Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

انواع آجر نما – قیمت آجر نما

آجرنما
آجرنما

آجر نما به نوعی مصالح ساختمانی گفته می‌شود که برای زیبا سازی و ایجاد تغییرات ساختمانی برای نمای داخلی و همچنین نمای بیرونی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. آنچه زیبایی نمای خارجی یک ساختمان را دو چندان می کند، استفاده از انواع آجر نما با طرح ها، مدل ها و ترکیب رنگ متفاوت است.

بسته به این که طراح ساختمان از چه تکنیک برای طراحی نمای بیرونی بنا استفاده کند، انواع آجرنما را می توان به عنوان مصالح استفاده کرد. در حال حاضر، آجرنماهای مختلفی در بازار موجود هستند که با عناوین مختلف شناخته می شوند.

آجر نما
نمای آجری مدرن

استفاده از انواع آجر نما برای نمای بیرونی ساختمان نه تنها موجب دوام و استحکام بنا می شود، بلکه جنبه زیبایی شناسی نیز دارد. موقعیتی را تصور کنید که در حال عبور از کنار ساختمان های مختلفی هستید؛ ساختمانی که از آجرهای زیباتر برای نمای بیرونی آن استفاده شده است در نگاه اول، توجه شما را جلب خواهد کرد. شاید به همین دلیل است که طراحان و تولیدکنندگان انواع آجرنما همواره سعی می کنند مصالح مرغوب و دارای طرح و رنگ زیباتر را به بازار عرضه کنند.

انواع آجر نما

آجر نمای ساختمان از نظر محل کاربرد به دو دسته آجرنمای داخلی و آجرنمای بیرونی تقسیم بندی می گردد. به دلیل اینکه نمای بیرونی ساختمان در معرض شرایط جوی مختلف قرار دارد، آجر مورد استفاده برای نمای ساختمان باید از استحکام، مقاومت و دوام بیشتری برخوردار باشد. از نظر کیفیت و ظاهر نیز انواع آجر نما بسیار متفاوت است. برخی از انواع آجر نما شامل آجرنمای شاموتی، پلاک، رستیک، لعابی و … دسته بندی می گردد. سایر انواع اجرنما شامل موارد زیر می باشد:

 • آجر معمولی کوره ای
 • آجرهای ماسه آهکی
 • آجرهای مهندسی
 • آجر بتنی
 • آجر خاک رس
 • آجرنما شیل
 • آجرنما قزاقی
 • آجر نما سنتی
 • آجر نسوز
 • آجر بهمنی
 • آجر متخلخل
 • آجر توپر
 • آجر توخالی
قیمت آجر نما
برخی از انواع آجر نما

در این مطلب به معرفی انواع آجرنما برای نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان ها پرداخته شده است. در هر قسمت انواع آجرنما و ویژگی های ظاهری آنها در مدل های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. هر یک از این مصالح ساختمانی، یک سری ویژگی های ظاهری و خواص فیزیکی دارند که آنها را برای نصب در نمای بیرونی و یا داخلی ساختمان مناسب کرده است. پس از معرفی آجرها به بررسی ویژگی های طرح برای نصب در موقعیت های مختلف خواهیم پرداخت.

آجر نما شاموتی

آجر نما شاموتی نوعی از انواع آجرهای با دوام و مقاوم هستند که در نمای ساختمان به منظور زیبایی و ایجاد یک نمای متفاوت به کار می رود. انواع آجرنما شاموتی در رنگ ها، ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه می شوند. این آجرنما را می توانید در رنگ های زرد، زرد متمایل به نارنجی، قهوه ای روشن، قهوه ای اخرایی، قهوه ای تیره، نارنجی تیره و زرد که در بازار موجود می باشند خریداری کنید. رنگ آجر نما شاموتی با توجه به تغییر درصد آهن موجود در آن تغییر می یابد. آجرهای با رنگ روشن تر از درصد آهن کمتری برخوردار بوده و با افزایش درصد آهن رنگ آجر نما شاموتی تیره تر می شود.

