتر از ۴db اختیار شود.

همچنین در بند ۹-۱۴-۱۱-۳-۱ مقررات ملی ساختمان که مربوط به میلگردهای انتظار خم شده می باشد ذکر گردیده است که شیب قسمت مایل میلگردهای خم شده نسبت به محور ستون نباید از ۱ به ۶ تجاوز کند. شایان ذکر است که خم کردن میلگردهای انتظار باید پیش از جاگذاری میلگردها انجام پذیرد. میلگردهای انتظار باید در محل خم با خاموت ها، دورپیچ ها و یا قسمت هایی از سیستم سازه ای کف مهار شوند.

مطابق بند ۹-۱۵-۴-۲-۵ مقررات ملی ساختمان آرماتورهای طولی خم شده را تنها در سه چهارم طول ناحیه مورب متقارن به مرکز آنها می توان به عنوان آرماتور برشی موثر تلقی نمود. همچنین بر اساس بند ۹-۱۵-۶-۲ خاموت ها و میلگردهای طولی خم شده که به عنوان آرماتور برشی به کار می روند باید تا فاصله ای برابر با d از دورترین تار فشاری مقطع عضو ادامه یابند.

دستگاه خم میلگرد
دستگاه خم میلگرد

قیمت دستگاه خم و برش میلگرد

همان طور که ذکر گردید به منظور خم و برش میلگرد روش مختلفی وجود دارد که در هر کدام از این روش ها از ابزارها و تجهیزات مختلفی بهره می جویند. قیمت دستگاه خم و برش میلگرد وابسته به کیفیت ، قطعات استفاده شده، بند دستگاه و … می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

قیمت میلگرد

نرخ میلگرد در بازار ایران

کاشت میلگرد

قیمت میلگرد بافق یزد

قیمت میلگرد ۱۴

خرید میلگرد از کارخانه ذوب آهن اصفهان

خرید میلگرد ارزان

قیمت روز میلگرد بناب

قیمت میلگرد نیشابور

فروش میلگرد نیشابور

قیمت میلگرد بناب

قیمت میلگرد میانه

قیمت میلگرد اصفهان

فروش میلگرد صادراتی

فروش میلگرد

خرید میلگرد از کارخانه

لیست قیمت میلگرد

میلگرد کامپوزیت

سایت فروش میلگرد

فروش میلگرد چکی

فروش میلگرد اقساطی

خرید میلگرد از بورس

خرید آنلاین میلگرد

قیمت آنلاین میلگرد

قیمت آرماتور

قیمت آهن قوطی

قیمت تیرآهن

وزن تیرآهن

تیرآهن هاش

تیرآهن-قیمت و انواع

قیمت پروفیل

وزن میلگرد

۵ نظر

  1. سلام دستگاه های خم و برش میلگرد توسط فرد انجام میشه و اصلا یه طور اتومات این کار رو انجام نمیدن یعنی هر مدل دستگاه خم و برش میلگرد نیازمند اینکه یک نفر کارگر کنار دستگاه باشه و با اون کار کنه؟!!

  2. برای تهیه وسایل مورد نیاز خم و برش میلگرد جایی هست که هم قیمت مناسب باشه هم کیفیت خوب

  3. سلام خم و برش میلگرد معمولا با دستگاه های اهرم مانند انجام میشود اینطور که حتما باید یک نفر پشت دستگاه کار کند و دیگر اینکه هر بار فقط کار خم کردن یک میلگرد تمام میشود میخواستم بپرسم که دستگاه هایی وجود دارند که این کار رو با سرعت بیشتر و در تعداد بالاتر انجام بدن چون اینطوری راندمان کار هم بالا میرود.

  4. یه دستگاه برش میلگرد دارم . برای فروش گذاشتم . قیمت پیشنهادی رو چقدر بزارم ؟

  5. سلام دستگاه خم و برش میلگرد رو برای چند ماه تا اتمام کار اولیه ساختمان سازی از کجا باید کرایه کرد؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت