استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۱
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

اسلامپ بتن

آزمایش اسلامپ بتن
آزمایش اسلامپ بتن

آزمایش اسلامپ بتن ، جهت سنجش درجه روانی خمیر بتن ، اطمینان از درست بودن اجزاء مخلوط و به عبارتی اندازه گیری کارایی بتن مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایش معمولا در آزمایشگاه‌ بتن و تحت شرایط محیطی خاص یا در محل اجرای پروژه توسط دستگاه اسلامپ بتن انجام می ‌گیرد.

از سال ۱۹۲۲ میلادی تاکنون، آزمایش اسلامپ پرکاربردترین ازمایش بتن جهت سنجش کارایی و تعیین روانی بتون است.

اسلامپ بتن
اسلامپ بتن

از طرفی در صورت یکنواختی جنس و دانه بندی سنگدانه ها، ازمایش اسلامپ نشان دهنده تغییرات در مقدار آب موجود و نسبت آب به سیمان است و در صورت ثابت بودن میزان آب مخلوط و رطوبت موجود در سنگدانه ها نیز، آزمایش اسلامپ نشان دهنده تغییرات دانه بندی شن و ماسه و یا غلط بودن میزان وزنی سیمان ، شن و ماسه است.

لازم به ذکر است که هدف از آزمایش کارایی بتن سهولت در ریختن ، قابلیت تراکم و سهولت در پرداخت بتن می باشد.

کاربرد آزمایش اسلامپ بتن

از آن جایی که مهم ترین عامل در مقاومت بتن نسبت آب به سیمان می باشد و هر قدر نسبت آب به سیمان کم تر باشد، مقاومت فشاری بتن بیشتر خواهد شد؛ لذا افزایش آب مصرفی در مخلوط بتن به منظور بالا بردن کارایی بتن کارایی و روانی بتن سبب کاهش مقاومت فشاری بتن می شود.

همچنین نسبت بالای حجمی سنگدانه های درشت به ریز، باعث جدایی دانه ها و کاهش اسلامپ بتن شده و پرداخت مخلوط بدست آمده دشوار می گردد. اما چنانچه میزان مصالح ریزدانه مخلوط بتن افزایش یابد، میزان روانی یا کارایی بتن نیز با افزایش همراه بوده و در نهایت موجب کاهش دوام مخلوط نهایی می گردد. از طرفی درجه حرارت نیز بر روی کارایی اسلامپ بتن مؤثر است.

عوامل موثر برعدد اسلامپ بتن

عدد اسلامپ بتن به عوامل مختلفی وابسته است که از جمله این عوامل می توان به مقدار آب مصرفی در بتن ( نسبت آب به سیمان)، نوع سنگدانه های موجود در بتن ، دانه بندی سنگدانه ها، نسبت سنگدانه به سیمان ، نوع و نرمی سیمان ، مدت زمان ساخت و ریختن بتن و افزودنی های بتن اشاره نمود.

آزمایش کارایی بتن
آزمایش کارایی بتن

لازم به ذکر است بتن با گذشت زمان، به سبب جذب آب توسط سنگدانه ها و کاهش آب در اثر واکنش های اولیه شیمیایی سفت می شود.

اما به طور کلی عمدتا مصرف آب در بتون شامل آب لازم برای گیرش سیمان و انجام عملیات هیدراتاسیون و آب لازم برای افزایش اسلامپ است که مجموع این دو مقدار معمولا بین ۴۰ الی ۷۰ درصد وزن سیمان می باشد.

اثرات کاهش عدد آزمایش اسلامپ بتن

کاهش عدد اسلامپ در تست بتن می تواند پیامدهای مختلفی را در پی داشته باشد که از عمده این پیامدها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • افزایش مقاومت فشاری و خمشی بتن 
 • افزایش خاصیت آب بندی در بتن
 • کاهش جذب آب
 • افزایش مقاومت در برابر عوامل جوی 
 • پیوستگی بهتر میان لایه های متوالی بتن
 • کاهش تغییرات حجمی در اثر خشک شدن 
 • چسبندگی بهتر بین آرماتور و بتن
 • کاهش مقدار افت و خزش

تجهیزات آزمایش اسلامپ بتن 

 • مخروط ناقص اسلامپ به ارتفاع ۳۰۰ میلی متر ، قطر پایین ۲۰۰ میلی متر و قطر بالایی ۱۰۰ میلی متر
 • میله کوبنده به قطر ۱۶ میلی متر و طول ۶۰۰ میلی متر
 • صفحه غیر قابل نفوذ آب
 • بیلچه
 • ماله فلزی
 • خط کش
تجهیزات ازمایش اسلامپ بتن
تجهیزات آزمایش اسلامپ بتن

روش انجام آزمایش اسلامپ بتن

آزمایش اسلامپ بتن برای بتون های خمیری و چسبنده با سنگدانه هایی تا قطر ۴۰ میلی متر بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ۳۲۰۳ و ۴۹۲ و ۵۶-۱۴۳C ASTM و ۸۰-۴۱۰۹ ISO انجام می شود.

برای انجام ازمایش اسلامپ ابتدا لازم است قالب را مرطوب کرده و آن را بر روی یک سطح تخت، مرطوب، نفوذ ناپذیر و صلب قرارداده شود. سپس قالب ازمایش اسلامپ را تحت سه لایه پر می نماییم.

در گام بعدی از آزمایش اسلامپ در هر لایه ۲۵ ضربه میله با توزیع یکنواخت در مقطع بتنی وارد می شود. برای لایه زیرین لازم است میله را کمی کج کرده و تقریبا نصف ضربه ها در نزدیکی محیط و بقیه ضربه ها به صورت قائم و در مسیری مارپیچ به سمت مرکز وارد گردد. سپس قالب آزمایش بتن اسلامپ را بدون هیچ گونه حرکت جانبی یا پیچشی در فاصله زمانی ۲ تا ۵ ثانیه به فاصله ۱۲ اینچ (۳۰۵ میلی متر) به سمت بالا آورده می شود.

ازمایش اسلامپ لازم است از آغاز پر کردن تا برداشتن قالب بدون هیچ وقفه ای انجام شود و زمان بیش تر از ۲.۵ دقیقه صرف نگردد. سپس بلافاصله با اندازه گیری فاصله قائم بین بالای قالب و مرکز سطح بالای نمونه تغییر شکل یافته، عدد اسلامپ بتن را تعیین می نماییم.

آزمایش اسلامپ بتن
آزمایش اسلامپ بتن

اگر ریزش یا لغزش معینی در یک طرف یا بخشی از نمونه رخ دهد، آزمایش اسلامپ بتن مردود می باشد و لازم است آزمایش مجددی با استفاده از بخش دیگری از بتن انجام شود. همچنین لازم است توجه شود که اگر در دو ازمایش اسلامپ متوالی بر روی بتن ، ریزش یا لغزش بخشی از نمونه مشاهده شود، احتمالا بتن فاقد شکل پذیری و چسبندگی لازم می باشد.

نتایج آزمایش اسلامپ بتن

عدد مناسب و مجاز اسلامپ که در ساختمان های معمولی بکار می روند، عمدتا حدود ۵-۷ سانتی متر می باشد و اگر از ویبراتور استفاده گردد، ٣ سانتی متر مناسب است.

عدد مناسب و مجاز اسلامپ بتن سفت برابر ۱ تا ۳ سانتی متر می باشد. بتن سفت را می توان با دشواری با خرطوم لرزنده (ویبره) از درون لرزاند و متراکم کرد. در هنگام کار با بتن سفت می توان از افزودنی های بتن (روان کننده ها و فوق روان کننده ها) که تا حدود زیادی در تراکم بتن مؤثر است، استفاده نمود. بتن سفت پس از خشک شدن کمتر جمع شده و اگر به درستی ویبره گردد دارای خلل و فرج کمی خواهد بود و تاب فشاری بالایی خواهد داشت.

عدد مناسب و مجاز اسلامپ بتن سفت برابر ۱ تا ۳ سانتی متر می باشد. بتون خمیری را می توان به راحتی با ویبره یا کوبیدن متراکم نمود و اگر از روان کننده استفاده گردد نیاز به لرزاندن زیاد و یا کوبیدن زیاد ندارد و معمولا در کارهای ساختمانی از بتون با این اسلامپ استفاده می گردد.

تست اسلامپ بتن
تست اسلامپ بتن

عدد مناسب و مجاز آزمایش اسلامپ روان بزرگ تر از ۱۰ سانتی متر است. بتون روان نیازی به لرزندان ندارد و در کارهای سازه ای که نیاز به مقاومت بالا باشد، از این نوع بتون استفاده نمی گردد.

از طرفی با توجه به کاربری های مختلف میزان اسلامپ بتن نیز تغییر می کند. به طوری که عمدتا عدد مناسب و مجاز آزمایش اسلامپ بتن برای بتن ریزی های پی ، دال و تیر ها، در محدوده ۳ تا ۷.۵ سانتی متر است.

همچنین برای بتون ریزی ستون ها، دیوارها و سقف ، عمدتا عدد مناسب و مجاز آزمایش اسلامپ در محدوده ۳ تا ۱۰ سانتی متر است.

برای بتنریزی قطعات حجیم با ضخامت بیش از ۶۰ سانتی متر نیز عمدتا عدد مناسب و مجاز آزمایش اسلامپ در محدوده ۲.۵ تا ۵ سانتی متر است.

اما به طور کلی عدد اسلامپ برحسب استاندارد ملی ایران مطابق جدول ذیل است.

جدول اسلامپ بتن ، بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۳۵۱۹

طبقه بندی اسلامپعدد اسلامپ برحسب میلی متردرجه تراکمضریب تراکم
S0 *کمتر از ۱۰ میلی‌متر ( نیاز به آزمایش وی بی‌ وجود دارد)
S140-10بزرگتر یا مساوی ۱.۴۶۰.۸۵-۰.۷۸
S290-501.46-1.260.92-0.85
S3150-1001.25-1.110.97-0.92
S4210-1601.1.-1.041.0-0.97
S5 *بیش از ۲۲۰ میلی متر (نیاز به آزمایش های بتن خود تراکم وجود دارد)

 *در اﺳﺘﺎﻧﺪارد ۳۲۰۳ اﯾﺮان اﯾﻦ ﻃﺒﻘﻪ ﺑﻨﺪی وﺟﻮد ﻧﺪارد.

معایب آزمایش اسلامپ بتن

 • آزمایش اسلامپ برای مخلوط های بتنی با اسلامپ کم تر از ۵ سانتی متر مناسب می باشد.
 • پر کردن مخروط وارونه اسلامپ بگونه ای که هیچ بتنی از سوراخ نگذرد نیاز به مهارت دارد.
 • پارامتر های مهم آزمایش اسلامپ استاندارد نشده اند؛ بنابراین آزمایشاتی که با ویبراتورهای متفاوت انجام شود را نمی توان با یکدیگر مقایسه نمود.

هزینه آزمایش اسلامپ بتن

آزمایش اسلامپ بتن جز آزمایش هایی است که بر روی بتن تازه و در سنین اولیه جهت سنجش روانی بتن انجام می گردد. همانطور که اشاره گردید، مهم ترین عامل در مقاومت بتن نسبت آب به سیمان بوده و هر قدر نسبت آب به سیمان کم تر باشد، مقاومت فشاری بتن بیش تر خواهد شد. لذا آزمایش روانی بتن عاملی مهم برای اطمینان از مقاومت بتن است و این درحالی است که قیمت یا هزینه آزمایش بتن اسلامپ در مقابل پیامدهای ناشی مناسب نبودن بتن بسیار ناچیز است.

آزمایش بتن

ازمایش بتن توسط ازمایشگاه بتن انجام می شود که هر کدام دارای پایه های متفاوتی هستند. استان تهران از پرجمعیت ترین استان های کشور بوده که همواره در حال ساخت و ساز است. آزمایشگاه بتن در تهران از پرکارترین آزمایشگاه ها محسوب می گردد. تست بتن شامل موارد بسیاری می باشد که توسط این آزمایشگاه ها قابل انجام است. آزمایشات بتن به دو دسته مخرب و غیر مخرب دسته بندی می گردند.

آزمایش خاک

یکی از اولین آزمایش های لازم برای آغاز ساخت و ساز، آزمایش خاک برای احداث ساختمان می باشد. تست خاک به منظور تعیین تیپ خاک، مقاومت، نفوذپذیری و … انجام می شود. ازمایش خاک به دو صورت صحرایی و آزمایشگاهی توسط آزمایشگاه ژئوتکنیک قابل انجام است. با توجه به نوع تست، تعداد آزمایشات، تجهیزات مورد نیاز و … هزینه آزمایش خاک ساختمان متفاوت می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

لیست شرکت های خدمات آزمایشگاهی ذیصلاح جوش و بتن

آزمایش بتن اصفهان

آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

آزمایشگاه خاک و بتن

آزمایشگاه بتن در تهران

لیست آزمایشگاه های بتن مورد تایید نظام مهندسی و شهرداری تهران

آزمایش خاک

آزمایش برش پره

آزمایش هم ارز ماسه ای (SE)

آزمایش تحکیم مکانیک خاک

آزمایش تراکم خاک

آزمایش نسبت باربری کالیفرنیا (CBR)

حفاری گمانه آزمایش خاک

آزمایش های صحرایی خاک

آزمایش بتن

آزمایش مقاومت بتن

آزمایش بتن تازه

آزمایش درصد هوای بتن

آزمایش کرگیری بتن

تست التراسونیک بتن

وزن مخصوص بتن

مقاومت فشاری بتن

تست بتن

آزمایش میلگرد

تست جوش RT

بازرسی جوش PT

بازرسی جوش MT

بازرسی جوش UT

بازرسی جوش VT

تست غیر مخرب جوش (NDT)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ نظر

 1. اینکه آزمایش اسلامپ بتن برای مخلوط های بتنی با اسلامپ کم تر از ۵ سانتی متر مناسب می باشد به چه معنیه اسلامپ یک بتن چطوری تعیین میشه که بدونیم آزمایش اسلامپ بتن مناسبه یا نه ؟؟!

 2. تجهیزات ازمایش اسلامپ بتن چی هستش ؟

 3. استفاده از کند کننده بتن رو این ازمایش تاثیر گذاره

 4. در صورت هر گونه ایرادی در عدد اسلامپ بتن چه اقداماتی باید انجام داد؟