استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

انواع گچ ساختمانی

انواع گچ ساختمانی
خرید گچ ساختمانی

انواع گچ ساختمانی از پرمصرف ترین مصالح مصرفی در ساختمان سازی می باشند. گچ از لایه های زیرکاری و ملات سازی تا تزئینات ظریف و نقش برجسته سقفی در ساختمان به کار برده می شود. مصالح نوینی در صنعت گچ سازی پا به بازار رقابت با گچ سنتی نهاده اند تا بتوانند معایب گچ های معمولی را برطرف کنند. آگاهی از ویژگی های انواع گچ ساختمانی در بکار بردن صحیح آن ها در ساختمان سازی ضرورت دارد. در این مطلب به معرفی انواع گچ ساختمانی مورد استفاده در گچ کاری ساختمان پرداخته شده است.

انواع گچ ساختمانی معمولی

وجه مشترک انواع گچ ساختمانی معمولی این است که تمامی آن ها از سنگ گچ استخراج شده از معادن به دست آمده اند و ماده دیگری در ترکیب آن ها به کار نرفته است. گچ سفیدکاری پرکاربردترین نوع گچ در ساختمان سازی می باشد که نمای روکار داخلی ساختمان را پوشش می دهد. گچ معمولی یا همان گچ مورد استفاده در گچ خاک ، مرغوبیت پایین تری از گچ سفیدکاری دارد و گچ میکرونیزه جزو مصالح نوین می باشد و گچی است با دانه های بسیار ریز برای کارهای ساختمانی و صنعتی که نیازمند ظرافت بالاتر هستند.

انواع گچ ساختمانی
گچ سفیدکاری

گچ سفیدکاری

گچ سفید یا گچ سفیدکاری از پرکاربردترین انواع گچ ساختمانی است. این نوع گچ که به آن گچ روکار ساختمانی نیز گفته می شود برای اندود نهایی دیوارهای داخلی ساختمان و در واقع لایه نهایی گچکاری قبل از رنگ یا کاغذ دیواری می باشد. از گچ سفید برای تزئینات دیواری و سقف نیز استفاده می شود و رنگ آن سفید و براق است. در هنگام گچکاری باید توجه نمود آلودگی از جمله گرد و غبار و چربی و امثالهم وارد ملات گچ یا سطح زیرین گچکاری نشود. گچ سفید را بدون زیرکاری هم می توان اجرا کرد اما ضخامت بالاتری از آن مصرف می شود که به صرفه نمی باشد. از گچ سفید می توان در مخلوط گچ خاک هم استفاده نمود. گچ سفید در کیسه های ۴۰ کیلوئی به بازار عرضه می شود.

گچ خاک

گچ خاک نوعی گچ با مرغوبیت پایین تر از انواع گچ ساختمانی سفید می باشد که با ترکیب با خاک رس به عنوان زیرکار گچکاری استفاده می شود. گچ خاک برای پوشش سقف های ضربی ، اندود دیوارهای اتاق و … مورد استفاده قرار می گیرد. به این گچ ، گچ معمولی نیز می گویند و قیمت پایین تری نسبت به گچ سفید دارد. برخی کارخانجات مخلوط گچ خاک را به صورت آماده به فروش می رسانند. گچ خاک در کیسه های ۴۰ کیلوئی به بازار عرضه می شود. ملات گچ نسبت به ملات گچ خاک زودگیرتر است.

گچ خاک
گچ خاک

گچ میکرونیزه یا گچ عاج

همانطور که از نام میکرو پیداست، این گچ دانه بندی بسیار ریزی دارد. دانه بندی ریز گچ باعث نرمی آن شده و در کارهای با ظرافت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع گچ میکرونیزه از انواع گچ ساختمانی است که برای پرداخت استفاده می شود. این گچ برای ساخت تزئینات گچی یا همان ابزار گچبری ، قطعات پیش ساخته گچی ، رومالی و کشته کشی ساختمان ، مجسمه سازی و ساخت رنگ لعابی کاربرد دارد.

تولید این گچ به این صورت می باشد که پس از تولید گچ معمولی ، آن را دوباره آسیاب می کنند و دانه بندی آن تغییر می کند. علاوه بر ساختمان ، در صنعت پزشکی و ساخت گچ تحریر نیز به کار می رود. این گچ به دلیل ساختار شیمیایی خاصی که دارد، جزو گچ های دیرگیر محسوب می شود. به عبارت دیگر گچ میکرونیزه دیرگیرتر از انواع گچ ساختمانی معمولی است.