آجر نما نسوز شاموتی
آجر شاموتی مربعی

آجرنما شاموتی در شکل های مختلف به طور مثال به صورت مستطیل شکل و مربع شکل در کارخانه ها تولید می شود. مطابق با نوع نما و طرح ساختمانی، از این آجرها برای زیبا سازی فضا استفاده می شود. همچنین، آجر شاموتی را می توانید به صورت نصب در زاویه ها به کار گیرید. این آجر جزو آجرهای نسوز محسوب می شود از این رو به آجر نما نسوز شاموتی نیز شناخته می شود.

آجر شاموتی دارای رنگ ثابتی بوده و در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و درجه حرارت بالا مقاوم است. از دیگر ویژگی های این اجرنما مقاومت در برابر باران های اسیدی، عدم شوره زدگی و همین طور مقاومت در برابر سایش و نوسانات دمایی می باشد. با توجه به ویژگی های ذکر شده، آجر نما نسوز شاموتی یکی از بهترین گزینه ها برای اجرا در نمای بیرونی ساختمان می باشد. از آجر شاموتی می توان برای نماهای داخلی و دیوار شومینه نیز استفاده کرد. قیمت آجر نما شاموتی نسبت برخی دیگر از انواع اجرنما مناسب است.

آجر نما شاموتی
آجرنما شاموتی

آجر نما پلاک

آجر پلاک یکی دیگر از انواع آجرنماها است که مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات شرایط محیطی داشته و به عنوان نمای بیرون ساختمان به کار می رود. آجر نما پلاک از خاک رس و افزودنی های دیگر تهیه می شود و در رنگ های مختلف نظیر زرد، نارنجی و قهوه ای در بازار وجود دارد. از آجر پلاک می توانید برای نمای ساختمان های مسکونی، ویلاها و مجتمع های اداری و تجاری استفاده کنید. آجرپلاک نیز در دسته آجرهای نسوز قرار دارد، بنابراین در برابر حریق و آتش سوزی مقاوم است.

قیمت آجر نما نسوز
تنوع رنگ آجرنما پلاک

در بیان دیگر ممکن است در بازار با نام آجرنما قزاقی نیز روبرو شده باشید. آجر نما قزاقی نیز نوعی از آجر پلاک است که برای نمای بیرونی ساختمان به کار می رود و معمولاً دارای رنگ روشن می باشد. ابعاد آجر نما قزاقی شامل ضخامت، طول و عرض آجر پلاک و همچنین بافت آجر نمای قزاقی متفاوت است. با توجه به طرح و نمای بیرونی ساختمان از یک یا چند نوع از انواع آجر پلاک برای ظرافت کار در نمای بیرونی استفاده می شود. آجرنما پلاک دارای کمترین شوره زدگی در برابر تغییرات شرایط محیط است.

آجر نما نسوز قیمت
نمای آجر پلاک

آجر نما شیل

از آنجایی که در ساخت این آجرنما از خاک سنگ های شیل استفاده می گردد، به این نام شناخته می شوند. معمولا رنگ آجر نما شیل متمایل به قرمز می باشد. این آجر در رنگ های دیگری همچون گلبهی، قهوه ای، کرم و … نیز تولید و عرضه می گردد. استحکام فشاری بالا، مقاومت در برابر یخ زدگی، عدم شوره زدگی و جذب آب بسیار پایین از مهم ترین ویژگی های آجرنما شیل است. رطوبت در درون آن باقی نمانده و سریع خارج می شود از این رو دچار شوره زدگی نمی شود.

فروش آجر نما
آجر نما شیل گلبهی تیره

آجر نما شیل دارای انواع مختلفی همچون اجر نما شیل با ابعاد بزرگ، اجرنما شیل مهندسی، آجرنما شیل با حفره های زیاد، آجرنما شیل کوئین، اجرنما شیل کینگ و آجرنما شیل الیت می باشد. قیمت آجر نما شیل وابسته به مواردی همچون نوع، ابعاد، رنگ و کیفیت آن است. قیمت این آجر کمتر از قیمت آجر نما نسوز است. به طور کلی قیمت آجرنما شیل با توجه به استقامت بالای آن، مناسب بوده و خرید آن مقرون به صرفه می باشد.

آجرنما حصیری

دیگر از انواع آجرنما، آجرنمای حصیری می باشد. این آجرها نیز مانند سایر انواع آجرنما از خاک رس و افزودنی ها تشکیل می شود. با این تفاوت که سطح آجر دارای بافت های شبیه به بافت حصیری می باشد. آجر نما حصیری از نظر رنگ و طرح بسیار زیبا بوده و نمای متفاوت در ساختمان به وجود می آورد. برخی از انواع آجرنمای حصیری را به صورت لعابی تولید می کنند به دلیل این که بتواند نمای ظاهری آن را زیباتر کرده و مقاومت آن را در برابر خورشید و تاثیرات مواد محیطی افزایش دهد. آجر نما حصیری لعابدار، مقاومت و زیبایی فوق العاده ای برای نمای ساختمان ایجاد می کند.

آجرنما-حصیری
آجرنما حصیری

آجر نما رستیک

آجرنما رستیک نوع دیگری از آجرهایی است که در نمای ساختمانی در بخش بیرونی و همچنین در برخی از قسمت های داخلی برای زیباتر کردن نمای دیوار ها مورد استفاده قرار می گیرد. سطح آجر نما رستیک داری خلل و فرج بوده که توسط دستگاه های مخصوص ایجاد می شود.

آجر نما رستیک
آجر نما رستیک

آجرنما رستیک در دسته آجرهای نسوز قرار می‌گیرد که برای نمای ساختمان ها در قسمت دیوار به کار می رود. این آجر در ابعاد و رنگ های مختلفی تولید می شود و جلوه خاصی به ساختمان می بخشد. قیمت آجر نما رستیک با توجه به نوع، ابعاد و رنگ آن متفاوت است.

آجر نما رستیک
استفاده از آجر رستیک در نمای داخلی

آجرنما کرکره ای

یکی دیگر از انواع محبوب‌ترین آجرها که برای نمای بیرونی ساختمان مناسب هستند، آجرنما کرکره ای نسوز است. این آجرها عرض بسیار کمی دارند به همین دلیل به آنها آجرنما کرکره ای گفته می شود. اجر نما کرکره ای در هر شرایطی دما و مقاومت خود را حفظ می کند و معمولاً به رنگ های تیره یا قهوه ای مایل به قرمز تولید می‌شوند.

اجرنما
نمای آجری کرکره ای

این آجرها از خاک نسوز تولید شده اند و قابلیت تحمل حرارت تا دمای بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد را دارند. طراحی نمای بیرونی ساختمان با آجر کرکره ای موجب دوام و استحکام بیشتر نمای خارجی شده و همچنین مقاومت بنا را در برابر ایجاد شوره روی سطح آجر تامین می کند. همانند سایر انواع آجرنما، آجرنما کرکره ای نیز در دسته آجرهای نسوز قرار دارد.

آجرنما-کرکره-ای
آجر نما کرکره ای

آجرنما لعابی

آجر لعابی نوعی از انواع آجرنما است که به سبک متفاوت ساخته می شود. برای ساخت آجر لعابی از مواد اولیه ساخت آجر معمولی استفاده می شود. پس از اینکه آجرها تهیه شدند یک لایه از لعاب مقاوم که معمولاً به رنگ های مختلف تهیه می شود، روی سطح آجر اعمال می گردد. این پوشش لعابی به منزله یک لایه محافظ برای آجر عمل می‌کند و موجب افزایش ثبات و کارکرد آن در نمای ساختمان می شود.

آجر لعابی
آجرنما لعابی

آجرهای لعابی به عنوان انواع آجرنما به واسطه پوشش لعاب که روی آنها قرار داده شده است در برابر تغییرات شرایط هوایی، نفوذ رطوبت، هوازدگی، تاثیرات مواد شیمیایی، بارندگی و فرسایش، مقاومت بالایی دارند. آجر نما لعابی را می توانید در رنگ های مختلف مانند آبی، فیروزه ای، قهوه ای و قرمز در بازار تهیه کنید. استفاده از این آجرها در ساختمان، زیبایی نما را دو چندان می کند.

نمای آجر لعابی

آجر نما نسوز

از انواع دیگر آجرنما که مورد استقبال بسیاری از طراحان ساختمانی قرار دارد آجر نسوز نما است. این نوع آجر از پرکاربردترین انواع آجر نما در ساختمان است. آجرهای نسوز در سال های اخیر، محبوبیت زیادی در بازار پیدا کرده اند. به عبارت دیگر؛ ویژگی برتر آجرنما نسوز که مقاومت بسیار بالای آن در برابر آتش و حرارت می باشد، موجب شده است که تقاضا برای خرید این آجرها به عنوان یک مصالح ساختمانی افزایش پیدا کند. همچنین این آجرنما به عنوان یک عایق برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها به کار می رود.

آجر نما نسوز
نمای آجر نسوز

از مزایای انواع آجرنما نسوز می توان به مواردی نظیر مقاومت در برابر حرارت، اشعه آفتاب، پایداری در برابر نفوذ رطوبت و بارندگی، پایداری و ثبات در برابر تغییرات آب و هوایی و همچنین پایداری در برابر هوازدگی و فرسایش اشاره کرد. اگرچه قیمت آجر نما نسوز در مقایسه با آجرهای ماشینی نسبتاً بالاتر است اما خرید آن برای ایمن سازی ساختمان ها مقرون به صرفه می باشد.

آجر نسوز نما
آجر نسوز نما

آجر نما قزاقی

آجر قزاقی از قدیمی ترین آجرهای سنتی ایران است. آجر نما قزاقی در برابر شوره، رطوبت و یخبندان مقاوم است. ضمن اینکه رنگ آن ثابت است. اگر چه ممکن است قیمت آجر نما قزاقی نسبت به سایر انواع بیشتر باشد اما به دلیل عایق بودن موجب کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش می شود. اجرنما قزاقی به صورت ال، طرح دار، پلاک و … تولید می گردد. از نظر رنگ نیز در رنگ های قرمز، زرد، اخرایی، گلبهی و … عرضه می شوند.

قیمت اجر نما
اجر نما قزاقی

آجرنما بهمنی

آجر بهمنی معمولا در رنگ های زرد، قرمز و گلبهی تولید می گردد. از این نوع آجر هم در دیوارچینی و هم در نماچینی استفاده می گردد. آجرنما بهمنی دارای انواعی همچون سه طرف نما و چهار طرف نما می باشد. در ساخت این آجرها از خاک رس استفاده می شود. آجر بهمنی در برابر حرارت و آتش سوزی مقاوم است. این آجر به راحتی در دسترس بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. آجر نما بهمنی جذب آب پایینی داشته و انتخاب مناسبی برای مناطق مرطوب به شمار می آید.

آجر نما سنتی
آجر بهمنی

اجر نما ماسه آهکی

در ساخت این آجر از ماسه سیلیسی و آهک استفاده می شود. آجرنما ماسه آهکی در برابر سایش و یخ زدگی مقاومت زیادی دارد. همچنین در برابر حرارت نیز مقاوم می باشد. در ساخت این آجر از رنگدانه استفاده شده و دارای رنگ های زیبا و متنوعی می باشد.

قیمت اجرنما
تنوع رنگی آجر ماسه آهکی

آجرنما رسی

همان طور که از نام این آجر پیداست در ساخت آن از خاک رس استفاده می شود. قدمت آجر رسی به حدود ۱۰ هزار سال قبل برمی گردد. از محبوب ترین رنگ های این آجر، رنگ زرد، گلبهی و قرمز می باشد. از جمله برتری های آجر رسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ طبیعی و ثابت
 • دوام و پایداری
 • فاقد آلوئک
 • بدون شوره
 • مقاوم در برابر حرارت
طرح آجرنما
تنوع طرح و رنگ آجر نما

