استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

نمای فلزی ساختمان

انواع نمای فلزی
انواع نماي فلزي

نمای فلزی ساختمان انواع مختلفی دارد که بسته به نوع ساخت و فرایند تولید قطعات و ظاهر آنها متفاوت است. در حالت کلی، فلزات و آلیاژ آنها در نمای فلزی ساختمان به صورت ورق، تاروپود و مفتول استفاده می شوند. با انجام عملیات هایی بر روی آنها به شکل های مختلفی در می آیند. از انواع مختلف نمای فلزی ساختمان تولید شده، می توان به نمای فلزی استرچ متال ، نمای فلزی پانچ متال ، نمای فلزی مش توری ، نمای ورق فلزی و نمای فلزی کامپوزیت آلومینیومی اشاره کرد.

انسان از دیرباز به وجود فلزات در طبیعت پی برده و در ساخت انواع ابزار از آن بهره برده است. هر کدام از فلزات با توجه به رنگ، ماهیت و خصوصیات متفاوت، زیبایی و فراوانی شان مصارف گوناگونی دارند. آهن، آلومینیوم، زینک، مس از پرکاربردترین فلزات در ساختمان سازی هستند. آلیاژهای مختلف فلزات آهن آلومینیوم، زینک و مس، برای مصرف در انواع نمای فلزی ساختمان ، ساخته می شود. اجرای هر کدام از این نماهای فلزی متفاوت خواهد بود که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

نمای ورق فلزی

نمای ورق فلزی ، با مصالح مختلف فلزی از جمله استنلس استیل ، آلومینیوم بدون رنگ و رنگ شده ، تیتانیوم زینک ، مس ، گالوانیزه و کورتن (فولاد زنگ زده) اجرا می شود. ورق های فلزی به کار رفته شده معمولا دارای ضخامت کمتر از ۳ میلی متر می باشند. بسته به نوع طرح ، سطح مورد نظر و منحنی یا صاف بودن آن ، نظر طراح و با توجه به ماهیت هر نوع فلز ، می توان از آنها در اجرای نمای فلزی ساختمان بهره برد.

هزینه اجرای نمای فلزی
نمای ورق فلزی

ورق های فلزی در تابستان با غروب آفتاب سریع تر خنک شده و برای رفع مشکل اتلاف انرژی حرارتی در زمستان از لایه عایق حرارتی استفاده می شود. اجرای نمای ورق فلزی ، زیبایی منحصر به فردی از فرم ، سطوح و انحنای نما به نمایش می گذارد و مناسب برای انواع ساختمان ها است. نمای ورق فلزی طیف گسترده ای از محصولات و اجراها را در برمی گیرد.

روش های نصب نمای ورق فلزی

نمای ورق فلزی با توجه به نوع طرح و نظر طراح به روش های زیر اجرا می شود. سطح تمام شده هر کدام از سیستم ها در نمای فلزی ساختمان متفاوت از دیگری خواهد بود و بر ظاهر نما تاثیر خواهد داشت.

 • نصب نمای ورق فلزی با سیستم استندینگ سیم (Standing Seam)
 • نصب نمای ورق فلزی با سیستم اسنپ لاک (Snaplock)
 • نصب نمای ورق فلزی با سیستم اینترلاک (InterLock)
 • نصب نمای ورق فلزی با سیستم فلت لاک (FlatLock)
 • نصب نمای ورق فلزی با سیستم شینگل (Shingle)
 • نصب نمای ورق فلزی با سیستم کاست (Cassette)
نصب ورق فلزی نما
نصب ورق فلزی نما

نمای پانل کامپوزیت آلومینیوم (ACP)

یکی از نماهایی که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است نمای کامپوزیت آلومینیوم است. نمای کامپوزیت آلومینیوم بسیار منعطف و شکل پذیر است و به راحتی می توان به صورت دلخواه به ورق کامپوزیتقوس و شیار داد و با هر متریالی ترکیب نمود. در مقایسه با انواع نمای فلزی ساختمان ، نمای کامپوزیت در کشور رونق بیشتری دارد.

