استعلام قیمت
ثبت درخواست
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دستگاه خم و برش میلگرد

برش میلگرد
برش آرماتور

به منظور آرماتوربندی ساختمان نیاز به دستگاه خم و برش میلگرد می باشد. میلگرد از جمله مصالح پر مصرف در صنعت ساخت و ساز می باشد. از این رو خم و برش میلگرد از اهمیت بالایی در ساختمان سازی برخوردار است. دستگاه برش و خم میلگرد در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه می شود. برای خرید میلگرد از کارخانه و خرید دستگاه خم و برش با کارشناسان عمران مدرن تماس بگیرید.

آرماتورهای موجود در بازار غالبا به صورت شاخه های با طول ۱۲ متر می باشند، لذا برای کار با آنها و استفاده از میلگردها در ساخت و ساز ، نیاز به برش و خم آرماتورها در اندازه های دلخواه و تبدیل آن به شکل مورد نظر با استفاده از دستگاه خم کن میلگرد و دستگاه برش میلگرد می باشد. برش و خم میلگرد با روش ها و دستگاه های مختلفی انجام می شود. در ادامه به توضیح آن پرداخته خواهد شد.

دستگاه برش و خم میلگرد
دستگاه خم و برش میلگرد

قیمت دستگاه خم و برش میلگرد

به منظور خم و برش میلگرد روش مختلفی وجود دارد که در هر کدام از این روش ها از ابزارها و تجهیزات مختلفی بهره می جویند. قیمت دستگاه خم وبرش میلگرد وابسته به کیفیت ، قطعات استفاده شده، بند دستگاه و … می باشد. معمولا قیمت دستگاه خم کن میلگرد دستی کمتر از سایر انواع است.

نوع دستگاه خم کن میلگرد از اصلی ترین پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت دستگاه خم میلگرد می باشد. به طور مثال قیمت قیچی خم وبرش میلگرد با توجه به دستی، برقی و یا هیدرولیکی بودن آن متفاوت است. قیمت دستگاه برش میلگرد برقی بیشتر از هیدرولیکی و دستی است. همچنین قیچی میلگرد بر برقی در انواع تک فاز و سه فاز عرضه می گردند که این عامل از دیگر پارامترهای موثر بر قیمت دستگاه برش میلگرد برقی می باشد.

خرید دستگاه خم و برش میلگرد

در هنگام خرید دستگاه خم و برش میلگرد باید به سیستم برش دستگاه دقت نمود. دستگاه برش و خم میلگرد در انواع ثابت، چهار چرخ، دو چرخ و همین طور پرتابل عرضه می گردد که توجه به این ویژگی ها نیز در خرید دستگاه خم و برش میلگرد حائز اهمیت است. خرید دستگاه خم و برش میلگرد باید با توجه به حجم و سرعت مورد نیاز برای پیشرفت پروژه صورت پذیرد. به طور مثال سرعت قیچی میلگردبر گیربکسی بیشتر از نوع هیدرولیکی آن است و برای پروژه های بزرگتر بهتر است که خرید دستگاه برش و خم میلگرد گیربکسی در دستور کار قرار گیرد. قیچی های گیربکسی نسبت به انواع هیدرولیکی وزن بیشتری دارند، بنابراین بهتر است از این نوع در کارگاه های ثابت استفاده گردد.

دستگاه برش و خم میلگرد

برش میلگرد به دو صورت سرد و گرم قابل انجام است. اما استفاده از دستگاه خم و برش میلگرد به روش سرد به دلیل عدم ایجاد تغییر در ساختار و کیفیت میلگرد مطلوب تر می باشد. علاوه بر این برش میلگرد به روش سرد دارای مزایایی همچون کاهش ضایعات، کیفیت سطحی مطلوب، قابلیت برش مقاطع در سایز و اشکال مختلف نیز می باشد. همچنین موجب تولید گازهای سمی نشده و از انعطاف پذیری قابل قبولی برخوردار است. اما در مقابل از نظر اقتصادی هزینه بیشتری دارد که یکی از معایب این روش محسوب می گردد. اگر چه برش میلگرد به روش گرم از سرعت بالاتری برخوردار است اما دارای معایبی همچون تغییر ساختار مولکولی فولاد ، ایجاد مواد شیمیایی و سمی، تغییر ظاهری محل برش و … می باشد.

