استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

انواع آجر نما – قیمت آجر نما

آجرنما
آجرنما

آجر نما به نوعی مصالح ساختمانی گفته می‌شود که برای زیبا سازی و ایجاد تغییرات ساختمانی برای نمای داخلی و همچنین نمای بیرونی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. آنچه زیبایی نمای خارجی یک ساختمان را دو چندان می کند، استفاده از انواع آجر نما با طرح ها، مدل ها و ترکیب رنگ متفاوت است.

عکس آجر نما
انواع آجر نمای ساختمان

بسته به این که طراح ساختمان از چه تکنیک برای طراحی نمای بیرونی بنا استفاده کند، انواع آجرنما را می توان به عنوان مصالح استفاده کرد. در حال حاضر، آجرنماهای مختلفی در بازار موجود هستند که با عناوین مختلف شناخته می شوند.

عکس آجر نما
نمای آجری مدرن

استفاده از انواع آجر نما برای نمای بیرونی ساختمان نه تنها موجب دوام و استحکام بنا می شود، بلکه جنبه زیبایی شناسی نیز دارد. موقعیتی را تصور کنید که در حال عبور از کنار ساختمان های مختلفی هستید؛ ساختمانی که از انواع آجرهای زیباتر برای نمای بیرونی آن استفاده شده است در نگاه اول، توجه شما را جلب خواهد کرد. شاید به همین دلیل است که طراحان و تولیدکنندگان انواع اجر نما همواره سعی می کنند مصالح مرغوب و دارای طرح و رنگ زیباتر را به بازار عرضه کنند.

مدل آجر نما ساختمان
طرح های مختلف آجر نمای ساختمان

قیمت آجر نما

مهم ترین عامل در تعین قیمت اجر نما ، نوع آجر می باشد. به طور مثال قیمت آجر نما شاموتی با قیمت آجر نما نسوز متفاوت است. عامل دیگر تاثیرگذار بر قیمت آجرنما ، رنگ آن است. ممکن است رنگ های مختلف یک نوع آجرنما، قیمت متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. برای نمونه می توان گفت که قیمت آجر نسوز قرمز با قیمت آجر نسوز نما سفید از یک برند و با یک کیفیت و ویژگی با یکدیگر متفاوت است.

مدل آجر نما ساختمان
اجرای اجرنما داخلی

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت آجرنما می توان به کیفیت و برند آن اشاره کرد. هرچه کیفیت بالاتر باشد، قیمت اجرنما نیز بیشتر خواهد بود. اما به دلیل دوام بالاتر آجرهای با کیفیت، خرید این آجرنماها مقرون به صرفه می باشد.

عکس اجر نما
اجر کاری مدرن ساختمان

قیمت آجر نمای ساختمان به کیفیت مقاومت آجر در برابر گرما، رطوبت، تابش خورشید و عوامل جوی بستگی دارد. به عنوان مثال آجر نانو مقاومت بالایی در برابر رطوبت و فشار دارد و در کل از انواع آجرنمای باکیفیت است. این اجرنما در عین سبک بودن کاربری بالایی دارد و قیمت آن نسبت به سایر انواع آجر نمای ساختمان بالاتر است.

عکس آجر نما
زیبایی و تمایز نمای آجری ساختمان

انواع آجر نمای جدید

آجر نمای ساختمان جدید از نظر محل کاربرد به دو دسته آجرنمای داخلی و آجرنمای بیرونی تقسیم بندی می گردد. به دلیل اینکه نمای بیرونی ساختمان در معرض شرایط جوی مختلف قرار دارد، انواع اجر نما مورد استفاده برای نمای ساختمان باید از استحکام، مقاومت و دوام بیشتری برخوردار باشد. از نظر کیفیت و ظاهر نیز انواع آجر نما بسیار متفاوت است. برخی از انواع آجر نما شامل آجر نمای شاموتی، پلاک، رستیک، لعابی و.. دسته بندی می گردد. سایر انواع اجرنما شامل موارد زیر می باشد:

