استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

آجر ماشینی

آجر ماشینی
قیمت آجر ماشینی

آجر یکی از پر مصرف ترین و کاربردی ترین مصالح ساختمانی است که از دیوار چینی تا قالب بندی پی و حتی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این مصالح به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که یکی از پر کاربردترین آنها آجر ماشینی است. آجر ماشینی یا آجر لفتون به آجری گفته می شود که دارای هشت یا ده سوراخ در بزرگ ترین سطح خود می باشد.

آجر ماشینی
آجر ماشینی ۱۰ سوراخ

روش ساخت آجر ماشینی

برای ساخت آجر ماشینی سه روش گل نرم ، گل سفت و گل خشک وجود دارد که در ایران غالبا از روش گل نرم استفاده می شود. تفاوت عمده دو روش اول در مقدار آب اضافه شده به خاک رس می باشد. در روش گل نرم ، در ابتدا خاک رس را خیسانده و سپس اقدام به قالب زدن خشت ها می نمایند. پس از آن خشت های قالب زده شده را خشک نموده و در نهایت در کوره های مخصوص می پزند. در روش رس خشک که مدرن ترین روش ساخت این نوع آجر می باشد، رطوبت خاک رس پایین بوده و در واقع مقدار آب آن به حدی نیست که خاک به گل تبدیل شود.

روش گل نرم

در روش گل نرم برای ساخت آجر ماشینی ، خاک رس را در گودال هایی مخصوص با آب مخلوط کرده و به مدت ۲۴ ساعت می خیسانند. عمق این گودال ها ۲ متر و قطر آن ها حدود ۲/۵ تا ۳/۵ متر می باشد. پس از گذشت ۲۴ ساعت، گل رس را برای قالب گیری به دستگاه منتقل می کنند. بعد از قالب گیری و خشک شدن آنها را برای پخت به کوره منتقل می نمایند.

قیمت آجر ماشینی سوراخ دار
کارخانه تولید آجر ماشینی

روش گل سفت برای تولید آجر ماشینی

همان طور که پیشتر ذکر گردید، در این روش ساخت آجر ماشینی ، خاک رس را با مقدار کمتری آب مخلوط می کنند. مقدار اضافه کردن آب تا حدی است که گل سفت بدست آید. در ادامه عملیات قالب زنی و خشک کردن انجام می شود.

روش رس خشک

این روش مدرن ترین روش تولید آجر ماشینی سوراخدار است. در این حالت مقدار رطوبت خاک رس حدود ۷ تا ۱۰ درصد است. بخار دادن به خاک رس را در قالب های بخار داده شده فشرده سازی کرده و در انتها نیز خاک قالب گیری شده را به کوره منتقل می کنند. بخار دادن سبب چسبندگی بهتر ذرات رس به یکدیگر و افزایش کیفیت آجر تولیدی می گردد.

ویژگی ها و کاربردهای آجر ماشینی

همان طور که پیشتر ذکر گردید آجر ماشینی سوراخدار غالبا با هشت یا ده سوراخ تولید می شود که در ایران به آجرهای هشت یا ده سوراخه ماشینی نیز معروف می باشند. سوراخ های موجود بر روی این آجرها علاوه بر کاهش وزن آجر موجب نفوذ بهتر ملات و در نتیجه استحکام بیشتر بنای ساخته شده با آجر ماشینی سوراخدار می گردند. همچنین در آجر چینی دیوارهای باربر می توان از بین این سوراخ ها میلگرد عبور داد و به این ترتیب دیوار مسلح شده و استحکام آن افزایش می یابد.

قیمت آجر ماشینی
دیوارچینی با آجر ۱۰ سوراخ

آجرهای ماشینی در مقایسه با آجرهای فشاری تردتر و شکننده تر می باشند و از این رو قابل تیشه داری نیستند. همچنین سطح آنها نیز نسبت به نوع فشاری صاف تر و صیقلی تر است. آجر ماشینی ضد اسید است و به دلیل تخلخل کم آن آب کمتری جذب می نمایند.

از آجر ماشینی می توان در دیوارچینی و نمای ساختمان استفاده نمود، اما بر خلاف آجرهای فشاری قابل استفاده در سقف های طاق ضربی نمی باشند زیرا خاصیت مکندگی آجر ماشینی نسبت به نوع فشاری کمتر است. همچنین در مقایسه با آجرهای فشاری مقاومت این نوع آجرها در برابر زلزله بیشتر می باشد.

آجرهای ماشینی دارای ابعاد مختلفی می باشند که غالبا پرکاربردترین آن ۵/۵×۱۰×۲۱/۵ سانتی متر می باشد. از سایر ابعاد آن می توان به ۵/۵×۱۱×۲۲، ۵×۱۰×۲۱/۵، ۴×۱۰×۲۱/۵ و ۷×۱۱×۲۳ سانتی متر اشاره نمود. همچنین این نوع آجرها در رنگ های متفاوتی تولید می شوند که معمولا رنگ های زرد و قرمز از متداول ترین و پرکاربردترین انواع آن می باشد.

آجر ماشینی سوراخدار
آجر لفتون

ضوابط آیین نامه ای آجرهای سوراخ دار

به طور کلی مطابق با استاندارد ملی شماره ۷ ، سوراخ هایی که از میان آجر می گذرد باید مطابق جدول زیر باشد:

ویژگیدرصد
نسبت حجم سوراخ های آجر به حجم آجر (حداکثر)۴۰
نسبت مجموع ضخامت جداره سوراخ ها در درازا به درازا (حداقل)۲۵
نسبت مجموع ضخامت جداره سوراخ ها در پهنا به پهنا (حداقل)۲۵
نسبت مساحت یک سوراخ به مساحت سطح آجر (حداکثر)۱۰
الزامات سوراخ های آجر

مطابق بند ۸-۲-۲-۴ (پ) مقررات ملی ساختمان ، در مصالح بنایی سوراخ دار ، سوراخ ها باید عمود بر سطح بزرگ واحد مصالح بنایی و به طور یکنواخت در سطح آن توزیع شوند. مطابق این بند، قطر سوراخ های دایره ای باید حداکثر به ۲۵ میلی متر محدود شود و ضخامت جداره بین سوراخ و لبه واحد مصالح بنایی بیش از ۱۵ میلی متر و فاصله بین دو سوراخ بیش از ۱۰ میلی متر باشد. در صورتی که این شرایط تامین نگردد، به کار بردن این واحدهای مصالح بنایی تنها در دیوارهای غیر سازه ای مجاز خواهد بود. همچنین مطابق بند ۸-۲-۲-۴-۱ مقررات ملی ساختمان ، چگالی حقیقی هر دو نوع آجر توپر و سوراخ دار نباید از ۱۷۰۰ و چگالی ظاهری آنها از ۱۳۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب کمتر شود.

قیمت آجر ماشینی
آجر ماشینی سوراخدار

قیمت آجر ماشینی سوراخ دار

قیمت آجر ماشینی با توجه به کیفیت مواد اولیه ، کیفیت ساخت ، برند سازنده ، ابعاد و … متفاوت می باشد. با افزایش کیفیت، قیمت آجر ماشینی سوراخ دار نیز افزایش می یابد. به طور معمول آجرهای با ابعاد کوچکتر، قیمت کمتری دارند. همچنین قیمت آجر فله ای با بسته بندی شده متفاوت است. قیمت آجر ماشینی سوراخدار بسته بندی شده بیشتر از فله است. با توجه به عوامل موثر ذکر شده، آجر لفتون با قیمت حدود ۳۶۰ تومان تا حدود ۱۳۰۰ تومان (هر عدد) در بازار به فروش می رسد.

برای مطالعه بیشتر:

آجر سنتی

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر قزاقی

آجر شیشه ای

آجر سفال

دیوار پوش طرح آجر نما

ابعاد آجر

قیمت آجر

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر در دکوراسیون داخلی

نماشویی آجر

نمای آجری مدرن ، تلفیق تکنولوژی و اصالت

نمای آجری سنتی ترکیبی از حال و گذشته!

نمای ترکیبی آجر و سنگ

انواع آجر نما – قیمت آجر نما

۲۴ نظر

 1. مزایای کار با اجر ماشینی سوراخ دار نسبت به اجر ساده چیه

 2. سلام ، برای دیوار چینی منازل اسکلت بتنی ، استفاده از آجر ماشینی سوراخ دار بهتره یا بلوک های سیمانی ؟!

 3. تو چه پروژه هایی الزاما باید از این نوع استفاده کرد

 4. سلام آیا هنگام استفاده از آجر ماشینی لازم هست سوراخ های آجر ماشینی با ریز سنگ یا هر چیز دیگه ای پر بشه!

 5. تشکر به خاطر اطلاعات مفید و جامع تون

 6. برای خرید اجر ماشینی سوراخ دار راهنمایی میخوستم

 7. اجر ماشینی با چه دستگاهی ساخته میشه ؟

 8. آجر ماشینی چه انواعی داره ؟

 9. آجرهای ماشینی با آجرهای فشاری چه تفاوتی دارند ؟

 10. آجر ماشینی در چه مواردی ممنوعیت استفاده داره ؟

 11. روش ساخت آجر ماشینی چگونه است ؟

 12. طبق مقررات ملی ساختمان آجرهای ماشینی چه ویژگیهایی باید داشته باشند؟

 13. چه ضوابطی برای آجرهای ماشینی سوراخ دار وجود دارد ؟

 14. چه قوانینی برای بکارگیری آجرهای ماشینی سوراخ دار در
  ساختمان سازی وجود دارد ؟

 15. قیمت آجر ماشینی چقدر است ؟

 16. آجر ماشینی به روش رس خشک چگونه ساخته میشود ؟

  • در تولید آجر ماشینی به روش رس خشک مقدار رطوبت خاک رس حدود ۷ تا ۱۰ درصد است. بخار دادن به خاک رس را در قالب های بخار داده شده فشرده سازی کرده و در انتها نیز خاک قالب گیری شده را به کوره منتقل می کنند. بخار دادن سبب چسبندگی بهتر ذرات رس به یکدیگر و افزایش کیفیت آجر تولیدی می گردد.

 17. چه عواملی بر قیمت آجر ماشینی تاثیر گذار است ؟

  • با توجه به نوسانان قیمت در چند ماه اخیر، قیمت آجر ماشینی هم مانند سایر مصالح ساختمانی در درجه اول وابسته به تلاطم بازار است. برای استعلام روز قیمت آجر ماشینی با شماره زیر تماس بگیرید:

   ۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵‌‌‍

 18. قیمت آجر ماشینی سوراخ دار چقدر است ؟

 19. قیمت آجر ماشینی سوراخ دار چقدر است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت