استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آنتن مرکزی

انتن مرکزی
آنتن مرکزی

آنتن مرکزی یکی از تجهیزات ساختمانی است که همزمان با افزایش تعداد آپارتمان ها و ساختمان هایی با تعداد زیاد گیرنده تلویزیونی (مانند هتل ها و برج های مسکونی) مورد توجه قرار گرفته است. این سیستم به دلیل قابلیت تلفیق چند آنتن تا حد زیادی می تواند بر روی هزینه و همچنین نظم پشت بام ساختمان ها تأثیر گذار باشد .علاوه بر محدودیت فضایی پشت بام ها در نصب انتن های جداگانه، اثر انعکاسی و القایی آن ها بر یکدیگر در اثر نصب نزدیک به هم، غیر قابل انکار است.

بنابراین مزایای استفاده از آنتن مرکزی عبارتند از:

 1. تأمین سیگنال مورد نیاز هر واحد در طبقات مختلف ساختمان
 2. جلوگیری از ایجاد نویز
 3. مقرون بصرفه بودن تعمیر و نگهداری آسان
 4. تأمین تصاویر شبکه های مختلف با کیفیت یکسان
 5. امکان دریافت تصاویر دوربین های مداربسته در یک سیستم واحد
 6. امکان ایجاد شبکه اختصاصی تلویزیونی برای ساختمان
آنتن مرکزی
انتن مرکزی

بخش های مختلف آنتن مرکزی

عملکرد آنتن مرکزی نتیجه کنار هم قرار گرفتن بخش های مختلف دریافت، تقویت و انتقال است. برای دریافت سیگنال های ورودی از سمت فرستنده، از انواع انتن ها و مبدل های مرکزی استفاده می شود. به دلیل وجود نویز و تضعیف سیگنال ورودی ، وجود انواع تقویت کننده ها برای تغذیه گیرنده های مختلف در ساختار آنتن مرکزی واجب و ضروری است. سیگنال تقویت شده در نهایت از طریق کابل های مخصوص (کواکسیال) به سمت گیرنده های مورد نظر ارسال می شود.

دریافت کننده سیگنال

نخستین بخش از اجزای آنتن مرکزی بدنه اصلی انتن است که وظیفه دریافت سیگنال تصاویر شبکه های تلویزیونی و انتقال آن به بخش بعدی را بر عهده دارد. علاوه بر آن، در صورت نیاز به پخش تصاویر دوربین های مدار بسته ساختمان، می توان در این بخش از مبدل تصاویر ویدئویی به RF استفاده کرد. تعداد دریافت کننده های سیگنال تصاویر ، متناسب با زوایه پخش سیگنال در فضا، تعداد واحدها و غیره تعیین می شود.

تقویت کننده سیگنال

تقویت کننده که با نام آمپلی فایر نیز شناخته می شود، وظیفه تقویت سیگنال های دریافتی از آنتن را بر عهده دارد. علاوه بر آن آمپلی فایر در بهبود کیفیت سیگنال ها نیز نقش داشته و نویزهای موجود در سیگنال های دریافتی را کاهش می دهد تا کیفیت نهایی تصاویر دریافتی مناسب باشد.

کابل های انتقال

نوع رایج و معمول کابل مورد استفاده در سیستم آنتن مرکزی کابل کواکسیال است. کابل کواکسیال سیگنال های تقویت شده را از انتن مرکزی به سمت گیرنده های موجود در هر واحد انتقال می دهد. نداشتن نویز و تشعشع از ویژگی های بارز کابل کواکسیال است که باعث می شود سیگنال ارسال شده با همان کیفیت اولیه به دستگاه گیرنده برسد.

تقسیم کننده

علاوه بر توانایی و مدیریت تقویت سیگنال های مختلف، تقسیم کردن آن ها بین گیرنده های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. اسپلیتر (تقسیم کننده انتهایی) یکی از مهم ترین اجزای آنتن مرکزی است که سیگنال ها را در چندین مسیر تقسیم می کند. سوئیچر، وظیفه تقسیم سیگنال را در انتن بر عهده دارد.