دستگاه خم میلگرد

دستگاه خم کن میلگرد

ابزارهای قابل استفاده در روش سرد شامل قیچی میلگرد بر هیدرولیک ، واتر جت ، انواع اره ها ( دستی ، اره نواری ، دیسکی و لنگ )، آچار F و … بوده و دستگاه های برش گرم شامل هوا برش ، تیغ اره دیسکی آتشی و برش لیزری می باشد.

به منظور برش میلگردها با قطر کم می توان از دستگاه خم و برش میلگرد دستی استفاده نمود، اما برش و خم میلگرد با قطرهای بیشتر باید با استفاده از دستگاه های مخصوص انجام شود. طراحی و ساخت این دستگاه ها باید به گونه ای باشد که برش و خم آرماتور با آن به راحتی انجام گردد.

دستگاه برش میلگرد

دستگاه برش میلگرد

تجهیزات و دستگاه خم میلگرد به صورت سرد

قیچی میلگرد بر هیدرولیک

قیچی میلگرد بر هیدرولیک قابلیت برش تعداد زیادی میلگرد در مدت کوتاه را دارا می باشد. علاوه بر این نسبت به دستگاه های قدیمی و دستی از دقت بالاتری برخوردار بوده و به دلیل تعبیه چرخ در زیر آن به راحتی قابل جابه جایی می باشد. به دلیل پایین بودن قیمت قیچی خم وبرش میلگرد ، در ساختمان سازی کاربرد بالایی دارد. البته قیمت این نوع از قیچی میلگرد بر از قیمت دستگاه برش میلگرد دستی (قیچی میلگرد بر دستی) بیشتر است.

قدرت الکتروموتور و پمپ تعیین کننده قدرت و سرعت انجام عملیات با این دستگاه برش و خم میلگرد می باشد. هر چه قدرت دستگاه بالاتر باشد، قیمت قیچی خم وبرش میلگرد هیدرولیکی بیشتر خواهد بود. قیچی میلگرد بر هیدرولیکی در انواع چهار چرخ، دو چرخ و … تولید و عرضه می گردد که بر این اساس قیمت آنها با یکدیگر متفاوت است.

دستگاه برش و خم میلگرد

قیچی میلگردبر هیدرولیکی

دستگاه خم میلگرد گیربکسی (برقی)

دستگاه خم میلگرد گیربکسی یا همان قیچی میلگرد بر گیربکسی دیگر دستگاه خم کن میلگرد است. این دستگاه با عنوان قیچی خم و برش میلگرد برقی نیز شناخته می شود. این نمونه از قیچی میلگردبر همانند نوع هیدرولیکی دارای یک موتور الکتریکی است. اما تفاوت آن با نوع قبلی در سیستم کارکرد موتور می باشد. در قیچی خم و برش میلگرد برقی ، قدرت موتور از طریق یک سیستم گیربکسی تامین می گردد.

قیچی میلگردبر گیربکسی دارای انواع تک فاز و سه فاز می باشد. در دستگاه خم و برش میلگرد برقی ، برگشت جک به صورت اتوماتیک است که موجب افزایش سرعت برش می شود. برخی از انواع و مدل های این قیچی میلگردبر قابلیت برش میلگرد تا بیشتر از ۳۲ عدد در دقیقه را دارند.

دستگاه برش میلگرد

دستگاه برش میلگرد برقی

قیچی دستی برش میلگرد

به منظور انجام عملیات با استفاده از این دستگاه برش میلگرد ، خود کارگر باید دسته اهرم را خم کند. غالبا می توان از قیچی میلگرد بر دستی برای برش میلگرد تا قطر ۱۲ میلی متر استفاده نمود. از این دستگاه خم و برش میلگرد معمولا در ساخت و سازهایی که به حجم بالای آرماتور نیاز ندارند استفاده می شود. قیمت قیچی میلگرد بر دستی غالبا پایین بوده و از این رو در ایران طرفداران زیادی دارد.

