استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

انواع مصالح نمای فلزی

انواع مصالح نماي فلزي
قیمت نماي فلزي

فلزات از فراوان ترین عناصر موجود در طبیعت هستند که انسان از دیرباز در ساخت انواع ابزار و زیورآلات از آنها استفاده کرده است. رنگ، ماهیت و خصوصیات هر کدام از این فلزات متفاوت بوده و از این رو کاربردهای متفاوتی دارند. از جمله کاربردهای فلزات می توان به استفاده از آنها در نمای فلزی ساختمان اشاره کرد.

از پرکاربردترین مصالح نمای فلزی می توان به آهن، آلومینیوم، زینک و مس اشاره کرد. به منظور بهبود خواص فلزات ، برای مصرف در نمای فلزی ساختمان ، فرآیندهایی بر روی آنها انجام می شود که به تولید آلیاژهای مختلف منجر می گردد.

مجری نمای ورق فلزی
طیف رنگی مختلف در نمای فلزی

فلزات و آلیاژ آنها به صورت ورق ، تار و پود و مفتول تولید می شوند و با انجام عملیات مختلف بر روی آنها به صورت قطعات مورد استفاده در اجرای نمای فلزی عرضه می گردند. از انواع مختلف نمای فلزی تولید شده می توان به نمای فلزی استرچ متال ، پانچ متال ، مش توری ، نمای سه بعدی ، ورق فلزی و کامپوزیت آلومینیوم اشاره کرد. در ساخت قطعات فلزی نما از انواع فلزات و آلیاژهای آنها از جمله، مس، مس پتینه شده، تیتانیوم زینک، گالوانیزه، کورتن، استنلس استیل و آلومینیوم رنگ شده و بدون رنگ استفاده می شود. هر کدام از این فلزات مزایا، معایب و زیبایی مخصوص به خود را داشته و بسته به نظر طراح و هزینه تمام شده معقول ، می توان نوع ورق را انتخاب کرد.

۱- نمای فلزی تیتانیوم زینک (Titanium Zinc)

با پیشرفت تکنولوژی، آلیاژهایی از روی ، با مقادیر اندکی تیتانیوم و مس برای کاربرد در نمای فلزی ساختمان تولید شده است. دلیل این کار، بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی روی ، برای استفاده در نما است. روی طی فرایند طبیعی در معرض هوا با H2O و CO2 واکنش داده و یک لایه محافظ تشکیل می دهد. به این فرآیند پتینه شدن گفته می شود که از خوردگی سطح ورق جلوگیری می کند و اثر خط و خش نیز پس از مدت کوتاهی از روی سطح ورق ناپدید می شود.

تیتانیوم زینک برای استفاده در نمای فلزی ، به صورت ورق تولید می شود و بدین ترتیب می توان در نمای ورق فلزی ، نمای پانچ متال و نمای سه بعدی دیجیتال از آن استفاده نمود.

مجری نمای فلزی
نمای ورق فلزی تیتانیوم زینک

ورق های تیتانیوم زینک با ضخامت های ۰/۶۵ ، ۰/۷ ، ۰/۸ و ۱ میلیمتر تولید می شود که به تناسب سیستم اجرای نمای فلزی و ابعاد قطعات مورد نظر، می توان ضخامت مناسب را انتخاب نمود. ورق ها به صورت فویل (ورق کم ضخامت) با عرض ۵۰ تا ۶۵ سانتیمتر و به صورت شیت (ورق با ضخامت بالاتر) با ابعاد ۱×۲ متر تولید می شوند.

مزایای نمای فلزی تیتانیوم زینک

 • انعطاف پذیر و قابل اجرا در سطوح منحنی
 • ناپدید شدن خط و خش به مرور زمان
 • مقاوم در محیط های آلوده و صنعتی
 • مقاوم در محیط های مرطوب و مناطق ساحلی
 • بدون خوردگی
 • طول عمر طولانی
 • بدون هزینه نگهداری
 • تنوع رنگ
 • بدون نیاز به رنگ
 • ضریب حرارتی خوب

۲- نمای فلزی آلومینیومی

ورق آلومینیومی سبک مورد استفاده در اجرای نمای فلزی ، به صورت بی رنگ و رنگ شده تولید می گردد. این ورق ها در ابعاد مختلف شیت و رول شده و با سطوح صاف و یا آجدار و در طرح های مختلف عرضه می شوند.

