استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آجر قزاقی

آجر قزاقی
خرید آجر قزاقی

آجر قزاقی یکی از اولین و قدیمی ترین انواع آجر مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد که غالبا به صورت دستی و سنتی تولید می گردد. اگر چه پیشینه استفاده از این نوع آجر به دوره ساسانیان باز می گردد، اما پس از ورود قزاق ها به ایران و ساخت سرباز خانه ها با این نوع از مصالح، با نام آجر قزاقی شناخته می شوند.

آجرنما قزاقی یکی از پرطرفدارترین انواع آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان می باشد که هم به منظور مرمت بازسازی نماهای سنتی قدیمی و هم در نمای ساختمان های جدید مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع اجر به صورت طرح دار و گرد در رنگ های مختلفی همچون زرد ، گلبهی ، ابلق ، قرمز اخرائی ، آتشی ، حنایی ، پوست پیازی و … تولید می شود. آجر قزاقی سفید و بهی به علت بدنه و نبش های صاف و رنگ آن که متمایل به سفید و بهی است، یکی از مرغوب ترین نوع آجرنما قزاقی است.

آجر قزاقی
آجر قزاقی

علاوه بر استفاده از آجر قزاقی در نمای بیرونی ساختمان، می توان از آن در تزئین دیوارهای داخلی ، دیوار شومینه ، کف سازی و … نیز استفاده کرد. همچنین می توان این نوع آجرها را غیر از خانه ها، در مکان هایی همچون رستوران ها، محوطه سازی ها، مکان های سنتی و مذهبی و … به کار برد. از این رو آجر قزاقی دارای انواع متنوعی همچون آجر قزاقی کامل ، ال، کف فرش ، طرح دار ، دور ستون و پلاک می باشد. از مهم ترین مزایای این نوع آجرها می توان به استحکام بالای آن در برابر شکنندگی و هوازدگی اشاره نمود.

قیمت آجر قزاقی
اجر قزاقی ال

ساخت آجر قزاقی

همان طور که پیش تر نیز بیان گردید این نوع از مصالح به صورت دستی و سنتی ساخته می شوند. بدین منظور در ابتدا خاک مورد نظر تهیه می شود که غالبا خاک رس سرند شده می باشد. پس از تهیه خاک آن را تبدیل به گل نموده و درون قالب های چوبی می ریزند. در مرحله بعد آن را بر روی سطحی صاف می چینند تا خشک شود. پس از خشک شدن، به منظور پختن خشت ها آنها را درون کوره قرار می دهند و سپس کوره را روشن کرده و کل فضای آن را می بندند. این خشت ها بر اساس درجه حرارتی که به آنها منتقل می شود رنگ های مختلفی پیدا می کنند.

قیمت آجر قزاقی
رنگ های مختلف اجر قزاقی

مزایا و معایب

علاوه بر استحکام بالای آجر قزاقی در برابر هوازدگی و شکنندگی، این نوع دارای مزیت های دیگری همچون کمترین مقدار شوره و دارا بودن رنگ ثابت نیز می باشد. از آنجایی که این نوع آجرها نیاز به تمیز کاری و یا رنگ کردن ندارند، نگهداری آن آسان می باشد. اجر قزاقی عایق سرما و گرما بوده و از این رو ضمن کاهش هدر رفت انرژی، کاهش هزینه های ناشی از سرمایش و گرمایش را نیز در پی دارد. همچنین آجرهای قزاقی دارای تنوع رنگی فراوانی می باشند و می توانند سلیقه های بسیاری را پوشش دهند.

علاوه بر این، ارزش فروش خانه هایی که در آن از آجرقزاقی استفاده شده است، حدود ۶% بیشتر از سایر خانه ها می باشد. همچنین خانه های ساخته شده با اجر قزاقی نرخ پایین تری برای بیمه می پردازند. از معایب این نوع اجر نیز می توان به زمان بر بودن پروسه تولید آن نسبت به مصالح مشابه اشاره نمود.

آجر قزاقی کف
اجر قزاقی در کف

ابعاد آجر قزاقی

رایج ترین نوع آجرهای قزاقی به صورت توپر و به شکل مکعب مستطیل تولید می شوند. در گذشته اجر قزاقی مورد استفاده در ساخت سربازخانه ها دارای ابعاد ۵×۱۰×۲۰ بود. امروزه آجرهای قزاقی در ابعاد مختلفی ساخته می شوند که متداول ترین اندازه آنها ۵/۵×۲۰ و در ضخامت های ۱۰، ۵/۵ و ۳/۵ سانتی متر می باشد که در سه سایز پلاک ، نیمه و کامل تولید می شوند. در برخی از کارخانه ها نوع قرمز آجر نما قزاقی در ابعاد ۵/۵×۱۹/۵×۱۹/۵ ساخته می شود. برخی از انواع آن که در کف سازی مورد استفاده قرار می گیرند ( اجر ختایی مربعی ) غالبا دارای ابعاد ۲۰×۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتی متر می باشند.

آجر نما قزاقی
آجر نما قزاقی

قیمت آجر قزاقی

قیمت آجر قزاقی با توجه به نوع، ابعاد، سایز، کیفیت و رنگ آنها متفاوت است. از این رو دارای محدوده قیمتی از حدود ۷۰۰ تومان در نوع توپر آن تا ۴۶۰۰ تومان در نوع گلدار سنتی گلبهی رنگ، می باشد. همچنین قیمت آجر قزاقی کف نیز از حدود ۸۵۰ تومان تا ۳۵۰۰ تومان متفاوت است. هرچه کیفیت بالاتر باشد، قیمت آجر قزاقی نیز بیشتر خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر:

آجر ماشینی

آجر سنتی

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر شیشه ای

آجر سفال

دیوار پوش طرح آجر نما

قیمت آجر

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر در دکوراسیون داخلی

نمای آجری مدرن

انواع آجر نما – قیمت آجر نما

ابعاد آجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹ نظر

  1. آجر قزاقی که برای نمای داخلی استفاده میشه روکش خاصی دارد؟

  2. آجر قزاقی در رنگ بندی های مختلف وجود داره؟ و ایا اجر قزاقی بهتر است یا ماشینی؟

  3. ظرافت اجر قزاقی بینهایت دیدنیه اما گفته هایی که در مورد این نوع آجر به گوش بنده رسیده در مورد مقاومت نچندان خوب این آجر در برابر شکستگی هست میخواستم بدونم این گفته حقیقت داره؟

  4. برای ساخت اجر قزاقی بە روش سنتی راهنمایی میخواستم

  5. سلام آجر قزاقی مقاومت بیشتری داره یا آجر سفالی؟

  6. اجر قزاقی معمولا در چه سایزی تولید میشه و اینکه برای کف سازی در پارکینگ مناسبه ؟

  7. چه رنگ هایی از آجر قزاقی ترکیب رنگی زیباتری رو در پایان کار به ما میده؟!

  8. اجر قزاقی هنوز تولید و استفاده میشه ؟؟

  9. روش ساخت اجر قزاقی با سایر اجر ها خیلی فرق داره ؟