طرح های آجر نما
رنگ های مختلف اجر نمای ساختمان
 • آجر معمولی کوره ای
 • آجرهای ماسه آهکی
 • آجرهای مهندسی
 • آجر بتنی
 • آجر خاک رس
 • آجرنما شیل
 • آجرنما قزاقی
 • آجر نما سنتی
 • آجر نسوز
 • آجر بهمنی
 • آجر متخلخل
 • آجر توپر
 • آجر توخالی
عکس اجر نما
برخی از انواع آجر نما

در این مطلب به معرفی انواع آجر نمای جدید برای نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان ها پرداخته شده است. در هر قسمت انواع اجر نما و ویژگی های ظاهری آنها در مدل های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. هر یک از این مصالح ساختمانی، یک سری ویژگی های ظاهری و خواص فیزیکی دارند که آنها را برای نصب در نمای بیرونی و یا داخلی ساختمان مناسب کرده است. پس از معرفی آجر ها به بررسی ویژگی های طرح برای نصب در موقعیت های مختلف خواهیم پرداخت.

مدل آجر نما ساختمان
ایجاد طرح های مختلف آجر نمای ساختمان

آجر نما شاموتی

آجر نما شاموتی نوعی از انواع آجرهای با دوام و مقاوم هستند که در نمای ساختمان به منظور زیبایی و ایجاد یک نمای متفاوت به کار می روند. انواع آجرنما شاموتی در رنگ ها، ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه می شوند. این آجرنما را می توانید در رنگ های زرد، زرد متمایل به نارنجی، قهوه ای روشن، قهوه ای اخرایی، قهوه ای تیره، نارنجی تیره و زرد که در بازار موجود می باشند خریداری کنید. رنگ آجر نما شاموتی با توجه به تغییر درصد آهن موجود در آن تغییر می یابد. آجرهای با رنگ روشن تر از درصد آهن کمتری برخوردار بوده و با افزایش درصد آهن رنگ آجر نما شاموتی تیره تر می شود.

مدل آجر نما ساختمان
آجر شاموتی مربعی

آجرنما شاموتی در شکل های مختلف به طور مثال به صورت مستطیل شکل و مربع شکل در کارخانه ها تولید می شود. مطابق با نوع نما و طرح ساختمانی، از این آجرها برای زیبا سازی فضا استفاده می شود. همچنین، آجر شاموتی را می توانید به صورت نصب در زاویه ها به کار گیرید. این آجر جزو آجرهای نسوز محسوب می شود از این رو به آجر نما نسوز شاموتی نیز شناخته می شود.

عکس آجر نما
نمای آجری مدرن ساختمان

آجر شاموتی دارای رنگ ثابتی بوده و در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و درجه حرارت بالا مقاوم است. از دیگر ویژگی های این اجرنما مقاومت در برابر باران های اسیدی، عدم شوره زدگی و همین طور مقاومت در برابر سایش و نوسانات دمایی می باشد. با توجه به ویژگی های ذکر شده، آجر نما نسوز شاموتی یکی از بهترین گزینه ها برای اجرا در نمای بیرونی ساختمان می باشد. از آجر شاموتی می توان برای نماهای داخلی و دیوار شومینه نیز استفاده کرد. قیمت آجر نما شاموتی نسبت برخی دیگر از انواع اجرنما مناسب است.

طرح های آجر نما
آجرنما شاموتی

آجر نما پلاک

آجر پلاک یکی دیگر از انواع آجر نماها است که مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات شرایط محیطی داشته و به عنوان نمای بیرون ساختمان به کار می رود. آجر نما پلاک از خاک رس و افزودنی های دیگر تهیه می شود و در رنگ های مختلف نظیر زرد، نارنجی و قهوه ای در بازار وجود دارد. از آجر پلاک می توانید برای نمای ساختمان های مسکونی، ویلاها و مجتمع های اداری و تجاری استفاده کنید. آجرپلاک نیز در دسته آجرهای نسوز قرار دارد، بنابراین در برابر حریق و آتش سوزی مقاوم است.