انواع گچ ساختمانی ترکیبی

انواع گچ ساختمانی ترکیبی برای رفع معایب گچ ساختمانی معمولی تولید می گردد. این نوع گچ از ترکیب پودر گچ و مواد طبیعی یا صنعتی به دست می آید. انواع گچ های ترکیبی برای مقاصد خاص مثل آب بند بودن یا چسبندگی بیشتر به بازار ارائه می شوند.

انواع گچکاری ساختمان
گچکاری ساختمان

گچ مرمر

گچ مرمر از مخلوط کردن پودر گچ با زاج سفید و پختن ترکیب حاصله در دمایی بالاتر در کوره به دست می آید. ملات گچ مرمر بسیار دیرگیر است اما پس از گیرش سختی بالایی دارد. این گچ در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد و می توان از آن در مکان های مرطوب یا جاهایی که نیاز به شستشو دارند، استفاده کرد. گچ مرمر در نمای بیرونی ساختمان هم  قابل اجراست.

گچ گیپتون یا بتوگیپس

گچ ساختمانی معمولی روی سطوح بتنی ، سیمانی و فوم چسبندگی لازم را ندارد و در صورت استفاده پس از مدتی ترک می خورد یا از روی سطح بلند می شود. برای حل این مشکل گچ گیپتون از ترکیب پودر گچ و مواد افزودنی که چسبندگی گچ را افزایش می دهد، ساخته شده است. بعد از رویه بندی سطوح با گچ گیپتون می توان روی آن را با گچ سفید یا مصالح دیگر پوشاند، یا اینکه روی آن را رنگ آمیزی و کاغذ دیواری کرد. ضخامت گچ گیپتون باید حدود ۱ سانتیمتر باشد و تا یک ساعت به گیرش نهایی می رسد. گاهی به این ملات روکش فوم هم می گویند.

از مهم ترین مزایای گچ گیپتون ، صرفه جویی در زمان و هزینه اجرا ، حذف عملیات زیرسازی برای گچکاری ، امکان اجرای پوشش های مختلف بر روی بتوگیپس و سفیدی و درخشندگی مطلوب سطح اشاره کرد. باید توجه داشت که به هیچ عنوان پودر گچ گیپتون را نباید با پودرهای دیگر مخلوط کرد.

گچ سیوا یا گچ سبک دستی

گچ سیوا از گچ معمولی چگالی کمتری دارد، دلیل این مسئله مخلوط پودر گچ میکرونیزه شده با پرلیت است. گچ سیوا می تواند هم به صورت زیرکار و هم به صورت تک لایه اجرا شود و روی آن رنگ آمیزی یا سایر ابزار دکوراسیون داخلی سوار شود. این نوع گچ دارای مزیت‌های زیادی است که مهم‌ترین آن گیرش اولیه و نهایی بالای آن است که می‌توان زیر کار تمیزی را در نهایت ارائه نمود. این دسته از انواع گچ ساختمانی ، به دلیل سرعت اجرای بالا، مقاومت بیشتر در مقابل سایش نسبت به گچ معمولی ، عایق قوی تر در برابر صوت و حرارت، در آینده گوی سبقت را از گچ سنتی خواهد ربود، ضمن اینکه جزو مصالح ساختمانی نوین به شمار می آید.

بر روی گچ سیوا می توان انواع پوشش ها همچون رنگ های روغنی ، بلکا ، پوشش های اکریلیکی و … استفاده کرد. به دلیل فرآیند ساخت گچ سیوا ، این گچ دارای مزیت هایی نسبت به سایر انواع گچ ساختمانی می باشد. گچکاری با گچ سیوا موجب بیشتر شدن خاصیت آکوستیکی دیوار می گردد. علاوه بر این، ضریب انتقال حرارتی کمتری دارد. گچ سیوا در برابر رطوبت نسبت به سایر انواع گچ ساختمانی مقاومت بهتری دارد.

خرید گچ ساختمانی
گچ سیوا

گچ ساتن یا گچ پرداخت کاری

بزرگترین عیب گچ ساختمانی معمولی، عدم مقاومت در برابر رطوبت و عدم امکان شستشو می باشد، گچ ساتن یکی از انواع گچ ساختمانی است که این دو مشکل را ندارد. گچ ساتن قابل شستشو بوده و مقاومت در برابر سایش آن بیشتر است. این گچ به عنوان یک لایه نازک روی گچ معمولی کشیده شده و در واقع به عنوان لایه پرداخت یا روکش نهایی تلقی می شود. کار با این ملات بسیار آسان تر از ملات های سنتی است و در نهایت سطحی صاف و براق را ارائه می دهد.

از مزیت های این گچ نسبت به برخی دیگر از انواع گچ ساختمانی ، خواص آکوستیکی قوی تر، چگالی پایین تر و ضد خش و خراش بودن می باشد.

