آجرنما (خرید آجرنما)

انواع آجرنما به نوعی مصالح ساختمانی گفته می‌شود که برای زیبا سازی و ایجاد تغییرات ساختمانی برای نمای داخلی و همچنین نمای بیرونی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. آنچه زیبایی نمای خارجی یک ساختمان را دو چندان می کند، استفاده از انواع آجرنما با طرح ها، مدل ها و ترکیب رنگ متفاوت است. بسته به این که طراح ساختمان از چه تکنیک برای طراحی نمای بیرونی بنا استفاده کند، انواع آجرنما را می توان به عنوان مصالح استفاده کرد. در حال حاضر، آجرنماهای مختلفی در بازار موجود هستند که با عناوین مختلف شناخته می شوند.

نمای آجری
ساختمان با نمای آجری

استفاده از انواع آجرنما برای نمای بیرونی ساختمان نه تنها موجب دوام و استحکام بنا می شود، بلکه جنبه زیبایی شناسی نیز دارد. موقعیتی را تصور کنید که در حال عبور از کنار ساختمان های مختلفی هستید؛ ساختمانی که از آجرهای زیباتر برای نمای بیرونی آن استفاده شده است در نگاه اول، توجه شما را جلب خواهد کرد. شاید به همین دلیل است که طراحان و تولیدکنندگان انواع آجرنما همواره سعی می کنند مصالح مرغوب و دارای طرح و رنگ زیباتر را به بازار عرضه کنند. این مطلب به طور اختصاصی به معرفی انواع آجرنما برای نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان ها اختصاص داده شده است. در هر قسمت به بررسی انواع آجرنما و ویژگی های ظاهری آنها در مدل های مختلف خواهیم پرداخت.

در ادامه با هر یک از انواع آجرنما آشنا می شوید. هر یک از این مصالح ساختمانی، یک سری ویژگی های ظاهری و خواص فیزیکی دارند که آنها را برای نصب در نمای بیرونی ساختمان مناسب کرده است. پس از معرفی آجرها به بررسی ویژگی های طرح برای نصب در موقعیت های مختلف خواهیم پرداخت.

آجرنما شاموتی و ویژگی های آن (خرید آجرنما شاموتی)

آجرنما شاموتی نوعی از انواع آجرهای با دوام و مقاوم هستند که در نمای ساختمان به منظور زیبایی و ایجاد یک نمای متفاوت به کار می رود. انواع آجرنما شاموتی در رنگ ها، ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه می شوند. این آجرنما را می توانید در رنگ های زرد، زرد متمایل به نارنجی، قهوه ای روشن، قهوه ای اخرایی، قهوه ای تیره، نارنجی تیره و زرد که در بازار موجود می باشند خریداری کنید.

آجرنما شاموتی در شکل های مختلف به طور مثال به صورت مستطیل شکل و مربع شکل در کارخانه ها تولید می شود. مطابق با نوع نما و طرح ساختمانی، از این آجرها برای زیبا سازی فضا استفاده می شود. همچنین، آجر شاموتی را می توانید به صورت نصب در زاویه ها به کار گیرید. آجر نما شاموتی جزو آجرهای نسوز محسوب می شود. بنابراین در یک مبحث مجزا به معرفی آجرهای نسوز در نمای ساختمان نیز می پردازیم.

آجر نما شاموتی
آجرنما شاموتی

آجر پلاک و ویژگی های آن (خرید آجر پلاک)

آجر پلاک یکی دیگر از انواع آجرنماها است که مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات شرایط محیطی داشته و به عنوان نمای بیرون ساختمان به کار می رود. آجر پلاک از خاک رس و افزودنی های دیگر تهیه می شود و  در رنگ های مختلف نظیر زرد، نارنجی و قهوه ای در بازار وجود دارد. از آجر پلاک می توانید برای نمای ساختمان های مسکونی، ویلاها و مجتمع های اداری و تجاری استفاده کنید. آجرپلاک نیز در دسته آجرهای نسوز قرار دارد، بنابراین در برابر حریق و آتش سوزی مقاوم است.