نقشه آنتن مرکزی
نقشه سیم کشی انتن مرکزی

انواع آنتن مرکزی

در انتخاب انواع آنتن مرکزی عوامل مختلفی تأثیرگذار است. متناسب با سیگنال ارسالی و گیرنده های متصل، تعداد و نوع فرکانس دریافتی ، انتن در انواع مختلف انتن مرکزِی ماهواره ای ، تلویزیونی و IP قابل تهیه و استفاده است.

آنتن مرکزی ماهواره ای

سیستم آنتن مرکزی (SMATV) برای دریافت و توزیع سیگنال های ماهواره ای میان گیرنده های مختلف کاربرد دارد. امکان دریافت سیگنال های تلویزیونی نیز از طریق این سیستم وجود دارد.

آنتن مرکزی تلویزیون

آنتن مرکزی تلویزیون برای تقویت سیگنال های تلویزیون با پهنای باند مشخص استفاده می شود. این نوع انتن ساده ترین نوع آنتن مرکزی است که تنها با تقویت باند هایی همچون FM می تواند بدون هیچ اختلالی در گیرنده های تلویزیونی، سیگنال ها را دریافت کند. آنتن مرکزی تلویزیون در دو نوع کابلی (CATV) و کابلی آنالوگ (MATV) ، برای توزیع سیگنال های دریافتی از طریق سیستم انتقال انتن مرکزی به پریز آنتن موجود در محل، کاربرد دارد.

آنتن مرکزی سیستم مداربسته

امروزه استفاده از آنتن مرکزی سیستم مداربسته (CCTV) برای انتقال تصاویر، ویدئو و صداهای ارسال شده از دوربین های مداربسته در موقعیت مناسب بر روی گیرنده تلویزیون ، کاربرد زیادی پیدا کرده است. توزیع این نوع سیگنال به صورت عمومی نبوده و از کابل های هم محور استفاده می شود.

آنتن مرکزی IP

این نوع آنتن مرکزی پخش کننده محتوای اینترنتی است که قابلیت بهره مندی کاربران از محتوای مختلف اینترنتی ، تلویزیونی و رادیویی را فراهم می کند. این سیستم می تواند یکی از الزامات هوشمندسازی ساختمان های لوکس باشد.

انواع آنتن مرکزی
انواع آنتن مرکزی

تجهیزات آنتن مرکزی

در سیستم آنتن مرکزی بایستی تجهیزات با کیفیت همراه با تکنولوژی مناسب، برای ارائه سیگنال مطلوب استفاده شود. تجهیزات مختلف سیستم مرکزی برای رسیدن به کیفیت مطلوب عبارتند از آنتن ، پیش تقویت کننده ، آمپلی فایر، اسپلیتر ، سوئیچ و کابل های اتصالی که در ادامه بررسی می شوند.

آنتن

آنتن به طور معمول دارای  ساختار آلومینیومی همراه با شاخه های تو خالی است که متناسب با قدرت فرستنده انتخاب می شود. در نتیجه قدرت دریافت و ارسال سیگنال ها ، برای انتقال به تمام دستگاه ها و تلویزیون های موجود در شبکه انواع آنتن مرکزی را خواهد داشت. محل نصب آنتن اصلی باید فضای باز و یا مکانی محافظت شده از شرایط جوی باشد که بتواند حداقل سیگنال قابل قبول را دریافت کند.