عکس آجر نما
تنوع رنگ آجرنما پلاک

در بیان دیگر ممکن است در بازار با نام آجر نما قزاقی نیز روبرو شده باشید. آجر نما قزاقی نیز نوعی از آجر پلاک است که برای نمای بیرونی ساختمان به کار می رود و معمولاً دارای رنگ روشن می باشد. ابعاد آجر نما قزاقی شامل ضخامت، طول و عرض آجر پلاک و همچنین بافت آجر نمای قزاقی متفاوت است. با توجه به طرح و نمای بیرونی ساختمان از یک یا چند نوع از انواع آجر پلاک برای ظرافت کار در نمای بیرونی استفاده می شود. آجر نما ساختمان پلاک دارای کمترین شوره زدگی در برابر تغییرات شرایط محیط است.

طرح های آجر نما
نمای آجر پلاک

آجر نما شیل

از آنجایی که در ساخت این آجرنما از خاک سنگ های شیل استفاده می گردد، به این نام شناخته می شوند. معمولا رنگ آجر نما شیل متمایل به قرمز می باشد. این آجر در رنگ های دیگری همچون گلبهی، قهوه ای، کرم و … نیز تولید و عرضه می گردد. استحکام فشاری بالا، مقاومت در برابر یخ زدگی، عدم شوره زدگی و جذب آب بسیار پایین از مهم ترین ویژگی های آجرنما شیل است. رطوبت در درون آن باقی نمانده و سریع خارج می شود از این رو دچار شوره زدگی نمی شود.

مدل آجر نما ساختمان
آجر نما شیل گلبهی تیره

آجر نما شیل دارای انواع مختلفی همچون اجر نما شیل با ابعاد بزرگ، اجرنما شیل مهندسی، آجرنما شیل با حفره های زیاد، آجرنما شیل کوئین، اجرنما شیل کینگ و آجرنما شیل الیت می باشد. قیمت آجر نما شیل وابسته به مواردی همچون نوع، ابعاد، رنگ و کیفیت آن است. قیمت آجر نما شیل کمتر از قیمت آجر نما نسوز است. به طور کلی قیمت آجرنما شیل با توجه به استقامت بالای آن، مناسب بوده و خرید آن مقرون به صرفه می باشد.

طرح های آجر نما
اجرای نمای آجری ساختمان در رنگ ها و طرح های مختلف

آجرنما حصیری

دیگر از انواع آجرنما، آجرنمای حصیری می باشد. این آجرها نیز مانند سایر انواع آجرنما از خاک رس و افزودنی ها تشکیل می شود. با این تفاوت که سطح آجر دارای بافت های شبیه به بافت حصیری می باشد. آجر نما حصیری از نظر رنگ و طرح بسیار زیبا بوده و نمای متفاوت در ساختمان به وجود می آورد. برخی از انواع آجرنمای حصیری را به صورت لعابی تولید می کنند به دلیل این که بتواند نمای ظاهری آن را زیباتر کرده و مقاومت آن را در برابر خورشید و تاثیرات مواد محیطی افزایش دهد. آجر نما حصیری لعابدار، مقاومت و زیبایی فوق العاده ای برای نمای ساختمان ایجاد می کند.

عکس آجر نما
آجرنما حصیری

آجر نما رستیک

آجرنما رستیک نوع دیگری از آجرهایی است که در نمای ساختمانی در بخش بیرونی و همچنین در برخی از قسمت های داخلی برای زیباتر کردن نمای دیوار ها مورد استفاده قرار می گیرد. سطح آجر نما رستیک داری خلل و فرج بوده که توسط دستگاه های مخصوص ایجاد می شود.

طرح های آجر نما
آجر نما رستیک

آجرنما رستیک در دسته آجرهای نسوز قرار می‌گیرد که برای نمای ساختمان ها در قسمت دیوار به کار می رود. این آجر در ابعاد و رنگ های مختلفی تولید می شود و جلوه خاصی به ساختمان می بخشد. قیمت آجر نما رستیک با توجه به نوع، ابعاد و رنگ آن متفاوت است.