طرح و اجرای نماهای فلزی
نمای پانل کامپوزیت آلومینیوم (ACP)

استفاده از ورق کامپوزیت آلومینیوم در نمای فلزی ساختمان مقرون به صرفه است. همچنین ورق های آلومینیوم به دلیل سبکی، انعطاف پذیری و سایر مزیت هایی که دارند اخیرا در صنعت ساختمان سازی مورد اهمیت ویژه ای واقع شده اند. به طور کلی نمای پانل کامپوزیت آلوممینیوم بیشتر برای ساختمان های اداری، تجاری، پالایشگاه ها، ساخت تابلوهای تبلیغاتی، جایگاه های سوخت و فرودگاه ها استفاده می شود.

روش های نصب پانل کامپوزیت آلومینیوم (ACP)

اجرای نمای پانل کامپوزیت آلومینیوم به دو روش کلی ثابت و ریلی انجام می شود و با توجه به نوع زیرسازی ، انواع روش های اجرای نمای کامپوزیت به صورت زیر دسته بندی می گردد:

 • روش ثابت (fixing)
 • روش ریلی (hanging)
 • روش L و H
 • روش فیکس ریلینگ

نمای فلزی ساختمان پانچ متال یا پانچ پلیت

نمای فلزی ساختمان پانچ متال یا پانچ پلیت ، ورق فلزی طرح داری است که در نماهای دوپوسته کاربرد دارد و امروزه با استقبال خوبی به خصوص در ساختمان های فرهنگی مواجه شده است. ورق های فلزی با سوراخ کاری و ایجاد طرح های مختلف در کارخانه آماده نصب در نما می شوند. علاوه بر زیبایی خیره کننده و جلوه شبانه که با نورپردازی صدچندان می شود، سایه اندازی روی نما و کاهش نور مزاحم در طول روز نیز از مزایای نمای پانچ متال می باشد. همچنین نمای پانچ متال به کاهش آلودگی صوتی محیط کمک می کند. در نمای پانچ متال ، برش و ایجاد طرح های ورق پانچ متال با دستگاه های برش CNC (مخفف عبارت Computer Numerical Control) انجام می شود.

مجری نماهای فلزی
نمای پانچ متال

جنس ورق پانچ متال معمولا از کامپوزیت آلومینیوم یا آلومینیوم سالید است. با این حال ورق هایی از جنس فولاد نیز ساخته می شود. بسته به نوع طرح ، ضخامت و ابعاد ورق ها می تواند متغیر باشد. در گذشته طرح های محدودتری با روش پانچ با فشار روی ورق ها ایجاد می شد، به همین دلیل به این روش، پانچ متال گفته می شود. امروزه با به کارگیری دستگاه های CNC و به کمک رایانه ها در فرآیند تولید، اجرای نمای فلزی ساختمان پانچ متال با محدویت های کمتری رو به رو شده و به مراتب دقیق تر و تمیزتر از روش های قدیمی انجام می شود. علاوه بر طرح های هندسی مختلف، لوگو، تصاویر و تبلیغات شرکت ها را نیز می توان بر روی ورق های فلزی ایجاد کرد.

روش های نصب نمای فلزی ساختمان پانچ متال

انواع روش های نصب نمای فلزی ساختمان پانچ متال به صورت زیر است:

 • نصب مستقیم بر زیرسازی فلزی
 • نصب با خم بر روی زیرسازی فلزی
 • نصب با براکت فلزی بر روی پوسته اول نما
هزینه نمای فلزی
نصب نمای پانچ متال

نمای فلزی ساختمان استرچ متال یا اکسپندد متال

نمای فلزی ساختمان استرچ متال (Stretch Metal) یا اکسپندد متال (Expanded Metal) متشکل از ورق های فلزی طرح داری است که طرح آنها با دستگاه های مخصوص و تحت کشش ایجاد شده است. به طوری که پس از اعمال کشش طرح سه بعدی برجسته ای روی ورق ها ایجاد می شود.

انواع نمای فلزی
نمای استرچ متال

نمای فلزی ساختمان استرچ متال با توجه به جنس مصالح و طرح ها و رنگ های مختلف ، تنوع زیادی دارد و باعث ایجاد طرح های گوناگون و بدیع می شود. نورگذر بودن ورق ها با طراحی نورپردازی مختلف ، جلوه های متفاوت و زیبایی در نمای ساختمان ایجاد می کند. علاوه بر این، شفافیت ورق ها به دلیل طرح های آن باعث شده تا کاربرد گسترده تری در نمای ساختمان ها به عنوان لوور نما نیز داشته باشد. به همین دلیل معماران گرایش زیادی به استفاده از این نوع نمای فلزی ساختمان دارند.

روش نصب نمای فلزی ساختمان استرچ متال

در اکثر موارد برای حفاظت از لبه پانل ها و ایستایی آنها در مجاورت یکدیگر از پروفیل استفاده می شود و برای قاب شدن بهتر، بعد از جوش ، توری ها با روش های مختلفی به زیرسازی نما وصل می شوند. نصب نمای فلزی استرچ متال در حالت کلی به چهار روش زیر انجام می شود:

 • نصب به روش مستقیم با جوشکاری
 • نصب با قطعات اتصالی با پیچ نمایان
 • نصب به روش پیچ مستقیم با اتصالات غیرنمایان
 • نصب به روش هنگ با اتصالات غیرنمایان
اجرای نماهای فلزی
نصب نمای استرچ متال

نمای فلزی ساختمان مش توری یا وایر مش (Wire Mesh)

نمای فلزی ساختمان وایر مش یا مش توری نوعی از بافته های فلزی است که به شکل تار و پود در هم تنیده شده و اصولا از استیل ضد زنگ ساخته می شود. به دلیل تکنولوژی بالایی که در تولید این سیستم نیاز است، امکان تولید آن در داخل کشور وجود نداشته و این محصولات وارداتی می باشند.

مجری انواع نماهای فلزی
نمای فلزی مش توری

روش نصب نمای فلزی ساختمان مش توری

در اجرای نمای فلزی ساختمان مش توری طراحان دست بازتری در پوشش سطوح دارند. زیرا پارچه مانند بودن آن در عین ثبات آن در سطوح صاف، انعطاف بالایی به این پوشش های نما بخشیده است. نمای فلزی مش توری مناسب انواع کاربری ها مانند کاربری اداری ، تجاری ، صنعتی و … است. نصب و اجرای نمای فلزی ساختمان مش توری مانند پرده کرکره است ولی نمای مش توری ثابت است و جمع شونده نیست.

اجرا انواع نماهای فلزی
روش نصب نمای مش توری

نمای فلزی ساختمان سه بعدی دیجیتال

با پیشرفت تکنولوژی و ورود رایانه به مراحل طراحی و تولید و ساخت در معماری و ساختمان سازی ، نوآوری هایی در زمینه ساخت و طراحی نما ایجاد شده است که تا قبل از آن غیرممکن بود. اجرای نمای فلزی ساختمان سه بعدی دیجیتال یکی از این نوآوری هاست که اجرای نما با هندسه های پیچیده را ممکن ساخته است. بدین ترتیب که طراحی این نما با نرم افزارهای پارامتریک مخصوص خود انجام شده و ماشین های دیجیتال با دستورگیری از رایانه ها این طرح ها را ایجاد می کنند.

اجرای نمای پارامتریک
نمای فلزی سه بعدی دیجیتال

انواع فناوری برش ورق فلزی نمای ساختمان

در اجرای انواع نمای فلزی ساختمان ، ورق های فلزی با روش های مختلف دستگاه های برش CNC یا دستگاه کنترل عددی ایجاد می شوند. بهتر است قبل از شروع طراحی ورق ها نوع برش مشخص شود. ابتدا طرح مورد نظر در نرم افزارهایی مانند کورل ، کتیا ، سالید ورک ، اتوکد و… تهیه می شود. سپس دستگاه های CNC با اتصال به رایانه این طرح ها را اجرا کرده و برش می دهند. طرح های تکراری و یکنواخت را می توان با دستگاه های پانچ تحت فشار برش داد. در زیر به انواع برش ورق های فلزی اشاره شده است:

۱- برش CNC واترجت

این نوع برش کیفیت و هزینه بالاتری دارد. برش CNC واترجت برای ورق هایی استفاده می شود که در برابر گرما حساس هستند. این روش در اجرای انواع نمای فلزی با طرح های پیچیده که ظرافت کار مدنظر است ، توصیه می شود.