تجهیزات انتن مرکزی
آنتن و تجهیزات آنتن مرکزی

جهت، بهره، امپدانس و نوع آنتن از عوامل مهم و تأثیرگذار در انتخاب آنتن هستند. جهت انتن براساس فرستنده تنظیم می شود. به طوری که اگر تمام فرستنده ها یا تعدادی از آن ها در یک جهت باشند از آنتن پهن باند و اگر در جهت های متفاوت باشند از آنتن تک کانال استفاده می گردد. بهره انتن باید به گونه ای باشد که حداقل پهنای باند ورودی تقویت کننده را فراهم کند. با این حال در محل هایی که سیگنال ضعیف دارند از آنتن با بهره بیشتر، اندازه بزرگتر و در بعضی موارد از پری آمپلی فایرها استفاده می شود. امپدانس انتن مرکزی معمولا برابر با ۷۵ اهم است که در مقایسه با امپدانس آنتن های معمولی که ۳۰۰ اهم است به دلیل وجود بالن، بسیار کم تر است.

پس از انتخاب نوع و بهره آنتن متناسب با کاربرد مورد نظر و نوع نصب ، جهت آن قابل تنظیم است. چرا که آنتن ها در انواع مختلف گردان، ثابت و رو میزی قابل استفاده هستند.

پیش تقویت کننده

در صورت ضعیف بودن سیگنال فرستنده، استفاده از پیش تقویت کننده ها در سیستم آنتن مرکزی برای افزایش سیگنال بین ۱۵ تا ۲۵ دسی بل ضرورت می یابد. در پیش تقویت کننده امپدانس ورودی برابر ۷۵ اهم و نسبت سیگنال به نویز باید بالا باشد، به طوری که حداکثر نویز قابل قبول برابر ۳ دسی بل است.

پریز آنتن مرکزی

آخرین بخش از سیستم انتن مرکزی پریزها هستند که وظیفه رساندن تصویر به تلویزیون را دارند. پریز آنتن مرکزی به صورت توکار نصب می شود و برای هر اتاقی که نیاز به تصویر تلویزیون دارد بایستی یک پریز تعبیه شود. پریزها در دو سری میانی و انتهایی ساخته می شوند. پریز آنتن مرکزی میانی برای اتاق هایی که در ابتدا یا وسط کار قرار گرفته و باید به اتاق دیگری انشعاب دهند مورد استفاده قرار می گیرند. پریز انتهایی همان طور که از نامش مشخص است در انتهای مسیر واحد قرار می گیرد و مانع از بازگشت سیگنال می شود.

خرید پریز انتن مرکزی
پریز آنتن مرکزی

آمپلی فایر

دستگاه آمپلی فایر در سیستم انتن مرکزی باید به اندازه کافی قوی باشد تا از افت ولتاژ مصرف کنندگان (خروجی ها) جلوگیری کند. انتخاب آن متناسب با تعداد واحدهای مورد نظر در ساختمان انجام می شود. به طوری که سیگنال دریافتی تمامی واحد ها و خروجی های هر واحد دارای کیفیت یکسانی باشد. بنابراین تقویت کننده ها طوری انتخاب می شوند که قابلیت تنظیم و تقویت سیگنال تا ۴۰ دسی بل یا بیشتر را در اختیار مصرف کننده و سیستم آنتن مرکزی قرار دهند.

اسپلیتر

اسپلیتر نوعی تقسیم کننده تصویر با قابلیت تقسیم سیگنال ها به صورت مساوی بین واحدها است. این قطعه در سیستم آنتن مرکزی ، بعد از آمپلی فایر قرار می گیرد و  باید دارای یک ورودی باشد. سیگنال ورودی متناسب با تعداد واحدها و یا خروجی واحدها، به دو یا چهار سیگنال به طور برابر تقسیم می شود. به صورت کلی اسپلیتر در انواع مختلف با ۲ تا ۱۶ خروجی تولید می شود که در صورت نیاز به بیش از ۱۶ خروجی می توان از چند اسپلیتر و یا مولتی سوئیچ ها بهره گرفت.

مدولاتور آنتن مرکزی

مدولاتور در سیستم آنتن مرکزی CCTV برای تبدیل تصویر دوربین مداربسته در بستر آنتن مرکزی کاربرد دارد. مدولاتور در دو مدل معمولی AV و HD موجود است که در مدل معمولی AV خروجی مستقیماً به مدولاتور وصل می شود و در مدل HD ، ورودی کابل HDMI را دارا است.

قیمت انتن مرکزی
آمپلی فایر در انتن مرکزی

کابل آنتن مرکزی

کابل ها هدایت کننده اصلی سیگنال ها ، امواج و جریان در سیستم آنتن مرکزی هستند. کابل انتن از دو قسمت مغزی مسی با وظیفه انتقال سیگنال و قسمت شیلد که به دور مغزی بافته شده و از افت ولتاژ جلوگیری می کند، ساخته شده است. کل کابل شبکه می تواند کواکسیال با امپدانس ۷۵ اهم باشد در انواع کابل های RG-11A/U، RG 59، RG6 و RG11 باشد.

گیرنده دیجیتال

گیرنده دیجیتال در سیستم آنتن مرکزی برای دریافت سیگنال های تلویزیونی با کیفیت بالا با قابلیت هایی از قبیل کنترل دستی یا اتوماتیک، قفل کودک و خروجی های مختلف AV، HDMI، USB در دسترس و قابل خریداری است.

قیمت آنتن مرکزی

 آنتن مرکزی نیز مانند سایر تجهیزات ساختمانی دارای انواع مختلف است که متناسب با تعداد خروجی های مختلف، خریداری و نصب می شود. همچنین علاوه برنوع انتن، موارد دیگری مانند مقدار و نوع سیم کشی، نوع تجهیزات متناسب با کاربرد و سایز ساختمان و هزینه نصب می تواند در قیمت آنتن مرکزی تأثیر گذار باشد. در یک ساختمان مسکونی به جای پرداخت هزینه نصب انتن مجزا در هر واحد، قیمت نهایی بین تمامی واحد ها تقسیم می شود. اما برای تحویل انتن به هر واحد هزینه مجزایی درنظر گرفته می شود. بنابراین هرچه تعداد واحدهای یک ساختمان بیشتر باشد، قیمت آنتن مرکزی بیشتر است.

برای مطالعه بیشتر:

لوله کشی برق ساختمان

نقشه سیم کشی ساختمان

برقکاری ساختمان

انواع دوربین مدار بسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۶ نظر

 1. سلام نصب آنتن مرکزی به چه زیر ساخت هایی نیاز داره و اگر یک یا دو واحد ساختمان از اون استفاده نکنند شرایط چطور در میاد؟!

 2. آنتن مرکزی کوچیک اما کاربردی رو معرفی کنید

 3. سلام سوئیچ آنتن مرکزی در کجا نصب می‌شود؟

 4. آنتن مرکزی ما مدتیه دچار مشکل شده . برای تعمیر گروهی دارین که بفرستین ؟

 5. سلام آنتنی که برای آنتن مرکزی نصب میشه متفاوت از آنتن های هستش که فقط برای یه طبقه نصب میشه ؟؟!

 6. سلام نصب آنتن مرکزی برای آپارتمان قدیمی هم انجام میشه؟ حدود قیمت میخوام.

 7. نصاب آنتندمرکزی معرفی میکنید؟

 8. سلام وقت بخیر برای ساختمان های بلند استفاده از آنتن کابلی آنالوگ بنظرم بهتر است درسته؟

 9. سلام کابل آنتن رو از کجا می تونم تهیه کنم؟

 10. سلام ببخشید برای یک ساختمان ۱۰ طبقه با ۱۵ واحد هزینه نصب آنتن مرکزی چقدر میشه؟

  • با توجه به متغیر بودن هزینه تجهیزات لازم نصب آنتن مرکزی من به شما توصیه می کنم با همکاران ما در سایت عمران مدرن تماس بگیرید.
   ۰۲۱۷۷۸۹۶۶۲۵