عکس آجر نما
استفاده از آجر رستیک در نمای داخلی

آجرنما کرکره ای

یکی دیگر از انواع محبوب‌ترین آجرها که برای نمای بیرونی ساختمان مناسب هستند، آجرنما کرکره ای نسوز است. این آجرها عرض بسیار کمی دارند به همین دلیل به آنها آجرنما کرکره ای گفته می شود. اجر نما کرکره ای در هر شرایطی دما و مقاومت خود را حفظ می کند و معمولاً به رنگ های تیره یا قهوه ای مایل به قرمز تولید می‌شوند.

عکس اجر نما
نمای آجری کرکره ای

این آجرها از خاک نسوز تولید شده اند و قابلیت تحمل حرارت تا دمای بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد را دارند. طراحی نمای بیرونی ساختمان با آجر کرکره ای موجب دوام و استحکام بیشتر نمای خارجی شده و همچنین مقاومت بنا را در برابر ایجاد شوره روی سطح آجر تامین می کند. همانند سایر انواع آجرنما، آجرنما کرکره ای نیز در دسته آجرهای نسوز قرار دارد.

مدل آجر نما ساختمان
آجر نما کرکره ای

آجرنما لعابی

آجر لعابی نوعی از انواع آجرنما است که به سبک متفاوت ساخته می شود. برای ساخت آجر لعابی از مواد اولیه ساخت آجر معمولی استفاده می شود. پس از اینکه آجرها تهیه شدند یک لایه از لعاب مقاوم که معمولاً به رنگ های مختلف تهیه می شود، روی سطح آجر اعمال می گردد. این پوشش لعابی به منزله یک لایه محافظ برای آجر عمل می‌کند و موجب افزایش ثبات و کارکرد آن در نمای ساختمان می شود.

عکس آجر نما
آجرنما لعابی

آجرهای لعابی به عنوان انواع آجرنما به واسطه پوشش لعاب که روی آنها قرار داده شده است در برابر تغییرات شرایط هوایی، نفوذ رطوبت، هوازدگی، تاثیرات مواد شیمیایی، بارندگی و فرسایش، مقاومت بالایی دارند. آجر نما لعابی را می توانید در رنگ های مختلف مانند آبی، فیروزه ای، قهوه ای و قرمز در بازار تهیه کنید. استفاده از این آجرها در ساختمان، زیبایی نما را دو چندان می کند.

طرح های آجر نما ساختمان
نمای آجر لعابی

آجر نما نسوز

از انواع دیگر آجرنما که مورد استقبال بسیاری از طراحان ساختمانی قرار دارد آجر نسوز نما است. این نوع آجر از پرکاربردترین انواع آجر نما در ساختمان است. آجرهای نسوز در سال های اخیر، محبوبیت زیادی در بازار پیدا کرده اند. به عبارت دیگر؛ ویژگی برتر آجرنما نسوز که مقاومت بسیار بالای آن در برابر آتش و حرارت می باشد، موجب شده است که تقاضا برای خرید این آجرها به عنوان یک مصالح ساختمانی افزایش پیدا کند. همچنین این آجرنما به عنوان یک عایق برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها به کار می رود.

عکس اجر نما
نمای آجر نسوز

از مزایای انواع آجرنما نسوز می توان به مواردی نظیر مقاومت در برابر حرارت، اشعه آفتاب، پایداری در برابر نفوذ رطوبت و بارندگی، پایداری و ثبات در برابر تغییرات آب و هوایی و همچنین پایداری در برابر هوازدگی و فرسایش اشاره کرد. اگرچه قیمت آجر نما نسوز در مقایسه با آجرهای ماشینی نسبتاً بالاتر است اما خرید آن برای ایمن سازی ساختمان ها مقرون به صرفه می باشد.

مدل آجر نما ساختمان
آجر نسوز نما

آجر نما قزاقی

آجر قزاقی از قدیمی ترین آجرهای سنتی ایران است. آجر نما قزاقی در برابر شوره، رطوبت و یخبندان مقاوم است. ضمن اینکه رنگ آن ثابت است. اگر چه ممکن است قیمت آجر نما قزاقی نسبت به سایر انواع بیشتر باشد اما به دلیل عایق بودن موجب کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش می شود. اجرنما قزاقی به صورت ال، طرح دار، پلاک و … تولید می گردد. از نظر رنگ نیز در رنگ های قرمز، زرد، اخرایی، گلبهی و … عرضه می شوند.

عکس آجر نما
اجر نما قزاقی

آجرنما بهمنی

آجر بهمنی معمولا در رنگ های زرد، قرمز و گلبهی تولید می گردد. از این نوع آجر هم در دیوارچینی و هم در نماچینی استفاده می گردد. آجرنما بهمنی دارای انواعی همچون سه طرف نما و چهار طرف نما می باشد. در ساخت این آجرها از خاک رس استفاده می شود. آجر بهمنی در برابر حرارت و آتش سوزی مقاوم است. این آجر به راحتی در دسترس بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. آجر نما بهمنی جذب آب پایینی داشته و انتخاب مناسبی برای مناطق مرطوب به شمار می آید.

عکس آجر نما
آجر بهمنی

اجر نما ماسه آهکی

در ساخت این آجر از ماسه سیلیسی و آهک استفاده می شود. آجرنما ماسه آهکی در برابر سایش و یخ زدگی مقاومت زیادی دارد. همچنین در برابر حرارت نیز مقاوم می باشد. در ساخت این آجر از رنگدانه استفاده شده و دارای رنگ های زیبا و متنوعی می باشد.

طرح های آجر نما
تنوع رنگی آجر ماسه آهکی

آجرنما رسی

همان طور که از نام این آجر پیداست در ساخت آن از خاک رس استفاده می شود. قدمت آجر رسی به حدود ۱۰ هزار سال قبل برمی گردد. از محبوب ترین رنگ های این آجر، رنگ زرد، گلبهی و قرمز می باشد. از جمله برتری های آجر رسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ طبیعی و ثابت
 • دوام و پایداری
 • فاقد آلوئک
 • بدون شوره
 • مقاوم در برابر حرارت
عکس اجر نما
تنوع طرح و رنگ آجر نما

انواع آجر نما در پروژه های ساختمانی

دلایل بسیار متنوعی وجود دارد که استفاده از انواع آجرنما در پروژه های ساختمانی را توجیه می کند. در نگاه اول، مهمترین دلیل استفاده از آجر نما برای ساختمان ها، تامین زیبایی نمای ظاهری آن است. علاوه بر حس زیبایی شناختی، استفاده از آجرنما در طرح ها و رنگهای مختلف، موجب دوام و استحکام بنا می شود. به این صورت که می توان با انتخاب یک آجرنما مناسب، کل ساختمان را در برابر حریق، نفوذ مواد شیمیایی، فرسایش، هوازدگی، تخریب و غیره محافظت کرد.

مدل آجر نما ساختمان
اجرای آجر نما

بسیاری از انواع آجرنمای ساختمان که در حال حاضر در بازار وجود دارند با بهترین کیفیت به مشتری ارائه می شوند. به دلیل اهمیت ایمن سازی ساختمان ها و استانداردهای ساختمان سازی، یکی از مهمترین ویژگی های انواع اجرنما بر اساس مقاومت در برابر آتش سوزی طراحی می شود. همچنین برخی از انواع آن به صورت عایق صوت عمل می کنند و برخی دیگر نیز به عنوان عایق حرارتی از اتلاف انرژی داخل ساختمان جلوگیری می کنند.

عکس آجر نما
ساختمان با نمای آجری

انواع رنگ آجر نما

رنگ انواع آجر نما ساختمان صرفاً در ایجاد نمای زیبایی برای ساختمان مورد توجه قرار دارد. به طوری که ساختمان های متفاوت و زیبایی را می توانید در تمام کشورهای جهان مشاهده کنید. از انواع آجرنما رنگی برای ایجاد یک نمای زیبا استفاده می شود. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع آجرنما در رنگ های متفاوت در بازار وجود دارند که هم در نمای بیرونی ساختمان و هم در دکوراسیون داخلی در برخی از قسمت‌های ساختمان ها به کار می روند. بر اساس رنگ آجرنما می توان آنها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

عکس اجر نما
خرید آجر نما در رنگ های متنوع
 • آجرنما با رنگ های قهوه ای (قهوه ای روشن، قهوه ای تیره، قهوه ای با بافت های ریز و درشت و غیره)
 • انواع آجرنما با طیف رنگ های نارنجی و زرد (آجرنما با رنگ های نارنجی مایل به قهوه ای، زرد مایل به نارنجی، نارنگی تیره، نارنجی روشن، زرد روشن، زرد تیره، آجرنمای طیف نارنجی با بافت های ریز یا درشت)
 • آجرنما با طیف رنگی ارغوانی (در این دسته می توانید آجرهای که به رنگ های بنفش تیره مایل به ارغوانی یا طیف های رنگی در این محدوده هستند را به عنوان آجرنما برای ساختمان به کار برید)
 • انواع آجرنما و رنگ های روشن نظیر خاکستری سفید و یا طوسی
طرح های آجر نما
تنوع رنگ آجرنما

برخی از طراحان دکوراسیون برای نمای بیرونی ساختمان و همچنین نمای داخلی ساختمان، استفاده از انواع اجر نما ساختمان با طیف رنگی ترکیبی را یک عامل برای ایجاد یک نمونه متفاوت می شناسند.

مدل آجر نما ساختمان
انواع اجر نمای ساختمان

به طور مثال، استفاده از انواع آجر نمای ساختمان با طیف رنگی قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و نارنجی تیره در کنار هم می توانند یک بافت غیر متداول اما جذاب را برای نمای بیرونی تامین کند. ایده دیگری که برای استفاده از آجرنما برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود، طیف رنگی نارنجی تیره – زرد روشن است.

عکس اجر نما
ساختمان با نمای آجری مشکی

آنچه در استفاده از آجر نما اهمیت دارد، تغییرات شرایط اقلیمی مکان ساختمان سازی، بودجه مالی و همچنین نظر مهندسان و شرکت های پیمانکاری است. در هر حال، پیشنهاد می شود برای خرید انواع اجر نما، طرح ها و قیمت های موجود در بازار را به دقت بررسی کرده و سپس برای خرید اقدام کنید.

مدل آجر نما ساختمان
اجرای آجر نما در انواع طرح ها و مدل های مختلف

انواع طرح های آجر نما

انواع طرح های آجر نما به صورت یکپارچه و تنها به وسیله آجر و هم به صورت ترکیبی با دیگر مصالح نماسازی قابل اجرا است. آجر نما در ترکیب با مصالح دیگر به طور مثال با ترمووود، سنگ طبیعی و جی ار اف سی قابل انجام است. از مزایای این نوع اجرکاری نما می توان به زمینه خلاقیت و نوآوری که در این نوع آجرکاری نما وجود دارد، اشاره کرد.

عکس آجر نما
ترکیب آجر نما ساختمان با مصالح مختلف

برای مطالعه بیشتر:

آجر ماشینی

آجر سنتی

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر قزاقی

آجر شیشه ای

آجر سفال

دیوار پوش طرح آجرنما

ابعاد آجر

قیمت آجر

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر در دکوراسیون داخلی

نماشویی آجر

نمای آجری مدرن ، تلفیق تکنولوژی و اصالت

نمای آجری سنتی ترکیبی از حال و گذشته!

نمای ترکیبی آجر و سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چه امتیازی می‌دهید؟

امتیاز کاربران: 2.55 ( 2 نظر)

۲۷ نظر

 1. آجر نمای که خودمون با یه رنگ خاص سفارش بدیم رو از کجا میشه تهیه کرد؟