هزینه اجرای نمای فلزی
نمای ورق آلومینیومی

نمای فلزی آلومینیومی به صورت پانل های کامپوزیت نیز تولید و اجرا می شود که لایه ورق آلومینیوم بر روی صفحات پلیمری روکش شده است. پانل کامپوزیت آلومینیوم به صورت رنگ شده و بدون رنگ در نمای فلزی ساختمان به کار می رود.

هزینه نمای کامپوزیت آلومینیوم
نمای کامپوزیت آلومینیوم رنگ شده

علاوه بر موارد ذکر شده می توان از آلومینیوم در اجرای نمای فلزی پانچ متال و مش توری نیز استفاده کرد.

نصب نمای آلومینیومی
آلومینیوم در نمای پانچ متال

مزایای نمای فلزی آلومینیومی

 • انعطاف پذیری بالای ورق
 • وزن سبک
 • قیمت مناسب
 • ظاهری براق و یکدست
 • مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی، خوردگی و اکسیداسیون

۳- نمای فلزی مسی

ورق های مسی انعطاف پذیری بالایی دارند؛ از این رو برای اجرای نمای فلزی با سطوح منحنی بسیار مناسب می باشند. همچنین مس از دوام و پایداری قابل ملاحظه ای برخوردار بوده و بدین ترتیب قابل استفاده در ساختمان های با کاربری های مختلف می باشد.

هزینه اجرای نمای فلزی
نمای مسی

به دلیل خاصیت ضد میکروبی مس ، گزینه مناسبی برای استفاده در محیط های آلوده و داخل ساختمان به شمار می آید.

نصب و اجرای نمای فلزی
اجرای نمای ورق مسی به روش شینگل

مس هم به صورت ورق و هم به صورت مفتول و مش توری قابل تولید است. بدین ترتیب در انواع نمای فلزی از جمله نمای پانچ متال ، استرچ متال ، مش توری ، نمای سه بعدی و ورق فلزی قابل اجرا می باشد.

هزینه اجرای لوور مسی
نمای مسی پانچ متال

نمای فلزی مش توری مسی معمولا به صورت دوپوسته اجرا می شود. همچنین در نورگیر و لوور نما نیز قابل استفاده است.

اجرای لوور و تابش بند مسی
نمای مش توری مسی

مزایای نمای مسی

 • وزن کم
 • تغییر شکل حرارتی کم
 • عدم نیاز به نگهداری 
 • با دوام
 • صرفه اقتصادی در دراز مدت 
 • سازگار با طبیعت
 • شکل پذیر 
 • رنگ طبیعی 
اجرای نمای فلزی دو پوسته
نمای مش توری مسی

۴- نمای فلزی مس پتینه شده

یکی از پیشرفت های جالب در سال های اخیر تولید سریع مس با پتینه سبز رنگ است که این فرایند در حالت طبیعی سال ها به طول می انجامد. مس پتینه شده برای استفاده در نمای فلزی به صورت ورق تولید می شود و برای اجرای آن می توان از سیستم های مختلف نصب ، بهره برد. آنچه باعث جذابیت مس پتینه می شود، طیف مختلف رنگی آن است که به صورت طبیعی ایجاد شده است.

هزینه ورق فلزی نما
نمای ورق مس پتینه شده

پتینه لایه محافظتی مس است؛ در عین حال زیبایی خاص خود را دارد. مس پتینه شده با رنگ سبز خاص ، توجه معماران و هنرمندان را به خود جلب کرده است و کاربرد آن در نمای فلزی ساختمان ، زیبایی منحصر به فردی ایجاد می کند.

۵- نمای فلزی استنلس استیل

استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ ، در برابر خوردگی مقاوم است که عامل اصلی این ویژگی، استفاده از حداقل ۱۱ درصد کروم در ترکیبات آن می باشد. قابلیت جوش پذیری این ورق ها، استفاده از آن را برای انواع اشکال و حجم ها مناسب کرده است.

هزینه اجرای نمای استیل
نمای ورق استنلس استیل

استنلس استیل در انواع سطوح مات و شفاف، صاف تا طرح دار تولید شده و از این رو اجرای نمای فلزی با رنگ ها و الگوهای متفاوت را ممکن می سازد.

مجری و پیمانکار نمای استیل
نمای پانچ متال استیل

استنلس استیل هم به صورت ورق و هم به صورت مش توری و مفتول تولید می شود و قابلیت استفاده در انواع نمای فلزی اعم از پانچ متال ، استرچ متال ، مش توری ، ورق فلزی و نمای سه بعدی دیجیتال قابل استفاده و اجراست.

مجری و پیمانکار نمای استیل
نمای فلزی مش توری استنلس استیل

مزایای نمای استنلس استیل

 • نمایی سبک به دلیل ضخامت کم ورق ها
 • سازگار با انواع زیرسازی
 • صرفه اقتصادی
 • مناسب برای انواع پوشش های جدید و مرمت شده
 • بهینه کردن انرژی ساختمان های قدیمی با حذف پل های حرارتی

۶- نمای فلزی گالوانیزه

ورق های فولادی که برای مقاوم کردن فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی گالوانیزه شده است کاربرد گسترده ای در ساختمان سازی و اجرای نمای فلزی دارد. از معایب ورق گالوانیزه ، شوره یا زنگ سفید است که این مشکل در فرآیند تولید تا حد زیادی کاهش داده می شود.

پیمانکار نصب نمای فلزی
نمای ورق گالوانیزه

گالوانیزه به صورت ورق صاف و موج دار تولید می شود و در نمای فلزی مش توری ، استرچ متال ، ورق فلزی ، سه بعدی دیجیتال و پانچ متال قابل استفاده و اجراست.

طرح و اجرای نمای گالوانیزه
نمای ورق گالوانیزه موج دار

مزایای نمای گالوانیزه

 • مقاومت در برابر خوردگی
 • تنوع ضخامت متناسب با شرایط محیطی و عملکردی
 • قابلیت شکل پذیری
 • صرفه اقتصادی

۷- نمای فلزی کورتن

فولاد کورتن طی فرایند اکسیداسیون در کارخانه تولید می شود. تکرار این فرایند باعث زنگ زدگی هایی می شود که انجام آن در حالت طبیعی شاید سال ها زمان ببرد. فولاد کورتن نظر معماران و هنرمندان را به خود جلب کرده است و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.

انواع نمای کورتن
تغییر رنگ نمای فولادی کورتن در طی زمان

ورق های فولادی کورتن پس از نصب در نما از رنگ نارنجی به قهوه ای تیره و سیاه تغییر رنگ می دهد و پس از گذر سال ها رنگ های مختلفی در نما ایجاد می شود.

انواع نصب نمای کورتن
نمای استرچ متال کورتن
نصب و خرید نمای کورتن
نمای پانچ متال کورتن

کورتن به صورت ورق تولید می شود و قابل استفاده و اجرا در نمای ورق فلزی ، پانچ متال و نمای سه بعدی دیجیتال می باشد.

نصب و اجرای نمای فلزی فولادی
نمای فلزی کورتن

از فولاد کورتن مفتول شده می توان به صورت تابش بند و لوور روی پوسته اول نمای شیشه ای استفاده کرد و نمایی نیمه شفاف طراحی نمود.

هزینه نصب لوور فولادی
لوور نمای کورتن

مزایای نمای کورتن

 • لایه محافظ در مقابل پوسیدگی و خوردگی (زنگار)
 • ایجاد طیف رنگی مختلف از رنگ نارنجی به قهوه ای سوخته و سیاه پس از ده ها سال

هزینه اجرای نمای فلزی

اجرای نمای فلزی بسته به نوع و جنس نما متفاوت است. فلزات قیمت های متفاوتی دارند، به طور مثال استنلس استیل و مس قیمت بالاتری از فولاد ، گالوانیزه و زینک دارند؛ بنابراین انتخاب نوع فلز در تعیین قیمت ، نقش اساسی خواهد داشت. در میان انواع نمای فلزی ، نمای کامپوزیت آلومینیوم به دلیل لایه نازک ورق و یا نمای ورق گالوانیزه و یا استرچ متال ها که عموما از آهن و آلومینیوم هستند هزینه پایین تری دارند. نمای مش توری به دلیل عدم وجود خط تولید در کشور و نمای سه بعدی دیجیتال به دلیل فرایند ساخت متفاوت، هزینه های بالاتری دارند. در تعیین قیمت نمای فلزی پانچ متال، نوع طرح و دستگاه CNC استفاده شده و ضخامت ورق، موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید!

۴ نظر

 1. من اصلا نمای فلزی مسی رو نشنیده بودم . بنظرم میتونه سبک جدیدی باشه چون کمتر کار شده .نمای مسی چه معایبی میتونه داشته باشه؟

 2. سلام ،برای کارکردن نمای فلزی استفاده از کدوم فلز مناسب تره؟؟

 3. سلام وقتتون بخیر
  این نما جهت ظرافت کار هستش یا به عنوان نمای اصلی بنا استفاده میشه؟

 4. نمای فلزی خیلی خوبه ولی مس خیلی هزینه برداره امکان اجرا با یه فلز دیگه ولی با روکش مس یا رنگ مس وجود داره؟؟

Call Now Buttonاستعلام قیمت