گچ پاششی یا جت گیپس (گچ سبک ماشینی، گچ پلیمری)

گچ پاششی توسط دستگاه گچ پاش اجرا می شود، به دلیل افزودن مواد پلیمری که باعث کاهش وزن مخصوص گچ می شود، به آن گچ پلیمری یا گچ سبک ماشینی نیز می گویند. مهمترین مزیت گچ پاششی ، سرعت اجرای بالای آن است به طوری که در روز بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ مترمربع قابل گچکاری می باشد. علاوه بر سرعت بالا، به دلیل زمان گیرش بیشتر نسبت به برخی دیگر از انواع گچ ساختمانی ، گچکار امکان پرداخت بهتری دارد و از نظر مقاومت در برابر سایش، رطوبت و حریق بهتر از گچ معمولی عمل می کند. اجرای گچ پاششی بدون نیاز به زیرکار گچ خاک است و پرتی مصالح به شدت پایین تر از گچکاری سنتی می باشد. هرچند که زمان گیرش این گچ بالاست اما سریع خشک می شود و ترک خوردگی در آن بسیار کمتر است.

گچ پلیمری پاششی یا جت گیپس
گچ پلیمری پاششی یا جت گیپس

سازگاری با هر نوع شرایط آب و هوایی، حذف هزینه های مربوط به اجرای لایه گچ خاک ، قابلیت اجرای مستقیم بر روی سطوح مختلف، نفوذ کامل در تمامی خلل و فرج ها از جمله ویژگی های گچ پاششی محسوب می گردد.

سایر انواع گچ ساختمانی

گچ استریش یا گچ کفسازی

گچ استریش یکی دیگر از انواع گچ ساختمانی است که از کوره با دمای بالا حاصل می شود و به شدت آب خود را از دست داده است. مقدار آب ترکیبی گچ استریش نباید بیشتر از ۲ درصد را نشان دهد. به همین دلیل در مقابل رطوبت دوام ندارد و دچار ترک و تخریب می شود. به عنوان ملات در کفسازی در ساختمان ها می توان از این گچ استفاده نمود.

گچ استریش باید به طور کامل از الک شماره ۱۴ ، بیش از ۹۸ درصد از الک شماره ۴۰ و همچنین بیش از ۸۰ درصد از الک شماره ۱۰۰ عبور کند.

گچ کاردک یا گچ درزگیری

گچ کاردک گچی با زمان گیرش حدود یک ساعت برای درزگیری صفحات و قطعات گچی و بندکاری استفاده می شود. در واقع گچ کاردک برای هموار کردن سطوح گچی به کار می رود.

انواع گچ ساختمانی
گچ کاردک

گچ رنگی

انواع گچ رنگی ساختمان با اضافه کردن افزودنی های طبیعی و شیمایی رنگی به گچ معمولی تولید می شوند. استفاده از انواع گچ ساختمانی رنگی سبب حذف مرحله نقاشی می شود. این امر حذف هزینه های مربوط به نقاشی ساختمان و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها را در پی خواهد داشت. امکان اجرای گچ رنگی به صورت پاششی نیز وجود دارد.

قیمت انواع گچ ساختمانی

قیمت انواع گچ ساختمانی با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال قیمت گچ های ساختمانی ترکیبی به دلیل مزایایی که فراهم می کنند، بالاتر از گچ ساختمانی معمولی است. به طور مثال قیمت گچ گیپتون حدود ۲ برابر، قیمت گچ پاششی حدود ۶ برابر، قیمت گچ ساتن ۷ برابر گچ سفیدکاری می باشد. گچ های خاص برای مصارف خاص مورد مصرف قرار می گیرند و طبیعتا در زمان نگهداری ساختمان هزینه اولیه بالای خود را جبران می کنند. از طرفی قیمت گچ خاک تا حدودی از قیمت گچ ساختمانی سفیدکاری پایین تر است و حتی تا نصف قیمت نیز یافت می شود و قیمت گچ ساختمانی میکرونیزه اندکی بالاتر از گچ سفید می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

گچ ساختمانی

گچ پاششی (جت گیپس)

کوره های گچ پزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۴ نظر

 1. سلام گچ سیوا از گچ معمولی چگالی کمتری داره و نوشته شده به خاطر مخلوط پودر گچ میکرونیزه شده با پرلیت اینطوری شده آیا از این ترکیب در انواع گچ ساختمانی برای کاهش چگالی استفاده میشه یا این مورد به خصوص اینطوریه و برای بقیه ی مدل گچ ها از ترکیبات دیگه ای استفاده میشه؟؟

 2. سلام . من شهرستان زندگی میکنم و میخواستم یە مغازە ی فروش انواع گچ ساختمانی باز کنم . میتونم با قیمت مناسب و بە طور عمده ازتون خرید کنم ؟ لطفا شرایط فروش رو بهم بگین

 3. انواع گچ ساختمانی برای انواع سازه قابل استفاده هستند؟

 4. همه ی انواع گچ ساختمانی رو میشه به شکل پاششی استفاده کرد یا گچ مشخصی داره ؟

 5. سلام ، درمورد گچ روکار که یکی از انواع گچ ساختمانی به حساب میاد اگه دیوار خیس بشه یا نم داشته باشه گچ کنده میشه یا تغییر رنگ میده؟!.