۲- برش CNC لیزری

برش با لیزر کیفیت متوسطی دارد و هزینه آن پایین تر از برش با واترجت خواهد بود و برای برش ورق های آهن مناسب است. برای اجرای انواع نمای فلزی ساختمان با ورق های آلومینیومی نیز می توان از این روش استفاده کرد ولی هزینه بسیار بالایی به همراه خواهد داشت که توجیه اقتصادی ندارد. همچنین ارائه دهندگان خدمات برای ورق های آلومینیومی بسیار کم هستند.

۳- برش CNC با دستگاه های پرس سنبه ای

کیفیت این نوع برش بسیار مناسب بوده و مناسب ترین روش برای طرح های تکرار شونده و بدون انحنا است. از نظر اقتصادی نیز این روش بسیار مناسب است. برای ساخت قالب ، باید متراژ تولید درخور باشد تا هزینه ساخت قالب در روند ساخت به چشم نیاید. این روش برای اجرای انواع نمای فلزی ساختمان با ورق های آلومینیومی و آهنی بسیار مناسب بوده و پیشنهاد می شود.

۴- برش CNC با دستگاه های تیغه ای

برش با دستگاه های تیغه ای دارای کیفیت سطح مناسبی است و محدودیتی در طرح های برش ندارد. این روش فقط برای ورق های کامپوزیت قابل اجرا است و صرفه اقتصادی دارد.

هزینه نمای فلزی ساختمان

اجرای نمای فلزی ساختمان بسته به نوع و جنس نما متفاوت است. فلزات قیمت های متفاوتی دارند؛ به طور مثال فلز استنلس استیل و مس قیمت بالاتری از فولاد یا گالوانیزه و زینک دارد. بنابراین انتخاب نوع فلز در تعیین قیمت نقش اساسی خواهد داشت.

در میان انواع نمای فلزی ساختمان ، نمای کامپوزیت آلومینیوم به دلیل ضخامت کم ورق و یا نمای ورق گالوانیزه و یا استرچ متال ها که عموما از آهن و آلومینیوم هستند هزینه پایین تری دارند. نمای مش توری به دلیل عدم وجود خط تولید در کشور هزینه بالایی دارد و نمای سه بعدی دیجیتال به دلیل فرآیند ساخت متفاوت ، هزینه بالاتری دارد. در تعیین قیمت نمای پانچ متال ، نوع طرح و دستگاه CNC استفاده شده و ضخامت ورق ، موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

۸ نظر

 1. سلام نمای فلزی ساختمان با هر فلزی که انجام بشه به صورت دوره ای و منظم نیاز به ترمیم و سرویس پیدا میکنه؛ همه ی نماهای ساختمانی اینطور هستند که با گذر زمان چون دچار فرسایش یا خوردگی و سایر آسیب های نما میشن اما نمای فلزی حساس تره و نیاز به توجه و مراقبت بیشتری داره!!

 2. نمای فلزی کامپوزیت چقدر روی سازه عمر میکنه و ایا احتیاج به ترمیم داره

 3. سلام نمای فلزی ساختمان خیلی مدرن و شیکه و کمتر استفاده شده تا الن چون به نظرم نمای جدیدی باشه و یه چیزی که ذهن رو درگیر میکنه فلزی بودنش هست بیشتر فلزها در برابر رطوبت و اکسیژن هوا ممکنه دچار اکسایش بشن برای این مشکل چه راهکاری مطرح شده ؛ روکش و سرویس کردن نما هرچند سال یه بار برای این نما الزامیه.

 4. نمای فلزی همون کامپوزیت کاذب هستش؟

 5. سلام نمای فلزی ساختمان مدل فلزی نما از چه موادی ساخته شده؟در فلز هم درش استفاده میشه؟

 6. نمای کامپوزیت و کلا نماهای فلزی که معرفی کردید، باعث اتلاف انرژی ساختمان نمیشن؟

 7. باسلام خدمت شما شرکت تولیدی و خدماتی ما اماده اراعه سقف کاذب المینیوم نما کامپوزیت و خدمات لیزر برش وخم برای نماهای مختلف فلزی استیل گالوانیزه واهن و پانچ سی ان سی میباشد همچنین دارای خط رنگ الکترو استاتیک هم میباشیم خوشحال میشیم در این زمینه با شما همکاری داشته باشیم

Call Now Buttonاستعلام قیمت