در بیان دیگر ممکن است در بازار با نام آجرنما قزاقی نیز روبرو شده باشید؛ آجر نما قزاقی نیز نوعی از آجر پلاک است که برای نمای بیرونی ساختمان به کار می رود و معمولاً دارای رنگ روشن می باشد. ابعاد آجر قزاقی شامل ضخامت، طول و عرض آجر پلاک و همچنین بافت آجر نمای قزاقی متفاوت است. با توجه به طرح و نمای بیرونی ساختمان از یک یا چند نوع از انواع آجر پلاک برای ظرافت کار در نمای بیرونی استفاده می شود. آجرنما پلاک دارای کمترین شوره زدگی در برابر تغییرات شرایط محیط است.

آجر پلاک
آجر پلاک

آجرنما حصیری و ویژگی های آن (خرید آجر حصیری)

دیگر از انواع آجرنما، آجرنمای حصیری می باشد. این آجرها نیز مانند سایر انواع آجرنما از خاک رس و افزودنی ها تشکیل می شود؛ با این تفاوت که سطح آجر دارای بافت های شبیه به بافت حصیری می باشد. آجر نما حصیری از نظر رنگ و طرح بسیار زیبا بوده و نمای متفاوت در ساختمان به وجود می آورد. برخی از انواع آجرنمای حصیری را به صورت لعابی تولید می کنند به دلیل این که بتواند نمای ظاهری آن را زیباتر کرده و مقاومت آن را در برابر خورشید و تاثیرات مواد محیطی افزایش دهد. آجرنما حصیری لعابدار، مقاومت و زیبایی فوق العاده ای برای نمای ساختمان ایجاد می کند.

آجرنما-حصیری
آجرنما حصیری

آجرنما رستیک و ویژگی های آن (خرید آجر رستیک)

آجرنما رستیک نوع دیگری از آجرهایی است که در نمای ساختمانی در بخش بیرونی و همچنین در برخی از قسمت های داخلی برای زیباتر کردن نمای دیوار ها مورد استفاده قرار می گیرد. آجرنما رستیک در دسته آجرهای نسوز قرار می‌گیرد که برای نمای ساختمان ها در قسمت دیوار به کار می رود. ابعاد و اندازه های آجرنما رستیک به صورت آجرهای معمولی است اما از نظر ظاهری دارای ناهمواری هایی می باشد که نمای ساختمان را زیباتر جلوه دهد.

آجر نسوز (رستیک)
آجر نما رستیک

آجرنما کرکره ای و ویژگی های آن (خرید آجر کرکره ای)

یکی دیگر از انواع محبوب‌ترین آجرها که برای نمای بیرونی ساختمان مناسب هستند، آجرنما کرکره ای نسوز است. این آجرها در هر شرایطی دما و مقاومت خود را حفظ می کنند و معمولاً به رنگ های تیره یا قهوه ای مایل به قرمز تولید می‌شوند. این آجرها از خاک نسوز تولید شده اند و قابلیت تحمل حرارت تا دمای بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد را دارند. طراحی نمای بیرونی ساختمان با آجر کرکره ای موجب دوام و استحکام بیشتر نمای خارجی شده و همچنین مقاومت بنا را در برابر ایجاد شوره روی سطح آجر تامین می کند. همانند سایر انواع آجرنما، آجرنما کرکره ای نیز در دسته آجرهای نسوز قرار دارد.

آجرنما-کرکره-ای
آجر نما کرکره ای

 آجرنما لعابی و ویژگی های آن

آجر لعابی نوعی از انواع آجرنما است که به سبک متفاوت ساخته می شود. برای ساخت آجر لعابی از مواد اولیه ساخت آجر معمولی استفاده می شود. پس از اینکه آجرها تهیه شدند یک لایه از لعاب مقاوم که معمولاً به رنگ های مختلف تهیه می شود، روی سطح آجر اِعمال می گردد. این پوشش لعابی به منزله یک لایه محافظ برای آجر عمل می‌کند و موجب افزایش ثبات و کارکرد آن در نمای ساختمان می شود.

آجرهای لعابی به عنوان انواع آجرنما به واسطه پوشش لعاب که روی آنها قرار داده شده است در برابر تغییرات شرایط هوایی، نفوذ رطوبت، هوازدگی، تاثیرات مواد شیمیایی، بارندگی و فرسایش، مقاومت بالایی دارند. آجرنما لعابی را می توانید در رنگ های مختلف مانند آبی، فیروزه ای، قهوه ای و قرمز در بازار تهیه کنید. استفاده از این آجرها در ساختمان، زیبایی نما را دو چندان می کند.

آجر لعابی
آجر نما لعابی

 آجرنما نسوز و ویژگی های آن (خرید آجر نسوز)

دیگر از انواع آجرنما که مورد استقبال بسیاری از طراحان ساختمانی قرار دارد آجر نسوز است. آجرهای نسوز در سال های اخیر، محبوبیت زیادی در بازار پیدا کرده اند؛ به عبارت دیگر؛ ویژگی برتر آجرنما نسوز به دلیل مقاومت بسیار بالای آن در برابر آتش و حرارت موجب شده است تقاضا برای خرید این آجرها به عنوان یک مصالح ساختمانی افزایش پیدا کند. همچنین این آجرنما به عنوان یک عایق برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها به کار می رود. از مزایای انواع آجرنما نسوز می توان به مواردی نظیر مقاومت در برابر حرارت، اشعه آفتاب، پایداری در برابر نفوذ رطوبت و بارندگی، پایداری و ثبات در برابر تغییرات آب و هوایی و همچنین پایداری در برابر هوازدگی و فرسایش اشاره کرد. اگرچه قیمت آجرنما نسوز در مقایسه با آجرهای ماشینی نسبتاً بالاتر است اما خرید آن برای ایمن سازی ساختمان ها مقرون به صرفه می باشد.

آجر نسوز نما
آجر نسوز نما

 آجر نما در پروژه های ساختمانی

دلایل بسیار متنوعی وجود دارد که استفاده از انواع آجرنما در پروژه های ساختمانی را توجیه می کند. در نگاه اول، مهمترین دلیل استفاده از آجرنما برای ساختمان ها، تامین زیبایی نمای ظاهری آن است. علاوه بر حس زیبایی شناختی، استفاده از آجرنما در طرح ها و رنگهای مختلف، موجب دوام و استحکام بنا می شود. به این صورت که می توان با انتخاب یک آجرنما مناسب، کل ساختمان را در برابر حریق، نفوذ مواد شیمیایی، فرسایش، هوازدگی، تخریب و غیره محافظت کرد.

بسیاری از انواع آجرنما که در حال حاضر در بازار وجود دارند با بهترین کیفیت به مشتری ارائه می شوند. به دلیل اهمیت ایمن سازی ساختمان ها و استانداردهای ساختمان سازی، یکی از مهمترین ویژگی های انواع آجرنما بر اساس مقاومت در برابر آتش سوزی طراحی می شود. همچنین برخی از انواع آن به صورت عایق صوت عمل می کنند و برخی دیگر نیز به عنوان عایق حرارتی از اتلاف انرژی داخل ساختمان جلوگیری می کنند.

ساختمان با نمای آجری
ساختمان با نمای آجری

انواع آجرنما بر اساس رنگ

رنگ انواع آجرنما صرفاً در ایجاد نمای زیبایی برای ساختمان مورد توجه قرار دارد به طوری که ساختمان های متفاوت و زیبایی را می توانید در تمام کشورهای جهان مشاهده کنید. از انواع آجرنما رنگی برای ایجاد یک نمای زیبا استفاده می شود. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع آجرنما در رنگ های متفاوت در بازار وجود دارند که هم در نمای بیرونی ساختمان هم در دکوراسیون داخلی در برخی از قسمت‌های ساختمان ها به کار می روند. بر اساس رنگ آجرنما می توان آنها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • آجرنما با رنگ های قهوه ای( قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، قهوه ای با بافت های ریز و درشت و غیره)
 • انواع آجرنما با طیف رنگ های نارنجی و زرد(آجرنما با رنگ های نارنجی مایل به قهوه ای، زرد مایل به نارنجی، نارنگی تیره، نارنجی روشن، زرد روشن، زرد تیره، آجرنمای طیف نارنجی با بافت های ریز یا درشت)
 • آجرنما با طیف رنگی ارغوانی ( در این دسته می توانید آجرهای که به رنگ های بنفش تیره مایل به ارغوانی یا طیف های رنگی در این محدوده هستند را به عنوان آجرنما برای ساختمان به کار برید)
 • انواع آجرنما و رنگ های روشن نظیر خاکستری سفید و یا طوسی

برخی از طراحان دکوراسیون برای نمای بیرونی ساختمان و همچنین نمای داخلی ساختمان، استفاده از انواع آجرنما با طیف رنگی ترکیبی را یک عامل برای ایجاد یک نمونه متفاوت می شناسند.

به طور مثال، استفاده از انواع آجرنما با طیف رنگی قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و نارنجی تیره در کنار هم می توانند یک بافت غیر متداول اما جذاب را برای نمای بیرونی تامین کند. ایده دیگری که برای استفاده از آجرنما برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود، طیف رنگی نارنجی تیره – زرد روشن است.

آنچه در استفاده از آجرنما اهمیت دارد، تغییرات شرایط اقلیمی مکان ساختمان سازی، بودجه مالی و همچنین نظر مهندسان و شرکت های پیمانکاری است. در هر حال، پیشنهاد می کنیم برای خرید انواع آجرنما، طرح ها و قیمت های موجود در بازار را به دقت بررسی کنید و سپس برای خرید اقدام کنید.

انواع آجر نما
آجر نما در رنگ ها و طرح های مختلفی تولید می شود

انواع آجر که به عنوان مصالح ساختمانی به کار می روند به چند دسته تقسیم می شوند؟

علاوه بر سنگ های تزیینی و سنگ های نمای ساختمانی، انواع آجرنما نیز به عنوان مصالح ساختمانی برای نمای بیرونی ساختمان به کار می روند. بر همین اساس، طبق یک نگاه اجمالی، انواع آجرنما را به دسته های زیر تقسیم بندی می کنیم:

 • آجر معمولی کوره ای
 • آجرهای ماسه آهکی
 • آجرهای مهندسی
 • آجر بتنی
 • آجر خاک رس
 • آجرنما شیل
 • آجر نما قزاقی
 • آجر نما سنتی
 • آجر لعابی
 • آجر ماشینی
 • آجر نسوز
 • آجر سفالی
 • آجر فشاری
 • آجر متخلخل
 • آجر توپر
 • آجر توخالی
 • آجرهای سوراخ دار

برای مطالعه بیشتر:

آجر ماشینی

آجر سنتی

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر قزاقی

آجر شیشه ای

آجر سفال

دیوار پوش طرح آجر نما

ابعاد آجر

قیمت آجر

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر در دکوراسیون داخلی

نماشویی آجر

نمای آجری مدرن ، تلفیق تکنولوژی و اصالت

نمای آجری سنتی ترکیبی از حال و گذشته!

نمای ترکیبی آجر و سنگ

12 نظرات

 1. قیمت آجر نما میخواستم، برای نمای اجری قدیمی میخاستیم با همسایه ها عوض کنیم آجرنما جدید بزنیم، طول نما ۱۰ متر ارتفاع ۱۲،لطفا راهنمایی کنید، ارنما با احر نسوز فرق داره؟ ما هم هزینه برامون مهمه هم دوام
  ممنون از شما صادقلو

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here