آجر نما در پروژه های ساختمانی

دلایل بسیار متنوعی وجود دارد که استفاده از انواع آجرنما در پروژه های ساختمانی را توجیه می کند. در نگاه اول، مهمترین دلیل استفاده از آجر نما برای ساختمان ها، تامین زیبایی نمای ظاهری آن است. علاوه بر حس زیبایی شناختی، استفاده از آجرنما در طرح ها و رنگهای مختلف، موجب دوام و استحکام بنا می شود. به این صورت که می توان با انتخاب یک آجرنما مناسب، کل ساختمان را در برابر حریق، نفوذ مواد شیمیایی، فرسایش، هوازدگی، تخریب و غیره محافظت کرد.

اجرای آجر نما
اجرای آجر نما

بسیاری از انواع آجرنما که در حال حاضر در بازار وجود دارند با بهترین کیفیت به مشتری ارائه می شوند. به دلیل اهمیت ایمن سازی ساختمان ها و استانداردهای ساختمان سازی، یکی از مهمترین ویژگی های انواع اجرنما بر اساس مقاومت در برابر آتش سوزی طراحی می شود. همچنین برخی از انواع آن به صورت عایق صوت عمل می کنند و برخی دیگر نیز به عنوان عایق حرارتی از اتلاف انرژی داخل ساختمان جلوگیری می کنند.

ساختمان با نمای آجری
ساختمان با نمای آجری

انواع آجرنما بر اساس رنگ

رنگ انواع آجرنما صرفاً در ایجاد نمای زیبایی برای ساختمان مورد توجه قرار دارد. به طوری که ساختمان های متفاوت و زیبایی را می توانید در تمام کشورهای جهان مشاهده کنید. از انواع آجرنما رنگی برای ایجاد یک نمای زیبا استفاده می شود. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع آجرنما در رنگ های متفاوت در بازار وجود دارند که هم در نمای بیرونی ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی در برخی از قسمت‌های ساختمان ها به کار می روند. بر اساس رنگ آجرنما می توان آنها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • آجرنما با رنگ های قهوه ای (قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، قهوه ای با بافت های ریز و درشت و غیره)
 • انواع آجرنما با طیف رنگ های نارنجی و زرد (آجرنما با رنگ های نارنجی مایل به قهوه ای، زرد مایل به نارنجی، نارنگی تیره، نارنجی روشن، زرد روشن، زرد تیره، آجرنمای طیف نارنجی با بافت های ریز یا درشت)
 • آجرنما با طیف رنگی ارغوانی (در این دسته می توانید آجرهای که به رنگ های بنفش تیره مایل به ارغوانی یا طیف های رنگی در این محدوده هستند را به عنوان آجرنما برای ساختمان به کار برید)
 • انواع آجرنما و رنگ های روشن نظیر خاکستری سفید و یا طوسی
رنگ آجر نما
تنوع رنگ آجرنما

برخی از طراحان دکوراسیون برای نمای بیرونی ساختمان و همچنین نمای داخلی ساختمان، استفاده از انواع آجرنما با طیف رنگی ترکیبی را یک عامل برای ایجاد یک نمونه متفاوت می شناسند.

به طور مثال، استفاده از انواع آجر نمای ساختمان با طیف رنگی قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و نارنجی تیره در کنار هم می توانند یک بافت غیر متداول اما جذاب را برای نمای بیرونی تامین کند. ایده دیگری که برای استفاده از آجرنما برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود، طیف رنگی نارنجی تیره – زرد روشن است.

قیمت آجرنما
ساختمان با نمای آجری مشکی

آنچه در استفاده از آجرنما اهمیت دارد، تغییرات شرایط اقلیمی مکان ساختمان سازی، بودجه مالی و همچنین نظر مهندسان و شرکت های پیمانکاری است. در هر حال، پیشنهاد می شود برای خرید انواع آجرنما، طرح ها و قیمت های موجود در بازار را به دقت بررسی کرده و سپس برای خرید اقدام کنید.