دستگاه برش و خم میلگرد

قیچی میلگرد بر دستی

آچار خم کن

آچار خم کن میلگرد یکی از ساده ترین ابزار مورد استفاده به منظور خم میلگرد محسوب می شود که شکل آن به صورت F می باشد. از آچار F برای خم کردن میلگردهای نازک استفاده می گردد. این آچارها به دلیل جلوگیری از له شدگی و فشردگی آن در هنگام خم کردن میلگرد ، از فولاد سخت ساخته می شوند. 

خم و برش میلگرد

آچار F

برش میلگرد با سنگ فرز

برش میلگرد با سنگ فرز نیز از جمله روش های رایج برش سرد می باشد. اما استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. این دستگاه برش میلگرد در اندازه های مختلفی موجود می باشد که باید با توجه به میلگرد اندازه صحیح آن را به کار برد.

برش میلگرد با سنگ فرز

برش میلگرد با سنگ فرز

دستگاه برش میلگرد اره نواری

با کمک این دستگاه می توان قطعات ضخیم را برش داد. همچنین دستگاه اره نواری قابلیت برنامه ریزی داشته و می توان قطعات را به صورت زاویه دار نیز برش داد. از جمله مزایای این دستگاه برش میلگرد ، کاهش ضایعات می باشد. برخی از انواع آن به صورت تمام اتومات است که بدون دخالت اپراتور در برش میلگرد می توان عملیات برش را انجام داد.

دستگاه برش و خم میلگرد

دستگاه برش میلگرد اره نواری

واتر جت

این روش علاوه بر جلوگیری از تغییر ساختاری فلز ، هیچ تنشی نیز به آرماتور وارد نمی کند. سرعت برش میلگرد با استفاده از این دستگاه برش میلگرد بالا بوده و مواد آلاینده سمی تولید نمی شود. البته در حال حاضر از این دستگاه بیشتر به منظور برش سنگ و یا سایر فلزات استفاده می گردد و چندان برای برش میلگرد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

دستگاه خم و برش میلگرد به روش گرم

هوابرش

هوا برش یکی از روش های مرسوم و ارزان برش و خم آرماتور کارخانه ای می باشد. در برش کاری به این روش از گاز اکسیژن استفاده می شود. گاز دمیده شده با فلز داغ واکنش داده و اکسید تولید می شود. در نتیجه گرما و حرارت تولید می گردد که این حرارت تولید شده دمای مورد نیاز در طی فرآیند را تولید می نماید.

برش لیزر

یکی دیگر از روش های برش گرم ، برش میلگرد با استفاده از لیزر می باشد. در این روش اشعه لیزر موجب بالا رفتن دمای میلگرد شده و در همین حین گاز پر فشاری نیز دمیده می شود و در نهایت برش میلگرد انجام می گردد.

تیغ اره های دیسکی آتشی

این تیغ اره ها خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آنها در محدوده دمای خاصی استفاده می گردند. به منظور افزایش مقاومت این دستگاه برش میلگرد در برابر حرارت از آلیاژهای خاصی استفاده می شود.

این دستگاه از سرعت بالایی برخوردار بوده و موجب تغییرات کمتری بر روی ساختار مولکولی میلگرد می شود. اما در مقابل امکان شکسته شدن تیغ اره دیسکی آتشی در حین برش آرماتور و صدمه دیدن اپراتور و افراد حاضر در اطراف محل پروژه وجود دارد. از این رو استفاده از آن به منظور برش و خم آرماتور کارخانه ای چندان توصیه نمی گردد و روشی منسوخ شده محسوب می شود.

ضوابط بریدن و خم کردن میلگردها

بر اساس بند ۹-۱۱-۱ مقررات ملی ساختمان ، میلگردها باید با وسایل مکانیکی بریده شده و استفاده از روش های دیگر نیاز به تایید دستگاه نظارت دارد. بر اساس بند ۹-۱۱-۲ تمامی میلگردها باید به صورت سرد خم شده و خم کردن آنها باید تا حد امکان به طور مکانیکی به وسیله ماشین مجهز به فلکه خم کن انجام شود. باید توجه داشت که قطر این فلکه ها باید متناسب با نوع فولاد انتخاب گردد. این عمل باید با یک عبور در سرعت ثابت انجام پذیرد به طوری که قسمت خم شده دارای شعاع انحنای ثابتی باشد. همچنین سرعت خم کردن میلگردها نیز باید متناسب با نوع فولاد و دمای محیط انتخاب گردد. شایان ذکر است که خم کردن میلگردها در دمای کمتر از ۵- درجه سلسیوس چه از نظر دمای محیط چه دمای میلگرد، مجاز نمی باشد.

خم میلگرد

خم میلگرد

علاوه بر موارد ذکر شده باز و بسته کردن خم ها به منظور شکل دهی مجدد به میلگردها و همین طور خم کردن میلگردهایی که یک سر آنها در بتن قرار دارد مجاز نمی باشد. مطابق بند ۹-۲۱-۲-۳ مقررات ملی ساختمان قطر داخلی خم میلگرد به جز برای خاموت های با قطر کمتر از ۱۶ میلی متر نباید از مقادیر مندرج در جدول خم میلگرد کمتر باشد. این جدول به شرح زیر می باشد، شایان ذکر است که db در جدول خم میلگرد ، قطر اسمی میلگردها است.

قطر میلگرد حداقل قطر خم
کمتر از ۲۸ میلی متر ۶db
28 تا ۳۴ میلی متر ۸db
36 تا ۵۵ میلی متر ۱۰db
حداقل قطر خم میلگرد

برای خم کردن میلگردهای با قطر ۳۶ میلی متر و بیشتر از آن با زاویه بیش از ۹۰ درجه باید از روش خاص استفاده نمود. ضمن اینکه قطر داخلی خم ها برای خاموت های به قطر کمتر از ۱۶ میلی متر نباید کمتر از ۴db اختیار شود.

همچنین در بند ۹-۱۴-۱۱-۳-۱ مقررات ملی ساختمان که مربوط به میلگردهای انتظار خم شده می باشد ذکر گردیده است که شیب قسمت مایل میلگردهای خم شده نسبت به محور ستون نباید از ۱ به ۶ تجاوز کند. شایان ذکر است که خم کردن میلگردهای انتظار باید پیش از جاگذاری میلگردها انجام پذیرد. میلگردهای انتظار باید در محل خم با خاموت ها، دورپیچ ها و یا قسمت هایی از سیستم سازه ای کف مهار شوند.

مطابق بند ۹-۱۵-۴-۲-۵ مقررات ملی ساختمان آرماتورهای طولی خم شده را تنها در سه چهارم طول ناحیه مورب متقارن به مرکز آنها می توان به عنوان آرماتور برشی موثر تلقی نمود. همچنین بر اساس بند ۹-۱۵-۶-۲ خاموت ها و میلگردهای طولی خم شده که به عنوان آرماتور برشی به کار می روند باید تا فاصله ای برابر با d از دورترین تار فشاری مقطع عضو ادامه یابند.

دستگاه خم میلگرد

دستگاه خم میلگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 4.49 ( 5 نظر)

۷ نظر

  1. خم و برش میلگرد با چه وسایل مکانیکی انجام میشه؟

  2. پیشرفته ترین دستگاهی که برای خم و برش میلگرد وجود داره چیه؟

  3. سلام دستگاه های خم و برش میلگرد توسط فرد انجام میشه و اصلا یه طور اتومات این کار رو انجام نمیدن یعنی هر مدل دستگاه خم و برش میلگرد نیازمند اینکه یک نفر کارگر کنار دستگاه باشه و با اون کار کنه؟!!

  4. برای تهیه وسایل مورد نیاز خم و برش میلگرد جایی هست که هم قیمت مناسب باشه هم کیفیت خوب

  5. سلام خم و برش میلگرد معمولا با دستگاه های اهرم مانند انجام میشود اینطور که حتما باید یک نفر پشت دستگاه کار کند و دیگر اینکه هر بار فقط کار خم کردن یک میلگرد تمام میشود میخواستم بپرسم که دستگاه هایی وجود دارند که این کار رو با سرعت بیشتر و در تعداد بالاتر انجام بدن چون اینطوری راندمان کار هم بالا میرود.

  6. یه دستگاه برش میلگرد دارم . برای فروش گذاشتم . قیمت پیشنهادی رو چقدر بزارم ؟

  7. سلام دستگاه خم و برش میلگرد رو برای چند ماه تا اتمام کار اولیه ساختمان سازی از کجا باید کرایه کرد؟؟