 6. گچ مرمر واسه چه کاری معمولاً استفاده میشود

 7. قیمت گچ رنگی رو میخواستم و اینکه مشکی هم وجود داره ؟

 8. گچ عاج در چه مواردی کاربرد دارد ؟

 9. گچ میکرونیزه در چه کارهایی کاربرد دارد ؟

 10. کدامیک از این گچها سرعت اجرای بالا و مقاومت بیشتری دارد؟

 11. گچ پرداخت کاری چه مزایایی دارد ؟

 12. گچ سیوا یا گچ سبک دستی چه مزایایی دارد ؟

  • صرفه جویی در زمان و هزینه اجرا، حذف عملیات زیرسازی برای گچکاری، امکان اجرای پوشش های مختلف بر روی بتوگیپس و سفیدی و درخشندگی مطلوب سطح از مزایای گچ سبک دستی است.

 13. قیمت گچ ساختمانی سفیدکاری چقدر است ؟

 14. گچ گیپتون چه مزایایی دارد ؟

  • صرفه جویی در زمان و هزینه اجرا، حذف عملیات زیرسازی برای گچکاری، امکان اجرای پوشش های مختلف بر روی بتوگیپس و سفیدی و درخشندگی مطلوب

 15. گچ میکرونیزه در چه کارهایی کاربرد دارد ؟

  • گچ میکرونیز برای ساختن تزئینات گچی، قطعات پیش ساخته گچی، رومالی و کشته کشی ساختمان، مجسمه سازی و بسیاری از کاربردهای نازک کاری مورد استفاده است.

 16. همه ی این گچ ها رو خودتون تولید میکنید!

 17. گچ پاششی چه مزایایی دارد ؟

  • سرعت اجرای بالا، گیرایی بیشتر در مقایسه با سایر انواع گچ ساختمانی که در تتیجه آن امکان پرداخت بهتر روی گچ فراهم خواهد بود. بعلاوه مقاومت در برابر سایش و رطوبت و حریق در گچ پاششی در مقایسه با گچ معمولی بیشتر است.

 18. کدوم گچ ساختمانی از نظر قیمت و کیفیت بهتره و ظرافت بیشتری داره ؟

  • گچ میکرونیزه یا گچ عاج ظرافت بالایی دارد. از نظر کیفیت و قیمت به متریالی که خریداری میکنید بستگی دارد و برای انتخاب باید با افراد خبره در این زمینه مشورت کنید.

 19. قیمت گچ سفید کاری چقدر است ؟

 20. برای گچ کاری اتاق قبلش باید حتما گچ خاک انجام بشه ؟

 21. بکار گیری کدامیک از گچهای ساختمانی از نظر هزینه به صرفه تر است؟

 22. قیمت گچ میکرونیزه چقدر است؟

 23. سلام قیمت گچ خاک چقدره؟

 24. برای رنگ کردن پنج تا اتاق ۳در چهار با گچ رنگی چقدر گچ لازمه ؟

 25. قیمت گچ سفید کاری چقدر است؟

 26. قیمت گچ ساختمانی سیوا چقدر است؟

 27. مزایای گچ کاردک

 28. بهترین گچ ساختمانی برای سفید کاری کدومه

 29. قیمت گچ ساتن چقدر است؟

 30. میشه درباره انواع گچ ساختمانی بیشتر توضیح بدید

 31. گچ ساختمانی عمده خرید دارید؟ از هر برندی که دستور بفرمایید تهیه می کنم، بهترین گچ ساختمانی در ایران

 32. سلام وقتتون بخیر ببخشید من دنبال یه مدل گچ هستم که نیاز به رنگ نداشته باشه. اگر میشه معرفی کنید

 33. قیمت گچ سفید کاری چقدر است؟

 34. تفاوت قیمت گچ رنگی با گچ معمولی چقدر هست ؟

 35. سلام ، کدوم گچ برای کار زیبایی سقف (کناف) مناسبه؟!

 36. قیمت گچ مرمر چقدر است؟

Call Now Buttonاستعلام قیمت