قیمت آجر نما

مهم ترین عامل در تعین قیمت اجرنما ، نوع آجر می باشد. به طور مثال قیمت آجر نما شاموتی با قیمت آجر نما نسوز متفاوت است. عامل دیگر تاثیرگذار بر قیمت آجرنما ، رنگ آن است. ممکن است رنگ های مختلف یک نوع آجرنما، قیمت متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. برای نمونه می توان گفت که قیمت آجر نسوز قرمز با قیمت آجر نسوز نما سفید از یک برند و با یک کیفیت و ویژگی با یکدیگر متفاوت است.

اجرای آجر نما
اجرای اجرنما داخلی

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت آجر نما می توان به کیفیت و برند آن اشاره کرد. هرچه کیفیت بالاتر باشد، قیمت آجر نما نیز بیشتر خواهد بود. اما به دلیل دوام بالاتر آجرهای با کیفیت، خرید این آجرنماها مقرون به صرفه می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

آجر ماشینی

آجر سنتی

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر قزاقی

آجر شیشه ای

آجر سفال

دیوار پوش طرح آجرنما

ابعاد آجر

قیمت آجر

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر در دکوراسیون داخلی

نماشویی آجر

نمای آجری مدرن ، تلفیق تکنولوژی و اصالت

نمای آجری سنتی ترکیبی از حال و گذشته!

نمای ترکیبی آجر و سنگ

۲۵ نظر

 1. سلام انواع آجر نما مورد استفاده در نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان رو بر چه اساسی طبقه بندی می کنند ، آجر نما های داخلی نسبت به آجر نماهای خارجی از لحاظ هزینه یا اندازه یا جنس مواد با هم فرق دارند یا خیر ؟!
  منظور بنده این هست که همان مدل به خصوص آجر مثلا آجر لعاب دار قابلیت اجرا در هر دو نمای خارجی و داخلی رو داره یا آجر لعاب دار نمای داخلی با آجر لعاب دار نمای خارجی فرق داره؟؟

 2. من برای نما اجر نمای سنتی تهیە کردم و الان مقداریش باقی موندە . با همون قیمت میتونم بفروشمش ؟

 3. ممنون از اطلاعات کاملتون

 4. سلام قیمت آجر نما برای هریک از انواع آجر نما ها که تنها تفاوت در رنگ باشه ممکنه از هم متفاوت باشه؟

 5. لطفا نماهایی که از اجر نما حصیری براش استفاده شده هم عکس بزارین

 6. سلام ، آجرنما شاموتی برای نمای درونی خونه استفاده میشه ترکیب این آجر نما با آینه روی دیوار خیلی زیبا میشه.

 7. من یه کارگاه کوچیک اجر نما دارم . برای توسعه کارم راهنمایی میخواستم

 8. اجر نمای شاموتی یکی از بهتریناس . ازکجا میتونم تهیه ش کنم؟

 9. هر متر آجر نما نسوز چقدر میشه ؟

 10. چقدر آجر نما رستیک قشنگه، چطور می تونم برای خرید اقدام کنم؟

 11. برای نمای یک ساختمان شش طبقه به عرض ۲۰ و ارتفاع ۱۹ چه مقدار آجرنمانسوز احتیاج است؟

 12. فروش آجر به صورت خرد هم کار میکنید

 13. نمای آجری واقعا روح میده به شهر

 14. آجر نما ۸ سوراخه عمران هم دارید؟

 15. میزان خرید حداقل و حداکثر چه مقدار است؟

 16. سلام وقت بخیر
  از شرکت شما میتونیم خرید کنیم ؟

 17. سلام، چطور میتونم قیمت بگیرم؟

 18. قیمت آجر نما میخواستم، برای نمای اجری قدیمی میخاستیم با همسایه ها عوض کنیم آجرنما جدید بزنیم، طول نما ۱۰ متر ارتفاع ۱۲،لطفا راهنمایی کنید، ارنما با احر نسوز فرق داره؟ ما هم هزینه برامون مهمه هم دوام
  ممنون از شما صادقلو

 19. چطور می تونم آجر نما رستیک تهیه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت