استعلام قیمت
۰۲۱-۷۷۸۹۶۶۲۵
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آجر سفال

آجر سفال
سفال سقفی

به منظور ساخت آجر سفال از خاک رس یا خاک سفال، استفاده می گردد. این نوع آجر در دیوار چینی و دیوار کشی ساختمان، نمای خارجی و داخلی، سقف های تیرچه بلوک و … مورد استفاده قرار می گیرد. آجر سفال به دو صورت دستی و صنعتی و در اشکال مکعب مستطیل تو پر، سوراخ دار (آجر مجوف)، تو خالی و قطعات نازک تولید می شوند. این مصالح دارای وزن کمی بوده و از سرعت اجرای بالایی برخوردار می باشند.

قیمت آجر سفال
بلوک سفالی سقفی

علاوه بر این حمل آن نیز آسان می باشد. همچنین جذب آب پایینی نیز دارند. این نوع آجرها از نظر ساخت، رنگ، شکل و مشخصات فنی در نهایت دقت تولید می شوند. تمامی موارد ذکر شده آجر سفال را به یکی از متداول ترین انواع آجر مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز مبدل نموده است.

آجر سفالی را با نام بلوک سفالی نیز می شناسند و بر این اساس آن را به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم بندی می نمایند. این بلوک ها غالبا دارای پاشنه ای به اندازه ۴ یا ۵ سانتی متر می باشند. خالی بودن داخل بلوک سفالی تا حد زیادی از وزن بار مرده ساختمان و وزن بارگذاری دیوارها می کاهد. این بلوک های سفالی عایق حرارتی و صوتی نیز می باشند.

آجر سفال
اجر سفال ۱۰ سانتی

انواع آجر سفال

آجرهای سفال ساختمانی را می توان با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف به شیوه های متفاوتی دسته بندی نمود. انواع آجر سفال ساختمانی را بر اساس روش ساخت می توان به دو نوع دست ساز و صنعتی تقسیم بندی نمود. همان طور که از نام آن دست ساز بر می آید، ساخت آن توسط انسان و به صورت دستی انجام می شود که بدین منظور گل سفال درون قالب ها ریخته شده و خشک می شود. اجر سفالی صنعتی در ویژگی ظاهری با نوع دستی آن متفاوت می باشد، اما رنگ آن مشابه با نوع دست ساز است.

اجر سفال
آجر سفال دیواری

بر اساس کاربرد آن در ساختمان می توان این نوع آجر را به دو نوع سقفی و دیواری دسته بندی نمود. انواع آجر سفال بر اساس درجه کیفیت نیز به دو دسته درجه کیفی ۱ و درجه کیفی ۲ تقسیم بندی می شوند. شایان ذکر است که آجرسفال درجه ۱ وزن کمتری دارد. ضمن اینکه ترک های آن نیز کمتر بوده و ابعاد آن به سایز استاندارد نزدیک تر است.

خرید آجر سفال
اجر سفال درجه دو

علاوه بر این می توان آجر سفال را به صورت فوم دار استفاده نمود که به آن آجر سفال فوم دار می گویند. از این نوع آجر غالبا در مناطق با شرایط جوی نامناسب (خیلی گرم یا خیلی سرد) استفاده می شود. میزان عایق بودن این نوع وابسته به دانسیته فوم مصرفی در آن وابسته است و با افزایش آن، عایق بودن آجر سفال فوم دار نیز افزایش می یابد.

قیمت سفال دیواری
اجر سفال فوم دار

مراحل ساخت

مراحل پخت و ساخت آجر سفال شامل تهیه خاک رس و به عمل آوردن آن، ساختن گل، قالب گیری یا خشت زنی و در نهایت پختن آن می باشد. به منظور تهیه خاک رس ابتدا کیفیت آن را مورد بررسی قرار داده و در صورت دارا بودن درجه کیفی مناسب اقدام به استخراج آن می نمایند. به منظور آماده سازی و عمل آوری خاک پس از جدا نمودن ناخالصی هایی همچون سنگ و کلوخ، آن را آسیاب می کنند.

قیمت سفال دیواری
ساخت اجر سفال

در مرحله بعد قالب زنی انجام می شود که این عمل خود به دو صورت خشک و تر قابل انجام است. در حالت خشک خاک با درصد رطوبت بسیار کم درون قالب فشرده می شود. در روش تر خاک را به حالت خمیر در آورده و به منظور فرم دهی گل آن را به دستگاه قالب گیری منتقل می نمایند. پس از عملیات فرم دهی، آن را وارد دستگاه برش کرده و به اندازه های مورد نیاز برش زده می شود. برای اینکه رطوبت قطعات برش زده شده به حد نصاب برسد آن را درون دستگاه خشک کن قرار می دهند. در آخرین مرحله از ساخت آجر سفال ، آن را درون کوره گذاشته و حرارت آن را بالا می برند تا خشت ها پخته شوند.

قیمت آجر سفال
بلوک سفال تیغه

ابعاد آجر سفال

ابعاد آجر سفال موجود در بازار متفاوت می باشد. شاید بتوان گفت پرکاربردترین آن دارای ابعاد cm ۱۵×۲۰×۲۰ است. دیگر نوع آن دارای ابعاد cm ۱۰×۲۰×۲۰ می باشد. یکی دیگر از متداول ترین ابعاد آجر سفال ، cm ۷×۲۰×۲۰ است. بلوک های سفالی دیواری در ضخامت های ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ تولید می شوند. طول عرض این نوع از بلوک ها غالبا ۲۰ سانتی متر می باشد. ابعاد بلوک سفالی سقفی بزرگتر از دیواری می باشد. به طوری که این نوع پهنایی برابر با ۴۰ سانتی متر داشته و دارای بلندی ۲۰ یا ۲۵ سانتی متر می باشد. همچنین عرض این نوع از بلوک های سقفی نیز ۲۰ یا ۲۵ سانتی متر است. شایان ذکر است که بلوک سفال سقفی در ابعاد بزرگتری همچون cm ۲۰×۲۵×۵۰ نیز ساخته می شوند.

بلوک سفال سقفی
بلوک سفال سقفی

همچنین باید توجه نمود که هریک از انواع آن دارای وزن متفاوتی می باشند. به طور مثال وزن تیغه ۱۰ سانتی درجه یک حدود ۲ کیلوگرم و تیغه ۱۵ سانتی با همین درجه کیفیت حدود ۳ کیلوگرم وزن دارد.

قیمت آجر سفال

قیمت آجر سفال با توجه به درجه کیفیت آن، برند و ابعاد متفاوت می باشد. با افزایش کیفیت ساخت آن، قیمت آجر سفال نیز افزایش می یابد. قیمت سفال دیواری با توجه به عوامل موثر ذکر شده از حدود ۳۶۰ تومان در تیغه ۱۰ سانتی تا حدود ۳۳۰۰ تومان با ابعاد cm ۲۰×۲۰×۴۰ متفاوت است. بر این اساس قیمت بلوک سفالی سقفی نیز از حدود ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ متفاوت می باشد. اما به طور کلی می توان گفت که قیمت آجر سفال (بلوک سقفی) کمتر از بلوک های سیمانی است. در خرید آجر سفال باید توجه داشت که شکل و رنگ سفال، منظم و یکنواخت باشد. همچنین دارای بافتی همگون بوده و جداره آن به راحتی خش دار نشود.

برای مطالعه بیشتر:

ابعاد آجر

آجر ماشینی

آجر سنتی

آجر گری

آجر دکوراتیو

آجر قرمز

آجر سفید

آجر سه سانتی

آجر قزاقی

آجر شیشه ای

دیوار پوش طرح آجر نما

قیمت آجر

آجر نسوز نما

آجرچینی نما

آجر در دکوراسیون داخلی

نمای آجری مدرن

انواع آجر نما – قیمت آجر نما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۹ نظر

 1. آجر سفال که برای تیغه گذاری استفاده میشه از چه نوع موادی ساخته می شود؟

 2. انواع آجر سفال رو میشه بزارید تصویر اول سایت چه نوعیه من تا الان به این شکل ندیده بودم؟

 3. اولین بار بود که مطالبی رو در مورد آجر سفال فوم دار میدیدم ممنون میشم مقایسه کلی این اجر رو با اجر سفالی معمولی در سایت خوبتون قرار بدین با تشکر

 4. با توجه به اینکه اجر سفالی مقاومت چندانی در برابر ضربه نداره میخواستم بدونم میشه نوعی از اون رو تهیه کرد که هم از مزیت سبک بودن برخوردار باشه هم مقاومت افزایش پیدا کرده باشه

 5. برای جای گزینی سفال چه موردی را پیشنهاد میکنید؟

 6. سلام چرا آجر سفال ها رو سوراخ دار میسازند وجود این سوراخ ها و حفره ها در آجر سفال چه نقشی داره؟

 7. من برای ساخت دیوارای خونمون از اجر سفال استفاده کردم . واقعا پشیمونم . خیلی نازکه و دیوار امنیت نداره

 8. سلام آجر سفال ۱۵ که برای دیوار چینی استفاده میشه ؛ به صورت عمده برای دیوار چینی یک انبار میخوام یک تولیدی آجر سفال ۱۵ بهم معرفی کنید که بتونم با قیمت همون تولیدی بخرم و هزینه انتقال و واسطه هاش حذف بشه.

 9. ممنون از اطلاعاتتون در ارتباط با اجر سفال . جامع و کاربردی بود

 10. سلام و تشکر ، آجر سفال سقفی رو میشه برای دیوار چینی هم استفاده کرد و بلعکس؟؟!

 11. اجر سفال فوم دار رو به شکل اماده میشه تهیه کرد یا حین استفاده ، فوم در اجر سفال قرار داده میشه؟

 12. سلام قیمت های درج شده برای آجرسفال به صورت تکی هست اگر آجر سفال در تعداد بالا و عمده سفارش داده بشه در قیمت نهایی تمام شده تاثیرگذار هست!

 13. اجر سفال برای ساخت دیوار اصلی مناسبه ؟

 14. سبک بودن اجر سفالی خوبه ولی استحکام کمی داره واقعا.